Jump to content

Pseudotrpheus Acei ετοιμο να ''φυγει''


Recommended Posts

καλησπερα σε ολους..χτες το βραδυ οταν γυρισα σπιτι ειδα τη θηλυκια pseudotrpheus acei να ειναι σφηνωμενη(αν και πιστευω μπορουσε να βγει) στην εισοδο του φιλτρου..αφου την ελευθερωσα πηγε και εκατσε πανω σε μια πετρα..παρατηρησα οτι τα πτερυγια αλλα και η ουρα ηταν σαν φαγωμενα και το υπολοιπο ψαρι ηταν σαν να ειχε λευκα σημαδια...προκειται για τη θηλυκια που μοu εχει βγαλει πανω απο 30 μικρα...σημερα που την παρατηρησε ο αδερφος μου ηταν αναποδα και ανασαινε πολυ αργα..το κακο ειναι οτι σημερα λογω υπηρεσιας δεν θα γυρισω σπιτι..μπορει να κανει κατι ο αδερφος μου να σωθει το ψαρακι η ειναι καταδικασμενο?αν ειναι καταδικασμενο μπορω να κανω κατι να μην ταλαιπωρειται η να το αφησω?

Link to comment
Share on other sites

κριμα. αυτό που θα έκανα εγώ, χωρίς να μου έχει τύχει κάτι ανάλογο, είναι να το έβαζα σε ενυδρείο καραντίνας μόνο του με χρήση melafix και αεραντλία.

άλλωστε δεν υπαρχει και εναλλακτική.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι πολυ δυνατα ψαρια.μηπως ηταν αρωστο απο πριν και δεν το προσεξες.Απορω γιατι τα εχω.Σου ευχομαι να ειναι περαστηκα :)

Link to comment
Share on other sites

βρίσκεις πιο είναι το επιθετικό ψάρι και το απομονώνεις, εγώ αποφεύγω να βγάζω το αδύναμο ψάρι απομακρύνω τον δυνατό. ή με χώρισμα μέσα στο ίδιο το ενυδρείο ή με καραντίνα. Μετά θεραπεία με ένα γενικό φάρμακο αν έχει κάτι ένα ψάρι μπορεί να είναι όλα επηρεασμένα οπότε καλύτερα θεραπεία σε όλο το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

βρίσκεις πιο είναι το επιθετικό ψάρι και το απομονώνεις, εγώ αποφεύγω να βγάζω το αδύναμο ψάρι απομακρύνω τον δυνατό. ή με χώρισμα μέσα στο ίδιο το ενυδρείο ή με καραντίνα. Μετά θεραπεία με ένα γενικό φάρμακο αν έχει κάτι ένα ψάρι μπορεί να είναι όλα επηρεασμένα οπότε καλύτερα θεραπεία σε όλο το ενυδρείο.

Εχεις απολυτο δικιο.Πριν 12 χρονια ειχα μια ψαρωσουπα και 10 κιχλιδες που τοτε δεν ηξερα καν το ονομα τους,Μολις της εβαλα μεσα στο κοινονικο εγινε χαμος,και αρχιζα να της βγαζω μια μια ξεκινωντας απο τον ισχυρο.Μολις εβαλα τον ανισχυρο τελευταιο ,μπροστα στα ματιαμου τον πετσοκοψανε ολοι μαζι.Σε 60 λιτρα 10 αφρικανες.Αλλα γεννηθηκε ο ερωτας με την αφρικη.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους..χτες το βραδυ οταν γυρισα σπιτι ειδα τη θηλυκια pseudotrpheus acei να ειναι σφηνωμενη(αν και πιστευω μπορουσε να βγει) στην εισοδο του φιλτρου..αφου την ελευθερωσα πηγε και εκατσε πανω σε μια πετρα..παρατηρησα οτι τα πτερυγια αλλα και η ουρα ηταν σαν φαγωμενα και το υπολοιπο ψαρι ηταν σαν να ειχε λευκα σημαδια...προκειται για τη θηλυκια που μοu εχει βγαλει πανω απο 30 μικρα...σημερα που την παρατηρησε ο αδερφος μου ηταν αναποδα και ανασαινε πολυ αργα..το κακο ειναι οτι σημερα λογω υπηρεσιας δεν θα γυρισω σπιτι..μπορει να κανει κατι ο αδερφος μου να σωθει το ψαρακι η ειναι καταδικασμενο?αν ειναι καταδικασμενο μπορω να κανω κατι να μην ταλαιπωρειται η να το αφησω?

Δυστυχώς αν δεν το δούμε εν κινήσει (δηλαδή βίντεο) δεν μπορούμε να σου πούμε αν είναι το "τέλος" ή αν υπάρχουν ελπίδες.

Αν κρίνεις εσύ πως αξίζει να το προσπαθήσεις τότε θα πρέπει να απομονώσεις το δυνατό (όπως αναφέρθηκε πιο πάνω) και να κάνεις προσθήκη ΕΚΤΟΖΟΝ και Melafix.

Αν είναι να μπεις στη διαδικασία ευθανασίας, τότε παίρνεις μία σακουλίτσα με νερό ενυδρείου, βάζεις το ψάρι μέσα και το βάζεις στη κατάψυξη.

Link to comment
Share on other sites

σημερα που γυρισα σπιτι το ειδα αναποδογυριζμενο το ψαρακι αλλα αναπνεε ακομη..το επιασα αλλα καθως το ειχα στη παλαμη μου ηθελε να φυγει..ετσι το λυπηθηκα και το αφησα..αν το ξαναδω αναποδογυρισμενο σκεφτομια πολυ σοβαρα τη λυση της ευθανασιας. :) ..μιας και ενυδρειο για καραντινα δεν εχω :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα και παλι σε ολους...σημερα παρατηρησα και το αρσενικο labido να μην εινια καλα...αναποδογυρισμενο δεν ειναι ουτε εχει καποιο φουσκωμα..τα πτερυγια ειναι μονο ξεφτισμενα...θα προσπαθησω να ανεβασω φωτογραφιες αργοτερα....μηπως τελικα θελει ολο το ενυδρειο θεραπεια?χτες που εκανα αλλαγη νερου και μετρησεις ηταν ολα καλα..τι μπορει να ειναι ρε παιδια?βοηθεια μηπως σωσω το ψαρακι...το μειονεκτημα ειναι οτι ενυδρειο μικροτερο για καραντινα δεν εχω οπως και φαρμακα..

υγ1 εδω και ενα μηνα το συγκεκριμενο ψαρι εχει ενα μαυρισμα γυρω απο το στομα του

υγ2 παντως εχω απογοητευτει-στενοχωρεθει που μετα απο το ασει και το labido δεν ειναι καλα..μεχρι που εχει σκεφτει να το ξεστησω :)

Link to comment
Share on other sites

Aν μπορεις,θα ηθελα να ανεβασεις φωτογραφιες των ψαριων,αλλα και μια συνολικη του ενυδρειου σου.

Να εισαι χαλαρος..........ολα διορθωνονται :)

Link to comment
Share on other sites

03102010174.th.jpg

Uploaded with ImageShack.us

ετσι ειναι η ουρα του...σαν να εχει πιασει χνουδι...μονο ετσι μπορω να σας το εξηγησω

αυριο θα σας δωσω και περισσοτερες πληροφοριες απο το ενυδρειο μου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...