Jump to content

Εξαφανίζονται οι χελώνες γλυκού νερού!!!!!


Recommended Posts

''Δραματικά έχει μειωθεί ο πληθυσμός των χελωνών του γλυκού νερού, σύμφωνα με νέα έρευνα της οργάνωσης Conservation International.

Όπως επισημαίνεται στη μελέτη των ερευνητών, τουλάχιστον το 1/3 από τα 280 είδη χελωνών απειλείται με εξαφάνιση, κυρίως λόγω του παράνομου εμπορίου.

Επιπλέον, εκτιμάται στη μείωση του πληθυσμού τους έχει συμβάλλει και η καταστροφή των οικοσυστημάτων τους από την κατασκευή υδροηλεκτρικών φραγμάτων.

Ενδεικτικά αναφέρεται ότι το είδος Rafetus swinhoei έχει σχεδόν εξαφανιστεί, αφού παγκοσμίως έχουν απομείνει μόνο τέσσερις χελώνες.

«Αυτά τα ζώα χρειάζονται 15 με 20 χρόνια για να ωριμάσουν. Μετά ζουν άλλα 30 με 40 χρόνια και κάθε χρόνο γεννούν τα αυγά τους. Αν διώξουμε τις χελώνες από τα οικοσυστήματα πριν φτάσουν την ηλικία ωρίμανσης ώστε να αναπαραχθούν, τότε υπάρχει μεγάλος κίνδυνος», τόνισε σε δηλώσεις του ο διευθυντής της Conservation International, δρ. Peter Paul van Dijk.

Οι χελώνες του γλυκού νερού ζουν σε ποτάμια, λίμνες, βάλτους, έλη, ακόμα και σε περιοχές με μαγκρόβια.

Είναι ιδιαίτερα περιζήτητες στην Ασία και την Κίνα, όπου το κρέας τους χρησιμοποιείται για θεραπευτικούς σκοπούς. Η επιχείρηση που έχει στηθεί γύρω από τις χελώνες γλυκού νερού είναι τόσο κερδοφόρα, που στο παιχνίδι έχουν μπει ακόμα και εκτροφεία.

Στο μεταξύ, οι οικότοποί τους συνεχίζουν να υποβαθμίζονται με αμείωτους ρυθμούς, ενώ οι συλλέκτες πληρώνουν αδρά για το κέλυφός τους.''

http://www.econews.gr/2010/09/13/news-freshwater-turtles/

post-21087-1284385521_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τι μου θυμισες τωρα.Πριν 20 χρονια πηγενα για διακοπες στον Αλμυροποταμο Ευοιας.Εκει ειχε (τωρα δεν ξερω αν υπαρχει)ενα ποταμακι πολυ στενο ουτε 1,5 μετρο φαρδος.Ειχε μεσα χελωνες ,αγριες.Καθε πρωι κατα της 6 που ξυπναγα πηγενα να της χαζεψω.Μια μερα βλεπω εναν ντοπιο να ριχνει λαστιχα αυτοκινητων μεσα,του λεω τι ρε μ....... εχει μεσα χελωνες,και μου λεει .Το ξερω γιαυτο τα ριχνω για ξεραθει το ποταμακι,γιατι ειχε κουνουπια.Παρεμπιπτοντος αν ξερει κανεις για το ποταμακι που λεω ας πει αν υπαρχει ακωμα :)

Link to comment
Share on other sites

Τι μου θυμισες τωρα.Πριν 20 χρονια πηγενα για διακοπες στον Αλμυροποταμο Ευοιας.Εκει ειχε (τωρα δεν ξερω αν υπαρχει)ενα ποταμακι πολυ στενο ουτε 1,5 μετρο φαρδος.Ειχε μεσα χελωνες ,αγριες.Καθε πρωι κατα της 6 που ξυπναγα πηγενα να της χαζεψω.Μια μερα βλεπω εναν ντοπιο να ριχνει λαστιχα αυτοκινητων μεσα,του λεω τι ρε μ....... εχει μεσα χελωνες,και μου λεει .Το ξερω γιαυτο τα ριχνω για ξεραθει το ποταμακι,γιατι ειχε κουνουπια.Παρεμπιπτοντος αν ξερει κανεις για το ποταμακι που λεω ας πει αν υπαρχει ακωμα :)

ΕΛΕΟΣΣΣΣ :thumbup:

ανθρωπινη λογικη.... :wootwoot: υπαρχει χειροτερη..??? :):)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κρίμα.. :)

Πάντως θυμάμαι πέρσυ στο Ελαφονήσι, είχα δεί μεγάλες παρεμβάσεις από εθελοντές για να προστατέψουν αυγά χελωνών.. είχαν αποκλείσει τμήματα της παραλίας.. και γενικά υπήρχε σεβασμός από όλους απ'ότι θυμάμαι σε αυτό.. θέλω να πιστεύω οτι υπάρχει ελπίδα! :)

Link to comment
Share on other sites

Χαχα! Όντως υπάρχει μεγαλη κινητοποίηση για την θαλασσια χελωνα. Εδω το θέμα είναι για γλυκες όμως.

Καλα αυτο για τις Rafetus swinhoei δεν το ήξερα. (Να πω την αλήθεια και αυτές πρωτη φορά τις ακούω :) ) Είναι πολύ σοκαριστικό να σκεφτεσαι οτι υπάρχουν μόνο 4 ατομα του είδος σε ολο τον πλανήτη... Είναι ενδεικτικό τις ανθρώπινης νοοτροπίας και ακρως απογοητευτικό.

Link to comment
Share on other sites

όπ, όντος έδωσα πλάτος στο θέμα!.. :):)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...