Jump to content

Πρόβλημα με Melanotaenia Boesemani


Recommended Posts

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 6,8

- KH: 5

- GH: 9

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):0

- Θερμοκρασία: 27

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: melanotaenia boesemani

- Ιστορικό Ψαριού: Το ψάρι βρίσκετε στο ενυδρείο μου περίπου 5 μήνες χωρίς κανένα πρόβλημα.

- Συμπτώματα που παρουσιάζει. Στο σημείο που ξεκινά το ραχιαίο πτερύγειο μοίαζει σαν να έχει σκάσει το δέρμα του και λείπουν τα λέπια του.

ΘΕΡΑΠΕΙΑ

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

( πριν 4 μέρες χρησιμοποιήσα bactopur direct )

-Δοσολογία: 5 χάπια για 220 λίτρα

-Χρόνος Χρήσης:24 ώρες

-Αναλυτική περιγραφή: Μετά από τις 24 ώρες έκανα αλλαγή νερού 30% και πρόσθεσα 1 κάψουλα με ενεργά βακτήρια. Για 24 ώρες είχα σβηστά φώτα.

Σήμερα (δύο μέρες μετά την θεραπεία) η κατάσταση του ψαριού, ενώ παραμένει κινητικό και με όρεξη δείχνει να έχει επιδεινωθεί και να έχει μεγαλώση το πρόβλημα.

Δεν ξέρω αν το διάστημα της θεραπείας 24 ώρες (τόσο μου σύστησαν από το κατάστημα που αγόρασα το φάρμακο, με διάγνωση μύκητες) ήταν πολύ μικρό. Οι οδηγίες προτείνουν χρήση για 3 μέρες αλλά φοβάμαι και για την βιολογία.

Αν έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα η αν ξέρει τι πρέπει να κάνω περιμένω τα φώτα σας.

Ευχαριστώ.

Από φωτογραφίες δεν ξέρω αν βοηθούν,αλλά αυτές είναι οι καλύτερες που μπόρεσα να βγάλω (χθεσινές).

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 6,8

- KH: 5

- GH: 9

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):0

- Θερμοκρασία: 27

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: melanotaenia boesemani

- Ιστορικό Ψαριού: Το ψάρι βρίσκετε στο ενυδρείο μου περίπου 5 μήνες χωρίς κανένα πρόβλημα.

- Συμπτώματα που παρουσιάζει. Στο σημείο που ξεκινά το ραχιαίο πτερύγειο μοίαζει σαν να έχει σκάσει το δέρμα του και λείπουν τα λέπια του.

ΘΕΡΑΠΕΙΑ

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:

( πριν 4 μέρες χρησιμοποιήσα bactopur direct )

-Δοσολογία: 5 χάπια για 220 λίτρα

-Χρόνος Χρήσης:24 ώρες

-Αναλυτική περιγραφή: Μετά από τις 24 ώρες έκανα αλλαγή νερού 30% και πρόσθεσα 1 κάψουλα με ενεργά βακτήρια. Για 24 ώρες είχα σβηστά φώτα.

Σήμερα (δύο μέρες μετά την θεραπεία) η κατάσταση του ψαριού, ενώ παραμένει κινητικό και με όρεξη δείχνει να έχει επιδεινωθεί και να έχει μεγαλώση το πρόβλημα.

Δεν ξέρω αν το διάστημα της θεραπείας 24 ώρες (τόσο μου σύστησαν από το κατάστημα που αγόρασα το φάρμακο, με διάγνωση μύκητες) ήταν πολύ μικρό. Οι οδηγίες προτείνουν χρήση για 3 μέρες αλλά φοβάμαι και για την βιολογία.

Αν έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο πρόβλημα η αν ξέρει τι πρέπει να κάνω περιμένω τα φώτα σας.

Ευχαριστώ.

Από φωτογραφίες δεν ξέρω αν βοηθούν,αλλά αυτές είναι οι καλύτερες που μπόρεσα να βγάλω (χθεσινές).

Από την περιγραφή που κάνεις μου μοιάζει να είναι dropsy. Βέβαια από την φωτογραφία δεν μπορώ να ξεχωρίσω κάτι πλην από το σημείο στο ραχιαίο πτερύγιο. Η θεραπεία που προτείνεται είναι bactopur direct. Θα σου έλεγα καλύτερα να κάνεις όλη τη θεραπεία και να ρίχνεις βακτήρια για την βιολογία. Επίσης καλό είναι αν έχεις να ρίχνεις αντιχλώριο με αλόη στις αλλαγές διότι βοηθά στην επιδερμίδα του ψαριού. Περίμενε όμως να σου απαντήσει και κανείς εμπειρότερος για να μην σε πάρω στο λαιμό μου.

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχιν τη θεραπεία μη τη σταματας αν δεν ολοκληρωθεί με αυτα τα φάρμακα .

Οι φωτογραφίες δεν με βοηθουν να δω καλα και ξα ηθελα μια καλύτερη περιγραφή .

Τις μετρισεις σου θα σου έλεγα να τις ξαναδεις .

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μόλις κατάφερα να ανοίξω τον υπολογιστή λόγω εξωτερικών εργασιών και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Το Ψάρι σήμερα μου φαίνετε στην ίδια κατάσταση με εχθές.

Αρα αποφάσισα να επαναλάβω ολόκληρη πλέον την θεραπεία και βλέπουμε.

Σταμάτη τι σου φαίνεται παράξενο στις μετρήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο μού εφυγε το 1. :) και αποκτήσαμε και λίγη :)

ΝΟ3----10.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...