Jump to content

φυσαλιδες


giannakos

Recommended Posts

Καλησπερα σε όλους εχω εναν μονομαχουλη και εχει 2 μερες μου κανει φυσαλιδες στην επιφανεια του ςνυδρείου.Αυτο πως να το εκλαβω?Ειναι καλα ? Σημαινει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλους εχω εναν μονομαχουλη και εχει 2 μερες μου κανει φυσαλιδες στην επιφανεια του ςνυδρείου.Αυτο πως να το εκλαβω?Ειναι καλα ? Σημαινει κάτι?

καλησπερα φιλε μου . οι μονομαχοι το κανουν αυτο συνηθως οταν ειναι ετοιμη για ζευγαρωμα .αν δεις στην επιφανεια πολλες τετοιες φυσαλιδες να ξερεις οτι ειναι για αυτο τον λογο :)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τον ζευγαρωσω θα υπαρξει προβλημα?Δεν έχω μεγάλο ενυδρειο και ειναι δυσκολο.Παντως αν το σκεφτω αναλογικα με τους ανθρώπους σημαινει οτι περναει καλα .σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τον ζευγαρωσω θα υπαρξει προβλημα?Δεν έχω μεγάλο ενυδρειο και ειναι δυσκολο.Παντως αν το σκεφτω αναλογικα με τους ανθρώπους σημαινει οτι περναει καλα .σωστα?

ο μονομαχος σου θα περναει μια χαρα δεν υπαρχει προβλημα.το μονο προβλημα ειναι οτι δεν εχεις αναφερει λιτρα ενυδρειου :)

Link to comment
Share on other sites

Αν είχε και μια νύφη θα περνούσε καλύτερα.Είναι κάπως "περίεργη" διαδικασία,όμως αξίζει να αφιερώσεις χρόνο.

Θα σε ανταμείψει. :)

Πληροφορίες θα βρεις εδώ:

Προφίλ

Αναπαραγωγή Μονομάχων - A' Μέρος

Αναπαραγωγή Μονομάχων - Β' Μέρος

Link to comment
Share on other sites

Γυρω στα 15lt χωρισ φιλτρο,οπως αντιλαμβανεστε ειναι δυσκολη η αναπαραγωγη

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να χει, οι φυσαλίδες δεν είναι πάντα σημάδι ότι το ψάρι θέλει να αναπαραχθεί. Αλλά σίγουρα είναι υγιές.

Πολλές φορές μια απότομη άνοδος της θερμοκρασίας είναι που "ξεγελά" τα ψάρια αυτά και προετοιμάζονται για τη διαδικασία...

Και καλά να ήταν τα 15 λτ για αναπαραγωγή, θα πρέπει να υπάρχει μετά και ο χώρος που θα φιλοξενήσει τότσο τη μαμα, όσο και τα μικρά.....

Link to comment
Share on other sites

Αν είχε και μια νύφη θα περνούσε καλύτερα.

Εδώ θα διαφωνήσω... :) Αυτό σε καμία περίπτωση δεν είναι βέβαιο.

Γυρω στα 15lt χωρισ φιλτρο,οπως αντιλαμβανεστε ειναι δυσκολη η αναπαραγωγη

Είναι αδύνατη... όχι δύσκολη :)

Πάντως το ψαράκι σου χαίρει υγείας και δεν είναι ανάγκη να ανησυχείς για τίποτα :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι αδύνατη... όχι δύσκολη :)

εννοεις το μεγαλωμα το μωρων αδυνατο ή την αναπαραγωγη αυτη καθαυτη? γιατι σε 15 λιτρα με τη σωστη μεθοδο, δηλαδη με ενα ακομα ενυδρειο για τη θηλυκια πριν το ζευγαρωμα, γιατι δεν μπορει να γινει αναπαραγωγη? το μεγαλωμα ναι για μενα ειναι δυσκολο εως αδυνατο...

Link to comment
Share on other sites

εννοεις το μεγαλωμα το μωρων αδυνατο ή την αναπαραγωγη αυτη καθαυτη? γιατι σε 15 λιτρα με τη σωστη μεθοδο, δηλαδη με ενα ακομα ενυδρειο για τη θηλυκια πριν το ζευγαρωμα, γιατι δεν μπορει να γινει αναπαραγωγη? το μεγαλωμα ναι για μενα ειναι δυσκολο εως αδυνατο...

Όταν μιλάω προς χομπίστες και όταν αναφερόμαστε στην αναπαραγωγή, μιλάω για όλη τη διαδικασία και φυσικά την λεγόμενη "επιτυχημένη" αναπαραγωγή, που σημαίνει μεγάλο ποσοστό (άνω του 30%) επιτυχίας εκκόλαψης και μεγαλώματος.

Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάω προς χομπίστες και όταν αναφερόμαστε στην αναπαραγωγή, μιλάω για όλη τη διαδικασία και φυσικά την λεγόμενη "επιτυχημένη" αναπαραγωγή, που σημαίνει μεγάλο ποσοστό (άνω του 30%) επιτυχίας εκκόλαψης και μεγαλώματος.

:):)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...