Jump to content

Προβλημα με φυτα


Giannis_4

Recommended Posts

Το φυτο μου ενω πανω ειναι φουντοτο και πρασσινο,ο κορμος του ειναι γυμνος απο φυλλα και δεν ξερω τον λογο.Θα σας δειξω πρωτα πως ειναι απο πανω και μετα τον κορμο για να δειτε και μονοι σας και να μου πειτε ποιος ειναι ο λογος αν ξερει καποιος

post-18204-1284233835_thumb.jpg

και

post-18204-1284233855_thumb.jpgpost-18204-1284233869_thumb.jpg

απο εκει και περα δειτε και τα φυλλα απο τις ανουμπιες μου πως εγηναν(οχι ολα αλλα τα παλια φυλλα)

post-18204-1284233953_thumb.jpgpost-18204-1284233974_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πιο χαμηλα δεν εχουν φυλα επειδη δεν εχουν αρκετο φως.... Για τις ανουμπιες δε μπορω να σου απαντησω...

Link to comment
Share on other sites

Κλασικό προβλημα :)

Συμβαίνει στα περισσότερα φυτά με κοτσάνια οταν οι θερμοκρασίες ειναι πολύ υψηλές.Ο γυμνός κορμός δέν θα βγάλει πάλι φύλλα και αν δεν τον κόψεις θα σαπίσουν όλα.Η λύση είναι να κόψεις τον γυμνό κορμό μέχρι εκεί που αρχίζουν τα φύλα και να φυτέψεις το υγιές κομμάτι με τα φύλλα,το αλλο πέτα το!

Η anubia έχει πιάσει άλγη.Πολύ συνηθισμένο για τα φυτα αργής αναπτυξης.Φαίνεται σαν green spot algae

Link to comment
Share on other sites

Κλασικό προβλημα :)

Συμβαίνει στα περισσότερα φυτά με κοτσάνια οταν οι θερμοκρασίες ειναι πολύ υψηλές.Ο γυμνός κορμός δέν θα βγάλει πάλι φύλλα και αν δεν τον κόψεις θα σαπίσουν όλα.Η λύση είναι να κόψεις τον γυμνό κορμό μέχρι εκεί που αρχίζουν τα φύλα και να φυτέψεις το υγιές κομμάτι με τα φύλλα,το αλλο πέτα το!

Η anubia έχει πιάσει άλγη.Πολύ συνηθισμένο για τα φυτα αργής αναπτυξης.Φαίνεται σαν green spot algae

δηλ. να το ξεριζωσω μου λες ε?

Φοβαμαι αν το ξεριζωσω μην βγουν τιποτα περιεργα απο τις αναεροβιες.

Link to comment
Share on other sites

δηλ. να το ξεριζωσω μου λες ε?

Φοβαμαι αν το ξεριζωσω μην βγουν τιποτα περιεργα απο τις αναεροβιες.

Αναγκαστικά :) γιατι θα συνεχίζει να προχωράει προς τα πάνω.Πέτα τον γυμνό κορμό και φύτεψε πάλι το καλό κομμάτι :)

Link to comment
Share on other sites

Αναγκαστικά :) γιατι θα συνεχίζει να προχωράει προς τα πάνω.Πέτα τον γυμνό κορμό και φύτεψε πάλι το καλό κομμάτι :)

Οκ σ ευχαρηστω,αυριο με την αλλαγη νερου που θα κανω θα κανω και αυτο που λες.

Στις ανουμπιες αν κοψω τα 2-3 φυλλα που ειναι χαλια θα εχουν προβλημα λες?

Έγινε επεξεργασία - Giannis_4
Link to comment
Share on other sites

Στις ανουμπιες αν κοψω τα 2-3 φυλλα που ειναι χαλια θα εχουν προβλημα λες?

Μην τα κόψεις.Η αλγη στις ανούμπιες έρχεται και παρέρχεται.Εμένα πολές φορές μου γεμίζουν BBA (οταν ταίζω πολύ) και μετα απο 1 εβδομάδα έχει φυγει :)

Link to comment
Share on other sites

Και να μην ξεχνάμε. Οι ανούμπιες πρέπει να μπαίνουν σε όσο πιο σκιερό μέρος μπορούμε.

Link to comment
Share on other sites

Και να μην ξεχνάμε. Οι ανούμπιες πρέπει να μπαίνουν σε όσο πιο σκιερό μέρος μπορούμε.

Καλα τα λες αλλα που να το βρουμε το σκιερο το μερος,ειναι και μεγαλουτσικες παναθεματες...

Link to comment
Share on other sites

Όλα γίνονται,βάζεις μια ρίζα (ξύλο) και δένεις πάνω του Microsorum pteropus. Ιδού η σκιά!

Link to comment
Share on other sites

Με φυτά που μεγαλώνουν και φτάνουν στην επιφάνεια ή στις γωνίες του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...