Jump to content

Bga Algae ξανα!


akvariym

Recommended Posts

το ενυδρειο μου 130 καθαρα λιτρα,φυτεμενο και αντιμετοπιζω κατα καιρους προβλημα με bga.

ΡΗ 6.3

ΚΗ 2

ΝΟ3 1

ΡΟ4 0.5

λιπασμα δεν βαζω,υπαρχει και μπουκαλα διοξιδειου.

το μονο που μπορω να σκεφτω για την επανεμφανιση της bga ειναι η διαφορα των ΝΟ3 και ΡΟ4 καθος

πρεπει να ειναι σε αναλογια 12 προς 1,και δεν ειναι.κατι αλλο που μπορει να ειναι??

θα κανω σησκωτηση για αρχη και μετα αντιβιωση ερυθρομηκήνης.

σωστα???

ομως,

πως θα αυξησω τα ΝΟ3 μου??να δοκιμασω το Flourish Nitrogen??

η αυξηση τροφης δεν βοηθησε!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

με αυτο θα κανω δουλεια??

http://www.seachem.com/Products/product_pa...shNitrogen.html

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

Αν θέλεις δοκίμασε το Protalon της eSHa.

Εμένα μου έκανε δουλειά, μαζί με συσκότιση.

Δεν εξαλείφθηκε εντελώς το προβλημα. Θέλω να πώ ότι μετα απο 2-3 βδομάδες έδειξε οτι θα ξαναεμφανιστεί (φαινοταν καποια ιχνη πάνω στο χαλίκι) αλλά, το ίδιο το σκευασμα λεει και για συντηρητική αγωγή, την οποία αν την ακολουθείς δεν εχεις σημαντικό πρόβλημα ξανα.

Σε συνδυασμό με κάποιες συσκοτίσεις, νομίζω οτι δεν θα ξαναέχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

Αν θέλεις δοκίμασε το Protalon της eSHa.

Εμένα μου έκανε δουλειά, μαζί με συσκότιση.

Δεν εξαλείφθηκε εντελώς το προβλημα. Θέλω να πώ ότι μετα απο 2-3 βδομάδες έδειξε οτι θα ξαναεμφανιστεί (φαινοταν καποια ιχνη πάνω στο χαλίκι) αλλά, το ίδιο το σκευασμα λεει και για συντηρητική αγωγή, την οποία αν την ακολουθείς δεν εχεις σημαντικό πρόβλημα ξανα.

Σε συνδυασμό με κάποιες συσκοτίσεις, νομίζω οτι δεν θα ξαναέχεις προβλημα.

ναο αλλα ο σκοπος μου ειναι να μην εμφανιστει παλι...ή εστω σε πολυ μικρο βαθμο...

τα νιτρικα με ποιο σκευασμα θα τα αυξησω?

Link to comment
Share on other sites

ναο αλλα ο σκοπος μου ειναι να μην εμφανιστει παλι...ή εστω σε πολυ μικρο βαθμο...

τα νιτρικα με ποιο σκευασμα θα τα αυξησω?

Έχω την εντύπωση ότι τα νιτρικά που γράφεις (1ppm) παραείναι χαμηλά....!!!

Είσαι σίγουρος για την τιμή αυτή?? Μέτρησες το νερό της βρύσης σου τι τιμή νιτρικών έχει?

Έχεις τόσο υπερφορτωμένο με φυτά ενυδρείο και τα καταναλώνουν?

Μήπως δεν έχεις μέσα αρκετά ψάρια και δεν παράγεται αμμωνία?

Πάντως να ξέρεις ότι αν χρησιμοποιήσεις ανιβιωτικό, πιθανόν να έχεις κάποια ζημία των βακτηρίων του φίλτρου και του βυθού...(υποθέτω το ξέρεις αυτό).

Εγώ γι αυτό χρησιμοποίησα το Protalon.

Η λύση για πραγματικό ξερίζωμα της BGA, απ΄οτι διάβασα, πάντως, νομίζω είναι η χρήση του αντιβιωτικού, γιατί αλλίως τα σπόρια της θα βρίσκοναι (άσε που τελικά πάντα βρίσκονται) συνεχώς σε αναμονή επανεμφάνισης.....

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση ότι τα νιτρικά που γράφεις (1ppm) παραείναι χαμηλά....!!!

Είσαι σίγουρος για την τιμή αυτή?? Μέτρησες το νερό της βρύσης σου τι τιμή νιτρικών έχει?

Έχεις τόσο υπερφορτωμένο με φυτά ενυδρείο και τα καταναλώνουν?

Μήπως δεν έχεις μέσα αρκετά ψάρια και δεν παράγεται αμμωνία?

Πάντως να ξέρεις ότι αν χρησιμοποιήσεις ανιβιωτικό, πιθανόν να έχεις κάποια ζημία των βακτηρίων του φίλτρου και του βυθού...(υποθέτω το ξέρεις αυτό).

Εγώ γι αυτό χρησιμοποίησα το Protalon.

Η λύση για πραγματικό ξερίζωμα της BGA, απ΄οτι διάβασα, πάντως, νομίζω είναι η χρήση του αντιβιωτικού, γιατί αλλίως τα σπόρια της θα βρίσκοναι (άσε που τελικά πάντα βρίσκονται) συνεχώς σε αναμονή επανεμφάνισης.....

σαν να εχεις δικαιο!!!τα ψαρια ειναι οντος λιγα...3 απιστο και 5 κορυντοας.και τα φυτα ειναι πολυσπερμα, πτεροπους,Ceratopteris thalictroides και ανουμπιες....

το θεμα ειναι πως θα φτασω σε νιτρικα 6 ppm??(αφου εχω Ρο4 0.5)

το καλυτερο δεν ειναι να προσθεσω νιτρικα με το Flourish Nitrogen???

Link to comment
Share on other sites

σαν να εχεις δικαιο!!!τα ψαρια ειναι οντος λιγα...3 απιστο και 5 κορυντοας.και τα φυτα ειναι πολυσπερμα, πτεροπους,Ceratopteris thalictroides και ανουμπιες....

το θεμα ειναι πως θα φτασω σε νιτρικα 6 ppm??(αφου εχω Ρο4 0.5)

το καλυτερο δεν ειναι να προσθεσω νιτρικα με το Flourish Nitrogen???

Πιθανον, αν το χρησιμοποιήσεις να εχεις τα αποτελέσματα που λες....

Δεν το εχω χρησιμοποιήσει το σκεύασμα. Ίσως και κάποιος αλλος να μπορέσει να σε διαφωτίσει καλύτερα.

Πάντως αυτό με την αναλογία Νιτρικών και PO4, δεν το ξέρω και δεν ξερω αν θα μπορέσει να "δουλέψει" ετσι όπως το σκέυφτεσαι.

Το λέω γιατί θέλεις να την "ξεριζώσεις" απο το ενυδρείο. Μεταβάλλοντας την αναλογία αυτή, οπως λες, θα εξαφανιστεί. Αυτό σημαίνει ότι θα εχει "ξεριζωθεί" κιόλας...?? Δηλαδή σε οποιαδήποτε πέριπτωση διατάραξης αυτης της αναλογίας δεν θα ξαναεμφανιστεί..??

Αν όντως της έχεις σιχαθεί, μήπως πρεπει να δοκιμάσεις την αντιβίωση, με ότι επακόλουθα μπορεί να έχει.

Εγώ πρότεινα το Protalon, γιατι είδα ικανοποιητικά αποτελέσματα. Τώρα, οτι εχω συνεχώς το νού μου, για να μην ξαναμφανισεί, αυτό δεν το εχω ξεπεράσει. Πάντως έφτασα 2-3 φορές στο "παρα πέντε" να χρησιμοποιήσω το αντιβιωτικό.

Ίσως κάποιος πιο εμπειρος στο θεμα, θα έπρεπε να πει τη γνωμη του.....

Link to comment
Share on other sites

Πιθανον, αν το χρησιμοποιήσεις να εχεις τα αποτελέσματα που λες....

Δεν το εχω χρησιμοποιήσει το σκεύασμα. Ίσως και κάποιος αλλος να μπορέσει να σε διαφωτίσει καλύτερα.

Πάντως αυτό με την αναλογία Νιτρικών και PO4, δεν το ξέρω και δεν ξερω αν θα μπορέσει να "δουλέψει" ετσι όπως το σκέυφτεσαι.

Το λέω γιατί θέλεις να την "ξεριζώσεις" απο το ενυδρείο. Μεταβάλλοντας την αναλογία αυτή, οπως λες, θα εξαφανιστεί. Αυτό σημαίνει ότι θα εχει "ξεριζωθεί" κιόλας...?? Δηλαδή σε οποιαδήποτε πέριπτωση διατάραξης αυτης της αναλογίας δεν θα ξαναεμφανιστεί..??

Αν όντως της έχεις σιχαθεί, μήπως πρεπει να δοκιμάσεις την αντιβίωση, με ότι επακόλουθα μπορεί να έχει.

Εγώ πρότεινα το Protalon, γιατι είδα ικανοποιητικά αποτελέσματα. Τώρα, οτι εχω συνεχώς το νού μου, για να μην ξαναμφανισεί, αυτό δεν το εχω ξεπεράσει. Πάντως έφτασα 2-3 φορές στο "παρα πέντε" να χρησιμοποιήσω το αντιβιωτικό.

Ίσως κάποιος πιο εμπειρος στο θεμα, θα έπρεπε να πει τη γνωμη του.....

εψαξα την ερυθροκυμινη και μου ειπαν ολα τα φαρμακεια οτι εχει ταταργηθει δυο χρονια....το Protalon δεν το εχουν εδω....μονο απο παραγγελια!

θα κρατισω την σισκωτηση αλλεσ 2-3 μερες..ηδη ειναι 4η μερα και απο οσο ειδα βοηθησε αρκετα.

και μετα θα ριξω το Flourish Nitrogen οπως λενε στη σελιδα τους

formula: 0.25vn=m, where v= volume of tank in gallons*, n=desired nitrogen increase (if using a “nitrate equivalent” value for “n” then use a factor of 0.05 instead of 0.25 in the formula) and m=volume of product to use in mL. For example to raise 20 gallons* by 0.20 mg/L nitrogen you would use: 0.25*20*0.20=1 mL.

δηλαδη για μενα με 135 λιτρα και θελωντας τα Νο3 στα 0.60 mg/L: 0.25*35*0.60=5,25 mL

Link to comment
Share on other sites

εψαξα την ερυθροκυμινη και μου ειπαν ολα τα φαρμακεια οτι εχει ταταργηθει δυο χρονια....το Protalon δεν το εχουν εδω....μονο απο παραγγελια!

θα κρατισω την σισκωτηση αλλεσ 2-3 μερες..ηδη ειναι 4η μερα και απο οσο ειδα βοηθησε αρκετα.

και μετα θα ριξω το Flourish Nitrogen οπως λενε στη σελιδα τους

formula: 0.25vn=m, where v= volume of tank in gallons*, n=desired nitrogen increase (if using a “nitrate equivalent” value for “n” then use a factor of 0.05 instead of 0.25 in the formula) and m=volume of product to use in mL. For example to raise 20 gallons* by 0.20 mg/L nitrogen you would use: 0.25*20*0.20=1 mL.

δηλαδη για μενα με 135 λιτρα και θελωντας τα Νο3 στα 0.60 mg/L: 0.25*35*0.60=5,25 mL

Όταν έλεγες και έλεγα για ερυθμομυκίνη εννοούσα αυτό:

http://aquariumpharm.com/Products/Product.aspx?ProductID=58

δεν ξέρω πώς μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτή που θα αγόραζες απο φαρμακείο. Εγώ θα εμπιστευόμουν μόνο σκεύασμα για ενυδρεία. Η άλλη μήπως έχει και κάποιο αλλο πρόσθετο. Δεν ξέρω......

Με τη συσκότιση θα δείς σίγουρα διαφορά, αλλά μόλις ξαναλειτουργήσουν τα φώτα.... σε λίγο θα ξαναρχίσει η ιστορία.

Αυτό που έκανα εγώ ήταν μαζί με το Protalon συσκότιση, μετά καθαρισμό και αλλαγή νερού και μετά όταν άρχιζα να βλέπω την άλγη στα χαλίκια, έκανα ξανά καθαρισμό και ανακάτωνα τα χαλίκια με την αλλαγή νερού και έβαζα και τη δόση συντήρησης του Protalon, όπως λένε οι οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

τελος η συσκοτητση σημερα...η αλγη εχει φυγει τελειως....απο τιμες Ρο4:0,5 και Νο3: 0!

τα ιδια δηλαδη μετα τη αλλαγη Νερου.

εριξα πριΝ το Flourish Nitrogen. 2,5 μλ οπως ελεγε στις οδηγειες.μετρισα παλι αλλα δ ειδα διαφορα στα Νο3.

μηπος πρεπει Να περιμεΝω Να διμηουργηθουΝ?

Link to comment
Share on other sites

τελος η συσκοτητση σημερα...η αλγη εχει φυγει τελειως....απο τιμες Ρο4:0,5 και Νο3: 0!

τα ιδια δηλαδη μετα τη αλλαγη Νερου.

εριξα πριΝ το Flourish Nitrogen. 2,5 μλ οπως ελεγε στις οδηγειες.μετρισα παλι αλλα δ ειδα διαφορα στα Νο3.

μηπος πρεπει Να περιμεΝω Να διμηουργηθουΝ?

Μάλλον πρέπει να σου απαντήσει κάποιος που χρησιμοποιεί το προϊόν αυτό και μετράει μετά τα νιτρικά, οπότε θα γνωρίζει πόσο και πότε αυξάνονται.......

Το πιο λογικό πάντως είναι να αυξάνονται μόλις το σκεύασμα διαλυθεί στο νερό.

Link to comment
Share on other sites

τελικα ανευηκαν τα Νο3,με τα 2,5ml Flourish Nitrogen που προσθεσα το πρωι,απο 0 πηγαν λιγοτερο απο 10.

Οποτε τωρα με Ρο4:0.5,Co2 σε καλα επιπεδα,καλο φως και εξαφανισμεη την αλγη ελπιζω να μην επανελθει,ή εστω οχι τοσο πολυ...

τι λετε?εχω καμια τυχη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...