Jump to content

Φθανει η ωρα για αλλαγη του βυθου σε αμμο.


kixlidatos

Recommended Posts

Αδελφια Αφρικανοι καλη σας μερα.Σιγα σιγα τελειωνει η σεζον για μενα και φτανει η ωρα να αλλαξω τον βυθο του ενυδρειου μου απο χονδρο βοτσαλο που εχω,σε αμμο.Θα ηθελα να με συμβουλεψετε,για το τι εναι το καλυτερο.Μην πετρωνει,και οτι αλλο νομιζετε οτι μπορει να γινει για να μην εχω αλλα προβληματα με τον βυθο.Η αλλαγη θα γινει στο τελος Οκτομβριου με αρχες Νοεμβριου,Το λεω αυτο διοτι 10/1 θα ειμαι επανω (να σας γνωρισω και απο κοντα,να σας φερω και μερικα κρασακια,και μετα αριβεντερτσι ΡΟΜΑ)Τα ψαρακια μου θα μεινουν ενα μηνα περιπου μονα τους.Η ανησυχια μου ειναι οτι μεχρι 10/1 ο βυθος θα εχει στρωθει,γιατι εχω και 3 Cinodonti.

Και ολη αυτη η αλλαγη με ποιο τροπο πρεπει να γινει.Δηλ.εχω τωρα 3 βαρελια των 50 λτ,θα παρω και αλλα 3 συνολο 300 λτ.Το ενυδρειο ειναι καθαρα 600λτ.Αυτη η μεγαλη αλλαγη νερου μηπως μου δημιουργισει προβλημα?Γιατι προσφατα εκανα κατι τεοιο και μου πεθανε ο αστακος μου.

Να αδειασω ολο το ενυδρειο και να βαλω την αμμο ? η να κρατισω 10 ποντους νερο?

Για 180 χ 50 ποση αμμο θα χρειαστω?

Και επιδη μαλλον για αραγωνιτη με βλεπω,θα ηθελα Απο ποια ετερεια ΕΛΛΗΝΙΚΗ μπορω να την προμηθευτω σε καλη τιμη.

Σας κουρασα αλλα για μενα αυτη η μερα θα ειναι πολυ δυσκολη.

Τα λαθη πληρωνοντε και μαλιστα ακριβα.

Σας ευχαριστω πολυ

:):)

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλές δεν ξέρω να σου δώσω...αυτό που ξέρω, είναι ότι θα χρειαστείς βοήθεια!!! :):)

Link to comment
Share on other sites

Συμβουλές δεν ξέρω να σου δώσω...αυτό που ξέρω, είναι ότι θα χρειαστείς βοήθεια!!! :):)

Εχω εσενα και τον μηχαλι :)

Link to comment
Share on other sites

50 κιλα+ θα ελεγα θα σε καλυψουν.Καλυτερα να αδειασεις ολο το ενυδρειο,μην αφησεις καθολου νερου μεσα.Τωρα απο που να την αγοράσεις,απλα θα σε παροτρυνω,να κανεις μια αναζητηση(εστω και με τηλ).να συγκρινεις τιμες και ποιοτητα,και να δεις την δυνατοτητα αποστολης στον τοπο σου,αν χρειαστει :)

Link to comment
Share on other sites

50 κιλα+ θα ελεγα θα σε καλυψουν.Καλυτερα να αδειασεις ολο το ενυδρειο,μην αφησεις καθολου νερου μεσα.Τωρα απο που να την αγοράσεις,απλα θα σε παροτρυνω,να κανεις μια αναζητηση(εστω και με τηλ).να συγκρινεις τιμες και ποιοτητα,και να δεις την δυνατοτητα αποστολης στον τοπο σου,αν χρειαστει :)

Ο αραγωνιτης ειναι το καλυτερο που μπορω να βαλω η πρεπει να τον ανακατεψω με αλλη αμμο,οχι για οικονομικους λογους.Ο αραγωνιτης εχει στανταρτ κοκομετριας και χρωματος ?

Link to comment
Share on other sites

Ο αραγωνιτης ειναι το καλυτερο που μπορω να βαλω η πρεπει να τον ανακατεψω με αλλη αμμο,οχι για οικονομικους λογους.Ο αραγωνιτης εχει στανταρτ κοκομετριας και χρωματος ?

Συνωμη και κατι αλλο.ποιος αραγωνιτης ειναι καλυτερος και πως τον ζηταω. :)

Link to comment
Share on other sites

Συνωμη και κατι αλλο.ποιος αραγωνιτης ειναι καλυτερος και πως τον ζηταω. :)

Αραγωνιτη απλα,υπάρχει σε διαφορες συσκευασιες.Εξαιρετικο θεωρω της tropical marine,βεβαια κανε και μια αναζητηση,να δεις τι σου αρεσει.Ας ακουσουμε και αλλες γνωμες και εμπειριες βεβαια :)

Link to comment
Share on other sites

Αραγωνιτη απλα,υπάρχει σε διαφορες συσκευασιες.Εξαιρετικο θεωρω της tropical marine,βεβαια κανε και μια αναζητηση,να δεις τι σου αρεσει.Ας ακουσουμε και αλλες γνωμες και εμπειριες βεβαια :)

Σαν χρωμα ειναι παντα λευκο η υπαρχει και ποιο σκουρο μπεζ. :)

Link to comment
Share on other sites

Σαν χρωμα ειναι παντα λευκο η υπαρχει και ποιο σκουρο μπεζ. :)

Αυτη που σου προτεινα ειναι λευκη,σχεδον....

Θα βαλεις μονο αραγωνιτη ή θα τον αναμειξης με αμμο?Γιατι σε αυτη την περιπτωση μπορεις να καταληξεις σχεδον ακριβως στο ρωμα που θελεις:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτη που σου προτεινα ειναι λευκη,σχεδον....

Θα βαλεις μονο αραγωνιτη ή θα τον αναμειξης με αμμο?Γιατι σε αυτη την περιπτωση μπορεις να καταληξεις σχεδον ακριβως στο ρωμα που θελεις:)

Επιδη διαβασα οτι η αμμος θαλασσης καποτε πετρωνει,γιαυτο ρωταω τι ειναι το καλυτερο.Μου αρεσει οτι ειναι λευκος γιατι εχω ολο λαβα μεσα(μαυρη και κοκινη)Το οικονομικο ειναι δευτερευον,δηλ.δεν με ενδιαφεριε να αναμιξω κατι αλλο για να εξοικονομησω καποια λευτα θελω να παρω το καλυτερο,αρκει να ειναι καλο για τα ψαρακια μου :)

Link to comment
Share on other sites

O αραγωνίτης που σου πρότεινε ο Δημήτρης είναι εξαιρετικής ποιότητας και δοκιμασμένη. Από εκεί και πέρα, αν δεν σε παίρνει να βάλεις αποκλειστικά αραγωνίτη, μπορείς να τον αναμείξεις με χαλαζιακή άμμο ίδιας κοκκομετρίας και χρώματος. Η αλλαγή του βυθού και η μέθοδος που ακολουθείται έχει συζητηθεί αρκετές φορές, κάνε μια αναζήτηση για να πάρεις ιδέες.

:)

Link to comment
Share on other sites

Αραγωνιτη απλα,υπάρχει σε διαφορες συσκευασιες.Εξαιρετικο θεωρω της tropical marine,βεβαια κανε και μια αναζητηση,να δεις τι σου αρεσει.Ας ακουσουμε και αλλες γνωμες και εμπειριες βεβαια :)

Θα συμφωνήσω με τον φίλο Δημήτριο για τον νεκρό αραγωνίτη!Είναι εξαιρετικής ποιότητας χοντρόκοκκος και δεν πετρώνει!Αρκει να σου πω πως απο τοτε που ανακάτεψα λίγο στην αμμο του ενυδρείου μου λυθηκαν αρκετα προβλήματα!!!Είναι σαν αφρος.........εγω εχω μεινει πολύ ευχαριστημένος!!

Σαν χρωμα ειναι παντα λευκο η υπαρχει και ποιο σκουρο μπεζ. :)

Επιδη διαβασα οτι η αμμος θαλασσης καποτε πετρωνει,γιαυτο ρωταω τι ειναι το καλυτερο.Μου αρεσει οτι ειναι λευκος γιατι εχω ολο λαβα μεσα(μαυρη και κοκινη)Το οικονομικο ειναι δευτερευον,δηλ.δεν με ενδιαφεριε να αναμιξω κατι αλλο για να εξοικονομησω καποια λευτα θελω να παρω το καλυτερο,αρκει να ειναι καλο για τα ψαρακια μου :)

Είναι λευκό και ελαχιστα μπέζ! Για να πετυχεις το μπεζ βιοτοπικό χρωμμα αν θέλεις μπορείς να το αναμείξεις με μπεζ αμμο θαλάσσης ή χαλαζιακή όπως προτείνει ο φίλος Καρύδας, ΠΡΟΣΟΧΗ όμως χοντροκοκκη ή ιδιας κοκκομετρίας με τον αραγωνίτη για να μην πετρώνει και να φαίνεται και όμορφο......

Επίσης εγω θα άδειαζα όλο το ενυδρείο!

Να κάνω και μια πρόταση??? μήπως τωρα που θα μπείς στη διαδικασία να το ξεστήσεις να αλλάξεις τις πέτρες σου απο λάβα σε ασβεστολιθικές???? Αφου είσαι σε νησί νομίζω οτι μπορείς να βρείς εξαιρετικές πέτρες.....

Εύχομαι καλή συνέχεια!!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη εγω απο οτι γνωριζω η θαλασσινη αμμος δεν πετρωνει παρα μονο η ποταμισια.

Τωρα οσο αφορα για τον αραγωνιτη προχθες που ρωτησα μου ειπαν 20 με 25 ευρω

τα 5 κιλα, την ψαχνω κι εγω μη νομιζεις.

Οτι μαθεις η κανεις ενημερωσε με :)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις απολυτο δικιο αδελφε Prince.Αλλα Επιδη ειμαι και λιγουλακι καλλιτεχνης και της μαζευα εδω και χρονια γιαυτον τον σκοπο δεν μπορω να της αποχωριστω.Και το βοτσαλακι που ειχα μαζεψει πριν 10 χρονια το αλλαζω χαρη των κουκλιων μου.Ε να εχω και για μενα κατι.Κοιτα γιατι μιλαω αδελφε μου.Βεβαι ο Διας θα μου τα χωσει παλι,αλλα εγω Θα αντισταθω σθεναρα :)

Ετσι ειναι σαν μυτη ανθρωπου,και εαν την φανταστεις πλαγια ειναι μια κανονικη αλογοκεφαλη.

Η δεξια ειναι πασιφανεστατο γερακι,η αριστερη με λιγη φαντασια στο κεντρο θα δεις τον Ηρακλη εχει και την λεωντη του αλλα απο αυτην την γωνια δεν φενετε.Και μεσα στο νερο τωρα ειναι μια μαγεια χρωματων.Στεγνες αδικουντε.Ειλικρινα σου αρεσουν ?Ξερω δεν ειναι βιοτοπικες αλλα ειναι ομορφες.Και ολα αυτα δυχως καμια παρεμβαση ανθρωπου.Η μανα ΦΥΣΗ.

Οσο γιασενα ψευτοαφρικανε Γιωργο,δεν δικαιουσε να ομιλεις.Γινε πρωτα Αφρικανος και μετα.Οσο αργησα εγω να το παρουσιασω,τοσο αργησες και εσυ να το φτιαξεις.Νασαι καλα φιλε μου που εγινες η αιτια να γνωρισω αυτα τα υπερωχα παιδια.Σευχαριστω πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη, άσε και καμιά πέτρα για τους τουρίστες... :)

Link to comment
Share on other sites

Μόνο κάτι βοτσαλάκια άφησες...

Link to comment
Share on other sites

Μόνο κάτι βοτσαλάκια άφησες...

Εχει ενα κοματι ακομα γυρο στους 50 ποντους.Το ειχα αφησει για να το παρω αργοτερα,αλλα μετα το πλακωσε η αμμος.Ξερω που ειναι.Παμε τον Νοεμβρη και οποιος το βρει το περνει.Σοβαρα μιλαω.

Link to comment
Share on other sites

Στις Αποθήκες είναι, κάτω από το σπίτι σου;

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ μείνετε εντός θέματος και οποιεσδήποτε συνεννοήσεις ας γίνονται με πμ για να μην χαλάμε την συζήτηση. Ευχαριστώ.

:)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, και άμμο θαλάσσης μπορείς να βάλεις άνετα

Αν με το σκάψιμο τα ψάρια την αφήσουν να πετρώσει, σφύρα μου...

Link to comment
Share on other sites

Ο αραφωνιτης ειναι τριμα κοραλιου;Πηγε ενας φιλος μου σε ενα μαγαζι στην Αθηνα,και μου ειπε οτι ειναι πολυ λευκος,εχει πολυ σκονη μεσα στην συσκευασια,και το χειροτερο ειναι οτι ειναι μικρα κομματακια και ανομοιομορφα.Βεβαια δεν βρηκε την ετικετα που μου προτεινατε.Ειναι οντος τοσο λευκη;Γιατι στα ενυδρει που βλεπω μου φενετε πολυ ομορφη.

Υ.Γ-Το μαγαζι μου ειπε να βαλω αμμο θαλασσης,και οτι αυτος σε ολα του τα ενυδρει αυτην βαζει :)

Link to comment
Share on other sites

Αραγωνίτης υπάρχει μπέζ και σε μικρότερη κοκκομετρία. Το θέμα έχει συζητηθεί πολλές φορές, διάβασε διάφορες απόψεις και αποφάσισε τι θες να χρησιμοποιήσεις.

:)

Link to comment
Share on other sites

Αραγωνίτης υπάρχει μπέζ και σε μικρότερη κοκκομετρία. Το θέμα έχει συζητηθεί πολλές φορές, διάβασε διάφορες απόψεις και αποφάσισε τι θες να χρησιμοποιήσεις.

:)

Κωστη.Το ενυδρειο μου το εστησα τελος φλεβαρη,αφου γυρισα απο Αθηνα,εξ ου και το βοτσαλο που εβαλα μεσα.Για αραγωνιτη εμαθα εδω μεσα,δεν ειχα ιδεα για το τι ειναι.Και τωρα θελω να βαλω αραγωνιτη η αμμο θαλασσης ,πριν ανεβω επανω.Οποτε θα ηθελα λιγη βοηθεια παραπανω.Σαν επαρχιωτης που ειμαι αμα πω στον εδω μπαρπα Μιτσο να δω τον αραγωνιτη,θα μου δωσει ποντικοφαρμακο.<μου ειχε τελειωσει το aqutan και πηγα να παρω και δεν ηξερε αν εχει και εκανα εδω θεμα για να διαπιστωσω οτι το safe water αν θυμαμε κανει :) >Τωρα παραγγειλα ενα 4κιλο να δω τι στο καλο ειναι,αλλα παλι αν δεν το βαλω μεσα να δω πως δειχνει,παλι δεν θα καταλαβω.Τα μονα με αραγωνιτη ενυδρεια που εχω δει ,ειναι εδω μεσα των φιλων.

Παρακληση.Μπορεις να μου πεις εσυ τι εχεις βαλει μεσα :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε ενυδρεία που είχα παλιότερα χρησιμοποιούσα άμμο θαλάσσης. Ο λόγος που το έκανα ήταν οικονομικός. Έχει όμως κι αυτό το κόστος του, γιατί πρέπει να βάλεις το νερό που χρειάζεται για να την καθαρίσεις και τον χρόνο που θα σου πάρει αυτη η διαδικασία.

Πλέον χρησιμοποιώ αραγωνίτη γιατί δεν χρειάζεται φοβερό καθάρισμα, δεν έχει το πρόβλημα της άμμου θαλάσσης να δημιουργεί δηλαδή αναερόβιες περιοχές και μπορείς να τον κρατήσεις για χρόνια χωρίς να πετρώσει.

Σε ένα ενυδρείο σαν το δικό σου το κόστος για να βάλεις μόνο αραγωνίτη είναι σίγουρα υψηλό. Για να το μειώσω εγώ θα έκανα μίξη με χαλαζιακή άμμο ίδιας κοκκομετρίας και απόχρωσης.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...