Jump to content

ΦΩΤΟΠΕΡΙΟΔΟΣ


calpinos

Recommended Posts

πολλές φορές αναρωτιέμαι αν κάνω λάθος με την φωτοπερίοδο

στην διάρκεια της ημέρας το πρωί μεχρι το απόγευμα το ενυδρείο φωτίζεται απο το φως

του ήλιου (φυσικά όχι υπερβολικά)

το απόγευμα μέχρι να ανάψει το φως είναι κάπως σκοτεινά

και μετά ανάβει το φως 22:00 μέχρι 03:00 (την ώρα που είμαι στο σπίτι και το χαίρομε

αλλα και την ώρα που υπάρχει κινητικότητα απο εμένα οπότε αν ήταν σβυστό το φως

θα στρεσάροντε απο άλλα φώτα και κίνηση)

το σπάσιμο είναι οτι ανάβωντας το φως τα τιγράκια κρύβονται - τρέμουν και ξεχρωματίζουν ενω

τα pearl gourami είναι άνετα

κάτι διάβασα για την αεραντλία ποτε είναι καλα να δουλεύει για το διοξείδιο που βγάζουν τα φυτά

τα οποία ειναι valisneria κοντή και 1 anubia τι ακριβώς δεν κατάλαβα????

AN EXETE κάποια διόρθωση ή παρατήρηση είμαι όλος αυτιά ????????

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν αρκετα αρθρα να διαβασεις για τη φωτοπεριοδο.οι ωρες που το χεις αναμμενο ειναι πολυ λιγες.θελει απο 8-10 για να φωτοσυνθεσουν και τα φυτα.η αεραντλια δεν ειναι υποχρεωτικη εφοσον εχεις καλη αναταραξη της επιφανειας.

Καλο ειναι ανεξαρτητου φωτος απο τον ηλιο (που δε λεει τιποτα εκτος αν το χεις το ενυδρειο στην αυλη :) ) να τα χεις αναμμενα πιο νωρις και παντα σταθερες ωρες και συνεχομενα.Τωρα αν εχεις τοσα πολλα φωτα τοσο αργα μεσα στο σπιτι δε ξερω.Παντως και τα ψαρακια πρεπει να τα αφηνουμε να κοιμουνται οπως γινεται και στη φυση.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι γενικά να μήν είναι αναμέννο νυχτερινές ώρες το φως. Προτείνεται μέχρι τις 9, το πολύ 10 ωστε να ζούν νορμάλ και τα ψαράκια σου. Για να τα χαίρεσαι και εσύ το βράδυ μπορείς να κάνεις μια κατασκευή moonlight με δυο λαμπάκια Led...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...