Jump to content

Χρυσοψαροκυνηγητο


xrusopsaro

Recommended Posts

Εχω δυο μαυρα χρυσοψαρα [μονοπτερα]. Το ενα ειναι θηλυκο και ελαφρως πιο μικρο [4εκ] και το αλλο αρσενικο και λιγο πιο μεγαλο [~5εκ]. Απο τα μεσα του καλοκαιριου [οποτε και πηρα το αρσενικο] το αρσενικο κυνηγαει καποιες φορες το θηλυκο. Καποιες φορες φερνουν σβουρες το ενυδρειο 2-3 φορες! Μπροστα το θηλυκο και πισω το αρσενικο να το κυνηγα!

Τι συμβαινει; Ειναι καποιου ειδος αναπαραγωγικο παιχνιδι; Ειναι παιχνιδι γενικοτερα ή τελικα εχθρικο κυνηγητο;

Πρεπει να παρω καποια μετρα ή να αφησω τα πραγματα οπως ειναι; :)

Έγινε επεξεργασία - xrusopsaro
Link to comment
Share on other sites

Το αρσενικό απ' το θηλυκό πως τα ξεχώρισες...? :)

Έγινε επεξεργασία - miltosbitoulis2
Link to comment
Share on other sites

Mε τον γνωστο τροπο. Απο τον πισινο τους. Στο θηλυκο ειναι λιγο πιο εξογκομενο.

Είναι νεαρά τα ψαράκια σου...? Ρωτάω επειδή στα περισσότερα ψάρια δε μπορείς να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα σε νεαρή ηλικία...

Link to comment
Share on other sites

Είναι νεαρά τα ψαράκια σου...? Ρωτάω επειδή στα περισσότερα ψάρια δε μπορείς να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα σε νεαρή ηλικία...

Εγω τα εχω περιπου 6 μηνες. Δεν ξερω την ακριβη ηλικια τους αλλα απο τα μηκη τους πιστευω να καταλαβαινετε πανω-κατω (αν ναι πειτε μου και μενα να ξερω την ηλικια τους). Παντως ειναι πολυ ξεκαθαρη η διαφορα στον πισινο τους.

Παρολα αυτα δεν καταλαβαινω την συμπεριφορα αυτη. Το μεγαλυτερο και αρσενικο να κυνηγα το μικροτερο και θηλυκο. Εσεις;

Link to comment
Share on other sites

σε ποσα λιτρα τα εχεις..??

Εχει να κανει η συμπεριφορα που περιεγραψα με τα λιτρα; Θες να μου το εξηγησεις λιγο περισσοτερο σε παρακαλω να καταλαβω και γω;

Link to comment
Share on other sites

Εχει να κανει η συμπεριφορα που περιεγραψα με τα λιτρα; Θες να μου το εξηγησεις λιγο περισσοτερο σε παρακαλω να καταλαβω και γω;

Ναι θα μπορούσε να έχει σχέση με τα λίτρα σε περίπτωση που τα ψάρια ζουν κάπως στριμωγμένα... Σε αυτή την περίπτωση είναι δείγμα κυριαρχικής συμπεριφοράς στην προσπάθεια διεκδίκησης του χώρου... Φυσικά τα χρυσόψαρα είναι πολύ ειρηνικά ψαράκια και σπάνια παρουσιάζουν επιθετικές τάσεις, αλλά ποτέ δε μπορείς να ξέρεις, μιας και το κάθε ψάρι έχει δική του προσωπικότητα όσο κι αν ακούγεται περίεργο...

Τώρα πρόσεξα ότι μιλάμε για ψάρια 4 και 5 εκ. αντίστοιχα άρα αποκλείουμε το αναπαραγωγικό παιχνίδι αφού τα ψαράκια είναι μικρά... Για αρχή γιατί δε μας λες τα λίτρα του ενυδρείου...? Αν και εφόσον τα λίτρα του ενυδρείου είναι αρκετά και οι συνθήκες σωστές, πιστεύω πως είναι θέμα χαρακτήρα οπότε δε χρειάζεται να κάνεις κάτι εφόσον βλέπεις να μην προκαλείται άγχος στο δεύτερο ψαράκι...

Από την άλλη δε μας έχεις δώσει καθόλου πληροφορίες για ο ενυδρείο, την υγεία των ψαριών κτλ οπότε μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε...

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα μπορούσε να έχει σχέση με τα λίτρα σε περίπτωση που τα ψάρια ζουν κάπως στριμωγμένα... Σε αυτή την περίπτωση είναι δείγμα κυριαρχικής συμπεριφοράς στην προσπάθεια διεκδίκησης του χώρου... Φυσικά τα χρυσόψαρα είναι πολύ ειρηνικά ψαράκια και σπάνια παρουσιάζουν επιθετικές τάσεις, αλλά ποτέ δε μπορείς να ξέρεις, μιας και το κάθε ψάρι έχει δική του προσωπικότητα όσο κι αν ακούγεται περίεργο...

Τώρα πρόσεξα ότι μιλάμε για ψάρια 4 και 5 εκ. αντίστοιχα άρα αποκλείουμε το αναπαραγωγικό παιχνίδι αφού τα ψαράκια είναι μικρά... Για αρχή γιατί δε μας λες τα λίτρα του ενυδρείου...? Αν και εφόσον τα λίτρα του ενυδρείου είναι αρκετά και οι συνθήκες σωστές, πιστεύω πως είναι θέμα χαρακτήρα οπότε δε χρειάζεται να κάνεις κάτι εφόσον βλέπεις να μην προκαλείται άγχος στο δεύτερο ψαράκι...

Από την άλλη δε μας έχεις δώσει καθόλου πληροφορίες για ο ενυδρείο, την υγεία των ψαριών κτλ οπότε μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε...

:):):) φιλε μου και βεβαια εχει να κανει ..εγω ειχα κανει το λαθος στην αρχη και ειχα βαλει σε 15 λιτρα 6 χρυσοψαρα..με αποτελεσμα τα 3απο τα 6 να βρεθουν στο πατωμα του δοματου μου..να ξερεις οτι το ενα χρυσοψαρο χρειαζεται 40 λιτρα..

Link to comment
Share on other sites

:):):) φιλε μου και βεβαια εχει να κανει ..εγω ειχα κανει το λαθος στην αρχη και ειχα βαλει σε 15 λιτρα 6 χρυσοψαρα..με αποτελεσμα τα 3απο τα 6 να βρεθουν στο πατωμα του δοματου μου..να ξερεις οτι το ενα χρυσοψαρο χρειαζεται 40 λιτρα..

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα μπορούσε να έχει σχέση με τα λίτρα σε περίπτωση που τα ψάρια ζουν κάπως στριμωγμένα... Σε αυτή την περίπτωση είναι δείγμα κυριαρχικής συμπεριφοράς στην προσπάθεια διεκδίκησης του χώρου... Φυσικά τα χρυσόψαρα είναι πολύ ειρηνικά ψαράκια και σπάνια παρουσιάζουν επιθετικές τάσεις, αλλά ποτέ δε μπορείς να ξέρεις, μιας και το κάθε ψάρι έχει δική του προσωπικότητα όσο κι αν ακούγεται περίεργο...

Τώρα πρόσεξα ότι μιλάμε για ψάρια 4 και 5 εκ. αντίστοιχα άρα αποκλείουμε το αναπαραγωγικό παιχνίδι αφού τα ψαράκια είναι μικρά... Για αρχή γιατί δε μας λες τα λίτρα του ενυδρείου...? Αν και εφόσον τα λίτρα του ενυδρείου είναι αρκετά και οι συνθήκες σωστές, πιστεύω πως είναι θέμα χαρακτήρα οπότε δε χρειάζεται να κάνεις κάτι εφόσον βλέπεις να μην προκαλείται άγχος στο δεύτερο ψαράκι...

Από την άλλη δε μας έχεις δώσει καθόλου πληροφορίες για ο ενυδρείο, την υγεία των ψαριών κτλ οπότε μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε...

Αυτη τη στιγμη βρισκονται σε 20 λιτρα νερου. Ξερω δεν ειναι αρκετα, αλλα ειναι ο,τι καλυτερο μπορω να προσφερω αυτο τον καιρο.

Τα μεγαλυτερο ψαρι παντως εχει τασεις κυριαρχικες οπως γραφετε. Ακομα και στην τροφη ορμαει πρωτο και η μικρη τον ακολουθει σχεδον παντα στις βολτες του στο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μικρά για να παίζει αναπαραγωγή. Ένα βίντεο θα βοηθούσε.

Το ότι τα χρυσόψαρα χρειάζονται 40 λίτρα ανά ψάρι είναι σχετικό με το μέγεθος τους.

Δηλαδή εμένα η λίμνη μου που είναι 6,500 λίτρα δεν μπορώ να έχω 162 χρυσόψαρα, και ούτε μπορώ να βάλω 1 χρυσόψαρο 30 εκατοστών σε 40 λίτρα. Μπορώ ώμος να έχω 100 σε 300 λίτρα τα οποία είναι μικρά.

Έγινε επεξεργασία - yiannossavva
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα. Δεν προκειται για αναπαραγωγικο παιχνιδι απο οτι καταλαβαινω, αλλα για συμπεριφορα, ίσως κυριαρχιας χωρου.

Βιντεο ειναι λιγο δυσκολο να τραβηξω καθως αυτη η συμπεριφορα δεν συμβαινει παντα και οταν συμβαινει ειναι ενα πολυ συντομο κυνηγητο και δεν προλαβαινω να κανω τιποτα.

Ευχαριστω πολυ παντως για τις απαντησεις σας :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...