Jump to content

Δημιουργια ενυδρειου με Κιχλιδες


johnsin

Recommended Posts

Έχω ένα ενυδρείο 120 λίτρων γύρο στα 100 λίτρα καθαρά,μέχρι τώρα το είχα φυτεμένο και αποφάσισα να το χαλάσω και να το γυρίσω σε (μικρο)Κιγκλίδες.

Ξέρω ότι τα λίτρα του ενυδρείου είναι απαγορευτικά για μεγάλο πληθυσμό και επειδή δεν έχω ξανά ασχοληθεί με Κιγκλίδες θα ήθελα τα φώτα σας και τι πρέπει να προσέξω για να γίνει σωστά

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήλθες στην Αφρική φίλε μου!

Δωσε μας αν θέλεις τις διαστάσεις του ενυδρείου σου και σιγα σιγά θα τα βρούμε όλα!

Αν και στα λίτρα σου συνήθως πάμε σε νανο-κιχλίδες τις λίμνης Τανγκανίκα και καποια άλλα ψαράκια!

Κάνε αν θες και μια αναζήτηση στο θεματικό της Αφρικής για ενυδρεία 100λίτρων, θα δεις οτι εχουν κατατεθεί πολλές ωραίες απόψεις και εχουν απαντηθεί πολλές απορίες.

Οτι χρειαστείς μην διστάσεις να ρωτήσεις! :)

Έγινε επεξεργασία - PRINCE
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην Αφρική.

Τα περισσότερα στα είπε ήδη ο Κώστας, οπότε κάνε την έρευνα σου στο θεματικό και ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.

:)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις κιχλίδες χωρίς να χαλάσεις το φυτεμένο σου. Ένα ζευγάρι κριμπένσις π.χ.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μου είναι 100cm x 30cm x 40cm και έριχνα μια μάτια στις Neolamprologus multifasciatus που βλέπω ότι είναι με τα χίλια ζόρια για το ενυδρείο μου και ταιριάζουν και με το νερό της περιοχής μου(βρύση).

από ότι βλέπω αυτές πάνε σε κοπάδι 1 αρσ. με 2-3 θηλ. μπορώ να βάλω στα λίτρα μου 2 με 4-6 αντίστοιχα;

Από ότι διάβασα ο βυθός πρέπει να έχει κοχύλια για την απόθεση αυγών και γιατί έτσι είναι το φυσικό τους περιβάλλον θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω πέτρες αντί κοχύλια να τους φτιάξω φυσικές σπηλιές η υπάρχει πρόβλημα με αυτό το είδος.

Παρακαλώ να μου προτείνεται κάποιο είδος που δεν θέλει κοχύλια .

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις κιχλίδες χωρίς να χαλάσεις το φυτεμένο σου. Ένα ζευγάρι κριμπένσις π.χ.

Πολλή καλή λύση αλλά πρέπει να το χαλάσω για άλλους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου δεν είναι καθόλου μικρό για τα N. multifasciatus. Αντιθέτως μπορείς να τα συνδυάσεις με ένα ζευγάρι από το γένος των Julidochromis. Όπως πολύ καλά διάβασες όμως, θέλουν κοχύλια καθώς εκεί ζουν και αναπαράγονται.

Αν δεν σου αρέσει αυτός ο συνδυασμός μπορείς να βάλεις ένα ζευγάρι πετρόψαρα από την οικογένεια των Neolamprologus πχ N. Brichardi.

:)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου δεν είναι καθόλου μικρό για τα N. multifasciatus. Αντιθέτως μπορείς να τα συνδυάσεις με ένα ζευγάρι από το γένος των Julidochromis. Όπως πολύ καλά διάβασες όμως, θέλουν κοχύλια καθώς εκεί ζουν και αναπαράγονται.

Αν δεν σου αρέσει αυτός ο συνδυασμός μπορείς να βάλεις ένα ζευγάρι πετρόψαρα από την οικογένεια των Neolamprologus πχ N. Brichardi.

:)

Δεν είναι ότι δεν μου αρέσει ο συνδυασμός αλλά δεν έχω δει πουθενά εκτός και αν αγοράσω Σαλιγκάρια(χοχλιούς όπως τα λέμε εδώ στην Κρήτη).

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ότι δεν μου αρέσει ο συνδυασμός αλλά δεν έχω δει πουθενά εκτός και αν αγοράσω Σαλιγκάρια(χοχλιούς όπως τα λέμε εδώ στην Κρήτη).

Πλάκα κάνεις; :)

Κάνε ένα ωραιότατο γεύμα με χοχλιούς, καλό καθάρισμα μετά και μπλούμ.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ότι δεν μου αρέσει ο συνδυασμός αλλά δεν έχω δει πουθενά εκτός και αν αγοράσω Σαλιγκάρια(χοχλιούς όπως τα λέμε εδώ στην Κρήτη).

Μπορείς αν θέλεις να βάλεις και κοχύλια απο τη θάλασσα που έχουν αντοίστοιχο χώρο όσο ενα κέλυφος σαλιγκαριού.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη σου να βάλω δυο είδη η θα ήταν καλύτερα ένα είδος για να μην έχουν και κάποιο πρόβλημα συμπεριφοράς αναμεταξύ τους;

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου είπε και ο φίλος Κώστας μπορείς να βάλεις ενα κοχυλόψαρο multies π.χ και ενα βραχόψαρο οπως julidochromis transcriptus.Πετυχημένος και δοκιμασμένος συνδιασμός!

Αν πάλι δεν θέλεις καθόλου κοχυλόψαρα μπορεις να βάλεις ενα ζευγάρι julidochromi ή ενα ζευγάρι brichardi ή ενα ζευγαρι caudopunctatus ή Calvus.....

Για να δημιουργήσουμε ζευγάρι στα βραχόψαρα σηνύθως εισάγουμε στο ενυδρείο μια 4τραδα ή 6αδα απο τα ψάρια που εχουμε επιλέξει και παρατηρόντας τα αφου αναγνωρίσουμε απο τις συμπεριφορες τους το ζευγάρι βγάζουμε απο το ενυδρείο τα αλλα!

Σου προτείνω να κάνεις μια έρευνα στα μέρη σου να δεις τι ψαρια υπάρχουν διαθεσιμα κ μετα αποφασιζεις.....

Ριξε και μια ματια σε αυτά:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=37916

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=40910

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=39483

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας :):):)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...