Jump to content

Recommended Posts

red-cross.jpg

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:120lt

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):εξωτερικό φίλτρο prime 20 hydor, filtering volume 3l{180cu.in}for aquariums of 100-250lt. υλικά άνθρακας jbl και αστερωτά {σχήμα,χρώμα μαύρο δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομα}

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):3 χρόνια

- Ψάρια (είδη και αριθμός):2 scalare pterophyllum, 1 bala shark, 2 clown loach,1 melanotaenia herbertaxelrodi,1 precostomus

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):τάϊσμα 2 φορές πρωί-απόγευμα, αλλαγές νερού 1 φορά το μήνα συνήθως με σκούπα βυθού, αλλαγές φίλτρου 1 φορά το μήνα .

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7.2

- KH:3d

- GH:14d

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):)

- ΝΟ2 (νιτρώδη)0

- ΝΟ3 (νιτρικά):100mg/l

- Θερμοκρασία:28

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:jbl easy tests

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:scalare

- Ιστορικό Ψαριού:είναι στο ενυδρείο 3 χρόνια δεν έχει παρουσιάσει ξανά ασθένεια

- Συμπτώματα που παρουσιάζει:πρήξιμο κοιλιάς

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

-Δοσολογία:

-Χρόνος Χρήσης:

-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

:)

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφία θα βοηθούσε πολυ .

Το πρήξημο έγινε απότομα ή σιγα σιγα με το καιρό ;

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφία θα βοηθούσε πολυ .

Το πρήξημο έγινε απότομα ή σιγα σιγα με το καιρό ;

απότομα αλλά σιγά σιγά με τις μέρες φούσκωσε πιο πολύ . θα προσπαθήσω να στείλω φωτογραφία αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρω γιατί θα είναι από κινητό

Link to comment
Share on other sites

αλλαγές νερού 1 φορά το μήνα

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:7.2

- KH:3d

- GH:14d

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):)

- ΝΟ2 (νιτρώδη)0

- ΝΟ3 (νιτρικά):100mg/l

- Θερμοκρασία:28

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:jbl easy tests

Καλημέρα.

Αυτά που σου σημείωσα με κόκκινο είναι πολύ σημαντικά να τα διορθώσεις, χωρίς να μπορώ να πω ότι ευθύνονται για ότι έχει πάθει το ψαράκι σου.

Προσωπικά θα σου πρότεινα αλλαγές νερού 30-40% μέχρι να πέσουν χαμηλά τα ΝΟ3 (που τα έχεις στο όριο) .

Επίσης το σκαλάρι σου χρειάζεται πιο μαλακό νερό. Αν το έχεις 3 χρόνια, φαντάζομαι έχεις κάποια εμπειρία, καλό είναι να αρχίσεις να σκέφτεσαι πως μπορείς να του παρέχεες καλύτερες συνθήκες.

Σε πρώτη φάση όμως, αλλαγή νερού!!

:)

Μια φωτό σαφώς θα βοηθούσε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Αυτά που σου σημείωσα με κόκκινο είναι πολύ σημαντικά να τα διορθώσεις, χωρίς να μπορώ να πω ότι ευθύνονται για ότι έχει πάθει το ψαράκι σου.

Προσωπικά θα σου πρότεινα αλλαγές νερού 30-40% μέχρι να πέσουν χαμηλά τα ΝΟ3 (που τα έχεις στο όριο) .

Επίσης το σκαλάρι σου χρειάζεται πιο μαλακό νερό. Αν το έχεις 3 χρόνια, φαντάζομαι έχεις κάποια εμπειρία, καλό είναι να αρχίσεις να σκέφτεσαι πως μπορείς να του παρέχεες καλύτερες συνθήκες.

Σε πρώτη φάση όμως, αλλαγή νερού!!

:)

Μια φωτό σαφώς θα βοηθούσε.

το νερό το καθάρισα πριν μια εβδομάδα αλλά και πάλι δεν έπεσε το ΝΟ3 .φαντάζομαι πρέπει να κάνω αλλαγές πριν το μήνα .εμένα όμως το κατάστημα που μου πούλησε το ενυδρείο μου είπε για αλλαγές κάθε μήνα . γι 'αυτό και το κάνω έτσι. δεν ξέρω αν σε βοηθάει αυτό αλλά σήμερα παρατήρησα ότι το ένα του πτερύγιο είναι σαν φαγωμένο. :)

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

το νερό το καθάρισα πριν μια εβδομάδα αλλά και πάλι δεν έπεσε το ΝΟ3 .φαντάζομαι πρέπει να κάνω αλλαγές πριν το μήνα .εμένα όμως το κατάστημα που μου πούλησε το ενυδρείο μου είπε για αλλαγές κάθε μήνα .

καλύτερα να μην πιάσουμε τη συζήτηση περί pet shop. κάνε αλλαγές νερού ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ώσπου να μετράς NO3<30-40

γι 'αυτό και το κάνω έτσι. δεν ξέρω αν σε βοηθάει αυτό αλλά σήμερα παρατήρησα ότι το ένα του πτερύγιο είναι σαν φαγωμένο.

Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο? (κυρίως το ύψος μας ενδιαφέρει) και πόσο μεγάλα είναι τα σκαλάρια τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο? (κυρίως το ύψος μας ενδιαφέρει) και πόσο μεγάλα είναι τα σκαλάρια τώρα?

80*35*40 40 εκ είναι το ύψος . τα σκαλάρια έχουν μάκρος περίπου 8 με 9 εκ. σε αυτές τις αλλαγές πρέπει να βάζω και σκούπα ή όχι? ελπίζω να σου ήρθε η φωτογραφία δεν τα πάω και πολύ καλά με την τεχνολογία!!! :)

Link to comment
Share on other sites

80*35*40 40 εκ είναι το ύψος . τα σκαλάρια έχουν μάκρος περίπου 8 με 9 εκ. σε αυτές τις αλλαγές πρέπει να βάζω και σκούπα ή όχι? ελπίζω να σου ήρθε η φωτογραφία δεν τα πάω και πολύ καλά με την τεχνολογία!!! :)

φωτό όχι, δεν έχεις ανεβάσει ακόμα. μάλλον θα πρέπει να κάνεις την ανάλυση 800*600.

Πάντως για την ώρα προτείνω να κάνεις αλλαγή νερού άμεσα. Αν έχεις πανω από μήνα να βάλεις σκούπα, βάλε και σκούπα. Μετά από αυτή την αλλαγή κάνε μετρήσεις και πες μας.

Θα περιμένουμε.... :)

Link to comment
Share on other sites

φωτό όχι, δεν έχεις ανεβάσει ακόμα. μάλλον θα πρέπει να κάνεις την ανάλυση 800*600.

Πάντως για την ώρα προτείνω να κάνεις αλλαγή νερού άμεσα. Αν έχεις πανω από μήνα να βάλεις σκούπα, βάλε και σκούπα. Μετά από αυτή την αλλαγή κάνε μετρήσεις και πες μας.

Θα περιμένουμε.... :)

post-22632-1284797218_thumb.jpg post-22632-1284797260_thumb.jpg post-22632-1284797297_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να προμηθευτείς bactotabs. Πρόκειται για τροφή/φάρμακο σε μορφή ταμπλέτας. Θα πρέπει να την σπας και να τη δίνεις σε μικρά κομμάτια και να είσαι σίγουρη πως θα φάει το ψάρι με το πρόβλημα.

Επίσης να δίνεις και ημιβρασμένο καθαρισμένο αρακά (πάλι σε κομματάκια) ανακατεμένο με κομματάκια φρέσκου σκόρδου. Στην ουσία να κάνεις ένα πολτώδες μείγμα..

Θα δίνεις πρωί την μία τροφή και απόγευμα την άλλη.

Αυτό αφορά το κομμάτι της θεραπείας όπου σε 3-4 μέρες θα πρέπει να έχεις εμφανή αποτελέσματα.

Αλλά... Θα πρέπει να κάνεις και άλλες άμεσες αλλαγές. Καταρχήν θα πρέπει να κάνεις άμεσα μία μεγάλη αλλαγή νερού, 50-60% και πάντα με νερό προετοιμασμένο με αντιχλώριο. Μην ξαναχρησιμοποιήσεις σκούπα βυθού στις αλλαγές σου και μην αλλάζεις κάτι στο φίλτρο σου χωρίς λόγο. Ακολουθείς κάποιες τυποποιημένες "ρουτίνες ασφαλείας", αλλά μάλλον δεν κάνεις καλό.

Όλα αυτά στα λέω γιατί τα ΝΟ3 είναι στον θεό. Και μακάρι να είναι 100... Σίγουρα θα είναι πολύ περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...