Jump to content

πακεταρισμα μεγαλων ψαριων


Recommended Posts

καλημερα σας.ετσι για να μας λυθει και αυτη η απορια,ας μας εξηγισει καποιος που εχει ασχοληθει με μεγαλα ψαρια τον τροπο που πακεταρονται για να γινει η αποστολη τους..?γιατι σε σακουλιτσα δεν το βλεπω... :)

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο το μεγεθος πες μας και το ειδος και για ποσο μακρια μιλαμε να παει το ψαρι :)

μπορεις να βρεις ενα σχετικα μεγαλο θερμοκιβωτιο με μια αναλογη σακουλα και να το βαλεις μεσα για να το στειλεις . εξαρταται ομως απο το που θα παει το ψαρι .....

Υ.Γ : μια λυση για μεταφορα ειναι και η παρακατω :)

big-fish.jpg

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

εκτος απο το μεγεθος πες μας και το ειδος και για ποσο μακρια μιλαμε να παει το ψαρι :)

Υ.Γ : μια λυση για μεταφορα ειναι και η παρακατω :)

big-fish.jpg

χα χα!! Αυτή η λύση είναι worldwide φαντάζομαι ε? χεχε!!

Σοβαρά τώρα πάντως, ο σκοπός της ερώτησης είναι να πακετάρεις ψάρι για να το στείλεις?

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα!!καλη φαση!και αν ειναι μικροτερο το βαζω και στο καριτσακι της λαικης και το δενω στον κοτσαδορο... :) . μιλαμε για οσκαρ,σε τελικο μεγεθος παιδια.για τετοια μεγεθη λεω..ψυγειακι ε?το φελιζολ για παραδειγμα της θαλασσης..

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν και ειδικά πλαστικά "κουτιά" σαν Mini ενυδρεία που πωλούνται για αυτό το σκοπό της μεταφοράς. Σε μερικά μάλιστα προσαρμόζονται και τα heat packs, ώστε να κρατάνε μια θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Εχει ενα πολυ καλο αρθρο,νομιζω του δελτα 66 και τα λεει ολα.Δεν το βρισκω.Αν ξερει καποιος ας το πει.Πρεπει να βαλεις κατι μεσα για να ρουφιξει την αμμωνια.

Link to comment
Share on other sites

Εχει ενα πολυ καλο αρθρο,νομιζω του δελτα 66 και τα λεει ολα.Δεν το βρισκω.Αν ξερει καποιος ας το πει.Πρεπει να βαλεις κατι μεσα για να ρουφιξει την αμμωνια.

μαλλον για Ζεόλιθο θα μιλάς?

Link to comment
Share on other sites

τι ειναι τοσο απαραιτητο να εχουμε ζεολιθο στην μεταφορα στα μεγαλα ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς δεν ξέρω αν το άρθρο που έχει προαναφερθεί, μιλάει για ζεόλιθο. Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι ο ζεόλιθος έχει κάποιες ιδιοτητες να "δεμεύει" την αμμωνία και για το λόγο αυτό είχα πάρει ένα πακετάκι της jbl.πάνω γράφει ότι είναι ιδανικό για τη μεταφορά ψαριών. όσες φορές έχω χαρίσει ψάρι μου και το μετέφερα για 30-40' έβαζα προληπτικά στη σακουλίτσα μια κουταλιά ζεόλιθο (σαν άμμος είναι) .

αν κάνεις ένα search μπορεί να βρεις κάτι (zeolite) σχετικό.

αλλά δεν έχει να κάνει μόνο με το μεγεθος του ψαριού. παίζει ρόλο και το πόσο ανθεκτικό είναι υποθέτω.

επίσης αν είναι να μεταφέρεις ένα ψάρι καλό πιστεύω είναι να μην έχεις ταισει την προηγούμενη μέρα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Μπορώ να σας πώ για την περιπτωση που χρειάστηκε να εφαμόσω εγω, όταν πριν 3 χρόνια έπρεπε να μετακομίσω εκτώς των άλλων και 2 όσκαρ απο την Αθήνα στις Σέρρες. Τα ψάρια δεν ήταν σε τελικό μέγεθος, αλλά περίπου 15 εκατοστά το το καθένα.

Προμηθεύτηκα πλαστικά δοχεία των 10 λίτρων και μια αεραντλία μπαταρίας (περίπου 10 €). Μαζί μου είχα και μπετόνια των 4 λιτρων με νερό του ενυδρείου όπου ζουσαν τα Οσκαρ. Το ταξίδι διήρκεσε περίπου 8 ώρες.

Η αεραντλία λειτουργούσε συνεχώς και στα μισα της διαδρομής άλλαξα το μισό του νερού που ήταν στα δοχεία με τα ψάρια.

Ήταν Σεπτέμβριος, βέβαια και δεν υπήρχε θέμα θερμοκρασίας.

Τα ψάρια έφτασαν μια χαρά στο νεο τους σπίτι.

Η μόνη εκπληξη ήταν του βενζινά όπου εβαλα βενζίνη στη διαδρομή, όταν κοίταξε μέσα στο αυτοκίνητο και ειδε μπετόνια και σωληνάκια ενωμένα μεταξύ τους και φοβήθηκε ότι ήταν κάποιος εκρηκτικός μηχανισμός...!!!!

Έγινε επεξεργασία - akisg
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αμπούλες με αντιαμώνιο.

Σε συνδυασμό με μπόλικο οξυγόνο, αν υπάρχει, δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...