Jump to content

ώρες λειτουργίας φίλτρου και συσκευής οξυγόνου


freedomman

Recommended Posts

καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχω χρονοδιακόπτη στο φίλτρο και στη συσκευή που παρέχει οξυγόνο στο ενυδρείο, 100lt περίπου και λειτουργούν από 5 έως 8 ώρες το πολύ υπάρχει πρόβλημα ή πρέπει να λειτουργούν 24 ώρες?

Link to comment
Share on other sites

To φίλτρο σου πρέπει να λειτουργεί συνεχώς. Η αεραντλία χρειάζεται σε ειδικές περιπτώσεις όπου η οξυγόνωση του νερού από την ανατάραξη της επιφάνειας, δεν επαρκεί.

:)

Link to comment
Share on other sites

To φίλτρο σου πρέπει να λειτουργεί συνεχώς. Η αεραντλία χρειάζεται σε ειδικές περιπτώσεις όπου η οξυγόνωση του νερού από την ανατάραξη της επιφάνειας, δεν επαρκεί.

:)

και πως θα ξέρω εάν επαρκεί η όχι? και εάν βάλω άσχετα με το εάν επαρκεί θα έχω πρόβλημα? δηλαδή το φίλτρο πρέπει να είναι μόνιμα στο ρεύμα. υπάρχει τρόπος να φιλτράρω το νερό χωρίς αυτή τη συσκευή με ρεύμα?

Link to comment
Share on other sites

και πως θα ξέρω εάν επαρκεί η όχι? και εάν βάλω άσχετα με το εάν επαρκεί θα έχω πρόβλημα? δηλαδή το φίλτρο πρέπει να είναι μόνιμα στο ρεύμα. υπάρχει τρόπος να φιλτράρω το νερό χωρίς αυτή τη συσκευή με ρεύμα?

Οχι θα σου χαλασει ολη η βιολογια.Και η αεραντλια δεν τραβα πολυ ρευμα,αν ειναι αυτος ο λογος :)

Link to comment
Share on other sites

Η αεραντλία χρησιμοποιείται όταν κάνεις κάποια θεραπεία στο ενυδρείο ή όταν ανεβαίνει η θερμοκρασία και έχεις μειωμένη περιεκτικότητα οξυγόνου στο νερό. Αν δεις τα ψάρια σου να ανεβαίνουν στην επιφάνεια και να έχουν γρήγορες αναπνοές, είναι μια ένδειξη έλλειψης οξυγόνου.

Το φίλτρο σου πρέπει να είναι συνεχώς σε λειτουργία. Τι σε προβληματίζει, να το συζητήσουμε.

:)

Link to comment
Share on other sites

Η αεραντλία χρησιμοποιείται όταν κάνεις κάποια θεραπεία στο ενυδρείο ή όταν ανεβαίνει η θερμοκρασία και έχεις μειωμένη περιεκτικότητα οξυγόνου στο νερό. Αν δεις τα ψάρια σου να ανεβαίνουν στην επιφάνεια και να έχουν γρήγορες αναπνοές, είναι μια ένδειξη έλλειψης οξυγόνου.

Το φίλτρο σου πρέπει να είναι συνεχώς σε λειτουργία. Τι σε προβληματίζει, να το συζητήσουμε.

:)

ότι τελευταία πληρώνω πάνω από 100euro ρεύμα και έλεγα εάν υπάρχει φίλτρο χωρίς ρεύμα

Link to comment
Share on other sites

ότι τελευταία πληρώνω πάνω από 100euro ρεύμα και έλεγα εάν υπάρχει φίλτρο χωρίς ρεύμα

Αποκλειεται να οφείλεται στο ενυδρείο σου η κατανάλωση,κάτι άλλο φταίει..

Link to comment
Share on other sites

ποσα βατ ειναι το φιλτρο και η αεραντλια? ειναι συνολο 10-15 ? σκεψου οτι μια λαμπα μπορει να ειναι και 200... μηπως απλα επειδη ανεβασε η δεη τις τιμες σου φαινεται τοσο?

Link to comment
Share on other sites

θα το υπολογίσω και θα δω το φίλτρο μου πως το βλέπεις? είχε κάποιο σφουγγάρι και επειδή χάλασε βάζω υαλοβάμβακα που βάζουμε στα μαξιλάρια

μάρκας afman 9watt.

Έγινε επεξεργασία - freedomman
Link to comment
Share on other sites

καταρχας παρε και βαλε μεσα λιγο σφουγαρι για ενυδρεια, και μετα συμπληρωσε το υπολοιπο με σιποραξ μινι ή αναλογο προιον. πρεπει να δεις τη ροη του κιολας που να ειναι γυρω στα 600-700λ/ω. ενα ψαρι εχεις μονο μεσα? παιζει να ειναι αστρωτο αν το κλεινεις και με το βαμβακι αυτο δεν κανεις δουλεια. καλυτερα αλλαξε τα υλικα τωρα που ειναι νορις και δεν θα χασεις :)

Link to comment
Share on other sites

τα φυτά είναι ψεύτικα. το φίλτρο έχει 2 δοχεία το ένα να βάλω σιποραξ? και το άλλο το σφουγγάρι? σε ποιο να βάλω το σφουγγάρι? το πάνω μέρος η το κάτω?

εχω ενα καρχαριακι 2 ροδοστομα 4 γκαμπι και ενα γλυφτη

Έγινε επεξεργασία - freedomman
Link to comment
Share on other sites

αα ξεχασα να ρωτησω ποσα λιτρα ειναι και να σου πως θα ητανε καλυτερα να βαλεις αλιθηνα φυτα... :)

Link to comment
Share on other sites

αα ξεχασα να ρωτησω ποσα λιτρα ειναι και να σου πως θα ητανε καλυτερα να βαλεις αλιθηνα φυτα... :)

100lt περίπου έβαλα κάποια στιγμή αλλά μου τα τρώνε και έτσι κατέληξα στα ψεύτικα. απο φάρμακα τι βάζετε? έχω ένα φίλο που έχει 5 χρονια το ενυδρείο και δεν έχει βάλει πότε τίποτα ούτε για το χλώριο χωρίς κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα φίλο που έχει 5 χρονια το ενυδρείο και δεν έχει βάλει πότε τίποτα ούτε για το χλώριο χωρίς κανένα πρόβλημα

Λάθος μεγάλο λάθος μήπως χρησιμοποιεί ΑΟ

Link to comment
Share on other sites

θα το υπολογίσω και θα δω το φίλτρο μου πως το βλέπεις? είχε κάποιο σφουγγάρι και επειδή χάλασε βάζω υαλοβάμβακα που βάζουμε στα μαξιλάρια

μάρκας afman 9watt.

Θα πρότεινα να μη χρησιμοποιείς υλικά που δεν είναι κατάλληλα για ενυδρειακή χρήση.

Δεν ξέρεις τι μπορεί να προκαλέσουν...

Υπάρχει ενυδρειακό βαμβάκι σε πολύ χαμηλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

τι είναι το ΑΟ? τι θα πρέπει να χρησιμοποιώ?

Αντίστροφη όσμωση. Μια συσκευή που "φιλτράρει" το νερό της βρύσης. Βασικά ρίχνει την ανθρακική σκληρότητα και με τα προφίλτρα αφαιρεί και το χλώριο. Πρέπει να βάζεις stess coat που είναι αντιχλωριακό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...