Jump to content

Αστείες ιστορίες από τον στρατό.


Recommended Posts

Ο στρατός είναι ένα υποχρεωτικό κομμάτι στην ζωή του άντρα από το οποίο σίγουρα έχουμε αστείες ιστορίες να θυμόμαστε και κάποιες κακές φυσικά,αλλά ας μείνουμε στις αστείες :wootwoot:

Θα παρακαλεσω η συζήτηση να παραμείνει εντός του θέματος και όχι γιατί να υπάρχει στρατός κτλ κτλ τα οποία στο μόνο που θα καταληψουν σε αντιπαραθέσεις.

Αυτό το θέμα μου ήρθε τυχαία καθώς έπεσε στα χέρια μου η ροζαλια μετά από ψάξιμο κάποιον εγγράφων :)

Στην επιστασία που ήμουν είχαμε στην αρμοδιότητά μας τα καύσιμα του στρατοπέδου και εκεί είχαμε ενα μικρο σπιτάκι,το οποίο είχε όλα τα κομφόρ τηλεόραση (με πρόβλημα στο power εσβηνε συνέχεια) και playstasion 1.Είχαμε ένα παιχνίδι από το οποίο δεν μπορούσαμε να περάσουμε ένα σημείο και παιδευόμασταν μέρες.

Έτυχε και είχα σκοπιά πάνω σε ένα λόφο που σε απόσταση 50-60 μέτρων από αυτήν ήταν το περιβόητο σπιτάκι με το playstasion :thumbup:

Καλοκαίρι νούμερο 21:00-0:00 με πολλά κουνούπια και εμένα αφού είχα ξεχάσει να πάρω φιδάκι,να με έχουν καταφαει :blush:

Τότε ήρθε η ιδέα :wootwoot:

Να πάω στο σπιτάκι να παίξω το παιχνίδι :)

Παίρνω όπλο γεμιστήρες για καλή μου τύχη και κατηφορίζω την πλαγιά.Αφού έφτασα μπήκα μέσα έκλεισα την πόρτα ανάβω την τηλεόραση (η οποία ηταν δίπλα στο παράθυρο)και μετά πήγα να ανάψω το PS.

Ξαφνικά κάνει το γνωστό της πρόβλημα και σβήνει καθώς πάω να την ανάψω βλέπω φώτα αυτοκινήτου να μπαίνουν στα καύσιμα.Πέφτω κάτω και με την άκρη του ματιού μου παρατηρούσα το όχημα.Με θάμπωναν τα φώτα όμως και δεν μπορούσα να διακρίνω καλά μέχρι που πλησίασε αρκετά και κατάλαβα ότι ήταν τζιπ και μάλιστα του διοικητή καθώς ανέμιζε περήφανα η σημαία ;)

Πέφτω κάτω και περιμένω :wootwoot:

Έρχεται το όχημα και κάθετε ακριβώς μπροστά από την πόρτα με αναμμένη μηχανή απλά περιμένοντας.Εγώ να έχω σκάσει απο αγωνία.

Έκατσε εκεί κοντά στο πεντάλεπτο ευτυχώς περιμένοντας μέσα στο όχημα και μετά ξεκίνησε για το ΚΕΠ όπου είναι οι υπεύθυνοι για τις σκοπιές.

Εγώ μπουχός να επιστρέψω στην σκοπιά μου όπως και κατάφερα σε χρόνο απίστευτο όπου μετά από ένα λεπτό μου ήρθε έφοδος κατ εντολή διοικητή γιατί πέρασε και έλειπε ο σκοπός.

Εγώ απλά είπα ότι είχα πάει να κάνω την ανάγκη μου και απομακρύνθηκα ώστε να μην μυρίζει στην σκοπιά :hysterical:

Και με πίστεψαν ;)

Αυτη είναι μια από τις δεκάδες ιστορίες που έχω κάνει :)

Link to comment
Share on other sites

Απολύθηκα με 184 (ή 186-δεν θυμάμαι) μέρες φυλακή, 187 μέρες κράτηση (αυτό το θυμάμαι) και 17 μέρες στέρηση εξόδου (Σ.ΕΞ.). Θες να τις αναλύσω όλες αυτές τις μέρες??? :)

Link to comment
Share on other sites

Ασε ρε ... εγω μπηκα 9 -11- 2005 και τωρα σας γραφω απο το ΚΨΜ να ναι καλα το wi -fi :) !!!

Έγινε επεξεργασία - rOUSSAkS
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αναγκη να γραψεις ολες αλλα την πιο καλη κατα την γνωμη σου!

Εισουν καλο παιδακι και εσυ!

Παρολο που ειμουν διαολος καταφερα να απολυθω με μονο 3 μερες κρατηση επειδη ειχα μεγαλυτερες φαβοριτες (Κοκοτας) απο τις προβλεπομενες.

Α'99 σειρα 153/****/99 στην Τριπολη αεροπορια.

Έγινε επεξεργασία - bill28
Link to comment
Share on other sites

Στα μεσα της θητειας μου στην παρεμεθοριο γηνομε ΚΨΜ-τζης.

κανα 2 βδομαδες αργοτερα εχω τα γενεθλια μου.

εχω κανει κονε με ενα αλλο φιλαρακι και 2 κοριτσακια που παραθεριζουν στο νησι.

το φιλαρακι εξωδουχος, και εγω στα γενεθλια μου σκοπια και παρεπιπτωντως αφραγκος.

ζηταω ηπηρεσιακο και μου το δηνουνε.ελα ομως που δεν εχω χρημα ουτε για πασατεμπο!!

....να μην τα ποληλογω ανοιξαμε 2 μπουκαλια εγω το φιλαρακι και τα πιπινια με τα λεφτα του ΚΨΜ απο τους καφεδες!!!!! :)

:)

Να πω και για τις μαντραπηδες???

Η για το G3 που εχω στην αποθηκη???

:):thumbup::wootwoot::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Η πιο γελεια φαση που σκασαν στρατιωτες αξιοματικοι ακομα και τα δεντρα εκει που ημασταν στα γελια : Εγω δεν συμμετηχα αλλα ηταν ολα τα λεφτα .....

Σκηνικο:

ελιες καπου στα βουνα της Μυτιληνης , σχολειο μαχητη κατα της 10.30 λιγο μετα το προγευμα !!! κανουμε φανταστικο πυρ και κινηση σε ζευγη απο ριζα σε ριζα ... καποια στιγμη φευγουν 2 παιδια (καλη τους ωρα εκει που ειναι )

Στοιχομυθεια :

ο Κ και ο Μ

Μ-ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙΣ

Κ- ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΩ

τρεξιμο ο Μ στην επομενη ριζα

Κ-ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙΣ

Μ - ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΩ

τρεξιμο ο Κ στην επομενη ριζα

Μ - ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙΣ

Κ-ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΩ

Μ- ΩΡΑΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΝΑ ΥΠΝΑΚΟ

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Το πιο γελειο σε μενα ηταν οταν παιζαμε καλυψη αποκρυψη παραλλαγη και ειχα κρυφτει και δεν με βρισκαν

διαστασεις μου : 194-140 κιλα !!! Πολυ γελειο !!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω ετιμωρήθη με 4 ΣΕΞ διότι με πιασανε εις τον θαλαμο να καταναλώνω αλλότρια εδέσματα!! Κοινώς... σουβλάκια!!! (Επειδή δεν ρωτά τον ΑΥΔΜ να του πάρω κι εκείνου).

Και άλλη μια φορα διότι ως υπευθυνος εστιατορίου... διοργανωνα παρανομα τσιμπουσια και παλι χωρις να προσκαλω τους αξιοματικους!!

Τι να κανω ρε παιδια.... ειχαμε μαγειρα σεφ του λαπαστερια... :)

Υ.Γ. Στο στρατό μετα από 12 μήνες θητεία.... πηρα 40 κιλά... :)

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο μου εχει τυχει και μενα ... το δευτερο δεν επαιζε εμας ο μαγειρας μας ηταν φουρναρης !!! Μονο το οφτο πετυχενε !!! Αρε Πετσοφα-κλαψ !!

Link to comment
Share on other sites

Α'99 σειρα 153/****/99 στην Τριπολη αεροπορια.

Αυτά τα αεροπορικά δε μπορώ να τα καταλάβω. Εγώ ήμουν σειρά 275 (Νοέμβριο του 2001 νομίζω πως παρουσιάστηκα) και καθόλου περήφανος που φόρεσα παραλλαγές και υπηρέτησα στο στρατό... Εξού και οι φυλακές.

Επειδή από ιστορίες έχω πολλές και πιθανόν να μη βγάλουν γέλιο μέσω γραπτού λόγου, απλά θα σου πω πως όταν ήμουν αναφερόμενος στη μονάδα (96ΤΕ Χίου-Πυροβολικό), οι γραφιάδες και οι λεγόμενοι κολιώμενοι, έκαναν τα αδύνατα δυνατά να παρευρεθούν στην αναφορά για να απολαύσουν τον διάλογο μεταξύ εμού και του διοικητή. Συνήθως η προγραμματιζόμενη ποινή που είχε στο μυαλό του ο διοικητής πριν την αναφορά, αυξανόταν μετά τον "κόσμιο διάλογό" μας στην αναφορά.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι όταν του απέδειξα σε μία αναφορά της Μοίρας για μία λάθος κρίση του και από τη τσαντίλα του και την όρεξή του να με τιμωρήσει άρχισε να μου κάνει ερωτήσεις πάνω στην ειδικότητά μου (Σκοπευτής/Πυροβολιτής πολλαπλού εκτοξευτή πυραύλων-ΠΕΠ) και σε θέματα του στρατού γενικότερα. Επειδή δεν μπόρεσε να με πιάσει πουθενά αδιάβαστο (δεν με είχε ρωτήσει τις προσευχές τις οποίες ποτέ δεν διάβασα και δεν έμαθα), ξεκίνησε να με ρωτάει για την ιεραρχία ξεκινώντας από τον πρόεδρο της Δημοκρατίας και καταλήγοντας στο διοικητή της πυροβολαρχίας μου (ο λοχαγός μου). Στην ερώτηση που αφορούσε το όνομα του λοχαγού μου απάντησα πως δεν ξέρω. Με κοίταξε έκπληκτος και απλά του απάντησα πως αφού θέλει να με τιμωρήσει κι έτσι κι αλλιώς δεν θα ξεφύγω αν το συνεχίσουμε συν το ότι πεινούσα και ήθελα να φάω κάτι από το ΚΨΜ (όλα αυτά του τα είπα στην αναφορά), θα ήταν τιμή μου να γραφτεί στο βιβλιαράκι μου πως τιμωρήθηκα για το ότι δεν ήξερα το όνομα του λοχαγού μου.

Οπότε καταλαβαίνεις πως υπήρχε μία σχέση.... πάθους :)

Link to comment
Share on other sites

Φτου να μην παω στην ωρα μου!!! Τουλαχιστον κεντρο θα ημασταν μαζι !!

Ωραιος ρε ...

Link to comment
Share on other sites

Σε σχολή ΥΕΑ, στην αρχή, κάπως έκατσε και είχα μπεί στο "μάτι του κυκλώνα" ("έτρωγα στη σκοπιά" διότι ακούστηκε κρουασάν μέσα από το μπουφάν μου...) και με είχαν βγάλει οι μισοί Β-τάδες αναφερόμενο για την οποιαδήποτε αιτία... είχα φτιάξει πάνω από 10 υπηρεσιακά για την πρωινή αναφορά της Δευτέρας...

Οπότε με φωνάζει ο Λόχας στο γραφείο του πρίν την αναφορά, κρατώντας το μάτσο από τα υπηρεσιακά μου στο χέρι και ρωτώντας πύρ και μανία τί είναι αυτά και πόσα είναι αυτά (του είπα και λάθος νούμερο είχα χάσει το μέτρημα χαχαχα), και τα πετάει στον αέρα, και στο καπάκι ένας άλλος λοχαγός δίπλα του είχε σκύψει και τα μάζευε!!!! (5Φ !!!!!) :):):):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μια ωραια ατακα την ειχε πεταξει (απο οτι λεγανε αλλοι) ενας πτεραρχος Βιδακης αν τον θυμαται κανεις που ηταν στη ΔΑΕ.

Αυτος εμενε στο στρατοπεδο και τα βραδια εβγαινε περιπατο και ελεγχο (και καλα) στις σκοπιες.

Οποτε επεσε σε εναν φανταρο που δεν ειχε κουμπομενες τις εξαρτησεις,τον πλησιαζει και του λεει.

Σου αρεσουν τα κρουασαν;

Ναι κυριε πτεραρχε.

Ωραια του απαντα seven days.

Link to comment
Share on other sites

καλο ... ατακα Διοικητη σε Εποπ-συνοδο σκυλου :

-Τι εγινε παιδι μου ολα καλα στο στρατοπεδο

-Μια χαρα κυριε διοικητα , αποψε ειμαι εγω ο θεος του στρατοπεδου δεν κουναει φυλλο

- Παιδι μου , θεος ειναι μονο ο Ριβαλντο !!!

(οταν επαιζε στον ολυμπιακο ....)

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω ενα αστειο ....

Ενψ ειχα δηλωσει να παω Αμφιβιος καταδρομεας στη Χιο και λογο οτι στο κεντρο εκπαιδευσης ειδικων δυναμεων υπηρχαν 4 ακομα με το ιδιο ονομα , επωνυμο και ονομα πατερα με εμενα εγινει @$%#$% στις μεταθεσεις και πηγα αλεξιπτωτα χωρις να περασω τα τεστ της σχολης και χωρις να πατησω το ποδι μου στο 401 στρατιωτικο νοσοκομειο , οταν ηρθε η μερα της μεταθεσης φτανει το λεωφορειο στη σχολη και εχω μεινει εγω και ο αλλος με το ιδιο ονοματεπωνυμο και ονομα πατερα με μενα ερχεται ο λοχαγος ρωταει ασμ του τα λεμε και μου λεει εσυ μενεις ο αλλος φευγει ....

Και ετσι ξεκινησε η θητεια μου στα αλεξιπτωτα ....

Οπου υπαρχουν πολλεςςςςς ιστοριες για γελια ......

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω ενα αστειο ....

Ενψ ειχα δηλωσει να παω Αμφιβιος καταδρομεας στη Χιο και λογο οτι στο κεντρο εκπαιδευσης ειδικων δυναμεων υπηρχαν 4 ακομα με το ιδιο ονομα , επωνυμο και ονομα πατερα με εμενα εγινει @$%#$% στις μεταθεσεις και πηγα αλεξιπτωτα χωρις να περασω τα τεστ της σχολης και χωρις να πατησω το ποδι μου στο 401 στρατιωτικο νοσοκομειο , οταν ηρθε η μερα της μεταθεσης φτανει το λεωφορειο στη σχολη και εχω μεινει εγω και ο αλλος με το ιδιο ονοματεπωνυμο και ονομα πατερα με μενα ερχεται ο λοχαγος ρωταει ασμ του τα λεμε και μου λεει εσυ μενεις ο αλλος φευγει ....

Και ετσι ξεκινησε η θητεια μου στα αλεξιπτωτα ....

Οπου υπαρχουν πολλεςςςςς ιστοριες για γελια ......

ααα ετσι εγινες κομαντο εε;;;

Έγινε επεξεργασία - kostaszoidos
Link to comment
Share on other sites

Δεν λεω οτι ειμουνα 13 μηνες στη Κρητη αμεταθετος Κωστη :) :)

Χειμωνα καλοκαιρι τα Χανια με ''φροντιζαν'' :):thumbup:

Και η ρακι επευθειας απο τον παραγωγο :wootwoot:

9025_1251412968582_1327251247_30716498_7902582_n.jpg

Έγινε επεξεργασία - geosid
Link to comment
Share on other sites

Δεν λεω οτι ειμουνα 13 μηνες στη Κρητη αμεταθετος Κωστη :):)

Χειμωνα καλοκαιρι τα Χανια με ''φροντιζαν'' :):thumbup:

Και η ρακι επευθειας απο τον παραγωγο :wootwoot:

9025_1251412968582_1327251247_30716498_7902582_n.jpg

σε πειραζω ρε ρεμαλι :rasp::rasp:

:wootwoot::wootwoot:;):blush:;):hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ποιο παραγωγο απο οτι καταλαμβαινω "ο Ρακοποτης ερχεται απο ψηλα" !!!

\_/ \_/ εβιβα συντεκνοι!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν λεω οτι ειμουνα 13 μηνες στη Κρητη αμεταθετος Κωστη :) :)

Χειμωνα καλοκαιρι τα Χανια με ''φροντιζαν'' :thumbup::wootwoot:

Και η ρακι επευθειας απο τον παραγωγο :wootwoot:

9025_1251412968582_1327251247_30716498_7902582_n.jpg

Να υποθεσω πως η προσγειωση ηταν στην αυλη του παραγωγου :)

Link to comment
Share on other sites

οχι αυτο ειναι ενα απο τα 5 εκπαιδευτικα αλματα της σχολης .

Εχω αλλα ''αλματα'' στη Κρητη :) :)

Link to comment
Share on other sites

Μια ωραια ατακα την ειχε πεταξει (απο οτι λεγανε αλλοι) ενας πτεραρχος Βιδακης αν τον θυμαται κανεις που ηταν στη ΔΑΕ.

Αυτος εμενε στο στρατοπεδο και τα βραδια εβγαινε περιπατο και ελεγχο (και καλα) στις σκοπιες.

Οποτε επεσε σε εναν φανταρο που δεν ειχε κουμπομενες τις εξαρτησεις,τον πλησιαζει και του λεει.

Σου αρεσουν τα κρουασαν;

Ναι κυριε πτεραρχε.

Ωραια του απαντα seven days.

Αποκλείεται ο Βιδάκης να πέταξε τέτοιου είδους ατάκα.

:)

Link to comment
Share on other sites

stormtrooper

Απολύθηκα με 184 (ή 186-δεν θυμάμαι) μέρες φυλακή, 187 μέρες κράτηση (αυτό το θυμάμαι)

και 17 μέρες στέρηση εξόδου (Σ.ΕΞ.). Θες να τις αναλύσω όλες αυτές τις μέρες??? biggrin.gif

Έτσι είναι τα βαριά όπλα. :)

Και εγώ ηλεκτρολόγος σε ΠΕΠ ΤΑΤΡΑ ΡΜ70, με 198 μέρες φυλακή καθάρισα

τα ψιλά δεν τα θυμάμαι. :thumbup:

Στην αναφορά δεν με άφηνε να μιλήσω γιατί γελούσε όλη η μονάδα

κάθε φορά μου έλεγε είμαι ενημερωμένος και μου έχωνε καμπάνα

αμέσως. :wootwoot:

Γενικά χάλια, δεν μου κάναν καλή προσαρμογή μάλλον. :)

Αλλά οι βολές υπερθέαμα. :)

Έγινε επεξεργασία - divak
Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται ο Βιδάκης να πέταξε τέτοιου είδους ατάκα.

:)

Eιμουν μοιρα ΔΑΕ στο Τατοι και τον Βιδακη τον εβλεπα καθημερινα.Ετσι ακουγοταν εκει μεσα οταν πηγα εκει.

Εκει εφαγα και τις 3 μερες κρατηση για την φαβοριτα απο εναν κομπλεξικο με την εξουσια Σμηναρχο γραφια.Μαζι μου ηταν και ενα παιδι που εφαγε 6 μερες κρατηση γιατι του πηγε περισσοτερο κοντρα.

Φυσικα ουτε μια μερα δεν κατσαμε μεσα και οι βραδινες αποδρασεις απο την τρυπα ηταν ολα τα λεφτα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...