Jump to content

Πρωτη προσπαθεια Malawi


Africanos

Recommended Posts

Μετα την προχθεσινη συνομιλια εκανα το μεγαλο βημα - υπερβαση- αν παω φυλακη για χρεη εσεις θα φταιτε :):):) και αγορασα ενα νεο ενυδριο (RIO 400) και ενα eheim professinal 3 600 (2075) για να φιλοξενησω ανετα τα ψαρακια μου...

Χθες αφου τοποθετησα το φελιζολ επλυνα τις πετρες (ηφαιστιακη λαβα) με βραστο νερο και τις ετριψα για να φυγουν τα μικρα κομματακια εκανα το στησιμο που βλεπετε στις εικονες. εβαλα τον αραγωνιτη και γεμησα με νερο. Εβαλα αντιχλώριο κι μετα απο 7 ωρες εβαλα να λειτουργει το εσωτερικο φιλτρο (μονο ανθρακα). Τον ανθρακα θα τον αφησω 3 μερες και μετα θα τον αλλαξω σωστα? η δεν πρεπει να ξαναβαλω ανθρακα? τα υπολοιπα σφουγγαρια γιατι δεν τα εβαλα? τι παθαινουν? αν τα εβαζα και τα πετουσα ολα μαζι με τον ανθρακα δεν θα ηταν καλυτερα?

το εξωτερικο ποτε να το λειτουργησω? οταν κατσει η αμμος η πιο μετα? και γιατι οχι απο τωρα?

τα βακτηρια (Nutrafin cycle) ποτε να τα βαλω?σημερα? την τριτη μερα? η πιο μετα? τα ψαρια μετα απο ποσες μερες??

περιμενω προτασεις βελτιωσης.... πειτε οτι σκεφτεστε...

Αναμενω...

η βοηθεια σας θα ειναι πολυτιμη.....

img5361b.th.jpg

img5360bt.th.jpg

img5359b.th.jpg

img5356b.th.jpg

img5354b.th.jpg

img5332b.th.jpg

img5328b.th.jpg

img5326b.th.jpg

img5326p.th.jpg

img5326u.th.jpg

img5324h.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 109
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλορίζικο λοιπόν!

Αν βάλεις mbuna θα χρειαστείς περισσότερες πέτρες.

Τι ψάρια θα βάλεις, αποφάσισες;

Link to comment
Share on other sites

Όταν τελειώσεις με τον άνθρακα δεν χρειάζεται να ξαναβάλεις.

Γεμίζεις τα φίλτρα σου με τα σφουγγάρια και μπόλικο βιολογικό υλικό και ξεκινάς.

Η γνώμη μου είναι να βρεις μπόλι από φίλο, να το βάλεις στα φίλτρα σου και να αποφύγεις παντός είδους πρόσθετα εκτός από το αντιχλώριο.

Link to comment
Share on other sites

Μετα την προχθεσινη συνομιλια εκανα το μεγαλο βημα - υπερβαση- αν παω φυλακη για χρεη εσεις θα φταιτε όλοι ατο ίδιο κελί θα είμαστε!! :):):P και αγορασα ενα νεο ενυδριο (RIO 400) και ενα eheim professinal 3 600 (2075) για να φιλοξενησω ανετα τα ψαρακια μου... ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ! ΜΠΡΑΒΟ!

Χθες αφου τοποθετησα το φελιζολ επλυνα τις πετρες (ηφαιστιακη λαβα) με βραστο νερο και τις ετριψα για να φυγουν τα μικρα κομματακια εκανα το στησιμο που βλεπετε στις εικονες. εβαλα τον αραγωνιτη και γεμησα με νερο. Εβαλα αντιχλώριο κι μετα απο 7 ωρες εβαλα να λειτουργει το εσωτερικο φιλτρο (μονο ανθρακα). Τον ανθρακα θα τον αφησω 3 μερες και μετα θα τον αλλαξω σωστα? η δεν πρεπει να ξαναβαλω ανθρακα? τα υπολοιπα σφουγγαρια γιατι δεν τα εβαλα? τι παθαινουν? αν τα εβαζα και τα πετουσα ολα μαζι με τον ανθρακα δεν θα ηταν καλυτερα?

Ο άνθρακας δεσμεύει όσες ρυπογόνες ουσίες υπαρχουν μέσα στο ενυδρείο. Οι ιδιότητες του χάνονται με την πάροδο 4 εβδομάδων. Δεν υπάρχει λόγος να τον έχεις πάντα, οπότε τον χρησιμοποιείς τωρα για καμιά εβδομάδα και μετά τον πετάς. Βάλε και τα άλλα σφουγγάρια μαζί με τον ανθρακα, ώστε να αρχίσουν να αποκτούν βιολογία πάνω τους. Το εξωτερικό μπορείς να το βάλεις και τώρα, μπορείς και αργότερα.

Εκτός του άνθρακα δεν πετάς τίποτα άλλο. Βαμβάκι έβαλες? Αν όχι βάλε. Θα καθαρίσει το νερό πιο γρήγορα. Καλό είναι να έχεις πάντα μια λεπτή στρώση βαμβάκι, ώστε να μην βρωμίζουν τα υπόλοιπα υλικά. Μια φορά το μήνα το αντικαθιστάς, ή όταν βρωμίζει.

το εξωτερικο ποτε να το λειτουργησω? οταν κατσει η αμμος η πιο μετα? και γιατι οχι απο τωρα?

τα βακτηρια (Nutrafin cycle) ποτε να τα βαλω?σημερα? την τριτη μερα? η πιο μετα? τα ψαρια μετα απο ποσες μερες??

βάλτα τώρα και ακολούθησε τις οδηγίες της εταιρείας. Σε μερικές μέρες θα σου λέει να ξαναπροσθέσεις λογικά. check it.

Ψάρια θα βάλεις ΜΟΝΟ όταν οι μετρήσεις θα στο επιτρέπουν: ΝΗ3=0 , ΝΟ2=0 και ΝΟ3 <20 . Θα πάρει κάνα μήνα η όλη δουλειά

:blush: ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ !! :)

Έγινε επεξεργασία - bartemderas
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους , σκεφτομαι να βαλω αυτα που εχω ηδη αλλα βαζοντας τα σε χαρεμακια δλδ τωρα εχω

1 aulonocara_jacobfreibergi (male),

1 Labidochromis Caeruleus Yellow (male) ,

1 Iodotropheus sprengerae (male)

1 Aulonocara_nyassa (male)

ολα ειναι γυρω στα 8εκ.

και θελω να βαλω απο 2-3 θυληκα στο καθενα (αν υποθεσουμε οτι οντως ειναι αρσενικα ολα - δεν ειμαι σιγουρος - και δεν μπορω να τα ξεχωρησω) .. λετε να εχω προβλημα?

ξερετε καποιο σημαδι που να τα ξεχωριζει?

Γεμίζεις τα φίλτρα σου με τα σφουγγάρια και μπόλικο βιολογικό υλικό μπορουμε να το αναλυσουμε αυτο? ποιο βολογικο υλικο? που το βαζω ? στη θεση του ανθρακα ? η καπου αλλου?

μπολι απο που να βρω? δεν εχω κανενα φιλο να ασχοληται .... :):)

Link to comment
Share on other sites

Η αυλονοκαρες ειναι πολυ ευκπλο.Ενω τα αρσενικα εχουν πολυ χρωμα,τα θηλυκα ειναι αχρωμα (καφε)Τα λαμπιτο,τα αρσενικα εχουν πανω κατω πολυ εντονη μαυρη γραμη,ενω τα θηλυκα ειδικα το κατω πτερυγιο δεν εχει καθολου η ελαχιστο μαυρο.Ανθρακα δεν ξαναβαζεις εκτος αν εχεις καποια θεραπεια.Γεμιζεις το φυλτρο σου με syporax,λιγο χοντροκοκο σφουγγαρι και στο τελος να βαλεις ενυδρειακο βαμβακι για να σου κανει κρυσταλο το νερο.Κανει πολυ δουλια.Στομωνει σχετικα γρηγορα γιαυτο μολις δεις οτι η ροη μειονετε το πετας και βαζεις αλλο.

Στηλεμου πμ για τον αραγωνιτη ποσο τον πειρες και απο που,για να παω και εγω στα σιδερα

Υ.Γ η πετρες σου κατι μου θυμιζουν κατι μου θυμιζουν :)

Link to comment
Share on other sites

Γεμίζεις τα φίλτρα σου με τα σφουγγάρια και μπόλικο βιολογικό υλικό μπορουμε να το αναλυσουμε αυτο? ποιο βολογικο υλικο? που το βαζω ? στη θεση του ανθρακα ? η καπου αλλου?

μπολι απο που να βρω? δεν εχω κανενα φιλο να ασχοληται .... :):)

Καλημέρα!

Για τη σύνθεση των ψαριών δεν γνωρίζω να σου πω.

Το ριο400 έχει ένα εσωτερικό φίλτρο, σωστά? Αν το πήρες καινούριο είχε μαζί κάποια σφουγγάρια, μπλε, πράσινο, κλπ. Τα έχεις αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να ολοκληρώσεις το στησιμο του ενυδρείου αρχικά γιατι θα χρειαστείς σίγουρα κι άλλες πέτρες!!!

Δες εδω καποια set up!!!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=28495

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Για τη σύνθεση των ψαριών δεν γνωρίζω να σου πω.

Το ριο400 έχει ένα εσωτερικό φίλτρο, σωστά? Αν το πήρες καινούριο είχε μαζί κάποια σφουγγάρια, μπλε, πράσινο, κλπ. Τα έχεις αυτά?

ναι τα εχω κραταω καποια? βαζω αλλα? και ποια? και με ποια σειρα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Για τη σύνθεση των ψαριών δεν γνωρίζω να σου πω.

Το ριο400 έχει ένα εσωτερικό φίλτρο, σωστά? Αν το πήρες καινούριο είχε μαζί κάποια σφουγγάρια, μπλε, πράσινο, κλπ. Τα έχεις αυτά?

ναι τα εχω κραταω καποια? βαζω αλλα? και ποια? και με ποια σειρα?

Καλώς ήλθες θα έλεγα αντί να βάλεις τα σφουγγάρια να αφήσεις κάτω ένα μπλε και τον υπόλοιπο χώρο να τον γεμίσεις βιολογικό υλικό (siporax ή subtrat) και ετσι θα έχεις και ενα δεύτερο ισχυρά βιολογικό φίλτρο.

:)

Link to comment
Share on other sites

Μερικες φωτο απο το νεο στησιμο (πιο πολλες πετρες) :):):)

img5375b.th.jpg

img5374b.th.jpg

img5373b.th.jpg

τωρα εχω

1 aulonocara_jacobfreibergi (male),

1 Labidochromis Caeruleus Yellow (female) ,

1 Iodotropheus sprengerae (male)

1 Aulonocara_nyassa (male)

ολα ειναι γυρω στα 6-8εκ.

και θελω να βαλω απο 2-3 θυληκα στο καθενα (αν υποθεσουμε οτι οντως ειναι αρσενικα ολα - δεν ειμαι σιγουρος - και δεν μπορω να τα ξεχωρησω) .. λετε να εχω προβλημα?

Αναμενω ακομα απαντησεις ...

Link to comment
Share on other sites

Βαλε και αλες στην αρισρερη πλευρα.Και να της στηνεις με τετοιο τροπο ουτος οστε να υπαρχουν διαδρομοι απο κατω,γιατι θα πευτει κυνιγιτο πολυ,και να μην υπαρχουν αδιεξοδα. :)

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρακια που ανεφερα πιο πανω ειναι αυτα.....

img5396b.th.jpg

img5394b.th.jpg

img5390b.th.jpg

img5383b.th.jpg

οποιος μπορει να βοηθησει με το φυλο ....

θα ειναι σημαντικο...

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

μου αρεσει το ενυδριο! και τα ψαρακια σου ειναι ολα τα λευτα! θα παρουν κατι χρωματα θα πεθεις πλακα!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό πάει να γίνει το σύνολο!.. χαλάλι το "άνοιγμα" .. :)

Μπορείς να μας πείς από πού είναι οι πέτρες?! ψάχνω ιδέες..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλωσόρισες στην Αφρική !

Αν τα ψαράκια σου είναι 6-8 εκατοστά δεν νομίζω ότι μπορείς ακόμη να ξεχωρίσεις φύλα.

Το τελευταίο μόνο φαίνεται να αρχίζει να δείχνει τα χρώματα ενός αρσενικού aulonocara jacobfreibergi (ισως)

Το τρίτο δεν φαίνεται να είναι κάποιο από αυτά που αναφέρεις.

Στο RIO 400 θα μπορούσες να κρατήσεις αυλονόκαρες και μπούνα αρκεί αρκεί τα mbuna να μην είναι από τα αμιγώς και αυστηρά χορτοφάγα (όπως είναι τα cynotilapia). Για παράδειγμα ένα κοπάδι labidochromis με τις αυλονόκαρες (ένα είδος από αυτές) θα ήταν ωραία. Για να συμβεί αυτό πρέπει να βάλεις μία ομάδα από κάθε είδος τα οποία μεγαλωνοντας θα φανεί ποια είναι τα αρσενικά (βασικά το κυρίαρχο θα φανεί καλύτερα) και θα το κρατήσεις μαζί με 2-3 θηλυκά. Τα υπόλοιπα θα τα δώσεις. Αυτός είναι ο πιο ασφαλής τρόπος να φτιάξεις δύο χαρέμια. Ακόμη και στα labido η κρίση με βάση τη μαύρη ρίγα είναι συχνά παραπλανητική.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όσα ανέφερε ο Ανδρέας παραπάνω και απλά να προσθέσω ότι όταν βάζουμε mbuna και Haps μαζί ο πληθυσμός των mbuna κατά την βιβλιογραφία δεν πρέπει να υπερβαίνει το 50% το συνολικού αριθμού ψαριών του ενυδρείου.

:)

Link to comment
Share on other sites

μου αρεσει το ενυδριο! και τα ψαρακια σου ειναι ολα τα λευτα! θα παρουν κατι χρωματα θα πεθεις πλακα!

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια ... αλλα εχω πολυ δρομο μεχρι να το ευχαριστηθω...(αν δεν βρω μπολι) :):)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όσα ανέφερε ο Ανδρέας παραπάνω και απλά να προσθέσω ότι όταν βάζουμε mbuna και Haps μαζί ο πληθυσμός των mbuna κατά την βιβλιογραφία δεν πρέπει να υπερβαίνει το 50% το συνολικού αριθμού ψαριών του ενυδρείου.

:)

:):):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλωσόρισες στην Αφρική !

Αν τα ψαράκια σου είναι 6-8 εκατοστά δεν νομίζω ότι μπορείς ακόμη να ξεχωρίσεις φύλα.

Το τελευταίο μόνο φαίνεται να αρχίζει να δείχνει τα χρώματα ενός αρσενικού aulonocara jacobfreibergi (ισως)

Το τρίτο δεν φαίνεται να είναι κάποιο από αυτά που αναφέρεις.

Στο RIO 400 θα μπορούσες να κρατήσεις αυλονόκαρες και μπούνα αρκεί αρκεί τα mbuna να μην είναι από τα αμιγώς και αυστηρά χορτοφάγα (όπως είναι τα cynotilapia). Για παράδειγμα ένα κοπάδι labidochromis με τις αυλονόκαρες (ένα είδος από αυτές) θα ήταν ωραία. Για να συμβεί αυτό πρέπει να βάλεις μία ομάδα από κάθε είδος τα οποία μεγαλωνοντας θα φανεί ποια είναι τα αρσενικά (βασικά το κυρίαρχο θα φανεί καλύτερα) και θα το κρατήσεις μαζί με 2-3 θηλυκά. Τα υπόλοιπα θα τα δώσεις. Αυτός είναι ο πιο ασφαλής τρόπος να φτιάξεις δύο χαρέμια. Ακόμη και στα labido η κρίση με βάση τη μαύρη ρίγα είναι συχνά παραπλανητική.

Επειδη μπερδευτηκα και με αυτα που εγραψε ο αντρεας για τα Haps και το 50% ...εγω υποτιθεται οτι αγορασα

1 aulonocara_jacobfreibergi (male), το ασπρο στις φωτο 1,2 και 3

1 Labidochromis Caeruleus Yellow (female) , δεν ειναι στις φωτο αλλα το ξερουμε ολοι και απο οτι καταλαβα μαλλον θηλυκο...

1 Iodotropheus sprengerae (male) το σκουρο στις φωτο 1 και 2 και τελος

1 Aulonocara_nyassa (male) φωτο 4

1)πρωτο και πιο βασικο ειναι σωστα αυτα που γραφω η με δουλεψανε??

2) ξερω οτι στα 450 λιτρα χωρανε 3- η το πολυ 4 χαρεμακια τα 2 ειδη Labidochromis Caeruleus Yellow

και τα Iodotropheus sprengerae ξερω οτι μπορουν να συνυπαρχουν μαζι το ερωτημα ειναι αν μπορουν και τα Aulonocara ?? ξερει κανεις σιγουρα???

Η να μην βαλω καθολου Aulonocara και να βαλω ενα χαρεμακι Pseudotropheus Acei

Link to comment
Share on other sites

Ο karydas έγραψε για το 50% και έχει δίκιο :)

άσπρο aulonocara_jacobfreibergi δεν έαω ξαναδεί είναι η αλήθεια :)

aulonocara με δύο φυλές mpuna ίσως παέι πολύ στα λίτρα αυτά.

μήπως να έκανες ένα ωραίο μόνο mbuna με τρεις τέσσερις φυλές ?

πχ.

Labidochromis Caeruleus

Iodotropheus sprengerae και

Pseudotropheus Acei

Link to comment
Share on other sites

Ο karydas έγραψε για το 50% και έχει δίκιο :)

άσπρο aulonocara_jacobfreibergi δεν έαω ξαναδεί είναι η αλήθεια :)

aulonocara με δύο φυλές mpuna ίσως παέι πολύ στα λίτρα αυτά.

μήπως να έκανες ένα ωραίο μόνο mbuna με τρεις τέσσερις φυλές ?

πχ.

Labidochromis Caeruleus

Iodotropheus sprengerae και

Pseudotropheus Acei

Η αληθεια ειναι οτι εγω ειμαι ασχετος αλλα εχω την αποδειξη που το γραφει και το αγορασα απο το πιο εξειδικευμενο μαγαζι για ψαρια στην Αθηνα (για να μην λεμε ονοματα) ...ψαχνω μερες και ασπρο βρεικα μονο αυτο... http://www.thatpetplace.com/pet/group/3273/product.web ...Aulonocara jacobfreibergi "Albino Lemon Jake"

αν παντως δεν ειναι τοτε τι λετε οτι μπορει να ειναι???

Μαλλον αυτο που λες θα κανω προσθετοντας ασει αλλα εχω ξενερωσει και θελω να μαθω αν με δουλεψε ο πετσοπας...

ασε που το Aulonocara_nyassae με εχει τρελανει με τα χρωματα του... αλλα δεν νομιζω να καταφερω να το κανω χαρεμι...

τεσπα αναμενω αποψεις...

Link to comment
Share on other sites

Χαρέμια δεν γίνονται έτσι εύκολα, θα σου πάρει λίγο χρόνο

Εκτός αν έχεις τύχη βουνό

Παίρνεις κάποια και με τον καιρό αλλάζοντας τα δημιουργείς τα επιθυμητά χαρεμάκια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους , σκεφτομαι να βαλω αυτα που εχω ηδη αλλα βαζοντας τα σε χαρεμακια δλδ τωρα εχω

1 aulonocara_jacobfreibergi (male),

1 Labidochromis Caeruleus Yellow (male) ,

1 Iodotropheus sprengerae (male)

1 Aulonocara_nyassa (male)

ολα ειναι γυρω στα 8εκ.

και θελω να βαλω απο 2-3 θυληκα στο καθενα (αν υποθεσουμε οτι οντως ειναι αρσενικα ολα - δεν ειμαι σιγουρος - και δεν μπορω να τα ξεχωρησω) .. λετε να εχω προβλημα?

ξερετε καποιο σημαδι που να τα ξεχωριζει?

Γεμίζεις τα φίλτρα σου με τα σφουγγάρια και μπόλικο βιολογικό υλικό μπορουμε να το αναλυσουμε αυτο? ποιο βολογικο υλικο? που το βαζω ? στη θεση του ανθρακα ? η καπου αλλου?

Βιολογικό υλικό είναι ειδικά κεραμικά υλικά που διαθέτουν οι εταιρίες για τα φίλτρα τους που εκεί επάνω αναπτύσσονται τα βακτήρια που με αυτά γίνεται ο κύκλος του αζώτου στο ενυδρείο σου.Τον κύκλο του αζώτου να το μελετήσεις, είναι βασική διαδικασία στο ενυδρείο σου.

Ανάλογα την εταιρία θα δεις διάφορες ονομασίες SERA-->SIPORAX, EHEIM-->SUBSTAT PRO,CERMEC κτλ

Στα φίλτρα σου βάλε όσο πιο πολύ μπορείς από αυτά.

μπολι απο που να βρω? δεν εχω κανενα φιλο να ασχοληται .... :):)

Βάλε μια αγγελία, όλο και κάποιος από το forum θα είναι κοντά σου

Αλήθεια, τα φίλτρα σου είναι πώς στρώθηκαν και έβαλες μέσα ψαράκια;

Link to comment
Share on other sites

Το παλιο ενυδρειο το ειχα ενα χρονο...

μετα το μπολιασμα περνω μετρηση μετα απο 2 ωρες? και μετα? τι πρεπει να δω για να βαλω ψαρακια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...