Jump to content

Αστείες ιστορίες από τον στρατό.


Recommended Posts

Ειμουν 13 μηνες στην Σκυρο στο αεροδρομιο και ειχαμε πηξει στη σκοπια διπλα νουμερα καθε μερα 21:00-0:00 και 06:00-10:00οποτε βαζω τα μεγαλα μεσα (νονο)για να φυγω απο εκει.Ερχετε η μεταθεση για Τατοι και ξεκιναω το απαραιτητο μαζεμα υπογραφων κτλ.Η Σκυρος εχει ενα δρομολογιο μονο το πρωιτο οποιο εχασα και επρεπε να περιμενω την επομενη ημερα.

Καθως ειμαι στον υποδιοικητη για υπογραφη.

Μου λεει θες να φυγεις σημερα;

Το συζητατε του λεω αλλα πως;

Το βλεπεις το C-130 που εχει ερθει,φευγει σε 20 λεπτα τρεχα να προλαβεις.

Φευγω πανικοβλητος και πεταω οπως οπως τα πραγματα μεσα σε τσαντες.

Το C-130 εχει βαλει μπροστα μηχανες και εγω να τρεχω με τα προικια 13 μηνωνστο δρομο.

Για καλη μου τυχη πετυχαινω ενα φιλο απο τη μεταφορων με το κλαρκ του εξηγω στα γρηγορα και μου λεει καβαλα το οχημα και παμε.

Μην τα πολυλογο μπαινουμε αεροδιαδρομο με το κλαρκ και μπαινω μεσα με εντολη του υποδιοικητη.Πρωτη φορα σε αεροπλανο και αυτη σε C-130!

Ξεκιναμε απογειωση και κατασκοτωθηκα μιας και δεν μπορουσε ο χειριστης να μου ρυθμιση τους ιμαντες.

Φτανουμε Ελευσινα και μολις προσγειονωμαστε ερχετε εντρομος ο χειριστης και μου λεει μην κουνηθεις καθολου.

Ανοιγει η πλαινη πορτα μπαινουν μεσα καποιοι με ενα φορειο και περνουν σηκωτω τον πιλοτο.

Ηταν επισοδειο απο ασκηση που ειχε ολο το στρατοπεδο.

Ανοιγει η πισω πορτα και ηταν ολο τζιπακια (και την σκακιερα για οποιον ξερει) γεματα γαλοναδες.

Ποιος εισαι εσυ;Πως βρεθηκες εδω;κτλ κτλ

Εγω ειχα μπει μονο με μια απλη εντολη του υποδιοικητη.

Με παιρνουν οπως οπως και με πανε εκτος αεροδιαδρομου σε ενα παγκακι.

Και εγω να περιμενω να τελειωσει η ασκηση μετα απο ωρες για να περασει το υπηρεσιακο να με βγαλει εξω.

Link to comment
Share on other sites

Kαλα.....

μιας και λετε για φυλακες και ιστοριες ....

Ειμουνα 261 σειρα

Οταν παρουσιαστηκα επρεπε μετα απο λιγες μερες να απολυθη η 254 οπως και εγινε .

Πηγα στη σχολη , πηγα για ειδικοτητα και μετα πηγα κρητη μεταθεση ....

Εφτασε ο καιρος να απολυθω και μεσα στη μοναδα υπηρετουσε ενα παλικαρι ( απο τα λιγα ) 254 σειρα :)

Link to comment
Share on other sites

Μαιος 2000

Πορεια βολη ( 50-55χλμ ) πορεια

ξεκιναμε κανουμε τη πορεια απο το βραδυ και το πρωι που φτανουμε στο πεδιο βολης ξεκιναμε να ριχνουμε με τα τουφεκια ...

μας ειχαν πει οτι οσοι ειναι καλοι στις βολες θα ριξουν και 2-3 φορες για να δειξει καλο προσωπο η μοναδα ...

Και οσοι ειναι πισω στους στοχους να κανουν τα στραβα ματια και να λενε καλυτερες και περισσοτερες βολες οτι βρηκαν στοχο ...

Ετσι αφου τελειωσαμε

μας μαζεψαν στη πλατεια της μοναδας για να μας μιλησει ο Δοιηκητης του Συνταγματος Αλεξιπτωτιστων οπου ειχε ερθει για να μας ''καμαρωσει ''

Μπλα μπλα μπλα μπλα

Καλα τα πηγατε και στη πορεια και στη βολη , μπραβο σας :)

Αλλα λυστε μου μια απωρεια ......

Το συνταγμα σας μοιρασε 2000 σφαιρες...

Εσεις πως καταφερατε να κανετε 2200 τρυπες στους στοχους :) .....

Link to comment
Share on other sites

... Δηλαδή; Δεν το έπιασα καλά το τελευταίο.

Link to comment
Share on other sites

:thumbup::wootwoot: τις μετρησε ? :):)

Oταν εγινε ο λογαριασμος στο τελος με το ποσες σφαιρες βρηκαν στοχο , το συνολο βγηκε 200 τρυπεσ παραπανω απο οτι οι σφαιρες που ειχαμε :)

Link to comment
Share on other sites

... Δηλαδή; Δεν το έπιασα καλά το τελευταίο.

συνηθίζεται στις βολές να λένε καλύτερα αποτελέσματα στους "μεγάλους" γιατί εάν έλεγαν τα κανονικά θα έπεφτε πολύ κράξιμο. Απλά στην προκειμένη περίπτωση κάτι χάσανε στο κλέψιμο και παρακλέψανε και γίνανε ρόμπα :)

Και μια μίνι ιστορία τώρα που είπατε βολές... Παλικάρι γιωτάς με Ι κεφαλαίο βαρώντας με G3A3, με κλειστά τα μάτια, στόχο κατάφερε και έκοψε καλώδιο τις ΔΕΗ που περνούσε πάνω από τους στόχους σε μεγάλη απόσταση. Και όχι δεν είναι ψέματα γιατί το είδα με τα μάτια μου :):):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Oταν εγινε ο λογαριασμος στο τελος με το ποσες σφαιρες βρηκαν στοχο , το συνολο βγηκε 200 τρυπεσ παραπανω απο οτι οι σφαιρες που ειχαμε :)

εμάς για να είναι εντελώς αληθοφανές δε το ξέραν πολλοί και οι τρύπες ήταν πραγματικές για ξεκάρφωμα (με BIC στυλό :) )

Link to comment
Share on other sites

εμάς για να είναι εντελώς αληθοφανές δε το ξέραν πολλοί και οι τρύπες ήταν πραγματικές για ξεκάρφωμα (με BIC στυλό :thumbup: )

αλλη μια γκαφα με το στυλο ειναι να γινει η τρυπα απο την πισω μερα του στοχου ......

Λες και πυροβολησε κανεις απο πισω προς τα μπροστα .... :):):)

Link to comment
Share on other sites

και για να μην λεμε μονο τα αστεια και τα στραβα να πω 1-2 καλα που μου ετυχαν .....

Αλλαγη δικα - υποδικα

ο υποδικας μας φωναξε ολους στην πλατεια και μας χεραιτησε εναν εναν κανοντας το χαβαλε του οπως παντα .Πραγμα που δεν το ειχα ξαναδει ....

Σε αντιθεση με τον δικα που μας μιλησε 5 λεπτα και πηρε δρομο μετα ....

Μια μερα στα μαγειρια ειχαν φτιαξει ομελετα ( στο ταψι ) για οσους την ξερουν ....

και μπιφτεκια (παλι στο ταψι )

Η ομελετα ηταν μανα καιμενη ....

Τα μπιφτεκια ηταν σαν τα αστερακια του νιτζα .....

εκεινη την μερα την εβγαλα μονο με σαλατα λαχανο ....

αφου εχουμε τελειωσει το φαι και ειμαστε ελευθεροι με πετυχενει ο δικας στο δρομο και μου λεει ...

Ταδε .. εφαγες?

Μαλιστα

Πολλη ωραιο δεν ηταν ?

Λεω απο μεσα μου τι λεει ο εξωγηινος ? που ζει?

Απανταω καλο ηταν κυρια διοικητα

Οχι καλο μου λεει ... Υπεροχο

Λεω εγω πλακιτσα κανει ....

Και του λεω εαν λετε για αυτο το στρογυλλο μαυρο πραμα που εμοιαζε με τη λαμαρινα στο παχος τοτε εχετε περιεργα γουστα

Εκει παραξενευτηκε ο δικας

και μου λεει ελα μαζι μου

Με παει στο γραφειο και μου δειχνει το δισκο του οπου ειχε ενα μπιφτεκι ΣΟΥΠΕΡ και μια ομελετα αστερι

και μου λεει

Αυτο δεν εφαγες?

Του λεω αυτο φαγατε εσεις οχι εμεις ....

Τα δικα μας ηταν ετσι και ετσι ....

Και παει μαγειρια κανει μια φασαρια .... Αλλο πραμα .....

Αποτελεσμα ..

Εβαλε τους μαγειρες να φτιαξουν αλλο φαι και φαγαμε του σκασμου ...

Συν οτι ζητησε συγνωμη .

Link to comment
Share on other sites

Εγω ετιμωρήθη με 4 ΣΕΞ διότι με πιασανε εις τον θαλαμο να καταναλώνω αλλότρια εδέσματα!! Κοινώς... σουβλάκια!!! (Επειδή δεν ρωτά τον ΑΥΔΜ να του πάρω κι εκείνου).

Και άλλη μια φορα διότι ως υπευθυνος εστιατορίου... διοργανωνα παρανομα τσιμπουσια και παλι χωρις να προσκαλω τους αξιοματικους!!

Τι να κανω ρε παιδια.... ειχαμε μαγειρα σεφ του λαπαστερια... :thumbup:

Υ.Γ. Στο στρατό μετα από 12 μήνες θητεία.... πηρα 40 κιλά... :wootwoot:

καλα.. δεν περιμενα να μιλαγες για κατι αλλο!!

περιστατικο 1:

ασκηση... ηρθε η ωρα να βαλουν οι ολμοι πυρα. μετα τη βολη τους, αρχιζω να περνω αναφορα απο τα στεκ(φανταροι που ηταν στους δρομους, ωστε να κοψουν τη κυκλοφορια) γιατι μια βολη ηταν καπως:

το στεκ 1 ακουει?

απαντηση: ακουει.

το στεκ 2 ακουει?

απαντηση: ακουει.

το στεκ 3 ακουει?

το στεκ 3 ακουει?(καμια 10αρια φορες). ρε μ@κ@κ@ Σουλιδη ακους?

απαντηση: καμια

τρελαθηκα. ο λοχαγος διπλα χτυπιοταν στελνω ενα στρατιωτη στο σημειο και βλεπει ρακαλακια, οπλα, εξαρτισεις στο εδαφος και ενα κρατηρα εκει κοντα.

πιο περα, ηταν ενα παλιο μαντρι και ο στρατιωτης που ηταν στεκ ειχε μπει μεσα γιατι ο κρατηρας ανοιξε μπορω να πω πολυ κοντα!

πειστατικο 2:

ειμαι σε κεντρο νεοσυλεκτων και ειναι ημερα βολης. ο πονηρος, αποφασιζω να λουφαρω στο γραφειο διμοιριτών.

εχει περασει καμια ωρα ρεγκλας και αρχιζω να θελω να παω τουαλεττα για ψιλο. βαριεμαι ομως.

μετα απο μιση ωρα η επιθυμια μεγαλωνει.

οταν το περνω αποφαση και παω στη πορτα, ακουω καποιος να ανεβαινει τα σκαλια.

ηταν ο διοικητης. ακουω προσοχες, κτλ. μετα απο 3 λεπτα ακουω το διοικητη να ζηταει τα κλειδα του γραφειου. σκεφτομαι οτι δεν θα απολυθω ποτε. οχι γιατι θα μπει ο διοικητης μεσα (δεν υπηρχε περιπτωση) αλλα γιατι εγω θα επρεπε να βγω εξω. βλεπετε ειχα και "αλλο προβλημα" που εφτασε στο απροχωτητο.

ο διοικητης να μη λεει να ξεκολησει. ρε αμαν. αυτος τιποτα. ευτυχως ειχα δασκαλεψει τους θαλαμοφυλακες και δεν του εδιναν τα κλειδια λεγοντας του οτι τα πηραν οι αξιωματικοι μαζι στο πεδιο βολης. ειχαν φυγει ομως ολοι? :)

τελικα οπως ειμαι μεσα στο γραφειο και φερνω βολτες να μη μου φυγουν, φλεπω ενα μπουκαλι νερου αδειο. το περνω και το γεμιζω. ουυυυυφ. αυτο ηταν. τωρα κυριε διοικητα κατσε οσο θελεις!!!!!

μονο μη σπασεις τη πορτα!!! :)

απο τοτε εχω παντα ενα μπουκαλι αδειο ή γεματο μαζι μου (σε τσαντα ή στο ιχ). αχρειαστο να ειναι!!!!

τι αλλο να πω? την ερωτικη εξομωλογηση ενος "διαφορετικου"αγοριου που με ειχε δει να απλωνω μπουγαδα με το μποξερακι στο μπαλκονι και εβαλε το φιλο του να μου μιλησει?

εχω κι αλλα, αλλα δεν λεγονται! :)

να κανονισουμε μια μετεκπαιδευση ρε παιδια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...