Jump to content

σε 60 λιτρα


xeni@

Recommended Posts

γεια σας παιδια ηθελα να κανω μια ερωτηση σε ενα ενυδρειο 60 λιτρων μεχρι ποσα γκαπυ-πλατυ μπορουμε να κρατησουμε ωστε να μην υπαρξει ιχθυοφορτηση?

Link to comment
Share on other sites

Στο προφίλ των πλάτυ, αναφέρει: ''Το λιγότερο 60 λίτρα καθαρά για ένα χαρεμάκι (1 αρσενικό - 3 θηλυκά), λαμβάνοντας υπόψιν ότι σε λίγο καιρό θα αυξηθεί ο πληθυσμός τους, λόγω του ότι κάνουν πολλές γέννες.'' και στο προφίλ των γκάπι ''Λίτρα: Για ένα χαρέμι (1 αρσενικό και 3 θηλυκά) γύρω στα 60 λίτρα''.

Πάρε ένα χαρεμάκι(1-2 αρσενικά με 3 θυλυκά), και σύντομα δεν θα ξέρεις, τι να τα κάνεις τόσα πολλά μικρά που θα έχεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Στο προφίλ των πλάτυ, αναφέρει: ''Το λιγότερο 60 λίτρα καθαρά για ένα χαρεμάκι (1 αρσενικό - 3 θηλυκά), λαμβάνοντας υπόψιν ότι σε λίγο καιρό θα αυξηθεί ο πληθυσμός τους, λόγω του ότι κάνουν πολλές γέννες.'' και στο προφίλ των γκάπι ''Λίτρα: Για ένα χαρέμι (1 αρσενικό και 3 θηλυκά) γύρω στα 60 λίτρα''.

Πάρε ένα χαρεμάκι(1-2 αρσενικά με 3 θυλυκά), και σύντομα δεν θα ξέρεις, τι να τα κάνεις τόσα πολλά μικρά που θα έχεις! :)

Ξεχασα να αναφερω :) ,οτι εχω γεννες απο πλατυ, και επειδη εχει μπουκωσει το ενυδρειο ,θελω να ξερω μεχρι ποσα ψαρακια μπορω να κρατησω σε αυτα τα λιτρα, ωστε να εχω ενα συγκεκριμενο αριθμο ψαριων μονιμα για να μην εχω θεμα με την ιχθυοφορτηση

ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να αναφερω :) ,οτι εχω γεννες απο πλατυ, και επειδη εχει μπουκωσει το ενυδρειο ,θελω να ξερω μεχρι ποσα ψαρακια μπορω να κρατησω σε αυτα τα λιτρα, ωστε να εχω ενα συγκεκριμενο αριθμο ψαριων μονιμα για να μην εχω θεμα με την ιχθυοφορτηση

ευχαριστω :)

Κοίτα, εξαρτάται και από το πόσο καλή βιολογία έχει το ενυδρείο...

Μα, όσο και να θες να έχεις ένα σταθερό αριθμό ψαριών, πάλι δεν θα έχεις συνέχεια γέννες?

Για να το πετύχεις αυτό, ή πρέπει συνέχεια να ''βγάζεις'' ψάρια, ή να βάλεις μόνο ένα φύλλο(αρσενικά ή θυληκά).

Link to comment
Share on other sites

Για να το πετύχεις αυτό, ή πρέπει συνέχεια να ''βγάζεις'' ψάρια, ή να βάλεις μόνο ένα φύλλο(αρσενικά ή θυληκά).

Καλημέρα!

Και πάλι, αν βάλει μόνο θηλυκούς ξιφοφόρους, σε έλλειψη αρσενικών τα γηραιότερα θηλυκά μετατρέπονται σε αρσενικά και αναπαράγωνται με τα νεώτερα θηλυκά...!!!!

Δεν βάζεις τόσο εύκολα.....φρένο στη φύση....!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Το οτι θα βγαζω ψαρια και θα τα δινω(οσα τουλαχιστων θα επιζησουν) το θεωρω δεδομενο απο την στιγμη που εχω ζωοτοκα και θα γεννανε συνεχως,απλα θα ηθελα να ξερω εναν μεγιστο αριθμο ψαριων που θα μπορω να κρατησω, δηλ αν μου πειτε οτι μπορω να κρατησω 10 και εχω 50 να προσπαθησω να μειωσω τον αριθμο τους δινοντας τα και οχι σκοτωνοντας τα, αφου θα τα αφηνω σε ενα ενυδρειο που δεν θα μπορει να τα υποστηριξει.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι θα βγαζω ψαρια και θα τα δινω(οσα τουλαχιστων θα επιζησουν) το θεωρω δεδομενο απο την στιγμη που εχω ζωοτοκα και θα γεννανε συνεχως,απλα θα ηθελα να ξερω εναν μεγιστο αριθμο ψαριων που θα μπορω να κρατησω, δηλ αν μου πειτε οτι μπορω να κρατησω 10 και εχω 50 να προσπαθησω να μειωσω τον αριθμο τους δινοντας τα και οχι σκοτωνοντας τα, αφου θα τα αφηνω σε ενα ενυδρειο που δεν θα μπορει να τα υποστηριξει.

Δεν μπορεί κανείς να σου πει αριθμό. Αυτό γιατί διαφορετικά είναι να έχεις ένα ψάρι 1 εκ , 2 εκ, 3 εκ κλπ. Για ποιο μέγεθος μιλάς, για ποιο φίλτρο και με τι υλικά και πόσες συχνές αλλαγές νερού και φυσικά το τάϊσμα πόσες και με τι τροφές. Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι είναι δύσκολο να σου πει κάποιος στάνταρ έναν αριθμό που μπορείς να κρατήσεις. Μόνη σου θα καταλάβεις και θα δεις (από μετρήσεις) πόσα μπορείς να κρατήσεις και μέχρι τι μέγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Και πάλι, αν βάλει μόνο θηλυκούς ξιφοφόρους, σε έλλειψη αρσενικών τα γηραιότερα θηλυκά μετατρέπονται σε αρσενικά και αναπαράγωνται με τα νεώτερα θηλυκά...!!!!

Δεν βάζεις τόσο εύκολα.....φρένο στη φύση....!!! :)

''Τα θηλυκά αυτά είναι άτομα συνήθως μεγάλης ηλικίας και αναπτύσσουν γονόποδιο στο κάτω μέρος της κοιλιάς τους. Αρχίζουν επίσης να διαμορφώνουν άλλα χαρακτηριστικά των αρσενικών, όπως την ουρά "σπαθί" και λεπτό σώμα. Τα άτομα αυτά όμως είναι συνήθως στείρα και δεν μπορούν να γονιμοποιήσουν μια θηλυκιά.''

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323412

:)

Link to comment
Share on other sites

''Τα θηλυκά αυτά είναι άτομα συνήθως μεγάλης ηλικίας και αναπτύσσουν γονόποδιο στο κάτω μέρος της κοιλιάς τους. Αρχίζουν επίσης να διαμορφώνουν άλλα χαρακτηριστικά των αρσενικών, όπως την ουρά "σπαθί" και λεπτό σώμα. Τα άτομα αυτά όμως είναι συνήθως στείρα και δεν μπορούν να γονιμοποιήσουν μια θηλυκιά.''

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry323412

:)

Σωστά, αλλά όχι μόνο!!

Αν και υπάρχει αρκετή διχογνωμία και ανάλλογες δημοσιεύσεις, με αυτές που αναφέρονται σε παλαιότερες παρατηρήσεις να μιλούν για πραγματική αλλαγή φύλου και τις νεώτερες να αποδίδουν την εμφάνιση των δευτερογενών χαρακτηριστικών (ξίφος, ένταση χρωμάτων, γονοπόδιο) σε καθυστερημένη εμφάνιση των χαρακτηριστικών σε αρσενικά άτομα που έχουν αργήσει να εμφανίσουν αυτά τα εξωτερικά χαρακτηριστικά, ώστε να αυξηθούν σε μέγεθος και να πλεονεκτούν.

Λόγω καθυστέρησης εμφάνισης των χαρακτηριστικών παρανοούνται αρχικά ως θηλυκά. Μετά την καθυστερημένη εμφάνιση βέβαια των χαρακτηριστικών είναι κανονικά γόνιμα αρσενικά που γονιμοποιούν τις θηλυκές, υπερτερώντας μάλιστα και σε μέγεθος έναντι των αντίζηλων.

Εκτός αυτής της "αλλαγής" υπάρχει και η περίπτωση που αναφέρεις, όπου μεγάλης ηλικίας θηλυκά λόγω ορμονικών "διαταραχών" αλλάζουν τα δευτερογενή χαρακτηριστικά και μετατρέπονται "εικονικά" σε αρσενικά που, όπως λές, συνήθως δεν μπορούν να γονιμοποιήσουν μια θηλυκιά.

Το ζήτημά μας είναι όμως, πώς ξεχωρίζει κάποιος ποιό είναι πραγματικά θηλυκό ή αρσενικό άτομο για να το κρατήσει στο ενυδρείο του....???? :):)

Υ.Γ. Εννοείται πως η απάντηση μου δεν γράφτηκε για αντιπαράθεση, απλά το είδα ως μια ευκαιρία ανταλλαγής και εμπλουτισμού γνώσεων και απόψεων.

Πάντα φιλικά :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...