Jump to content

φυτεμενο 20-25l


αντονιο30

Recommended Posts

καλημερα σε ολη την παρεα.θα ηθελα απο τουσ πιο παλιουσ μερικεσ πολυτιμες συμβουλες!κατα αρχας να δηλωσω οτι ειμαι ασχετος με το αντικειμενο!θελω λοιπον να στησω ενα ενυδρειο μινι.απο που πρεπει να ξεκινησω κ τι πρεπει να προσεξω?

βηθειααααααααα!!!!!!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς έχει το ενυδρείο ηδη ή θα το αγορασεις. Πρεπει να μας πεις τι εξοπλισμό έχεις (φιλτρο, θερμοστατη φως) κτλπ. Απο ψαρια θελεις να βάλεις κατι μέσα; Σε αυτά τα λίτρα δυστυχως χωράει μόνο μονομάχος.

Τα βασικά που χρειάζεσαι για ενα φυτεμενο ειναι ψιλό χαλικάκι και μερικές ταμπλετίτσες λιπάσπατος όπως αυτές εδω. Θα βοηθησουν αρκετά τα φυτά σου στα πρώτα τους.

Αυτα για αρχη. Επειδη πρεπει να φύγω, το μεσημέρι επεται συνέχεια! :):)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολη την παρεα.θα ηθελα απο τους πιο παλιους μερικες πολυτιμες συμβουλες!κατα αρχας να δηλωσω οτι ειμαι ασχετος με το αντικειμενο!θελω λοιπον να στησω ενα ενυδρειο μινι.απο που πρεπει να ξεκινησω κ τι πρεπει να προσεξω?

βηθειααααααααα!!!!!!!!!! :)

Καλώς ήρθες!

Αν και δεν είμαι και τόσο παλιός θα σου απαντήσω! :)

Αυτά που σου είπε ο ο tsoum, είναι τα βασικά για αρχή. Κοίταξε και αν το ενυδρείο που θα πάρεις-ή ήδη έχεις, έχει φωτισμό που είναι απαραίτητος για τα φυτά. Ρίξε και μια ματιά στα προφίλ των φυτών , για να πάρεις ιδέες. Να κοιτάς αυτά που έχουν χαμηλές ή μέτριες απαιτήσεις.

Σε αυτά τα λίτρα δυστυχως χωράει μόνο μονομάχος.

Ούτε και εγώ το ήξερα, αλλά το έμαθα πρόσφατα! Υπάρχει και αυτό εδώ το ψαράκι που ζει άνετα σε μικρό ενυδρείο!

Καλή επιτυχία με το πρώτο σου ενυδρείο!

:)

Link to comment
Share on other sites

... Υπάρχει και αυτό εδώ το ψαράκι που ζει άνετα σε μικρό ενυδρείο!

Φίλε psarouklas, το Dwarf puffer που προτείνεις έχει μια ιδιαιτερότητα στην διατροφή του. Δέχεται κατεψυγμένες τοφές, ζωντανές τροφές και σαλιγκάρια. Πολύ δύσκολα θα δεχτεί άλλη έτοιμη τροφή, αλλά και αν δεχτεί θα πρέπει να αποτελεί συμπληρωματικη τροφή. Επίσης παρά το μικρό τους μέγεθος μπορεί να γίνουν αρκετά επιθετικά μεταξύ τους, ιδιαίτερα σε μικρά ενυδρεία. Άρα αποτελεί μια απαιτητική επιλογή και δεν θα την συνιστούσα σε κάποιον που σηλώνει "άσχετος με το αντικείμενο". :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε psarouklas, το Dwarf puffer που προτείνεις έχει μια ιδιαιτερότητα στην διατροφή του. Δέχεται κατεψυγμένες τοφές, ζωντανές τροφές και σαλιγκάρια. Πολύ δύσκολα θα δεχτεί άλλη έτοιμη τροφή, αλλά και αν δεχτεί θα πρέπει να αποτελεί συμπληρωματικη τροφή. Επίσης παρά το μικρό τους μέγεθος μπορεί να γίνουν αρκετά επιθετικά μεταξύ τους, ιδιαίτερα σε μικρά ενυδρεία. Άρα αποτελεί μια απαιτητική επιλογή και δεν θα την συνιστούσα σε κάποιον που σηλώνει "άσχετος με το αντικείμενο". :)

ΟΚ ευχαριστώ για την πληροφορία, δεν το ήξερα!

Και εγώ εδώ το είδα που το είπε ο chris.

Link to comment
Share on other sites

Να ένα link για ξεκοκάλισμα. dwarfpuffers.com

Φιλικά :) , μην εμπιστεύεσε απόλυτα ότι ακούς. Έλεγχε το πρώτα. Θα σε γλιτώσει από μπελάδες !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...