Jump to content

Νέος Αφρικανός στην παρέα


kostas100

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι Αφρικανοί.

Επιτέλους πήρα το πρώτο μου ενυδρείο 350 λίτρων και επέλεξα να βάλλω κιχλίδες της λίμνης Μαλάουι.

Τα ψάρια που θα φιλοξενήσω σκέφτομαι να είναι δυο χαρέμια με labidochromis sp.yellow και κάποιο είδος acei.Βέβαια δεν είμαι απόλυτος σε αυτό έτσι θα περιμένω και τις δικές σας προτάσεις για την τελική μου επιλογή.

Θα προτιμούσα να έχω κίνηση σε όλο το ενυδρείο και να μην ψάχνω να βρω που έχουν κρυφτεί τα ψαράκια μου. :)

Επειδή είμαι αρχάριος στο χόμπι θα ήθελα την βοήθεια και τις συμβουλές σας για να αποφύγω τα λάθη στο ξεκίνημά μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα φίλοι Αφρικανοί.

Επιτέλους πήρα το πρώτο μου ενυδρείο 350 λίτρων και επέλεξα να βάλλω κιχλίδες της λίμνης Μαλάουι.

Τα ψάρια που θα φιλοξενήσω σκέφτομαι να είναι δυο χαρέμια με labidochromis sp.yellow και κάποιο είδος acei.Βέβαια δεν είμαι απόλυτος σε αυτό έτσι θα περιμένω και τις δικές σας προτάσεις για την τελική μου επιλογή.

Θα προτιμούσα να έχω κίνηση σε όλο το ενυδρείο και να μην ψάχνω να βρω που έχουν κρυφτεί τα ψαράκια μου. :)

Επειδή είμαι αρχάριος στο χόμπι θα ήθελα την βοήθεια και τις συμβουλές σας για να αποφύγω τα λάθη στο ξεκίνημά μου.

Καταρχήν καλώς ήλθες στην Αφρική!

Ρίξε μια ματιά ΕΔΩ κανε μια ανζήτηση στο θεματικό να πάρεις ιδέες και τα συζητάμε ξανά!

Μην ξεχάσεις να μας δωσεις τις διαστάσεις του ενυδρείου!

:)

Έγινε επεξεργασία - PRINCE
Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά.Το ενυδρείο είναι το γνωστό πλέον anubias του petcity με διαστάσεις 120x45x65.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

Από τα πρώτα στοιχεία που αναφέρεις κάνεις μια καλή αρχή.

Με λίγο μελέτη και τις γνώμες εδώ θα την κάνεις ακόμα καλύτερη.

Αναμένουμε και περισσότερα για το ενυδρείο σου (φίλτρανση, άμμος, πέτρες, μετρήσεις νερού, κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο δεν το έχω γεμίσει ακόμα, λογικά θα το στήσω και θα το γεμίσω μέσα στο Σαββατοκύριακο.Από φίλτρανση έχω ένα eheim pro II 2026 και ίσως αργότερα προσθέσω άλλο ένα.

Για το στήσιμο έχω σκεφτεί να κάνω τα εξής.Βάζω 2-3 εκατοστά φελιζόλ μόνο στα σημεία που θα μπουν οι πέτρες και πειραματίζομαι στην διάταξη των πετρών.Στη συνέχεια προσθέτω την άμμο και γεμίζω το ενυδρείο.Για 3 μέρες θα το τρέξω με άνθρακα και στη συνέχεια στρώσιμο πριν μπουν τα ψάρια.

Οι πρώτες μου ερωτήσεις αφορούν τον βυθό.Τι μου προτείνετε να βάλλω και πόσα εκατοστά είναι εντάξει για τις κιχλίδες που τους αρέσει να σκάβουν;

Link to comment
Share on other sites

Οι πρώτες μου ερωτήσεις αφορούν τον βυθό.Τι μου προτείνετε να βάλλω και πόσα εκατοστά είναι εντάξει για τις κιχλίδες που τους αρέσει να σκάβουν;

Αν σε παίρνει οικονομικά η καλύτερη λύση είναι αραγωνίτης για να σε βοηθήσει και στις σκληρότητες. Αν θες κάτι ποιο οικονομικό μπορείς να κάνεις μίξη αραγωνίτη με χαλαζιακή άμμο ή άμμο θαλάσσης. Όσο για την ποσότητα, θεωρώ πως με 6,7 εκ θα είσαι εντάξει.

:)

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω την αλήθεια επειδή τις αφρικάνες πρέπει να τις βάλλω όλες μαζί και το ενυδρείο θα μπει σε λειτουργία για πρώτη φορά φοβάμαι μήπως κάτι δεν πάει καλά με το στρώσιμο και χάσω όλα τα ψάρια.Όπως και να το κάνουμε άλλο να χάσεις ένα ψάρι και άλλο 2 χαρέμια.Γι'αυτό το λόγο θα ψάξω μήπως βρω μπόλι για να είμαι σίγουρος για το στρώσιμο.

Αν σε παίρνει οικονομικά η καλύτερη λύση είναι αραγωνίτης για να σε βοηθήσει και στις σκληρότητες. Αν θες κάτι ποιο οικονομικό μπορείς να κάνεις μίξη αραγωνίτη με χαλαζιακή άμμο ή άμμο θαλάσσης. Όσο για την ποσότητα, θεωρώ πως με 6,7 εκ θα είσαι εντάξει.

:)

Μάλλον θα κάνω μίξη γιατί ο αραγωνίτης είναι αρκετά ακριβός ο άτιμος.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην υπεροχη Αφρικη.Αν επιδιωκεις γεννες να βαλεις Labito,Αν οχι μη βαλεις.Πολυ σουλατσο εχουν και τα Borley.Εχεις καλα λιτρα και μπορεις να κανεις ομορφα πραγματα.Καλη συνεχεια. :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες από τα μέρη μας! :)

Για νέο, σε βλέπω διαβασμένο και με όρεξη για το καλύτερο. Το καλό είναι πως έχεις καλό ενυδρείο και έτσι θα έχεις πολλές επιλογές... ψάρια υπάρχουν πολλά να διαλέξεις και όλα έχουν κάτι ξεχωριστό! Είμαι σίγουρος δεν θα μετανιώσεις ποτέ που επέλεξες Malawi! Ότι θελήσεις εδώ είμαστε! :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για το καλωσόρισμα.Όταν αρχίσει να ολοκληρώνεται το στήσιμο θα βάλω φωτό για να μου πείτε την γνώμη σας.

Για αρχή θα ήθελα αν μπορεί κάποιος από Αθήνα να μου δώσει μπόλι για να είμαι σίγουρος για το στρώσιμο.Το μπόλι θα το χρειαστώ λογικά αρχές της επόμενης εβδομάδας.

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε για συνδυασμό Labidochromis sp.yellow με Aulonocara jacobfreibergi;Η ιδέα μου μπήκε μετά την αγγελία του φίλου DIMITRIOS με το πανέμορφο ψαράκι του. :)

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε για συνδυασμό Labidochromis sp.yellow με Aulonocara jacobfreibergi;Η ιδέα μου μπήκε μετά την αγγελία του φίλου DIMITRIOS με το πανέμορφο ψαράκι του. :)

Μπορείς να το κάνεις αν θέλεις, αρκεί ο αριθμός των Labidochromis να μην ξεπερνα το μισό(50%) του συνολικού πλυθησμού του ενυδρειου!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το κάνεις αν θέλεις, αρκεί ο αριθμός των Labidochromis να μην ξεπερνα το μισό(50%) του συνολικού πλυθησμού του ενυδρειου!

Έλεγα να βάλλω δυο χαρεμάκια από 1+3.

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε για συνδυασμό Labidochromis sp.yellow με Aulonocara jacobfreibergi;Η ιδέα μου μπήκε μετά την αγγελία του φίλου DIMITRIOS με το πανέμορφο ψαράκι του. :)

Δες λίγο όσον αφορά αυτό: Aulonocara jacobfreibergi

Aulonocara baenschi

Link to comment
Share on other sites

Δες λίγο όσον αφορά αυτό: Aulonocara jacobfreibergi

Aulonocara baenschi

Για δες και εδω Κωστα

http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1380

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
Link to comment
Share on other sites

Αγοράστηκαν οι πέτρες και το απόγευμα θα αρχίσω να πειραματίζομαι στο στήσιμο.Δυστυχώς όμως το ενυδρείο δεν θα γεμίσει πριν τη Δευτέρα γιατί περιμένω τον αραγωνίτη.

Δυο ερωτησούλες ακόμα.

1.Τις πέτρες πως τις καθαρίζω;Τις αγόρασα από μάντρα οικοδομικών.

2.Αγόρασα φελιζόλ για να μπει κάτω από τις πέτρες αλλά το σκληρό πράσινο υπήρχε μόνο σε 3 εκατοστά πάχος αν και το ήθελα πιο λεπτό.Αγόρασα και ένα κομμάτι από το πιο μαλακό φελιζόλ, το κλασικό άσπρο με 2 εκατοστά πάχος.Πιο από τα δυο να επιλέξω;

Link to comment
Share on other sites

Αγοράστηκαν οι πέτρες και το απόγευμα θα αρχίσω να πειραματίζομαι στο στήσιμο.Δυστυχώς όμως το ενυδρείο δεν θα γεμίσει πριν τη Δευτέρα γιατί περιμένω τον αραγωνίτη.

Δυο ερωτησούλες ακόμα.

1.Τις πέτρες πως τις καθαρίζω;Τις αγόρασα από μάντρα οικοδομικών.

2.Αγόρασα φελιζόλ για να μπει κάτω από τις πέτρες αλλά το σκληρό πράσινο υπήρχε μόνο σε 3 εκατοστά πάχος αν και το ήθελα πιο λεπτό.Αγόρασα και ένα κομμάτι από το πιο μαλακό φελιζόλ, το κλασικό άσπρο με 2 εκατοστά πάχος.Πιο από τα δυο να επιλέξω;

Το σκληρο να βαλεις.Της πετρες απλα να της πλενεις μερικες φορες.Να δειξεις μεγαλη επιμελια στο στησιμο. :)

Link to comment
Share on other sites

Τις πέτρες μην τις καθαρίσεις.. δεν έχουν τπτ. Το πολύ πολύ ρίξε τους ένα κατάβρεγμα στο μπαλκόνι με λίγο νερό! Ότι χώμα και να βγάλουν, ή θα κατακάτσει ή θα μείνει στο φίλτρο σαν βρωμιά. Κακό πάντως δεν θα κάνει.

Για το φελιζόλ, θα έλεγα να βάλεις το πιο λεπτό.. δεν έχει τόσο μεγάλη διαφορά.. απλά φρόντισε να καλύψεις όλο το μέρος που θα ακουμπάνε πέτρες.. σκέψου πως αραγωνίτη θα βάλεις 4-5 δάχτυλα, οπότε όποιο και να βάλεις θα καλυφθεί και με το παραπάνω. Απλά ανάλογα τις κιχλίδες που θα βάλεις, κάποιες που σκάβουν πολύ, ίσως βρουν φελιζόλ πιο εύκολα :)

Μ'αρέσει που λέμε τα ίδια... αχαχαχ όπως βλέπεις φίλε Skout είναι όλα και θέμα επιλογών. Θα κρίνεις κι εσύ με το μάτι τι είναι πιο ασφαλές.. :)

Εδώ είμαστε πάλι!

Έγινε επεξεργασία - Delijohn
Link to comment
Share on other sites

Έστησα τις πέτρες και πλέον περιμένω τον αραγωνίτη πριν γεμίσω το ενυδρείο.Είχα ένα θεματάκι με το στήσιμο αφού δεν μπορούσα να ανέβω σε ύψος πολύ.Τελικά νομίζω το αποτέλεσμα είναι καλό με αρκετές κρυψώνες και πολύ σταθερό(το δοκίμασα αρκετές φορές κουνώντας τις πέτρες).

Δείτε τις πρώτες φωτό και αν δεν σας αρέσει κάτι πείτε το τώρα που είναι νωρίς. :)

2u4iur5.jpg29ct9gk.jpg

25mv6.jpg2rzcqxz.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι έτοιμο και σε μερικές μέρες θα μπει μέσα το πρώτο χαρεμάκι.

Το ένα χαρέμι έχω αποφασίσει να είναι Labidochromis caeruleus.Για το δεύτερο δεν έχω αποφασίσει ακόμη αλλά σκέφτομαι τα acei και afra.Ποια η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Αν και αρχαριος θα σου προτεινω χρωματικα αλλα και απο την μικρη εικονα απο το συντομο διαστημα που τα εχω ......

η Pseudotropheus sp. acei white tail http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=835 :thumbup:

'η acei yellow tail http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1460 :thumbup:

η Pseudotropheus socolofi .... http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=919 :thumbup:

Σε καθε περιπτωση η λιμνη Malawi ηταν μια πολυ καλη επιλογη... ;):D

Καλη συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...