Jump to content

Επιστροφή στους δίσκους.


IoSpy

Recommended Posts

Μετά από μακροχρόνια απουσία από τους δίσκους... επέστρεψα σήμερα με τους 2 πρώτους. Οι φωτογραφίες είναι μέσα από την σακούλα που τους είχα στην διάρκεια της προσαρμογής που κράτησε 45 λεπτά.

Είναι κάπως φοβισμένοι και δεν μου άρεσε ένα τσίμπημα που έριξε το black ghost στον έναν. Συνήθως δεν πειράζει κανέναν. Κάθετε όρθιο πίσω από το φίλτρο.

Θα ανεβάσω και άλλες φωτογραφίες μόλις ξεκολλήσουν από το σημείο που κάθονται.

Έγινε επεξεργασία - IoSpy
Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα θα ήταν να περιμενες μεχρι να παρεις το μεγάλο...

Αλλα οκ. Ελπιζω μονο να μην ειναι και τα 2 αρσενικα!!

Γιατι πολυ φοβαμαι οτι θα έχεις προβλημα τότε...

Εν αναμονη λοιπόν... :)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο το έχω όπως και το φίλτρο. Αλλά περιμένω να μου ετοιμάσουν το σπίτι που θα μετακομίσω να το βάλω εκεί μια και καλή.

Ναι δυστυχώς υπάρχει black ghost στο ενυδρείο. Και είναι και παλέουρας. 4 χρόνια + τον έχω. Είναι λίγο γομαράκι αλλά δεν έχει τσαμπουκά γιατί τρώει μάπες από τον πλακόστομο. Υπάρχουν και 2 γατοψαράκια στο ενυδρείο που δεν τα πειράζουν. Γενικά black ghost είναι αρκετά ήμερος για black ghost.

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις διαβάσει αυτό??

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry360008

Και κυρίως την παραγραφο περι κοινωνικής συμπεριφοράς!!!

Κοινωνική συμπεριφορά: Η συμβίωσή του με άλλα ψάρια δεν είναι κάτι που αξίζει να δοκιμάσει κανείς. Αργά η γρήγορα θα υπάρξουν προβλήματα, και μάλιστα πολλές φορές σοβαρά, κυρίως όταν τα ψάρια ξεπεράσουν το μέγεθος των 10-15 εκατοστών. Έχουν αναφερθεί πολλές περιπτώσεις όπου συγκάτοικοι του Βlack Ghost βρέθηκαν χωρίς μάτια. Δεν είναι κάτι περίεργο, αφού μιλάμε για ένα νυκτόβιο κυνηγό, που κυνηγάει χρησιμοποιώντας το ασθενές ηλεκτρικό του πεδίο για να προσανατολιστεί. Περισσότερες λεπτομέρειες θα βρείτε στις "Γενικές Πληροφορίες".

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις διαβάσει αυτό??

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry360008

Και κυρίως την παραγραφο περι κοινωνικής συμπεριφοράς!!!

Κοινωνική συμπεριφορά: Η συμβίωσή του με άλλα ψάρια δεν είναι κάτι που αξίζει να δοκιμάσει κανείς. Αργά η γρήγορα θα υπάρξουν προβλήματα, και μάλιστα πολλές φορές σοβαρά, κυρίως όταν τα ψάρια ξεπεράσουν το μέγεθος των 10-15 εκατοστών. Έχουν αναφερθεί πολλές περιπτώσεις όπου συγκάτοικοι του Βlack Ghost βρέθηκαν χωρίς μάτια. Δεν είναι κάτι περίεργο, αφού μιλάμε για ένα νυκτόβιο κυνηγό, που κυνηγάει χρησιμοποιώντας το ασθενές ηλεκτρικό του πεδίο για να προσανατολιστεί. Περισσότερες λεπτομέρειες θα βρείτε στις "Γενικές Πληροφορίες".

Yeap το έχω διαβάσει. Αλλά το είχα από πολύ μικρό και έχει μεγαλώσει μαζί με μικρά ψάρια και με δίσκους που είχα παλιά. Πιο επικίνδυνο θεωρό τον πλακόστομο παρά τον συγκεκριμένο black ghost.

Link to comment
Share on other sites

Eυχομαι ολα να σου πανε καλα .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. :)

Από τροφή χρησιμοποιούσα την novo grano mix της jbl που μοιάζει με την tetra discus bits. Και πήρα να του βάζω και κατεψυγμένη για δίσκους. Καλά είναι έ?

Τα βλέπω ότι χαλάρωσαν λίγο και έπεσε ο ρυθμός αναπνοών τους αλλά κάθονται ακόμα δεξιά στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Μπά δίπλα στο black ghost κάθονται.

Τα γατόψαρα τα ξέχασες. :) Κάθονται μέσα στο κερατόφυλλο. Εϊναι batia lohachata

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο το έχω όπως και το φίλτρο. Αλλά περιμένω να μου ετοιμάσουν το σπίτι που θα μετακομίσω να το βάλω εκεί μια και καλή.

Ναι δυστυχώς υπάρχει black ghost στο ενυδρείο. Και είναι και παλέουρας. 4 χρόνια + τον έχω. Είναι λίγο γομαράκι αλλά δεν έχει τσαμπουκά γιατί τρώει μάπες από τον πλακόστομο. Υπάρχουν και 2 γατοψαράκια στο ενυδρείο που δεν τα πειράζουν. Γενικά black ghost είναι αρκετά ήμερος για black ghost.

Νομιζω πως κατι πρεπει να κανεις φιλε μου,γιατι νομιζω παραφορτωνει για τα λιτρα του.

Τι διαστασεις εχουν οι δισκοι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Όμορφοι είναι. ΝΑ τα τους χαίρεσαι!

Αλλά βρε συ...... τους έβαλες σε αυτό το ενυδρείο ? :)

Link to comment
Share on other sites

Έ πλέον έχω ΝΟ3 50. Θα κάνω μια μικρή αλλαγή πάλι σήμερα αργά και αύριο και θα είμαι οκ.

Όριστε και μια φωτογραφία απ' όλο το ενυδρείο. Έχει φως όμως και δεν βγαίνει καλά. Άρχισαν τις σουλάτσες...

post-21690-1284639489_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - IoSpy
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω όλα να σου πάνε καλά.

Ρίξε μια ματιά και στο συνημμένο που είχα ποστάρει κάποτε. Είναι μεταφρασμένο από το βιβλίο :

"The Complete Aquarium Guide"

post-18657-1284640158_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το χομπι θελει υπομονη!!!

Ρωτα κι εμενα!!! Την εχω πτήσει παμπολες φορές!!!

Επρεπε πρωτα να ολοκληρωθει σωστα ο κύκλος σου και μετα να προσθετεις ψαρια.... δεν ειναι κρίμα να τα δηλητηριαζεις??

Anyway....

Δεν εχω να πω κατι αλλο... :)

Τα υπολοιπα... οι δισκαδες. :)

Link to comment
Share on other sites

Μόνο το ΝΟ3 είναι 50. Και θα το ρίξω κι άλλο. Όλα τα άλλα είναι στα ιδανικά νούμερα. Γιατί τα δηλητηριάζω? :)

Πριν λίγο τους έβαλα λίγη κατεψυγμένη τροφή αλλά δεν την άγγιξε κανένα. Οι δίσκοι προσπαθούν να φάνε από το έδαφος. Τσιμπάνε τα χαλίκια δηλαδή και τσιμπάνε και τα φύλλα των φυτών.

Επίσης έπεσαν κάτι φάπες μεταξύ τους χωρίς λόγο. Και δεν υποχωρούσε κανένα. Ήταν στόμα με στόμα και τσίμπαγε το ένα το άλλο. Λέτε να είναι αρσενικά και τα 2 επειδή έκαναν έτσι ή δεν παίζει ρόλο?

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού από επιφάνεια 12 λίτρα. Το νερό που μπήκε ήταν 6.8 ph και 4 ΚΗ.

Και οι δύο τρώνε κανονικά τώρα την κατεψυγμένη αλλά βλέπω πολλά τσιμπήματα μεταξύ τους στόμα με στόμα. Λέτε να πέσουν πολλές μάπες αργότερα?

Link to comment
Share on other sites

εχεις ενα πολυ ομορφο ενυδρειο, αλλα και γω τον μπλακ τον ειχα παρει απο φοβο απο την αρχη και δεν θα τον εβαζα με αλλο ψαρι, ειναι κριμα οι δισκοι σου να παθουν τιποτα... οσο πιο γρηγορα παρεις το μεγαλο τοσο καλυτερα, μην εχεις και τσακωμους...

καλη συνεχεια!! :)

Link to comment
Share on other sites

μάπες πάντα πέφτουν αλλά σε μεγαλύτερο χώρο είναι αλλιώς.... εκεί οι μάπες μπορεί να αποδειχτούν μεγάλο πρόβλημα :)

Link to comment
Share on other sites

ξυλο πεφτει συνηθως για τους λογους:

α)για το ποιος θα ειναι ο αρχηγος μεσα στο ενυδρειο

β)οταν υπαρχει θυληκο στη μεση, θεμα διεκδικησης της νυφης

γ)οταν ενα ζευγαρι εχει μωρα μεσα στο κυριως ενυδρειο,θεμα προστασιας

θεωρω οτι οι δικοι σου ανηκουν στο α, και σε μερικες μερες θα ξεκαθαριστει...με τον αρχηγο παντα να τις βρεχει που και που στον αλλο...αλλα θα ηρεμισουν...δεν σε ευνοει ο μικρος χωρος φυσικα....

αν εβαλες σημερα τα ψαρια στο ενυδρειο σβησε φωτα και αστα να ηρεμισουν μεχρι αυριο....

αυριο κανε παλι αλλαγη ετσι ωστε να ελλατωσεις τα ΝΟ3 το συντομοτερο κι αλλο!!!ειναι πολυ το 50!

οι δισκοι δεν ειναι δυσκολο ψαρι....θελει κυριως λιτρα(χωρο)καθαρο νερο,και μασα καλη....ποιοτικη.

Έγινε επεξεργασία - kostaszoidos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...