Jump to content

Προσθήκη νεκρού αραγωνίτη


fbs

Recommended Posts

Καλημέρα,

Στο υπάρχον setup του ενυδρείου μου που είναι 350 lit main tank με 60 lit sub, θα προσθέσω άλλο ένα sub 60 lit το οποίο θα βγει στο μπαλκόνι με σκοπό να μπουν εκεί skimmer κλπ μηχανήματα.

Το sub κάτω από το ενυδρείο θα παραμείνει λόγο εξωτερικής υπερχείλισης και από εκεί θα στέλνω με μια eheim compact+ 3000 στο εξωτερικό sub και θα επιστρέφει το νερό στο main tank με μια ίδια αντλία.

Θα μπορούσα να προσθέσω νεκρό αραγωνίτη (γύρω στα 5 κιλά) στο παλιό sub ώστε να δημιουργήσω dsb?

Θα επιφέρει αυτό καμία αλλαγή στην βιολογία? και αν ναι θα μπορούσα να το κάνω σιγά σιγά (1 κιλό την εβδομάδα για παράδειγμα)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω σχετικά με το dsb, αλλα το βασικο ειναι οτι με το setup που εχεις σκεφτει, ή το ενα άλλο sump ή το άλλο θα πλημυρίσει....

Το δευτερο που θα εχεις εξω στο μπαλκονι, θα πρεπει να εχει υπερχειλιση.

Δυο αντλιες ξεχνα το....

Link to comment
Share on other sites

Kαι αν χαλασει κάποια αντλία τι γίνεται;Ειδικά αυτή που στέλνει το νερό από το μπαλκόνι.

Γιατί δεν διακλαδώνεις την υπερχείλιση;Νομίζω έτσι θα δουλέψει.

To DSB γιατί θες να το κάνεις;Πρόβλημα με νιτρικά;Κάποια αλγη στο υπάρχον sub δεν

θα ήταν καλύτερα;

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

Σκέψου ότι έξω θα πρέπει για το sump να φτιάξεις μια ντουλάπα μονωμένη για να μην έχεις μεγάλες απώλειες θερμοκρασίας.Σκέψου το κόστος για αγορά αντλιών, σκέψου τι κατανάλωση που θα αυξηθεί και από τις αντλίες και από το θερμοστάτη,σκέψου τι μπορεί να γίνει σε περίπτωση διακοπής ρεύματος κτλ...Δεν θα το έκανα εγώ προσωπικά.

Τώρα στην ερώτηση σου για τη βιολογία η απάντηση είναι ότι δεν θα την επηρεάσει.Ο νεκρός αραγωνιτης να πλυθεί καλά ώστε να μην βγάλει σκόνη στο main ενυδρείο. Τέλος τα οφέλη από ένα τόσο μικρό dsb θα είναι μηδαμινά.

Link to comment
Share on other sites

Απαντάω και στα 2 post.

1. Το sub που θα είναι στο μπαλκόνι θα έχει υπερχείλιση η οποία θα καταλήγει στην αποχέτευση σε περίπτωση που το νερό ανέβει πέραν του ορίου.

2. Το ενυδρείο είναι ένα Juwel trigon και το υπάρχον sub είναι προσαρμοσμένο στο δεξί μέρος του επίπλου, με τριγωνικό σχήμα περίεργο. Η υπερχείλιση είναι εξωτερική της tunze. Πως θα μπορούσα να κάνω διακλάδωση?

Παραθέτω 2 σχεδιαγράμματα του υπάρχοντος setup και του μελλοντικού.

Για το DSB δεν καίγομε απλά έχει περισσέψει ο αραγωνίτης και έλεγα μήπως μπορούσα να τον εκμεταλλευτώ. Νιτρικά δεν έχω.

post-6709-1284405340_thumb.jpg

post-6709-1284405349_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η ντουλάπα που θα φιλοξενήσει το εξωτερικό sub είναι είδη μονωμένη και οι αντλίες υπάρχουν. Η ΔΕΗ είναι άλλο θέμα :)

Θα μπορούσα με την υπερχείλιση που έχω να είχα ένα sub μόνο στο μπαλκόνι και να καταργούσα το εντός?

Το καλύτερο αλλά πως??

Link to comment
Share on other sites

αν το ενυδρείο είναι ψηλότερα από το sump που λογικά είναι θα γίνεται οδηγώντας τον σωλήνα στο εξωτερικό sump.Επίσης αν επιμείνεις στο δεύτερο σχέδιο σου καλό θα ήταν να υπάρχει έστω υαλοβάμβακας στο πρώτο sump γιατί βλέπω ότι το νερό περνάει από το chiller πρώτα οπότε μπορεί να μπουκώσει.

Link to comment
Share on other sites

Άρα να προσαρμόσω την έξοδο της υπερχείλισης στον σωλήνα που πάει προς το μπαλκόνι και θα γεμίζει το εξωτερικό sub. Σωστά?

Παρ' όλο που το sub έξω είναι περίπου στο ίδιο ύψος με το ενυδρείο μέσα?

Το πρώτο σχεδιάγραμμα είναι το υπάρχον setup το οποίο τρέχει 18 μήνες όπως είναι χωρίς κανένα πρόβλημα.

Υαλοβάμβακα δεν έχω βάλει αλλα δεν έχω πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω δει το ενυδρειο του Φωτη από κοντα και την όλη κατασκευη, θα πω οτι ήδη εχει το chiller στο μπαλκονι και εχει κανει καταπλικτηκη κατασκευη και ενυδρειακα και κατασκευαστηκα.

Απλα κι εγω δε μπορω να καταλαββω φιλε φωτη, γιατι θελεις να το κανεις αυτό με τον αραγωνητη σε νεο samb.

Γιατι δε βαζεις αλλους 5-10 ποντους αραγωνητη στο υπαρχον ενυδρείο??

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο καλημέρα. Το θέμα του DSB προέκυψε λόγο της προσθήκης νέου sump και της ύπαρξης νεκρού αραγωνίτη.

Όπως είπα και παραπάνω δεν θέλω ντε και καλά να βάλω τον αραγωνίτη. Αυτό που θέλω να κάνω σίγουρα είναι να βγάλω το sump έξω.

Άρα μάλλον θα πρέπει να αλλάξει ο τίτλος του thread σε “Προσθήκη 2ου sump” ή να ανοίξω νέο thread.

Μετά τα γραφόμενα παραπάνω σκέφτομαι να κάνω μια τρύπα στο 2o sump και να επιστρέφω το νερό βαρυτικά :

1. Στο main sump και από εκεί με αντλία επιστροφής στο main tank (Δεν γλιτώνω και πολλά από θόρυβο μόνο το skimmer θα βγει έξω)

2.Στο main tank (Θα ανεβαίνει όμως το νερό από το πάτωμα που βρίσκονται οι σωλήνες επιστροφής στο main tank?)

Link to comment
Share on other sites

2.Στο main tank (Θα ανεβαίνει όμως το νερό από το πάτωμα που βρίσκονται οι σωλήνες επιστροφής στο main tank?)

Για πόση απόσταση μιλάμε?Ύψος?

Link to comment
Share on other sites

H απόσταση απο το ενυδρείο στο μπαλκονι που ειναι το chiller ειναι περιπου 4 μετρα αν δεν κανω λαθος... και το ύψος 1,5 μετρα.

Link to comment
Share on other sites

Για τέτοια απόσταση θες τουλάχιστον μια αντλία 3000λ/ω ώστε να είχες και πίεση.

Link to comment
Share on other sites

Για τέτοια απόσταση θες τουλάχιστον μια αντλία 3000λ/ω ώστε να είχες και πίεση.

Η απόσταση από το εξωτερικό sump μέχρι το main taknk είναι 7 περίπου μέτρα με ύψος γύρω στο 1.5

Βαρυτικά άρα δεν γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Πως να έκανα την ένωση της εξόδου της υπερχείλισης της tunze που είναι 40mm με τον σωλήνα pvc που είναι 22mm?

Αν μπορούσα να το κάνω αυτό τότε θα έστελνα το νερό από την υπερχείλιση στο εξωτερικό sump (θα καταργούσα το εσωτερικό) και μετά με μια compact+ 3000 θα επέστρεφα το νερό στο main tank.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...