Jump to content

προβλημα με βυθο και φυλτρο !


she'sinpanties

Recommended Posts

καλημερα!

εχουμε αρχησει με την κοπελα μου να στησουμε ενα cayman 60 pro 75lt. me eheim 2217 φιλτρο το ποιο εχει ενα σταδιο siporax μετα μπλε σφουγγαρι μετα παλι περισσοτερο siporax μπλε σφουγγαρι και ασπρο υαλοβαμβακα.ολα συνδεθηκαν οκ γεμισε με νερο μπηκαν τα ξυλα,βακτηρια και αντιχλωριο.

υπαρχει ομως ενα προβλημα με την ροη του νερου.ενω μπροστα απο την εξαγωγη η ροη ειναι ομαλη ουτε πολυ δυνατη αλλα ουτε και πολυ χαμηλη το νερο προφανως σκαει στο απεναντι τζαμι και μετα πιγαινει στον βυθο με αποτελεσμα να σκαβει το χωμα σταδιακα και να ανοιγει λακουβα μεταφεροντας το υπολοιπο διπλα και κανοντας βουναλακια :)

παραθετω και καποιες photos

http://i54.tinypic.com/2cwv634.jpg

http://i55.tinypic.com/2i07ix1.jpg

http://i55.tinypic.com/2v30r9i.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μηπως να άνοιγες και άλλες τρύπες στο σωλήνα εξαγωγής για να μειωθεί η ροή?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως να άνοιγες και άλλες τρύπες στο σωλήνα εξαγωγής για να μειωθεί η ροή?

φιλε το σκεφτηκα και επισης μηπως θα μπορουσα να βγαλω και το μαυρο πωμα που εχει η εξαγωγη στο τελος ?

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο σου είναι για πολύ μεγαλύτερο ενυδρείο από αυτό που το έχεις βάλει να λειτουργήσει ..... αγόρασε βανάκια (διπλά διαιρούμενα κατά προτίμηση) και μείωσε την ροή λίγο από το βανάκι της ΕΞΑγωγής.- :)

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι θα πρέπει να κάνεις και κάτι για βελτίωση στην τοποθέτηση των υλικών .... εγώ σου προτείνω την παρακάτω σειρά:

Κάτω σχάρα, μπλε σφουγγάρι, siporax, συνθετικό βαμβάκι (και όχι όπως εσφαλμένα το ονομάζεις), πάνω σχάρα. Αν θέλεις (εγώ το βρίσκω περιττό) μπορείς να προσθέσεις και 2ο μπλε σφουγγάρι ανάμεσα στο siporax και το βαμβάκι ... εγώ όμως προτιμώ να διαθέτω τον χώρο σε πιο αποδοτικό βιολογικό υλικό. Όπως και να έχει το πράγμα ... σαν πρώτο στάδιο siporax ΜΗΝ χρησιμοποιείς.- :)

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο σου είναι για πολύ μεγαλύτερο ενυδρείο από αυτό που το έχεις βάλει να λειτουργήσει ..... αγόρασε βανάκια (διπλά διαιρούμενα κατά προτίμηση) και μείωσε την ροή λίγο από το βανάκι της ΕΞΑγωγής.- :)

ευχαριστω για τις συμβουλες.ειχα ηδη συνδεδεμενα βανακια πανω στους σωληνες οποτε μειωθηκε η ροη.την διαταξη των υλικων την εκανα αφου ετσι εδειχνε και στις οδηγιες οποτε λεω να βαλω κατω κατω το μπλε σφουγγαρι μετα σιποραξ και μετα τα υπολοιπα :)

Link to comment
Share on other sites

Οι τρυπες απο το spray bar εξοδου κοιτανε την επιφανεια του νερου η' προς τα κατω;

Kανονικα θα πρεπει να κοιτατε την επιφανεια για να μην εχεις προβλημα με την αμμο αλλα και για καλυτερη οξυγονωση.

Το 2217 ειναι πολυ μεγαλο για τα 75λιτρα,αλλα πιστευω οτι οταν αρχισεις και βαζεις ψαρια και ταιζεις θα πεσει η ροη του λιγο και σε συνδιασμο και με τη σωστη στρεψη του spray bar δεν θα εχει προβλημα.

Αν συνεχιστει το προβλημα μπορεις να μειωσεις τη ροη απο τα βανακια.

Τωρα για τα υλικα το ειχαμε συζητησει και σε αλλο θεμα που ειχες ανοιξει.

Σου ειχα πει οτι αν αντικαταστησεις το μηχανικο eheim mech με siporax,μην βαλεις το siporax στην αρχη αλλα μαζι με το υπολοιπο μετα το μπλε σφουγγαρι.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Οι τρυπες απο το spray bar εξοδου κοιτανε την επιφανεια του νερου η' προς τα κατω;

Kανονικα θα πρεπει να κοιτατε την επιφανεια για να μην εχεις προβλημα με την αμμο αλλα και για καλυτερη οξυγονωση.

Το 2217 ειναι πολυ μεγαλο για τα 75λιτρα,αλλα πιστευω οτι οταν αρχισεις και βαζεις ψαρια και ταιζεις θα πεσει η ροη του λιγο και σε συνδιασμο και με τη σωστη στρεψη του spray bar δεν θα εχει προβλημα.

Αν συνεχιστει το προβλημα μπορεις να μειωσεις τη ροη απο τα βανακια.

Τωρα για τα υλικα το ειχαμε συζητησει και σε αλλο θεμα που ειχες ανοιξει.

Σου ειχα πει οτι αν αντικαταστησεις το μηχανικο eheim mech με siporax,μην βαλεις το siporax στην αρχη αλλα μαζι με το υπολοιπο μετα το μπλε σφουγγαρι.

το spray bar αυτη την στιγμη ειναι παραλληλο με την επιφανεια του νερου .να το στρεψω προς τα πανω?εκανα ενα λαθος με τα υλικα του φιλτρου οποτε θα αλλαξω την διαταξη

Link to comment
Share on other sites

εάν το έχεις παράλληλα σήκωσε το άλλες 45 μοίρες και εάν δεν στρώσει παίξε με τα βανάκια. Προσοχή! Να πειράξεις μόνο το βανάκι της εξαγωγής... το εισαγωγής σε κάθε περίπτωση θα το έχεις τέρμα!

ΥΓ. Υπάρχει και άλλη λύση με το installation set της eheim που βάζεις όσα κομμάτια spray-bar θες και είναι και εμφανισιακά μουράτο αλλά θα το πληρώσεις στην ξεφτίλα ένα 20ρικο :)

Link to comment
Share on other sites

εάν το έχεις παράλληλα σήκωσε το άλλες 45 μοίρες και εάν δεν στρώσει παίξε με τα βανάκια. Προσοχή! Να πειράξεις μόνο το βανάκι της εξαγωγής... το εισαγωγής σε κάθε περίπτωση θα το έχεις τέρμα!

ΥΓ. Υπάρχει και άλλη λύση με το installation set της eheim που βάζεις όσα κομμάτια spray-bar θες και είναι και εμφανισιακά μουράτο αλλά θα το πληρώσεις στην ξεφτίλα ένα 20ρικο :)

αχα θα το ψαξω αυτο που λες !ναι απο την αρχη το βανακι της εισαγωγης ειχα μειωσει :)

ps.και εγω απο γαλατσι ειμαι :)

Link to comment
Share on other sites

Να βγάλεις το μάυρο πώμα της εξαγωγής στο τέλος και όλα θα είναι καλά (με μεγάλη πιθανότητα)

Προσωπικά σε όλα τα ΕΗΕΙΜ που χρησιμοποιώ (και είναι αρκετά) δεν έχω κρατήσει το πώμα στο τέλος του spray bar για αυτό ακριβώς το λόγο και έχω συνήθως χαμηλή ομαλή ροή στις πλαϊνές τρύπες και έξοδο και μπροστά. Αν δεν πετύχει τότε μείωσε τη ροή με το βανάκι εξαγωγής. .

Link to comment
Share on other sites

Να βγάλεις το μάυρο πώμα της εξαγωγής στο τέλος και όλα θα είναι καλά (με μεγάλη πιθανότητα)

Προσωπικά σε όλα τα ΕΗΕΙΜ που χρησιμοποιώ (και είναι αρκετά) δεν έχω κρατήσει το πώμα στο τέλος του spray bar για αυτό ακριβώς το λόγο και έχω συνήθως χαμηλή ομαλή ροή στις πλαϊνές τρύπες και έξοδο και μπροστά. Αν δεν πετύχει τότε μείωσε τη ροή με το βανάκι εξαγωγής. .

αν προσεξες στις photos θερμοστατης ειναι διπλα απο το πωμα.θα υπαρχει προβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

αν προσεξες στις photos θερμοστατης ειναι διπλα απο το πωμα.θα υπαρχει προβλημα ?

Όχι αλλά εκεί που τον έχεις έχω πρόβλημα γιατί γενικά είμαι οπαδός των κρυμμένων εξοπλισμών :):) . Το ίδιο ισχύει και για την εισαγωγή του φίλτρου. Καλύτερα πάρε το θερμαντήρα δίπλα στην εισαγωγή και κρύψτα με κανένα βράχο ή φυτό.

Link to comment
Share on other sites

Όχι αλλά εκεί που τον έχεις έχω πρόβλημα γιατί γενικά είμαι οπαδός των κρυμμένων εξοπλισμών :):) . Το ίδιο ισχύει και για την εισαγωγή του φίλτρου. Καλύτερα πάρε το θερμαντήρα δίπλα στην εισαγωγή και κρύψτα με κανένα βράχο ή φυτό.

και εγω εχω τετοιο προβλημα :) το καπακι ομως δυσκολευει φαντασου οτι εκοψα και πλαστικα για να χωρεσω φιλτρο και να βαλω σε εκεινη την θεση τον θερμ. με την κεφαλη εξω απο το νερο για ασφαλεια.ο θερμ. δεν εχει και βεντουζακι πανω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

και εγω εχω τετοιο προβλημα :) το καπακι ομως δυσκολευει φαντασου οτι εκοψα και πλαστικα για να χωρεσω φιλτρο και να βαλω σε εκεινη την θεση τον θερμ. με την κεφαλη εξω απο το νερο για ασφαλεια.ο θερμ. δεν εχει και βεντουζακι πανω :)

Γιατί να είναι η κεφαλή έξω ? το γράφει στις προδιαγραφές χρήσης ότι πρέπει να είναι απέξω ?

Θεωρώ ότι εφόσον το επιτρέπει ο κατασκευαστής ο θερμαντήρας πρέπει να είναι πλήρως βυθισμένος ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ (κάπου το έχω ξαναγράψει αυτό). Γιατί ? διότι αν για κάποιο λόγο μειωθεί η στάθμη του νερού τότε υπάρχει κίνδυνος να βρεθεί έξω από το νερό μεγαλύτερο μέρος από το σώμα του θερμαντήρα με επίσης καταστροφικά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να είναι η κεφαλή έξω ? το γράφει στις προδιαγραφές χρήσης ότι πρέπει να είναι απέξω ?

Θεωρώ ότι εφόσον το επιτρέπει ο κατασκευαστής ο θερμαντήρας πρέπει να είναι πλήρως βυθισμένος ΓΙΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑ (κάπου το έχω ξαναγράψει αυτό). Γιατί ? διότι αν για κάποιο λόγο μειωθεί η στάθμη του νερού τότε υπάρχει κίνδυνος να βρεθεί έξω από το νερό μεγαλύτερο μέρος από το σώμα του θερμαντήρα με επίσης καταστροφικά αποτελέσματα.

θα τσεκαρω αυτο που λες.απλα που μπορω να βρω βεντουζακι με την διαμετρο του θερμ.?

Link to comment
Share on other sites

Να βγάλεις το μάυρο πώμα της εξαγωγής στο τέλος και όλα θα είναι καλά (με μεγάλη πιθανότητα)

Προσωπικά σε όλα τα ΕΗΕΙΜ που χρησιμοποιώ (και είναι αρκετά) δεν έχω κρατήσει το πώμα στο τέλος του spray bar για αυτό ακριβώς το λόγο και έχω συνήθως χαμηλή ομαλή ροή στις πλαϊνές τρύπες και έξοδο και μπροστά. Αν δεν πετύχει τότε μείωσε τη ροή με το βανάκι εξαγωγής. .

επισης μηπως βγαζοντας το πωμα της εξαγωγης πεφτει το νερο στο δεξι τζαμι και σκαβει την αμμο απο κατω ?

Link to comment
Share on other sites

επισης μηπως βγαζοντας το πωμα της εξαγωγης πεφτει το νερο στο δεξι τζαμι και σκαβει την αμμο απο κατω ?

Bεντουζάκι θα βρεις σε Πετ από ανεξάρτηο κατασεκυαστή απλά θα τσεκάρεις να χωράει.

Όσο για το αν βγάζοντας το πώμα έχει τόση δύναμη που να χτυπάει στο τζάμι και να σκάβει μέχρι κάτω ... λίγο απίθανο αλλά δοκίμασέ το. Σε τελευταία ανάλυση μπορείς να μειώσεις όπως είπαμε και τη συνολική ροή από το βανάκι της εξαγωγής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...