Jump to content

ΝΟ3 250??


IoSpy

Recommended Posts

Τόσο καιρό έκανα τεστ με κάτι χαρτάκια που είχαν λήξει από το 2004 της esha. Πριν λίγο δοκίμασα με της jbl που πήρα προχθές και όλα ήταν ίδια, εκτός από το ΝΟ3 που ήταν 250?!?!?! Τα ληγμένα έβγαζαν 50. Αλλαγή έκανα πριν 3 μέρες περίπου 35%. Σήμερα πρόσθεσα άλλα 12 λίτρα λόγο εξάτμισης. Το ενυδρείο είναι 70 λίτρα καθαρά. Μπορεί να βγάζει το ΝΟ3 250? Τα υπόλοιπα είναι:

PH 6.5

KH 2

gh 13

NO2 0

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 129
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μόνο αν δεν έχεις κάνει αλλαγή νερού για κανένα εξάμηνο και έχεις πολύ μεγάλη ιχθυοφόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Άρα δείχνει ότι να 'ναι? 4 ψάρια έχω όλα κι όλα. 1 πλακόστομο, ένα black ghost και 2 γατοψαράκια. Νομίζω είναι αρκετά λίγα για να δημιουργήσουν πρόβλημα στα 70 λίτρα καθαρά.

Link to comment
Share on other sites

Από φίλτρο τι παίζει??

Ένα εσωτερικό 2010 eheim με προδιαγραφές 60 - 160 λίτρα και… εδώ θα γελάσουμε... :) ένα εξωτερικό Fluval 405 με 1300λ/ώρα. :) Το έχω 1 μήνα περίπου και τρέχει αυτό γιατί το στρώνω...

Link to comment
Share on other sites

Εφ όσον δεν έχει ΝΗ3/ΝΗ4και ΝΟ2 παρά μόνο νιτρικά δεν είναι πρόβλημα φίλτρου. Το φίλτρο δουλευεί μιά χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Εφ όσον δεν έχει ΝΗ3/ΝΗ4και ΝΟ2 παρά μόνο νιτρικά δεν είναι πρόβλημα φίλτρου. Το φίλτρο δουλευεί μιά χαρά.

ΝΗ3 και ΝΗ4 δεν ξέρω. Δεν έχω testάκια γι' αμμωνία. Αλλά αν είχα αμμωνία δεν θα είχα και ΝΟ2?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι φυτεμένο?

Όχι φουλ αλλά τα έχει τα φυτά του. 3 ανούμπιες, κερατόφυλλο και Microsorum pteropus

ορίστε και μια εικόνα χθεσινή. post-21690-1284240049_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - IoSpy
Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια μέτρηση σε νερό βρύσης.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ξανά έκανα. Πάλι το ίδιο σε όλα. Το χαρτάκι του ΝΟ3 γίνεται full ροζ. Ακριβός ίδιο με την ένδειξη του 250.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ξανά έκανα. Πάλι το ίδιο σε όλα. Το χαρτάκι του ΝΟ3 γίνεται full ροζ. Ακριβός ίδιο με την ένδειξη του 250.

Κανε με υγρο τεστ.Αν δεν εχεις απο καποιο φιλο για να δεις τι παιζει.

Link to comment
Share on other sites

Κανε με υγρο τεστ.Αν δεν εχεις απο καποιο φιλο για να δεις τι παιζει.

Δεν έχουν ενυδρεία δυστυχώς :)

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να πας στο pet shop της γειτονια σ...αμα εισαι και κΑΛΟς πελατης μπορει να στο κανει δωρεαν.....

Πέφτει αρκετά μακριά το κοντινότερο που πηγαίνω συχνά. Θα δοκιμάσω καμιά αλλαγή νερού τις επόμενες ημέρες... :)

Link to comment
Share on other sites

Πέφτει αρκετά μακριά το κοντινότερο που πηγαίνω συχνά. Θα δοκιμάσω καμιά αλλαγή νερού τις επόμενες ημέρες... :)

κανε και το εξής μπακαλίστικο. βάλε μισή ποσότητα νερό ενυδρείου και λίγο από βρύση. θα βγάλει κα΄τι ενδιάμεσο? ή με το που βλέπει ελάχιστα νιτρικά βαράει κόκκινα?

Link to comment
Share on other sites

κανε και το εξής μπακαλίστικο. βάλε μισή ποσότητα νερό ενυδρείου και λίγο από βρύση. θα βγάλει κα΄τι ενδιάμεσο? ή με το που βλέπει ελάχιστα νιτρικά βαράει κόκκινα?

Χμμμ, πάω να το δοκιμάσω και θα σας πω αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

50% νερό βρύσης +50% νερό ενυδρείου ΝΟ3 150 περίπου. Και δεν πήρε τόσο γρήγορα το ροζ χρώμα. Δηλαδή πριν κάνω αλλαγή νερού 500 είχα? Μου φαίνεται παράλογο.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασε ένα υγρό τεστ και κάνε την μέτρηση.

Έτσι και αλλιώς θα το χρειαστείς και στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

μπορει να πω βλακεια...συγχωρεστε με ...

μηηηπως..λεω μηπως...το 250 ειναι 25???? :):):)

Link to comment
Share on other sites

μπορει να πω βλακεια...συγχωρεστε με ...

μηηηπως..λεω μηπως...το 250 ειναι 25???? :):):P

μπα :)

Link to comment
Share on other sites

Πέφτει αρκετά μακριά το κοντινότερο που πηγαίνω συχνά. Θα δοκιμάσω καμιά αλλαγή νερού τις επόμενες ημέρες... :)

Αλλαγες νερου πρεπει να κανεις αμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...