Jump to content

Mετρήσεις ενυδρείου


Guest n3xus

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα, παρακολουθώ το φόρουμ μήνες και αφου είχα κιχλίδες σε 180λ είπα να αλλάξω, οι κιχλίδες έφυγαν πριν 2-3 μήνες και είχα μερικά τιγράκια.. 3 ανούμπιες και μερικές βαλισνερίες.. το ενυδρείο μου είναι το vision / juwel 180 έβγαλα το φίλτρο και έβαλα το ΕΗΕΙΜ 2073. Το δούλεψα για 2-3 μήνες και πριν καμιά εβδομάδα έβγαλα τα τιγράκια για να βάλω μόνο νέον τέτρα και να το κάνω φυτεμένο.. παράγγειλα ήδη CO2 system..

Σήμερα έκανα τις εξής μετρήσεις..

ΝΟ3 50

ΝΟ2 0

GΗ > 21

PH 7,5

KH 6

Αντιλαμβάνομαι οτι το Ph είναι ψηλό? αλλά με προβληματίζει κυρίως το GH!

Πρίν 2-3 μέρες έκανα αλλαγή νερού περίπου 40% και καθάρισα/ανακάτεψα εν μέρη την άμμο [χαλαζιακή]

παραπάνω σε αφρικάνικο φέρνει.. που το απέρριψα λόγω χωρητικότητας!

τα φώτα σας παρακαλώ...

υ.γ νομίζω χρειάζομαι 1-2 τέστ για NH*?

Link to comment
Share on other sites

Κάνε για αρχή μια μέτρηση στο νερό της βρύσης για να συγκρίνουμε.

Δες αν έχεις κάτι ασβεστολιθικό μέσα (πχ πέτρα).

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε το προφίλ των neon tetra: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323427

Και το pH σου δεν είναι κατάλληλο γι' αυτά και η σκληρότητα του νερού σου.

Τεστ αμμωνίας είναι απαραίτητο!

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε το προφίλ των neon tetra: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323427

Και το pH σου δεν είναι κατάλληλο γι' αυτά και η σκληρότητα του νερού σου.

Τεστ αμμωνίας είναι απαραίτητο!

Συμφωνώ για την αμμωνία αλλά μια απορία. Αφού ΝΟ2 έχει 0 και έχει ανεβασμένα τα ΝΟ3 δεν σημαίνει ότι έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου? Μπορεί να έχει ολοκληρωθεί αλλά να μην επαρκεί να διασπάσει όλη την αμμωνία?

Link to comment
Share on other sites

Σημερινές μετρήσεις:

Ενυδρειο:

ΝΟ3 50

ΝΟ2 0

GΗ > 14-15

PH 7,6

KH 3

Βρύση:

ΝΟ3 0

ΝΟ2 0

GΗ > 14-15

PH 7,2

KH 6

το απογευμα θα πάρω και τεστ αμμωνιας... δλδ με αυτες τις παραμέτρους τι ψάρια επιτρέπονται? το αστειο ειναι οτι ήθελα πολύ κιχλίδες, αλλά 180λ...

μλκ τα JBL 5 IN 1...

Έγινε επεξεργασία - n3xus
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το ph αν θες κιχλίδες τα guppy προσωπικά είναι πανέμορφα. Εγώ αν δεν είχα χαμηλό ph σίγουρα θα έβαζα. Αλλά νομίζω πρέπει να ανεβάσεις το ΚΗ σου ιδικά αν έχεις και αληθινά φυτά μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Μονόδρομος δεν είναι αλλά το ph σου είναι ιδανικό για guppy. Υπάρχουν αρκετά ψαράκια που θέλουν ουδέτερο προς αλκαλικό νερό. Και οι ξιφοφόροι αν θυμάμαι καλά. Με co2 μπορεί να ανέβει το ΚΗ νομίζω. χαμηλό ΚΗ στο ph σου σημαίνει έλλειψη CO2.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...