Jump to content

Φθανει η ωρα για αλλαγη του βυθου σε αμμο.


kixlidatos

Recommended Posts

Εγώ σε ενυδρεία που είχα παλιότερα χρησιμοποιούσα άμμο θαλάσσης. Ο λόγος που το έκανα ήταν οικονομικός. Έχει όμως κι αυτό το κόστος του, γιατί πρέπει να βάλεις το νερό που χρειάζεται για να την καθαρίσεις και τον χρόνο που θα σου πάρει αυτη η διαδικασία.

Πλέον χρησιμοποιώ αραγωνίτη γιατί δεν χρειάζεται φοβερό καθάρισμα, δεν έχει το πρόβλημα της άμμου θαλάσσης να δημιουργεί δηλαδή αναερόβιες περιοχές και μπορείς να τον κρατήσεις για χρόνια χωρίς να πετρώσει.

Σε ένα ενυδρείο σαν το δικό σου το κόστος για να βάλεις μόνο αραγωνίτη είναι σίγουρα υψηλό. Για να το μειώσω εγώ θα έκανα μίξη με χαλαζιακή άμμο ίδιας κοκκομετρίας και απόχρωσης.

:)

Ουφφφφφφ με το τσιγκελι στα βγαζω.Ολο διαβασε και διαβασε.Τα εχω διβασει ολα,δεν τον εχω πιασει στα χεριαμου τον ρημαδι αραγωνιτη.Εκτος απο ψαροκαμενος ειμαι και ψαρομαλης,γιαυτο ας μου το ελεγες και να μην σε ζαλιζα

Σευχαριστω παραπολυ

:):)

Link to comment
Share on other sites

Ουφφφφφφ με το τσιγκελι στα βγαζω.Ολο διαβασε και διαβασε.Τα εχω διβασει ολα,δεν τον εχω πιασει στα χεριαμου τον ρημαδι αραγωνιτη.Εκτος απο ψαροκαμενος ειμαι και ψαρομαλης,γιαυτο ας μου το ελεγες και να μην σε ζαλιζα

Σευχαριστω παραπολυ

:):)

:wootwoot::wootwoot:

Τόσο υλικό έχουμε γράψει και τόσο ξενύχτι.. κρίμα είναι να μην το διαβάζετε :thumbup:

Προσωπική που άποψη ο αραγωνίτης που προτάθηκε παραπάνω από τον Δημήτρη (tropical marine) είναι εξαιρετικός από άποψη ποιότητας και εμφάνισης. Αυτόν χρησιμοποιήσαμε και στο Αφρικάνικο του ΑΖ meeting point.

:)

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::wootwoot:

Τόσο υλικό έχουμε γράψει και τόσο ξενύχτι.. κρίμα είναι να μην το διαβάζετε :)

Προσωπική που άποψη ο αραγωνίτης που προτάθηκε παραπάνω από τον Δημήτρη (tropical marine) είναι εξαιρετικός από άποψη ποιότητας και εμφάνισης. Αυτόν χρησιμοποιήσαμε και στο Αφρικάνικο του ΑΖ meeting point.

:)

Δηλ.επρεπε να σου πω οτι ειμαι γεροντακι για να τα ομολογησεις ολα σε 2 μυνηματα;

Εισαι ακαρδος :wootwoot:

:)

Link to comment
Share on other sites

χα χα!! Δεν παίζεστε εσείς!

Αγόρασα προχτές αυτό το προϊόν . Πολύ ακριβό (28€ /10 kg) , αλλά φαίνεται καλό. Σε πρώτη φάση θα το βάλω στο ενυδρείο καβάτζα μου (DIY 90lt) . Σε μερικές μέρες θα μετρήσω σκληρότητες και θα μπορώ να σας πω, αν και θέλει το χρόνο του για να δείξει....

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ και αυτό

Πόσα εκατοστά άμμο θα βάλεις?

Link to comment
Share on other sites

χα χα!! Δεν παίζεστε εσείς!

Αγόρασα προχτές αυτό το προϊόν . Πολύ ακριβό (28€ /10 kg) , αλλά φαίνεται καλό. Σε πρώτη φάση θα το βάλω στο ενυδρείο καβάτζα μου (DIY 90lt) . Σε μερικές μέρες θα μετρήσω σκληρότητες και θα μπορώ να σας πω, αν και θέλει το χρόνο του για να δείξει....

Επιδη σε εια σε αλλο θεμα να ειναι τα μαθηματικα σου φρεσκα,στα δικα μου περασαν 35 χρονια.

βρηκα οτι ο αραγωνιτης εχει ειδικο βαρος 29.Το ενυδρειο ειναι 180χ60 και παχος 6 ποντους.ποσα κιλα θα θελει;Εδω σε θελω :)

Δες εδώ και αυτό

Πόσα εκατοστά άμμο θα βάλεις?

5 με 6 εκατοστα. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι σε πιο ποστ ήταν........είχα διαβάσει ότι η θαλασσινή άμμος δεν πετρώνει. Αν και εφόσον ισχύει αυτό, μαγιό, μάσκα, μπρατσάκια και βουρ...... :)

Ως αναφορά την κοκκομετρία, πιστεύω πως μπορείς να διαλέξεις. Έχουμε παραλίες με διαφορετικό πάχος άμμου ...

Κυκλοφορούν τοοοόσα πολλά προϊόντα, τεχνιτά ή φυσικά, με σκοπό να προμηθέυσουν όσους ζουν μακριά από την φύση. Το να πάρεις μισό κιβικό άμμο από την θάλασσα και δυο κουβάδες πέτρες, που για σένα μπορεί να είναι ένα-δυο (κατά τη γνώμη μου ευχάριστα) πρωινά, για άλλους είναι ακατόρθωτο...Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι σε πιο ποστ ήταν........είχα διαβάσει ότι η θαλασσινή άμμος δεν πετρώνει. Αν και εφόσον ισχύει αυτό, μαγιό, μάσκα, μπρατσάκια και βουρ...... :)

Ως αναφορά την κοκκομετρία, πιστεύω πως μπορείς να διαλέξεις. Έχουμε παραλίες με διαφορετικό πάχος άμμου ...

Κυκλοφορούν τοοοόσα πολλά προϊόντα, τεχνιτά ή φυσικά, με σκοπό να προμηθέυσουν όσους ζουν μακριά από την φύση. Το να πάρεις μισό κιβικό άμμο από την θάλασσα και δυο κουβάδες πέτρες, που για σένα μπορεί να είναι ένα-δυο (κατά τη γνώμη μου ευχάριστα) πρωινά, για άλλους είναι ακατόρθωτο...Αυτά...

Καλημερα Ηλια,σιγουρα ετσι ειναι οπως τα λες.Και σεμενα η θαλασσινη αμμος μου φενετε ποιο φυσικη και ποιο ωραια,γιατι ξερω το αποτελεσμα Απο την αλλη ομως εχω πειστει οτι ο αραγωνιτης ειναι οτι το καλυτερο για τα ψαρακια μου.Με βλεπεις να ταλαντευομαι γιατι δενξερω τελικα αν θα μου αρεσει εμενα ο αραγωνιτης (ειναι 400 ευρο περιπου).Δεν τον ειδα με τα ματια μου σε ενυδρειο,τομονο που ειδα απο φοτο εδω μεσα.Βεβαια υπαρχει και η λυση ,να το αναβαλω για τα τελη φλεβαρη,αλλα ξερεις θα ειναι πολυ δυσκολα τοτε για μενα.Εχω 1,5 μηνα μπροστα μου θα δω τι θα κανω.

Link to comment
Share on other sites

Επιδη σε εια σε αλλο θεμα να ειναι τα μαθηματικα σου φρεσκα,στα δικα μου περασαν 35 χρονια.

βρηκα οτι ο αραγωνιτης εχει ειδικο βαρος 29.Το ενυδρειο ειναι 180χ60 και παχος 6 ποντους.ποσα κιλα θα θελει;Εδω σε θελω :thumbup:

5 με 6 εκατοστα. :)

Αν βάλεις αυτό που σου πρότειναν και βάλεις τις διαστάσεις κάτω... λέει πως θες 14 σακούλες!! :):)

Link to comment
Share on other sites

:)

Αν βάλεις αυτό που σου πρότειναν και βάλεις τις διαστάσεις κάτω... λέει πως θες 14 σακούλες!! :):)

Αμα ειναι να βαλω θα βαλω αυτο που μου ειπε ο Κυρ Καρυδας.Αυτο το αποφασισα.Απλα εχω ενδοιασμους αν θα αρεσει σε μενα.Ακουγετε λιγο εγωιστικο αλλα τα ενυδρεια τα φτιαχνουμε για μας.Εκανα την πατατια μην την ξανακανω παλι.Προσωπικα το βοτσαλο δεν θα το αλλαζα με τιποτα αλλο,αλλα πρεπει.Τουλαχιστον να κανω κατι που θα μου αρεσει.Δεν εχω ξαναδει ενυδρειο ζωντανα με αραγωνιτη,και αυτη ειναι η δυσκολια μου να επιλεξω.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις στο πρόγραμμα κανένα ταξιδάκι προς Αθήνα; Αν ναι θα κανονίσουμε να δεις μερικά ενυδρεία και να αποφασίσεις αυτο που σου αρέσει. Είναι σημαντικό αυτο που θα κάνεις να σου αρέσει, μιας και εσύ θα το απολαμβάνεις, με την προϋπόθεση βέβαια να είναι σωστό και για τα ψάρια σου.

:)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις στο πρόγραμμα κανένα ταξιδάκι προς Αθήνα; Αν ναι θα κανονίσουμε να δεις μερικά ενυδρεία και να αποφασίσεις αυτο που σου αρέσει. Είναι σημαντικό αυτο που θα κάνεις να σου αρέσει, μιας και εσύ θα το απολαμβάνεις, με την προϋπόθεση βέβαια να είναι σωστό και για τα ψάρια σου.

:)

Σευχαριστω παρα πολυ Κωστη.Μεχρι τελος Νοεμβρη ισως και αρχες Δεκεμβρη εχουμε κρουαζιερες(αραιες μεν αλλα εχουμε).Μετα λιγη ξεκουραση,γιορτες και 10 Ιανουαριου ανεβαινω πανω.Τωρα βεβαια,μπηκα στον πειρασμο,να το αναβαλω,να ανεβω επανω να σας γνωρισω ,να μου δειξεις,και να το κανω τελος φλεβαρη,αλλα τοτε αρχιζω με τα μαγαζια και θα μου ηταν και δυσκολο αλλα και δεν θα ειναι με κεφι και ηρεμια,που την εχω μεγαλη αναγκη.Θελω να κατσω μια εβδομαδα και να <πεζω> με το ενυδρειο μου.Ειναι σχετικα καινουργιο και δεν μπορεσα να το χαρω ακομα.Σευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Επιδη σε εια σε αλλο θεμα να ειναι τα μαθηματικα σου φρεσκα,στα δικα μου περασαν 35 χρονια.

βρηκα οτι ο αραγωνιτης εχει ειδικο βαρος 29.Το ενυδρειο ειναι 180χ60 και παχος 6 ποντους.ποσα κιλα θα θελει;Εδω σε θελω :)

5 με 6 εκατοστα. :)

από το προϊόν αυτό θα χρειαστείς σύμφωνα με το "προγραμματάκι" 10 σακούλες (=100 κιλά!) Όμως μην ξεχνάμε ότι εσύ στο ενυδρείο θα βάλεις και πολλές μα πολλές πέτρες. Σωστά? Στην περιοχή των πετρών η άμμος που "εγκλωβίζεται" ανάμεσα είναι πολύ μικρή.

Θα πρότεινα να μετρήσεις στο περιπου τις διαστάσεις του ενυδρείου πέρα από τις πέτρες . Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός.... είναι λίγο μπακαλίστικο βέβαια, αλλά κρίμα είναι να αγοράσεις τη διπλάσια ποσότητα χωρίς να τη χρειάζεσαι... :)

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη

κλασικό αραγωνίτη ΜΗ βάλεις

Αυτό το άσπρο του εύρηκα (όσο σπασμένο και να είναι με άλλο χρώμα άμμου) με την κόκκινη πέτρα θα δεις ότι δεν κολλάει στο μάτι.

Εγώ το δοκίμασα σε άδειο μικρό ενυδρείο με κάτασπρη μαρμαρόσκονη μόνο για το αισθητικό του θέματος και δεν βλεπόταν! Σα τούρτα με κεράσια ήταν το ενυδρείο. Ούτε μαύρη άμμο με κόκκινη πέτρα φαίνεται καλή, το έχω δοκιμάσει και αυτό σε ένα 54λτ με μικρά.

Βάλε μπεζ αραγωνίτη ή μπεζ άμμο ή συνδυασμό.

Κάνε δοκιμές χωρίς νερό σε μικρό ενυδρείο με φωτισμό και θα με θυμηθείς...

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη

κλασικό αραγωνίτη ΜΗ βάλεις

Αυτό το άσπρο του εύρηκα (όσο σπασμένο και να είναι με άλλο χρώμα άμμου) με την κόκκινη πέτρα θα δεις ότι δεν κολλάει στο μάτι.

Εγώ το δοκίμασα σε άδειο μικρό ενυδρείο με κάτασπρη μαρμαρόσκονη μόνο για το αισθητικό του θέματος και δεν βλεπόταν! Σα τούρτα με κεράσια ήταν το ενυδρείο. Ούτε μαύρη άμμο με κόκκινη πέτρα φαίνεται καλή, το έχω δοκιμάσει και αυτό σε ένα 54λτ με μικρά.

Βάλε μπεζ αραγωνίτη ή μπεζ άμμο ή συνδυασμό.

Κάνε δοκιμές χωρίς νερό σε μικρό ενυδρείο με φωτισμό και θα με θυμηθείς...

Το βλεπω και εγω οτι δεν μου παει ο λευκος αραγωνιτης.Θα ειμαι στα δυο ακρα.Δευτερα εχω ρεπο :) και θα μαζεψω λιγη αμμο,νατην βαλω σε ενα τριτο ενυδρειο,εχω και αρκετα μωρα Labito,θα ριξω μεσα μερικα και θα δω πως μου καθετε.Περιμενω και ενα 4 κιλο αλλα ασπρο αραγωνιτη.Εχω 1,5 μηνα,μπας και βρω χρονο και πεταχτω για μια μερα Αθηνα.Παντος με προβληματιζει πολυ.Πριν θα ηθελα να δω και τα δικασου,θα το κανονισουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...