Jump to content

Καινούριο με προοπτικές


Periptosi

Recommended Posts

Γεια σε όλους!

Λίγα λόγια για το ενυδρείακι μου : διαστάσεις 120 χ 64 χ 44

Τρέχει 1,5 μήνα περίπου με ένα εξωτερικό φίλτρο JBL 900

Για υπόστρωμα έχουμε DeponitMix Classic της Dennerle (15 κιλά ) και χαλίκι (περίπου 30 κιλά)

Ακόμα φυτά δεν έχω βάλει γιατί ψάχνω τι πρέπει να βάλω και ποιο θα είναι το τελικό setup.

Προς το παρόν φιλοξενώ για αρχή :

5 x Tetra neo

3 x Platy red coral

2 x Pleco gibi seps

Και άλλα 4 που δεν ξέρω ακόμα τι είναι..

Σημερινές μετρήσεις με χαρτάκια JBL 5 σε 1

NO3 = 0

NO2 = 0

GH = 9 - 12

KH = 10

PH = 7,2

Ξέρω πρέπει να πάρω υγρά test.. σε καμία 20 μέρες θα έχω τα υγρά test για να είμαι απόλυτα σίγουρος!!

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής : το ph , kh & gh πρέπει να τα κατεβάσω;;;

Και το ph κατεβαίνει έχοντας μέσα κομμάτι από ξύλο;;

Αυτά για τώρα… περιμένω σχόλια και υποδείξεις!!!

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις καλο φωτισμο εχεις πολλα φυτα να βαλεις!! :)

Link to comment
Share on other sites

ειναι μεγαλο και θα γινει κουκλα, απλα εφαρμοσε τους κανονες, τα ψηλα φυτα πισω, τα χαμηλοτερα και πιο ομορφα μπροστα και στη μεση και θα ειναι κορυφη! προσπαθησε να εισαι τουλαχιστον στο 0,5 βατ/λιτρο και μετα δε θα χρειαζεσαι την αεραντλια τουλαχιστον την ημερα... :)

Link to comment
Share on other sites

ειναι μεγαλο και θα γινει κουκλα, απλα εφαρμοσε τους κανονες, τα ψηλα φυτα πισω, τα χαμηλοτερα και πιο ομορφα μπροστα και στη μεση και θα ειναι κορυφη! προσπαθησε να εισαι τουλαχιστον στο 0,5 βατ/λιτρο και μετα δε θα χρειαζεσαι την αεραντλια τουλαχιστον την ημερα... :)

Είναι 300L οπότε από φωτισμό 2 λάμπες των 75W είναι καλά; ή να πάρω μεγαλύτερες ;

Link to comment
Share on other sites

εγω νομιζω θα εισαι τελεια! αλλα εξαρταται αν βαλεις απαιτητικα φυτα, γιατι ποτε δεν εχω βαλει εγω... οποτε θα σου πουν για σιγουρα και οι μποσταναδες του φορουμ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Να χαίρεσαι το ενυδρείο σου.

Όπως λες και στον τίτλο έχει πάρα πολλές προοπτικές και όσο περισσότερο το μελετήσεις τόσο καλύτερα αποτελέσματα θα έχεις.

Από φωτισμό, μην πειράξεις ακόμα τίποτα, δεν υπάρχει λόγος.

Στην 3η φωτό εγώ βλέπω θυληκούς ξιφοφορους (swordtail fish) και νομίζω και platy.

Σχετικά με τα neon tetra που αναφέρεις ότι έχεις, δες το προφίλ τους εδώ και θα καταλάβεις ότι το PH σου είναι ανεβασμένο για αυτά. Αν αποφασίσεις να τα κρατήσεις θα χρειαστείς πιο όξινο νερό (PH<7) και τότε θα ήταν πιο όμορφο να πρόσθετες και άλλα λίγα άτομα του είδους.

Με προσεκτικά βήματα μπορείς να φτιάξεις ένα όμορφο ενυδρείο ...

Καλή συνέχεια.

Έγινε επεξεργασία - bartemderas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...