Jump to content

Προτάσεις για μόνιμο Ph Meter/controller.


Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι,

Σκέφτομαι για αγορά ενός μόνιμου pH meter/cotroller(αργότερα για Co2). Θέλω κάποιο που να έχω το ηλεκτρόδιο μόνιμα στο ενυδρείο και να μετράει συνέχεια το pH.

Έχω βρει κάποια στο ebay, αλλά θα ήθελα να ακούσω και τις εμπειρίες σας από ανάλογα προϊόντα.

Τέλος, αν υπάρχει κάτι απο Ελλάδα, με σχετικά μικρή διαφορά τιμής θα το προτιμούσα.

Ενδεικτικά δείτε AYTO

Link to comment
Share on other sites

Η δουλειά ενός pH Controller είναι να βρίσκεται μόνιμα σε λειτουργία, και το ηλεκτρόδιο πάντα μέσα στο νερό. Απλά ανά διαστήματα θέλει ρύθμιση σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή.

Άνετα μπορείς να τον έχεις απλά και μόνο να σου δείχνει την ένδειξη, έως ότου αποφασίσεις να συνδέσεις Co2.

Στην Ελλάδα οι τιμές φτάνουν το διπλάσιο, εκτός αν βρεις κάποιον από αγγελία που δεν θα είσαι σίγουρος για την κατάσταση του ηλεκτρόδιου.

Είχα παρόμοιο μ αυτόν της φωτογραφίας, αλλά είχα αντικαταστήσει το πλαστικό ηλεκτρόδιο με γυάλινο άλλης εταιρίας που θεωρούνται πιο αξιόπιστα.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

εγω μόνο μια συμβουλή θα σου δώσω για να μην την πατήσεις...

* κοντρόλερ πάρε οποιονδήποτε θες όσο φτηνό και να είναι... (μην είναι και από την κακιά μεριά της Κίνας όμως)

* για ηλεκτρόδιο πρέπει να τα σκάσεις (κάπου 60 ευρώ από εξωτερικό) :)

Link to comment
Share on other sites

Σας είναι εύκολο περισσότερες λεπτομέρειες για το ηλεκτρόδιο? Από που, πόσο κτλ.

Με πμ αν είναι πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Τον PH-201 τον έχουν αρκετοί εδώ μέσα και εγώ δουλεύει απροβλημάτιστα αρκετό καιρό σε μένα και έχω δει άλλους να τον δουλεύουν 2-3 χρόνια.Το μοναδικό του πρόβλημα είναι ότι παλιότερα το ηλεκτρόδιο δεν ήταν απόλυτα υδατοστεγές με αποτέλεσμα να χαλάει εάν το χώσεις όλο στο νερό ψάξε κάπου στο ebay έχω δει τον controller με γυάλινο ηλεκτρόδιο.

Αλλά και ακόμα αν δεν βρεις,αγοράζεις αυτό και καθόρισες.

Δες Εδώ.

Έγινε επεξεργασία - johnsin
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...