Jump to content

Βοήθεια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Recommended Posts

Καλημέρα.Έχω ένα τεράστιο πρόβλημα.Στις 2 Σεπτεμβρίου πήρα ένα ενυδρείο 54 lt με 3 πλάτυ και ένα γκάπυ.Μέτα από 2 μέρες πήρα ένα πλάτυ και ένα swordtail και την τρίτη που μας πέρασε πήρα άλλα 2 γκάπυ και (μετά από πρόταση από τον ειδικό στο petstore που ψωνίζω) 5 νέον.Εκείνη και την επόμενη μέρα το swordtail δεν ήταν κινητικό όπως τις προηγούμενες μέρες και την Πέμπτη το πρωί....Την Παρασκεύη το πρωί έφυγαν και 3 από τα 5 νέον (βρήκα 2 και το ένα ήταν χωρίς ουρά).Τέλος σήμερα το πρωί έχασα το δεύτερο γκάπυ που είχα πάρει και είδα ότι σχεδόν όλη του η ουρά από έντονο μπλε είχε γίνει διάφανη.Αυτό είναι το δράμα μου.Βοήθεια απεγνωσμένα! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Έχω ένα τεράστιο πρόβλημα.Στις 2 Σεπτεμβρίου πήρα ένα ενυδρείο 54 lt με 3 πλάτυ και ένα γκάπυ.Μέτα από 2 μέρες πήρα ένα πλάτυ και ένα swordtail και την τρίτη που μας πέρασε πήρα άλλα 2 γκάπυ και (μετά από πρόταση από τον ειδικό στο petstore που ψωνίζω) 5 νέον.Εκείνη και την επόμενη μέρα το swordtail δεν ήταν κινητικό όπως τις προηγούμενες μέρες και την Πέμπτη το πρωί....Την Παρασκεύη το πρωί έφυγαν και 3 από τα 5 νέον (βρήκα 2 και το ένα ήταν χωρίς ουρά).Τέλος σήμερα το πρωί έχασα το δεύτερο γκάπυ που είχα πάρει και είδα ότι σχεδόν όλη του η ουρά από έντονο μπλε είχε γίνει διάφανη.Αυτό είναι το δράμα μου.Βοήθεια απεγνωσμένα! :)

Καλώς ήρθες :)

Επέστρεψε, χάρισε ή με οποιοδήποτε τρόπο δώσε άμεσα τα ζωντανά που έχεις μέσα στο ενυδρείο σου. Ο "ειδικός" του petstore μπορεί να είναι ειδικός πυρηνικών κεφαλών ή ειδικός τέχνης. Ειδικός ενυδρείων πάντως δεν είναι.

Δώσε όσα ψάρια σου ζούνε και θα χρειαστείς καθοδήγηση και πολύ διάβασμα από εδώ μέσα. Το ενυδρείο σου είναι άστρωτο και πλήρως ακατάλληλο για να δεχτεί ψάρια αυτή τη στιγμή. Είναι κρίμα να χάνεις και να ταλαιπωρείς ψάρια καθώς και να κάνεις κακό στη τσέπη σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και από μένα!

Με άλλα λόγια η κατάσταση αυτή τη στιγμή είναι μη αναστρέψιμη. Αυτό σημάινει ότι θα πρέπει να αρχίσεις τα πάντα από την αρχή ΧΩΡΙΣ ψάρια, ώστε να δημιουργήσεις ένα περιβάλλον που θα είναι έτοιμο να φιλοξενήσει ΜΟΝΟ ΨΑΡΙΑ ιδανικά για τα λίτρα σου και για τις συνθήκες που μπορείς να τους παρέχεις.

Μην απογοητεύεσαι και μην αγνοήσεις τα όσα σου λέμε. Όλοι κάπως έτσι την πατήσαμε στην αρχή....

Καλό διάβασμα.... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και από μένα!

Με άλλα λόγια η κατάσταση αυτή τη στιγμή είναι μη αναστρέψιμη. Αυτό σημάινει ότι θα πρέπει να αρχίσεις τα πάντα από την αρχή ΧΩΡΙΣ ψάρια, ώστε να δημιουργήσεις ένα περιβάλλον που θα είναι έτοιμο να φιλοξενήσει ΜΟΝΟ ΨΑΡΙΑ ιδανικά για τα λίτρα σου και για τις συνθήκες που μπορείς να τους παρέχεις.

Μην απογοητεύεσαι και μην αγνοήσεις τα όσα σου λέμε. Όλοι κάπως έτσι την πατήσαμε στην αρχή....

Καλό διάβασμα.... :)

Πήρα κάτι τεστ που ελέγχουν το νερό και μου βγήκαν όλες οι μετρίσεις καλές.Άρα αυτό δεν σημαίνει ότι οι συνθήκες καλές?Συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλά είμαι καινούργιος στον κόσμο των ενυδρείων και μου αρέσει πάρα πολύ.Καλώσ σας βρήκα!

Link to comment
Share on other sites

Γράψε αναλυτικά τις μετρήσεις για να δούμε αν είναι όντως καλές.

Link to comment
Share on other sites

Γράψε αναλυτικά τις μετρήσεις για να δούμε αν είναι όντως καλές.

Έχω πάρει κάτι τεστ που είναι καρτέλες και έχει πάνω τις μετρήσεις σε χρωματισμούς.Τις βουτάς στο ενυδρείο και βλέπεις τις μετρήσεις του ενυδρείου σου.Εμένα βγήκαν στο καλές.

Επείσης 1 γκάπυ έχει αρχίσει η ουρά του να γίνεται διαφανές και το στόμα του να είναι ένα χρώμα προς το μαύρο.Και σε αυτή τη κατάσταση βρήκα ένα άλλο χτες το πρωί.Μήπως γνωρίζεται τι μπορεί να είναι αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα φιλε μου!!!

Κατ αρχην θα πρεπει να παρεις υγρα τεστ (εγω εχω της API) γιατι τα χαρτινα που εχεις δεν ειναι αξιοπιστα.

Θα πρεπει να παρει τεστ για αμμωνια,ΝΟ2,ΝΟ3,PH,GH,KH και βαση αυτων των μετρησεων θα προχωρησεις ποιο σιγουρα και σταθερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα φιλε μου!!!

Κατ αρχην θα πρεπει να παρεις υγρα τεστ (εγω εχω της API) γιατι τα χαρτινα που εχεις δεν ειναι αξιοπιστα.

Θα πρεπει να παρει τεστ για αμμωνια,ΝΟ2,ΝΟ3,PH,GH,KH και βαση αυτων των μετρησεων θα προχωρησεις ποιο σιγουρα και σταθερα.

Μπορείς να μου πεις πόσο κοστίζουν τα τεστ αυτά περίπου γιά να έχω μιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει κάτι τεστ που είναι καρτέλες και έχει πάνω τις μετρήσεις σε χρωματισμούς.Τις βουτάς στο ενυδρείο και βλέπεις τις μετρήσεις του ενυδρείου σου.Εμένα βγήκαν στο καλές.

Επείσης 1 γκάπυ έχει αρχίσει η ουρά του να γίνεται διαφανές και το στόμα του να είναι ένα χρώμα προς το μαύρο.Και σε αυτή τη κατάσταση βρήκα ένα άλλο χτες το πρωί.Μήπως γνωρίζεται τι μπορεί να είναι αυτό?

Λέγοντας καλές?Γίνεσαι λίγο πιο αναλυτικός εάν θέλεις?

Link to comment
Share on other sites

Λέγοντας καλές?Γίνεσαι λίγο πιο αναλυτικός εάν θέλεις?

Είναι στα χρώματα που θεωρούνται καλές γιά ενυδρείο.Δυστυχώς δεν μπορώ να είμαι πιο αναλυτικός γιατί δεν είναι τα τεστ πιο αναλυτικά.

Link to comment
Share on other sites

Είναι στα χρώματα που θεωρούνται καλές γιά ενυδρείο.Δυστυχώς δεν μπορώ να είμαι πιο αναλυτικός γιατί δεν είναι τα τεστ πιο αναλυτικά.

ποια τεστ εχεις...αν επιτρεπετε..??δν εχουν καθολου αριθμους πανω...??? :):)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις πόσο κοστίζουν τα τεστ αυτά περίπου γιά να έχω μιά ιδέα?

Γυρω στα 16-18 το καθενα τα πηρα εγω και μπορεις να κανεις πολλες μετρησεις,μην σε τρομαζει η τιμη.

Θα σου τα πω αναλυτικά

Αμμωνια 18 ευρω,130 φορες μπορεις να μετρησεις

ΝΟ2 16 ευρω,180 φορες

ΝΟ3 18 ευρω,90 φορες

PH 12 ευρω,250 φορες

GH-KH 18 ευρω,(αυτα πανε μαζι και δεν γραφει ποσες φορες γιατι ειναι αναλογα με το νερο σου,θα το καταλαβεις οταν το παρει)

Ολα αυτα ειναι της API που στα προτεινω ανεπιφύλακτα.

Link to comment
Share on other sites

Γυρω στα 16-18 το καθενα τα πηρα εγω και μπορεις να κανεις πολλες μετρησεις,μην σε τρομαζει η τιμη.

Θα σου τα πω αναλυτικά

Αμμωνια 18 ευρω,130 φορες μπορεις να μετρησεις

ΝΟ2 16 ευρω,180 φορες

ΝΟ3 18 ευρω,90 φορες

PH 12 ευρω,250 φορες

GH-KH 18 ευρω,(αυτα πανε μαζι και δεν γραφει ποσες φορες γιατι ειναι αναλογα με το νερο σου,θα το καταλαβεις οταν το παρει)

Ολα αυτα ειναι της API που στα προτεινω ανεπιφύλακτα.

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...