Jump to content

ΝΟ3 250??


IoSpy

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 129
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Απιονισμένο είναι το νερό που βάζουμε στο σίδερο.

Έγινε επεξεργασία - psarouklas
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν θα τα κακαρώσουν? Να μην τα ρίξω με φυσικό τρόπο?

Αν βάλεις απιονισμένο νερό, εννοείται πως θα το ανακατέψεις με νερό βρύσης.

Αναλογίες δεν ξέρω καθόλου.

Έχεις ΑΟ?

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις απιονισμένο νερό, εννοείται πως θα το ανακατέψεις με νερό βρύσης.

Αναλογίες δεν ξέρω καθόλου.

Έχεις ΑΟ?

Ναι έχω Α/Ο αλλά δεν την έχω χρησιμοποιήσει ακόμα

Σπύρο το ξέρω αλλά αν βγάλω τις σχάρες σίγουρα θα έχω απόλυες από δηλητηρίαση. Προσπαθώ να το κρατήσω σε ανεκτά όρια μέχρι να μεταφερθούν σε άλλο ενυδρείο. Επίσης θα έχω πρόβλημα πιθανής δηλητηρίασης αν πάω να το ξανά βάλω γιατί θα πρέπει να προσθέσω σωλήνα κα θα έχω μετά θέμα υπερβολικής κυκλοφορίας νερού.

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε τα ψάρια σε ένα κουβά με αεραντλία και θερμοστάτη.

Ξήλωσε το ενυδρείο και ξαναστήστο σωστά.

Γέμισε το νερό.

Κάνε προσαρμογή στα ψάρια και βάλτα μέσα.

Είναι η μόνη και μοναδική λύση για να ξεμπλέξεις.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!! όπως έχω γράψει και σε άλλο post χρησιμοποίησα τα πολύ test τις sera με αποτέλεσμα να μου δείχνει τρελα νούμερα...την επομενη αγόρασα και το nitrate test sera έχω κάνει 3 test και μου δείχνει 100+ και σήμερα μετά από μια μεγάλη αλλαγή νερού πάλι τα ίδια και χωρίς να ταΐσω...δεν θέλω να χαλάσω το post του φίλου απλά επειδή είναι το ίδιο πρόβλημα μην τα γράφουμε 10 φορες...

το ενυδρείο είναι 30 lt

με λίγα φυτά 6 μικρά ψαράκια στις αλλαγές βάζο λίγο esklarin me aloevera

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!! όπως έχω γράψει και σε άλλο post χρησιμοποίησα τα πολύ test τις sera με αποτέλεσμα να μου δείχνει τρελα νούμερα...την επομενη αγόρασα και το nitrate test sera έχω κάνει 3 test και μου δείχνει 100+ και σήμερα μετά από μια μεγάλη αλλαγή νερού πάλι τα ίδια και χωρίς να ταΐσω...δεν θέλω να χαλάσω το post του φίλου απλά επειδή είναι το ίδιο πρόβλημα μην τα γράφουμε 10 φορες...

το ενυδρείο είναι 30 lt

με λίγα φυτά 6 μικρά ψαράκια στις αλλαγές βάζο λίγο esklarin me aloevera

Εγώ έχω πρόβλημα με το φίλτρο βυθού τελικά. Γι' αυτό ανέβασα πολλά ΝΟ3. Προς το παρόν κάνω αλλαγές μέρα παρά μέρα στο 30 % περίπου. Εσύ θα πρότεινα να κάνεις το ίδιο και αν δεν υπάρχει λόγος που ανέβηκαν (όχι επειδή το αμέλησες δηλαδή) άρχισε να τις αραιώνεις μέχρι να δεις ποια συχνότητα πρέπει να κρατήσεις για να μην σου ανεβάζει ΝΟ3.

Τι φίλτρο έχεις και τί αλλαγές έκανες μέχρι στιγμής?

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν το έχω αμελήσει γιατί είναι καινούριο και μέσα στο μηνα έχω κάνει 3-4 αλλαγές,,τα ψαρια βεβαια δείχνουν σαν να μην τρέχει τίποτα όλα καλά..στο pet shop που πήγα μου λέει τι test και βλακείες!! ;) μονο ph λέει κοιτάω εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Α καλά... ωραία απάντηση. Το έχεις στρώσει κανονικά? Από αμμωνία και ΝΟ2 πως πας?

Link to comment
Share on other sites

ναι το έστρωσα 3 εβδομάδες ταΐζοντας το ενυδρείο και μετά αγόρασα και safe start tetra τα 2 test που με ρωτάς δεν τα έχω πάρει

βούτηξα ένα test αυτά τα 10-1

PH 6.8

KH 6

GH 16

NO2 ούτε αυτό δεν ξέρει ποσο, το μισό είναι άλλο χρώμα

NO3 250 και με το υγρό test sera με τι φιαλίδιο και τα 3 μικρά κόκκινα μπουκαλάκια 100 +

Έγινε επεξεργασία - Heli-division
Link to comment
Share on other sites

Με αυτά τα 2 θα ήσουν σίγουρος για το αποτέλεσμα του στρωσίματός σου. Σχετικά με τα ΝΟ3 πάντως κάνε τις αλλαγές όπως σου είπα και άρχισε να αραιώνεις σταδιακά όταν πας στο 10 περίπου. Μέχρι 25 είσαι εντός ανεκτών ορίων αλλά όσο λιγότερο τόσο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτά τα 2 θα ήσουν σίγουρος για το αποτέλεσμα του στρωσίματός σου. Σχετικά με τα ΝΟ3 πάντως κάνε τις αλλαγές όπως σου είπα και άρχισε να αραιώνεις σταδιακά όταν πας στο 10 περίπου. Μέχρι 25 είσαι εντός ανεκτών ορίων αλλά όσο λιγότερο τόσο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

ναι το έστρωσα 3 εβδομάδες ταΐζοντας το ενυδρείο και μετά αγόρασα και safe start tetra τα 2 test που με ρωτάς δεν τα έχω πάρει

στρωμένο ενυδρείο= NH3/NH4:0 NO2:0 και ΝΟ3<20

Για να βγάλουμε συμπεράσματα θα πρέπει να μας τιμές για όλα. :D

Καλύτερα να ανοίξεις ένα άλλο θέμα να μη χαλάμε αυτό εδώ και πάνε τα ΝΟ3 στο 500! ;)

ΙOSpy το φίλτρο βυθού θα σε κουράσει πολύ περισσότερο από το να κάνεις αυτό που πρότεινε ο dimitrisg :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ναι το έστρωσα 3 εβδομάδες ταΐζοντας το ενυδρείο και μετά αγόρασα και safe start tetra τα 2 test που με ρωτάς δεν τα έχω πάρει

βούτηξα ένα test αυτά τα 10-1

PH 6.8

KH 6

GH 16

NO2 ούτε αυτό δεν ξέρει ποσο, το μισό είναι άλλο χρώμα

NO3 250 και με το υγρό test sera με τι φιαλίδιο και τα 3 μικρά κόκκινα μπουκαλάκια 100 +

τα χαρτάκια δηλαδή τα 10- σε 1 να μην τα λαμβάνουμε ip όψιν έτσι?

Έγινε επεξεργασία - Heli-division
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω έσπασα ρεκόρ εγώ με τα ΝΟ3 που μου είχαν φτάσει. Αν τα τεστ είχαν ένδειξη μούτζα αυτό θα έδειχναν.

Ίσως το κάνω αλλά είναι μια απόφαση... δύσκολη. Ξήλωμα όλα μέσα... φυτά... Ίσως καταλήξω εκεί. Μου ανέβηκε και το ph μου τώρα. 7.5 πήγε. Μου φαίνεται πρέπει να βάλω τύρφη.

Link to comment
Share on other sites

τα χαρτάκια δηλαδή τα 10- σε 1 να μην τα λαμβάνουμε ip όψιν έτσι?

Εμένα δεν με έβγαλαν μέχρι στιγμής λάθος τα χαρτάκια της jbl ούτε της esha που είχα παλιά αλλά πιο ακρίβεια θα έχεις με υγρά. Το ΝΟ2 σου αφού δεν είναι 0 πάντως δεν έχει στρώσει το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

θα πάρο το NO2 σε υγρό και βλέπουμε ;) σε ευχάριστο για χρόνο σου

Έγινε επεξεργασία - Heli-division
Link to comment
Share on other sites

ΙοSpy ξύπνα αύριο το πρωί, φτιάξε ένα καφεδάκι ( :thumbup: ) βάλε μια ταμπέλα προσοχή γλιστράει ( :D ) και μετέφερε τα ψάρια σε 1 κουβά (εννοείτα που δεν έχουν μπει ποτέ χημικά μέσα) με μια αεραντλία, ένα αερόφλτρο, και ξεκίνα το ξήλωμα! ;) Μετά από 3 ώρες θα λες......τόσο εύκολο ήταν?

(Φαντάσου ότι το προηγούμενο Σαββατο άλλαξα βυθο.....αν καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό. Βεβαια είχα ενευδρείο καβάτζα.....)

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι αεραντλία δεν υπάρχει αλλά υπάρχει ένα φιλτράκι για 30 - 60 λίτρα. Τώρα για το που θα τα βάλω είναι ένα θέμα. Ο μόνος χώρος είναι ο κουβάς προετοιμασίας νερού που είναι 12 λίτρα. ;)

Link to comment
Share on other sites

ΙΚΕΑ, πρακτικερ κλπ εχει πλαστικα δοχεια για παιχνιδια, πολυ οικονομικα Τα χρησιμοποω μεχρι και για προχειρα ενυδρεια.

Ή βαρελι για ελιες (που μπορεις να το χρησιμοποιεις και στις αλλαγες νερου) απο Πειραιως 143 (Ρεντη).

Link to comment
Share on other sites

Θα δω μήπως πάω αύριο. Φοβάμαι ότι θα έχω απώλειες από την ταλαιπωρία των ψαριών.

Θέλω να πάρω ένα βαρέλι 80λίτρων για προετοιμασία νερού για το άλλο ενυδρείο οπότε μπορεί αν είναι να βρω στην Αθηνάς που είναι κοντά κανένα τέτοιο βαρέλι μήπως τους κάνω τελικά την αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Θα δω μήπως πάω αύριο. Φοβάμαι ότι θα έχω απώλειες από την ταλαιπωρία των ψαριών.

Θέλω να πάρω ένα βαρέλι 80λίτρων για προετοιμασία νερού για το άλλο ενυδρείο οπότε μπορεί αν είναι να βρω στην Αθηνάς που είναι κοντά κανένα τέτοιο βαρέλι μήπως τους κάνω τελικά την αλλαγή.

Πιο λιγη ταλαιπωρια παντως απο τα 250ppm ΝΟ3 ;)

(Πιο οικονομικα απο εκει που σου ειπα δυκολα θα βρεις καταλληλο βαρελι πχ βαρελι για ελιες κεραμυδί 140-150 λιτρα, 37Ε. Στο Περιστερι εχει μετα ενα αλλο)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...