Jump to content

20 λιτρα..


Savou

Recommended Posts

γεια σας φιλοι μου..!!Λοιπον ειμαι ετοιμος να στεισω ενα ενυδρειακη 20 λιτρα και θελω την βοηθεια σας για το ολο στησιμο του..!!!η πρωτη μου ερωτηση ειναι αν μαζι με μονομαχο πανε γαριδουλες και κανα σαλιγκαρακι...γιατι εχω διαβασει παρα πολλα και αλλου λεει οτι δεν πανε καποιος αλλο το εχει κανει..και εχω μπερδευτει..??Το ενυδρειο θα ειναι φυτεμενο και εχει φιλτο με σφουγκαρακια, θερμοστατη,και φωτησμο.μαυρο χαλικι,και μια ριζα...!!το ενυδρειο δεν το εχω παραλαβει ακομα αλλα απο μερα σε μερα θα το εχω στην κατοχη μου..σας ευχαριστω εκ τον προτερων για την βοηθεια σας..!!

Link to comment
Share on other sites

βαλε το μονομαχο, ενα zebra snail και εισαι οκ! τωρα αμα θες και γαριδες μπορεις να πας σε μεγαλουτσικες γαριδες αλλα να ξερεις λογω του οτι ειναι λιγα τα λιτρα, ο μπαμπουλας απο πανω δεν θα στις αφηνει να τις δεις και πολυ...

ουτος ή αλλος αργει το να βαλεις γαριδες. κατσε να στρωσει το φιλτρο και μετα να στρωσει και ο βυθος...

παντως η αληθεια ειναι οτι με σωστο φυτεμα μπορεις να το κανεις στολιδι και παραδεισο για το μονομαχο σου! καλη συνεχεια :)

Link to comment
Share on other sites

βαλε το μονομαχο, ενα zebra snail και εισαι οκ! τωρα αμα θες και γαριδες μπορεις να πας σε μεγαλουτσικες γαριδες αλλα να ξερεις λογω του οτι ειναι λιγα τα λιτρα, ο μπαμπουλας απο πανω δεν θα στις αφηνει να τις δεις και πολυ...

ουτος ή αλλος αργει το να βαλεις γαριδες. κατσε να στρωσει το φιλτρο και μετα να στρωσει και ο βυθος...

παντως η αληθεια ειναι οτι με σωστο φυτεμα μπορεις να το κανεις στολιδι και παραδεισο για το μονομαχο σου! καλη συνεχεια :)

ναι σιγουρα αργει...απλα το λεω για να ξερω..μου ειπαν αν θελω να περιμενω να στρωσει βυθος και ενυδρειο να βαλω τισ γαριδες..και μετα τον μονομαχο γιατι αν βαλω πρωτα τον μονομαχο θα τον περασουν για τροφη.υπομονη εχω ετψι και αλλιως το καλο πραγμα αργει να γινει..αρκει ομως να μπορει να γινει..!!

Link to comment
Share on other sites

κοιτα γαριδες αν βαλεις red cherry νομιζω γρηγορα θα γινουν γευμα, αν βαλεις amano και ο χαρακτηρας του μονομαχου το επιτρεπει τοτε μπορουν να ζησουν. τωρα το τι θα βαλεις πρωτο σιγουρα για το μονομαχο παιζει ρολο, αλλα νομιζω πως αν τον εχεις μεσα, εχεις κρυψωνες και κλεισεις τα φωτα οταν βαλεις τις γαριδες για να μαθουν λιγο το μερος χωρις να τις πειραζει ο αλλος, καλα θα τα πανε. το θεμα μου με γαριδες και μονομαχο, ειναι οτι δεν τις βλεπεις και πολυ συνηθως με αυτον μεσα :)

Link to comment
Share on other sites

κοιτα γαριδες αν βαλεις red cherry νομιζω γρηγορα θα γινουν γευμα, αν βαλεις amano και ο χαρακτηρας του μονομαχου το επιτρεπει τοτε μπορουν να ζησουν. τωρα το τι θα βαλεις πρωτο σιγουρα για το μονομαχο παιζει ρολο, αλλα νομιζω πως αν τον εχεις μεσα, εχεις κρυψωνες και κλεισεις τα φωτα οταν βαλεις τις γαριδες για να μαθουν λιγο το μερος χωρις να τις πειραζει ο αλλος, καλα θα τα πανε. το θεμα μου με γαριδες και μονομαχο, ειναι οτι δεν τις βλεπεις και πολυ συνηθως με αυτον μεσα :)

σε ευχαριστω πολυ θα περιμενω να ακουσω και αλλες γνωμες να μου πουν και για σαλιγκαρι..!!

Link to comment
Share on other sites

Zebra snail δεν θα προτεινα. Μπορεί να κάνει εξαιρετική δουλειά με τις αλγες ωστόσο το θέμα με τα αυγά του είναι ιδιαίτερα σπαστικό. Τα κανει παντου και δεν φευγουν με τίποτα. Καλύτερα να έπαιρνες κάποιο Apple snail. Εχω δει πως εκεί στην Αθήνα χαριζουν σαλιγκαράκια αρκετά μέλη.

Link to comment
Share on other sites

Zebra snail δεν θα προτεινα. Μπορεί να κάνει εξαιρετική δουλειά με τις αλγες ωστόσο το θέμα με τα αυγά του είναι ιδιαίτερα σπαστικό. Τα κανει παντου και δεν φευγουν με τίποτα. Καλύτερα να έπαιρνες κάποιο Apple snail. Εχω δει πως εκεί στην Αθήνα χαριζουν σαλιγκαράκια αρκετά μέλη.

μετα ομως δεν πυστευω να εχω κανενα προβλημα με τις μετρισεις μου αν βαλω apple snail..??

Link to comment
Share on other sites

μετα ομως δεν πυστευω να εχω κανενα προβλημα με τις μετρισεις μου αν βαλω apple snail..??

γιαυτο δεν στο προτεινα...

Link to comment
Share on other sites

βαλε το μονομαχο, ενα zebra snail και εισαι οκ! τωρα αμα θες και γαριδες μπορεις να πας σε μεγαλουτσικες γαριδες αλλα να ξερεις λογω του οτι ειναι λιγα τα λιτρα, ο μπαμπουλας απο πανω δεν θα στις αφηνει να τις δεις και πολυ...

ουτος ή αλλος αργει το να βαλεις γαριδες. κατσε να στρωσει το φιλτρο και μετα να στρωσει και ο βυθος...

παντως η αληθεια ειναι οτι με σωστο φυτεμα μπορεις να το κανεις στολιδι και παραδεισο για το μονομαχο σου! καλη συνεχεια smile.gif

Zebra snail δεν θα προτεινα. Μπορεί να κάνει εξαιρετική δουλειά με τις αλγες ωστόσο το θέμα με τα αυγά του είναι ιδιαίτερα σπαστικό. Τα κανει παντου και δεν φευγουν με τίποτα. Καλύτερα να έπαιρνες κάποιο Apple snail. Εχω δει πως εκεί στην Αθήνα χαριζουν σαλιγκαράκια αρκετά μέλη.

πρέπει να περιμένεις και για το σαλιγκάρι ότι ισχύει για τις γαρίδες ισχύει και για το σαλιγκάρι και ειδικά για το zebra που θεωρείται και από τα ευαίσθητα σαλιγκάρια.Τέλος όσο για το applesnail μην ξεχνάτε ότι μιλάμε για ένα ενυδρείο 20 λίτρα και τα applesnail γίνονται πολύ μεγάλα άσε που τρώνε τα φυτά πολλά είδη.Τέλος άμα βάλει λέω να βάλει ένα και άρα δεν έχει πρόβλημα με αυγά.Άσε που τα αυγά του zebra snail για βγούνε θέλουν υφάλμυρο νερό ενώ του applesnail όχι άρα πιο μεγάλες πιθανότητες να έχει αυγά και μικρά με τα applesnail εξάλλου και των applesnail τα αυγά δεν βγαίνουν εύκολα

Link to comment
Share on other sites

Τα μισα καταλαβα απο αυτα που είπες :). Τα applesnail μπορεί να γίνεται πολύ μεγάλα αλλα σε πολλυυυυυυυυυυ καιρο. Επισης αυτα δεν τρωνε φυτα εφοσον βρίσκουν αρκετη τροφή στο χώρο τους. Μια ταμπλετιτσα καθε δυο μερες αρκει.

Προβλημα με τα αυγα του Ζεμπρα και με ενα εχει. Αυτο γιατί τα αυγα του ειναι πολυ σκληρα και οσο καιρο και να τα αφησεις εκει, παραμενουν. Ετσι σιγα σιγα θα γεμισει ολα τα τζαμια, τις πετρες και τα ξύλα. Εγω που είχα 2 σε 65 λίτρα μου το είχαν κάνει το μαγαζι.... Το ξύλο με το dremel το εκανα και τα τζαμια με ξυστρα κεραμεικων εστιων...

Αληθεια με το μηλοσαλιγκαρο γιατι να έχεις πρόβλημα στις τιμες; Με τις σκληρότητες; Δεν ξέρω...

Μια πολύ καλή επιλογή θα ήταν τα ramshorn snails που θεωρουνται "λαθρομετανάστες" και θα τους βρεις και τζαμπα.

Link to comment
Share on other sites

ενταξει εγω εχω 5 zebra σε ενα ενυδρειο, και με τα αυγα την παλευω ακομα, πιο πολυ στα ξυλα ειναι, και στην αμμο, αλλα ευτυχως εχω ασπρη και δεν φαινονται μονο απο πολυ κοντα :) το μηλισαλιγκαρο ειναι αρκετα μεγαλο και τραβαει τη σκληροτητα απο το νερο κατι που μας κανει ως ενα σημειο για το μονομαχο, αλλα οχι για το σαλιγκαρι. εγω σε 35 λιτρα με νερο βρυσης ειχα ενα μονο, και ειχε γινει το κελυφος του...αν το βαλει μικρο ενταξει...

Link to comment
Share on other sites

με μπερδεψατε..!!!! τελικα παει καποιο σαλιγκαρι (αν ναι ποσα σε 20 λιτρα με γαριδες..) και να ειναι ολα μια χαρουλα..??με τον μονομαχο τη λετε να τον βαλω η οχι..??

Link to comment
Share on other sites

εγω σου προτεινο ενα zebra snail, ή αν βρεις ενα μικρο apple snail. αλλα αμα μεγαλωσει....

επισης γαριδες αμανο. αλλα οχι ακομα :)

Link to comment
Share on other sites

εγω σου προτεινο ενα zebra snail, ή αν βρεις ενα μικρο apple snail. αλλα αμα μεγαλωσει....

επισης γαριδες αμανο. αλλα οχι ακομα :)

γτ οχι red cherry..??για μονομαχο η αν εχετε να μου προτεινεται ενα ψαρακι για 20 λιτρα που να πηγενει μαζι με γαριδες..??

Link to comment
Share on other sites

γτ οχι red cherry..??για μονομαχο η αν εχετε να μου προτεινεται ενα ψαρακι για 20 λιτρα που να πηγενει μαζι με γαριδες..??

το θεωρω πολυ δυσκολο να μην τις κανει μεζε! γιατι δεν το κανεις γαριδαδικο εντελως να γινει παλατακι?

Link to comment
Share on other sites

το θεωρω πολυ δυσκολο να μην τις κανει μεζε! γιατι δεν το κανεις γαριδαδικο εντελως να γινει παλατακι?

σωστα..θα το κανω μονο γαριδαδικο για να μην το ρισκαρω κιολλας..αλλα μια ερωτηση..μπορω να βαλω πολλα ειδη γαριδων μαζι..οχι μονο ενα πχ red cherry..αν ναι ποια ειδη ειναι αυτα..σε σκετο γαριδαδικο μπαινει κανα δυο σαλιγκαρια nerite...??

Link to comment
Share on other sites

το θεωρω πολυ δυσκολο να μην τις κανει μεζε! γιατι δεν το κανεις γαριδαδικο εντελως να γινει παλατακι?

Πολλοι ειχαν red cherry μαζι με μονομάχο χχωρίς κανενα πρόβλημα. Μην τα λες ετσι αυτα!

Μπορείς να βάλεις εναν μικρό αριθμό πρώτα π.χ. 3 ατομα και να δεις πως αντιδράει ο μονομάχος. Επισης καλα θα ήταν να μπούν πρώτα οι γαρίδες για να είναι εξοικιωμένες με το περιβαλλον και να ξέρουν τις κρυψώνες. Καλή ιδέα θα ηταν να εβαζες καποια ξύλα ωστε να δημιουργήσεις μια κλειστή περιοχή όπου δεν θα μπορεί να πηγαίνει ο μονομάχος. Αμα δέσε και λίγη moss πανω, είναι ο παράδεισος της γαρίδας! Δεν χρειάζονταί τίποτα αλλο! Αμα είσαι μερακλή δες και αυτήν την κατασκευή. Θα πρέπει βέβαια να ρποσαρμόσεις λίγο τα μεγέθη, ωστε να χωράνε μόνο οι γαριδες! Εγω εδω σε ενα σουπερ μαρκετ είχα δει κάτι μικρές καρύδες, που χωρούσαν στην παλαμη. Αμα καμπυλώσεις λίγο την παλαμη σου, είναι απο πανω εως κατω τόσες περίπου. Αυτού του μεγεθος θα ήταν τέλειες για τις γαρίδες σου.

Link to comment
Share on other sites

Πολλοι ειχαν red cherry μαζι με μονομάχο χχωρίς κανενα πρόβλημα. Μην τα λες ετσι αυτα!

Μπορείς να βάλεις εναν μικρό αριθμό πρώτα π.χ. 3 ατομα και να δεις πως αντιδράει ο μονομάχος. Επισης καλα θα ήταν να μπούν πρώτα οι γαρίδες για να είναι εξοικιωμένες με το περιβαλλον και να ξέρουν τις κρυψώνες. Καλή ιδέα θα ηταν να εβαζες καποια ξύλα ωστε να δημιουργήσεις μια κλειστή περιοχή όπου δεν θα μπορεί να πηγαίνει ο μονομάχος. Αμα δέσε και λίγη moss πανω, είναι ο παράδεισος της γαρίδας! Δεν χρειάζονταί τίποτα αλλο! Αμα είσαι μερακλή δες και αυτήν την κατασκευή. Θα πρέπει βέβαια να ρποσαρμόσεις λίγο τα μεγέθη, ωστε να χωράνε μόνο οι γαριδες! Εγω εδω σε ενα σουπερ μαρκετ είχα δει κάτι μικρές καρύδες, που χωρούσαν στην παλαμη. Αμα καμπυλώσεις λίγο την παλαμη σου, είναι απο πανω εως κατω τόσες περίπου. Αυτού του μεγεθος θα ήταν τέλειες για τις γαρίδες σου.

δεν θα το επιχηρησω..αλλα η ιδεα με την καρυδα ειναι τελοια για μια γενικη φολια για τις γαριδες σε ευχαριστω για την ιδεα..!!καποιος που να ξερει ποιες γιαρεδες συνδιαζονται με ρεδ ψηερρυ και ποσσες σε 20 λιτρα..??

Link to comment
Share on other sites

Εγω ξέρω πως ΔΕΝ μπαίνουν blue tiger (ή καποια αλλη μπλε ποικιλια, αλλα 99%) γιατι μπορεί να διασταυρωθούν. Βεβαια δεν ξέρω τι θα βγεί απο αυτο τον συνδυασμο! Μωβ γαριδες θα ήταν πολυ ωραίες

Link to comment
Share on other sites

τα εχει ολα: astra εγραψες!!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=42008

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Εγω ξέρω πως ΔΕΝ μπαίνουν blue tiger (ή καποια αλλη μπλε ποικιλια, αλλα 99%) γιατι μπορεί να διασταυρωθούν. Βεβαια δεν ξέρω τι θα βγεί απο αυτο τον συνδυασμο! Μωβ γαριδες θα ήταν πολυ ωραίες

δηλαδη ολες εκτος απο τις μπλε ποικιλιες...αλλες γνωμες..??

Link to comment
Share on other sites

Πολλοι ειχαν red cherry μαζι με μονομάχο χχωρίς κανενα πρόβλημα. Μην τα λες ετσι αυτα!

πολλοι επισης ειχαν προβλημα, γιαυτο το ΘΕΩΡΗΣΑ δυσκολο. πολλα δεν ειναι ακατορθωτα, αλλα ακομα και τα λιτρα δεν ειναι με το μερος των πιθανοτητων. και με τους μονομαχους φυσικα τιποτα δεν ειναι τοοοσο σιγουρο. εγω ειχα προβλημα με τις μικρες γαριδες, αλλα οχι με ενα αλλο θηλυκο.... γιαυτο λεμε παντα αποψεις για τους μονομαχους και δεν λεω τιποτα τελεσηδικο... :)

Link to comment
Share on other sites

Το σχήμα και το μέγεθος του ενυδρείου δεν αποτελούν πολύ σημαντικό παράγοντα σ ένα μελλοντικό γαριδο-ενυδρείο. Οποιοδήποτε ενυδρειάκι άνω των 10 λίτρων είναι αρκετό για να στηθεί μια μικρή αποικία. Προτιμάται γενικά να μην έχει πολύ μεγάλο ύψος ( σπάνια θα δούμε γαρίδα να απομακρύνεται από τον βυθό εκτός αν «βόσκει» πάνω σε κάποιο φύλλο φυτού ) και αν είναι να δοθεί βάση σε κάποιο χαρακτηριστικό του ενυδρείου περισσότερο σημαντικό είναι το εμβαδόν του βυθού του

πηγη απο δω: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=43477

και γενικα διαβασε λιγο εδω: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=265

Link to comment
Share on other sites

Το σχήμα και το μέγεθος του ενυδρείου δεν αποτελούν πολύ σημαντικό παράγοντα σ ένα μελλοντικό γαριδο-ενυδρείο. Οποιοδήποτε ενυδρειάκι άνω των 10 λίτρων είναι αρκετό για να στηθεί μια μικρή αποικία. Προτιμάται γενικά να μην έχει πολύ μεγάλο ύψος ( σπάνια θα δούμε γαρίδα να απομακρύνεται από τον βυθό εκτός αν «βόσκει» πάνω σε κάποιο φύλλο φυτού ) και αν είναι να δοθεί βάση σε κάποιο χαρακτηριστικό του ενυδρείου περισσότερο σημαντικό είναι το εμβαδόν του βυθού του

πηγη απο δω: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=43477

και γενικα διαβασε λιγο εδω: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=265

Τα εχω διαβασει ολα αυτα αλλα δν μ δινει καπου να καταλαβω ποσες να βαλω στο ενυδρειο μου...!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...