Jump to content

Επιστροφή στους δίσκους.


IoSpy

Recommended Posts

Γεια σου φιλαρακο και απο μενα και καλως ηρθες στο γκρουπ των δισκαδων!!!

Οπως ειπε και ο Κωστας παραπανω αν τους εβαλες σημερα στο ενυδρειο καλο ειναι να μην αναψεις φωτα για σημερα το βραδυ και να μην τα ταισεις καθολου μεχρι αυριο για να ειναι ποιο ευκολη η προσαρμογη τους.

Για τα λιτρα δεν θα σου πω τιποτα μιας και πιστευω οτι τα ξερεις απο πριν τους παρεις.

Για τις μαπες ειναι φυσιολογικο και δεν πρεπει να σε αγχωνει προς το παρων τουλαχιστον,ειναι φυσιολογικο και αν και θα χαλαροσουν με τις μερες παντα θα υπαρχουν παντα ψυλοτραμπουκισμοι αλλα συνηθως δεν ειναι κατι σοβαρο.

Αυτα τα ολιγα και να τα χαίρεσαι!!!

ΑΑΑ!!! Καλα θα ηταν να κανεις συχνες αλλαγες ανα 2 μερες μεχρι να πεσει το ΝΟ3 στο 5-10 και μετα βλεπεις πως θα το πας.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μερικές μέρες μετά χαράς μου βλέπω ότι έχουν προσαρμοστεί πλήρως στο ενυδρείο. Το τάισμα είναι ξηρά τροφή κάθε μέρα και μέρα παρά μέρα και κατεψυγμένη τροφή. Ο ένας από τους δύο τρώει μόνο την κατεψυγμένη...

Το θέμα συμβίωσης με τον black ghost δεν προβληματίζει πλέον αφού άμα λάχει κόβουν και βόλτες δίπλα του και τον κάνουν να πάει πιο πέρα. Είναι δισκόφιλος ο black ghost μάλλον.

Το κακό είναι ότι το ΝΟ3 σταθερά μένει στο 50 παρότι γίνεται μέρα παρά μέρα αλλαγή νερού στο 35%.

Επίσης νομίζω πως αρχίζουν να αλλάζουν χρωματικά. Τα ελαφριά νερά που είναι λευκά παίρνουν ένα ελαφρύ μπλε χρώμα στον έναν και ο άλλο πάνω από το στόμα του κάνει τις χαρακτηριστικές πολύ ελαφριές μαυριλίτσες. Ηλικιακά πρέπει να είναι σχετικά μικροί αν κρίνω από το μέγεθός τους.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από μερικές μέρες μετά χαράς μου βλέπω ότι έχουν προσαρμοστεί πλήρως στο ενυδρείο. Το τάισμα είναι ξηρά τροφή κάθε μέρα και μέρα παρά μέρα και κατεψυγμένη τροφή. Ο ένας από τους δύο τρώει μόνο την κατεψυγμένη...

Το θέμα συμβίωσης με τον black ghost δεν προβληματίζει πλέον αφού άμα λάχει κόβουν και βόλτες δίπλα του και τον κάνουν να πάει πιο πέρα. Είναι δισκόφιλος ο black ghost μάλλον.

Το κακό είναι ότι το ΝΟ3 σταθερά μένει στο 50 παρότι γίνεται μέρα παρά μέρα αλλαγή νερού στο 35%.

Επίσης νομίζω πως αρχίζουν να αλλάζουν χρωματικά. Τα ελαφριά νερά που είναι λευκά παίρνουν ένα ελαφρύ μπλε χρώμα στον έναν και ο άλλο πάνω από το στόμα του κάνει τις χαρακτηριστικές πολύ ελαφριές μαυριλίτσες. Ηλικιακά πρέπει να είναι σχετικά μικροί αν κρίνω από το μέγεθός τους.

Καλο ειναι να μην βγαζεις γρηγορα συμπερασματα για τον ghost .... ;):D

γνωμη μου ειναι να μην δινεις πολλη κατεψυγμενη ( και σε καθημερινη βαση ) γιατι επιβαρυνης πολλη το νερο σου ...

Προσωπικα δινω μια φορα τη βδομαδα πριν την αλλαγη μου .

Link to comment
Share on other sites

Στον νου μου είχα να τους βάζω 2 φορές την εβδομάδα. Αλλά αφού ο ένας μου το παίζει εκλεκτικός και τρώει μόνο την κατεψυγμένη τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Στον νου μου είχα να τους βάζω 2 φορές την εβδομάδα. Αλλά αφού ο ένας μου το παίζει εκλεκτικός και τρώει μόνο την κατεψυγμένη τι να κάνω?

αν τους κοψει λιγο η πεινα θα στρωσουν χαρακτηρα ....

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τον έκοψε λίγο λόρδα και έφαγα πολύ λίγο από τα μπιλάκια. Βάζω και 2 εικόνες να τους δείτε. Δυστυχώς δεν μου βγήκαν τόσο έντονα τα χρώματα στις φωτογραφίες. Ο ένας που κάνει γαλάζια νερά μου φαίνεται έχουν γίνει πολύ πιο έντονα απ' όταν τα πήρα.

post-21690-1285878461_thumb.jpg

post-21690-1285878478_thumb.jpg

post-21690-1285878697_thumb.jpg

Κάτι γκρι τελίτσες που έχουν πάνω από το στόμα τους και στα πλάγια είναι του χρώματος ή έχουν τίποτα?

Έγινε επεξεργασία - IoSpy
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...