Jump to content

αλλαγη υλικων σε φιλτρο Sos


freedomman

Recommended Posts

έχω ένα φίλτρο ATMAN AT-2218F είχε ενα σφουγγάρι το οποίο χάλασε και θέλω να το αλλάξω πήρα κάρβουνο φίλτρο (αυτό που ειναι σαν υαλοβάμβακας και τα αλλά τα στρογγυλά τα δαχτυλίδια αλλα δεν ξέρω πως να τα βάλω στο φίλτρο post-24758-1284446719_thumb.jpgpost-24758-1284446730_thumb.jpgpost-24758-1284446737_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

1.Το ενυδρείο σου αυτή τη στιγμή έχει ψάρια? Αν ναι, υπάρχει άλλο φίλτρο μέσα? Γιατί αν αλλάξεις όλα τα υλικά του φίλτρου μεμιάς, όλη η βιολογία θα χαθεί.

2.Όταν λες πήρες κάρβουνο, εννοείς σφουγγάρι άνθρακα? Αυτό δεν το χρειάζεσαι, εκτός και αν το ενυδρείο είναι νεοστημένο ή έκανες κάποια θεραπεία με φάρμακο εντός ενυδρείου.

3. Ή πήρες βαμβάκi (filter wool)?

Εν τάχει:

Το τύπου μακαρόνι είναι βιολογικο υλικό. Μπορείς να βάλεις στο φίλτρο σου από κάτω προς τα πάνω:

α.μια μικρή στρώση από σφουγγάρι για μηχανική φίλτρανση. Αν δες βρεις ανταλλακτικό πάρε ένα μπλε ενυδρειακό σφουγγάρι και κοψτο στις διαστάσεις σου.

β.βιολογικό υλικό μακαρόνι ή ότι άλλο έχεις, όσο χωράει

γ. μια λεπτή στρώση βαμβάκι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

1.Το ενυδρείο σου αυτή τη στιγμή έχει ψάρια? Αν ναι, υπάρχει άλλο φίλτρο μέσα? Γιατί αν αλλάξεις όλα τα υλικά του φίλτρου μεμιάς, όλη η βιολογία θα χαθεί.

2.Όταν λες πήρες κάρβουνο, εννοείς σφουγγάρι άνθρακα? Αυτό δεν το χρειάζεσαι, εκτός και αν το ενυδρείο είναι νεοστημένο ή έκανες κάποια θεραπεία με φάρμακο εντός ενυδρείου.

3. Ή πήρες βαμβάκi (filter wool)?

Εν τάχει:

Το τύπου μακαρόνι είναι βιολογικο υλικό. Μπορείς να βάλεις στο φίλτρο σου από κάτω προς τα πάνω:

α.μια μικρή στρώση από σφουγγάρι για μηχανική φίλτρανση. Αν δες βρεις ανταλλακτικό πάρε ένα μπλε ενυδρειακό σφουγγάρι και κοψτο στις διαστάσεις σου.

β.βιολογικό υλικό μακαρόνι ή ότι άλλο έχεις, όσο χωράει

γ. μια λεπτή στρώση βαμβάκι.

εκανα αυτα που λες εβαλα στο κατο δοχειο το βιολογικο υλικο και στο πανο τον υαλομβαμβακα αλλα δεν τραβαει το φιλτρο μου

Link to comment
Share on other sites

εκανα αυτα που λες εβαλα στο κατο δοχειο το βιολογικο υλικο και στο πανο τον υαλομβαμβακα αλλα δεν τραβαει το φιλτρο μου

καθόλου? μήπως έχει αέρα μέσα? πόση ώρα το άφησες σε λειτουργία?

Το βιολογικό υλικό το έχεις βάλει χύμα ή σε "ειδική καλτσα"?

βαμβάκι είπαμε μια μικρή στρώση. μήπως το στούμπωσες?

Γράψε μου αναλυτικά, και στις προηγούμενες ερωτήσεις, αλλιώς δε μπορώ να εχω εικόνα, ούτε και συ να βοηθηθείς.

Link to comment
Share on other sites

post-24758-1284448374_thumb.jpg

στη φοτο ειναι 2 μερη του φιλτρου στο ενα βαζω το βαμβακι και στο αλλο το βιολογικο υλικο το βαζω χυμα να το βαλω στο δίχτυ? και το βιολογικο να το βαλω στο κατω η το πανω μερος?

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο όταν το άνοιξες τι είχε μέσα? τίποτα? ή σφουγγάρια παλιά?

Αν στο πάνω μέρος βάλεις μόνο βαμβάκι, εκτιμώ ότι θα μειωθεί πολύ η ροή του φίλτρου. Μήπως είχε κάποιο σφογάρι άσπρο με λεπτούς πόρους?

Από ότι βλέπω στις φωτό κάθε κομμάτι έχει κάτι σαν "σωληνάκι" αυτά λογικά στέλονουν το νερό προς τα πάνω και άρα πρέπει να επικοινωνούν μεταξύ τους. μήπως έχεις φράξει το εσωτερικό τους? Στη μια φωτό βλεπω το ένα σωληνάκι έχει μαύρους κόκκους μέσα. έτσι ήταν και πριν?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το φιλτράκι ρουφάει απ' όλη την επιφάνεια των υλικών και άρα δεν έχει σημασία με τι σειρά θα βάλεις τα υλικά (η γνώμη μου θα ήταν να το γέμιζες μόνο με βιολογικό υλικό πχ siporax,ή substrat pro και στις οπές των κάδων να έβαζες ένα μικρό κομμάτι μπλε σφουγγάρι για να κρατάει τα "χοντρά").

Αν δεν ρουφάει έλεγξε και καθάρισε την φτερωτή και την υποδοχή της.

Link to comment
Share on other sites

μαγκες οκ ολα καλα το ειχα στουμποσει το μαυρο ειναι ο ανθρακας που ελεγα

ok.

ο άνθρακας το πολύ σε ένα μήνα χάνει τις ιδιότητές του. αν είναι καινούριος τον κρατάς εφόσον χρειάζεται.

αν είναι παλιός τον πετάς.

αν στο ενυδρείο υπάρχουν ψάρια, ρίξε και την συνιστώμενη δόση από βακτήρια κάποιας εταιρείας, ώστε να αποκτήσει το φίλτρο σου βιολογία πιο γρήγορα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...