Jump to content

Ξερει κανεις?


Dimitris1234

Recommended Posts

Καλημερα παιδια!ξερει κανενας που μπορω να βρω πρασινο δισκο?απο αιγαλεω ειμαι κ τα εχω γυρισει σχεδον ολα τριγυρω κ τιποτα.κ κατι αλλο...γινετε να αλλαξει το ζευγαρι?δλδ να τα χωρισω κ να βαλω αλλη θυληκια ή το αντιθετο?

Link to comment
Share on other sites

Εαν μιλαμε για πρασινο δισκο εκτροφης ΔΕΝ νομιζω να υπαρχει , εαν μιλαμε για τον αγριο πρασινο δισκο τοτε μπορεις να βρεις , με το αναλογο κοστος του το θεμα ειναι οτι απο οτι λενε οι εμπειροτεροι και αυτοι που εχουν αγριους δισκους εχουν ενα βαθμο δυσκολιας μεγαλυτερο απο τους δισκους εκτροφης .

Ριξε μια ματια σε αυτο εδω ( εαν και προχειρο )

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=44947

Green Discus Symphysodon Aequifasciatus Aequifasciatus - Βρέθηκαν στη λίμνη Tefe , Coari, Nanay και στις περιφέρειες Japura του Περού και της Βραζιλίας του Αμαζονίου, αυτό το ψάρι έχει ένα ευρύ φάσμα στο χρώμα, το οποίο ποικίλλει από κιτρινοπράσινο σε πράσινο της ελιάς, solid πράσινο , καφετί μαύρισμα. Πολλοί έχουν αξιοσημείωτες πράσινες ρίγες (γνωστή ως "Βασιλικό" Green) και αρκετές από αυτές έχουν κόκκινα στίγματα στις πλευρές του σώματός τους.

Tωρα οσων αφορα την αλλαγη του ζευγαριου , μπορεις να σπασεις το ζευγαρι αλλα δεν εισαι 100% σιγουρος οτι το ψαρι που θα αντικαταστησεις θα τα παει καλα με το αλλο του ''μισο'' . Υπαρχει περιπτωση να μην εχεις καποιο προβλημα , υπαρχει ομως και η περιπτωση να γινει μεγαλος καυγας και καποια πιθανοτητα ο καυγας να καταληξη σε τραυματισμο Η ακομα και σε θανατο του ενος απο τους δυο .

Ειναι αυτο που λεμε ''καλο το προξενιο αλλα ο κεραυνοβολος ερωτας καλυτερος '' :)

Y.G : Καλως ηρθες στη παρεα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα...Ευχαριστω για το καλωσορισμα κ για την συμβουλη. . .καλητερα να το αφησω ησυχο το ζευγαρι!τωρα για πρασινο εκτροφης εννοουσα γιατι για αγριους θα μπω σε αλλους(μπελαδες).απο περιεργια. . .ποσο κοστιζουν περιπου οι αγριοι??και εκτροφης δν παιζει να βρω?

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα...Ευχαριστω για το καλωσορισμα κ για την συμβουλη. . .καλητερα να το αφησω ησυχο το ζευγαρι!τωρα για πρασινο εκτροφης εννοουσα γιατι για αγριους θα μπω σε αλλους(μπελαδες).απο περιεργια. . .ποσο κοστιζουν περιπου οι αγριοι??και εκτροφης δν παιζει να βρω?

:) Δεν ηταν συμβουλη :) Ενημερωση ηταν :)

Αγριους θα βρεις απο 100 και πανω..... ( το ενα ψαρι ) και αναλογα το μεγεθος και το ειδος .

Για εκτροφης σε πρασινους εγω προσωπικα δεν εχω δει σε καποιο μαγαζι της Αθηνας . :thumbup:

Οπως ειπα και ποιο πανω δεν νομιζω να βγαινουν . :wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα...Ευχαριστω για το καλωσορισμα κ για την συμβουλη. . .καλητερα να το αφησω ησυχο το ζευγαρι!τωρα για πρασινο εκτροφης εννοουσα γιατι για αγριους θα μπω σε αλλους(μπελαδες).απο περιεργια. . .ποσο κοστιζουν περιπου οι αγριοι??και εκτροφης δν παιζει να βρω?

το καλυτερο ειναι να αφησεις το ζευγαρακι σου ησυχο και θα την βρουν αυτα την ακρη...δωσε τους χρονο.

Συνηθως απο οτι εχω ακουσει δυσκολα σπανε τα ζευγαρια στους δισκους αλλα δεν θεωρω οτι ειναι απολυτο..

Δοκιμασες να αδειασεις το ενυδρειο σου που σου ελεγα;;αν οχι καντο και αν παλι δεν καταφερουν τα μικρα να βρουν τους γονεις υπαρχει και αλλη λυση....αλλα δοκιμασε πρωτα με bare bottom(τελειως αδειο σκετο το γυαλι) ενυδρειο και μας λες....καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

1. Για το αν μπορείς να βρεις αυτό που θέλεις δεν ξέρω ... βάλε μια φωτογραφία να δούμε το είδος που έχεις μήπως βοηθήσουμε.

2. Το ζευγάρι σου είναι μόνο του; .... Αν ναι ...... Εφόσον είσαι απόλυτα σίγουρος για το φύλο του δίσκου .... μπορείς να τον αντικαταστήσεις αφού πρώτα απομακρύνεις τον άλλο (θηλυκό).- :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...