Jump to content

νεο Sub


kantsi

Recommended Posts

καλημέρα ....θέλω να προσθέσω ένα νέο sub γύρω στα 80 λίτρα στο ενυδρείο μου,με σκοπό την δημιουργία refugium...εχω μερικές αμφιβολίες σχετικά με την διάταξη.Το νεο sub θα μπει σε σειρα ανάμεσα στο κυριως ενυδρειο και στο παλιο sub,με ελευθερη ροη.Θα αφαιρεθει το εξωτερικο φίλτρο,και θα προστεθουν στο κυρίως ενυδρειο κυκλοφορητης.Το ρεφούτζιουμ θα πρέπει να ειναι πρώτο στη σειρα μετα το κυριως ενυδρειο η π΄ρεπει να το χωρίσω και να βάλω πρίν το σκίμμερ;Αν δεν το χωρίσω καθόλου και το κάνω όλο το νέο σαβ ρεφούτζιουμ ειναι καλύτερα;το σκίμμερ όμως τότε πάει αναγκαστικά στο τελευταίο στάδιο μαζί μετην αντλία επιστροφής.Απο φωτισμό τί προτεινεται;θα προσπαθήσωνα κάνω και ένα σχεδιάκι...ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

αν βοηθάει σε κάτι το σχέδιο.....

post-793-1284179062_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν καταλαβα καλα για αυτο που εχεις στο νου σου,αλλα:

Το νερο κατεβαινει απο το ενυδρειο,πεφτει στο πρωτο διαμερισμα του νεου sump,επειτα περναει απο το refugium και επειτα απο το παλιο sump που βρισκεται και το skimmer σωστα?

Στο refigium θα βαλεις μακροαλγη?

Link to comment
Share on other sites

ναι,για chaeto σκέφτομαι,αλλα λεω αν δεν πειράζει που το σκιμμερ θα μεινει οπως ειναι τώρα στο τελευταίο στάδιο να έκανα ολο το νέο σαμπ ρεφούτζιουμ...αν ειναι πρακτικο βέβαια και άν κερδίζω τιποτα με το μέγεθος...

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με τον υπόλοιπο εξοπλισμό που θες να βάλεις στο sump σου.Αν βάλεις θερμοστάτες,αντλίες για να στέλνουν νερό σε κάποιο ψυκτικό ή σε ριάκτορα,επιστροφής ,άνθρακα,αντιφώσφορο κτλ...καλό είναι να υπάρχουν θέσεις για όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...