Jump to content

βιομπαλες σε Jbl προφι 500


katerina

Recommended Posts

εχω ενα rio 400 με το jbl crystalprofi 500 φιλτρο.ο κατασκευαστης δινει τη σειρα τοποθετησης για τα υλικα με τη βιομπαλες να ειναι το πρωτο καλαθι που θα χτυπα πρωτο το νερο μεσα,μετα τα μακαρονια και μετα εχει υαλοβαμβακα και σφουγγαρια.αν βαλω με αυτη τη σειρα της βιομπαλες,θα γινουν μαυρες απο τη βρωμα .εχω αλλαξει τη σειρα ,υαλοβαμβακα-σφουγγαρι -μακαρονι-βιομπαλες-(εξοδος νερου).ετσι η βρωμα μενει στον υαλοβαμβακα ,καθαριζει το σφουγγαρι μετα,κε τελος περνα απο μακαρονι και βιομπαλες.

ειναι λαθος αυτο?χαλαω την αποικια βακτηριων?

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα rio 400 με το jbl crystalprofi 500 φιλτρο.ο κατασκευαστης δινει τη σειρα τοποθετησης για τα υλικα με τη βιομπαλες να ειναι το πρωτο καλαθι που θα χτυπα πρωτο το νερο μεσα,μετα τα μακαρονια και μετα εχει υαλοβαμβακα και σφουγγαρια.αν βαλω με αυτη τη σειρα της βιομπαλες,θα γινουν μαυρες απο τη βρωμα .εχω αλλαξει τη σειρα ,υαλοβαμβακα-σφουγγαρι -μακαρονι-βιομπαλες-(εξοδος νερου).ετσι η βρωμα μενει στον υαλοβαμβακα ,καθαριζει το σφουγγαρι μετα,κε τελος περνα απο μακαρονι και βιομπαλες.

ειναι λαθος αυτο?χαλαω την αποικια βακτηριων?

καλημέρα. Μήπως η ροή του φίλτρου είναι από κάτω προς τα πάνω, οπότε το νερό συναντά πρώτα βαμβάκι-σφουγγάρια?

Link to comment
Share on other sites

απο κατω προς τα επανω.με την αλλαγη τωρα, χτυπαει πρωτα υαλοβαμβακα μετα σφουγγαρια κτλ

Link to comment
Share on other sites

απο κατω προς τα επανω.με την αλλαγη τωρα, χτυπαει πρωτα υαλοβαμβακα μετα σφουγγαρια κτλ

Σύμφωνα με την συνημμένη εικόνα που βρήκα πάντως, μάλλον η σειρά πρέπει να είναι έτσι:

post-18657-1284457640_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...