Jump to content

Νέος στους δίσκους


mugen-r

Recommended Posts

καλησπέρα και καλώς σας βρήκα :) ,

επειτα απο περίπου 7 χρονια reef ενυδρείου αποφασισα να το γυρίσω στο γλυκό .Ο λόγος ειναι οτι επαθα 2 χοντρες ζημιες τα 2 τελευταία καλοκαιρια το οποίο μου στοιχισε σε χρήματα , κοπο και φυσικά στεναχώρια.Αποφάσισα λοιπόν οτι το προηγουμενο μου ενυδρειο ηταν αρκετα γρουσουζικο :):) και ετσι πηγα σε ενα μεγαλυτερο το οποίο ειναι 700 λίτρα με το sump περιπου.Ξεκίνησα λοιπον για ενα κοινωνικό φυτεμενο ενυδρειακι με τα γκαπυ μου και ολα τα συναφή.Ελα ομως που μια μερα ψωνιζοντας σε καποιο ενυδρειομαγαζο βλεπω εναν cobalt blue να μου κλεινει πονηρα το ματι.Οπως καταλάβατε χωρίς να το θέλω (λεμε τωρα) βρεθηκα με τον πρωτο μου δισκο και ξεκίνησα να διαβαζω για αυτα τα καταπληκτικα ψάρια.Για να μην πολυλογώ αυτη τη στιγμη εχω 5 δισκακια (2 cobalt blue,1 turquoise και 2 leopard-σημερινη αγορα-).Οποτε απο εδω και περα θα τα λεμε συχνα αφου σιγουρα θα χρειαστω πολλες μα πολλες συμβουλες.

Ενυδρειο 700 λιτρα μαζι με το sump

φωτισμος 150 watt MH + 2 Τ5 24 watt

φίλτρανση 17 λιτρα (substrate + siporax )

PH: 7,5

dGH : 7

KH: 6

NO3:10

NH4:0

NO2:0

post-19968-1284813599_thumb.jpg

post-19968-1284813643_thumb.jpg

post-19968-1284813709_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - mugen-r
Link to comment
Share on other sites

Kαλως ηρθες στη παρεα μας !!!

Το μονο που εχω να σου πω ειναι οτι θελω να γινεις φιλος με μας και οχι με τη ΔΕΗ για το λογο αυτο οι 2 ταφ5 που εχεις ειναι αρκετες για το δισκοενυδρειο σου :)

Kαλη συνεχεια !!!!

Link to comment
Share on other sites

πες μας εαν θες και ενα κοστος για το ενυδρειο , γιατι ειναι ολα τα λεφτα !!!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα λογω του reef που ειχα μου φαινεται οτι εχω κανει μεγαλη οικονομια στον φωτισμό :) .Το ενυδρειο αγοραστηκε μεταχειρισμενο απο φίλο στα 700€ μαζι με φωτιστικο και sump (χωρις την αντλια επιστροφής), Καινουριο πωλειται στα μαγαζια γυρω στα 3500-4000 αναλογα την βαση που θα διαλεξεις

Έγινε επεξεργασία - mugen-r
Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες στους δίσκους λοιπόν :)

Όπως σου είπαν και τα παιδιά έχε κλειστή την MH και βάλε δύο Τ5 κατάλληλες για γλυκό νερό και φυτά και θα είσαι σούπερ. Μια καλή και φτηνή πρόταση all time classic είναι να βάλεις μια Aquastar και μια Grolux :)

Link to comment
Share on other sites

Κριμα που χασαμε εμεις οι αφρικανοι τετοιο παιδι :)

Ολα να σου πανε τελεια,εισαι σε καλα χερια :)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην δισκοπαρέα μας :)

καλή συνέχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Καλωσορισες στην παρεα! :) Λιγο τις τιμουλες σου θα ηταν καλο να εριχνες!Θα σου τα πουν και οι πιο εμπειροι απλα μια παρατηρησουλα! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλωσορισες στην παρεα! :) Λιγο τις τιμουλες σου θα ηταν καλο να εριχνες!Θα σου τα πουν και οι πιο εμπειροι απλα μια παρατηρησουλα! :)

εγω αν και δεν ειμαι απο τους εμπειροτερους ,

απο τη στιγμη που εχει χαμηλες σκληροτητες το πεχα του μου κανει :)

Link to comment
Share on other sites

βασικα για το ph το ειπα αλλα αν πανε ολα καλα στο ενυδρειο κανω πασο!καλη συνεχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

βασικα για το ph το ειπα αλλα αν πανε ολα καλα στο ενυδρειο κανω πασο!καλη συνεχεια! :)

Μια χαρα ειναι το pH.

Οι εκτροφεις στις φαρμες τους κρατανε και σε ψηλοτερο

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι το pH.

Οι εκτροφεις στις φαρμες τους κρατανε και σε ψηλοτερο

Συμφωνω απολυτα Στρατο (οχι γιατι συμφωνησες κι εσυ μαζι μου) απλα θεωρω οτι τα χαμηλα ph ειδικα για τους δισκους εκτροφης δεν ειναι απαραιτητα....οχι οτι δεν ζουν και στα χαμηλα....και τα λεω αυτα απο πρωσωπικες εμπειριες και οχι σαν ειδικος ή μεγαλος γνωστης

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω απο προσωπικη εμπειρια επειδη ειχα τους δικους μου 7,2 και μετα σιγα -σιγα τους πηγα στο 6,3-6,5 ειδα αλλα χρωματα και συμπεριφορα!Οταν μου το ελεγαν καποιοι πιο εμπειροι μου φαινοταν καπως αλλα αποδειχτηκε οτι ειχαν δικιο!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω απο προσωπικη εμπειρια επειδη ειχα τους δικους μου 7,2 και μετα σιγα -σιγα τους πηγα στο 6,3-6,5 ειδα αλλα χρωματα και συμπεριφορα!Οταν μου το ελεγαν καποιοι πιο εμπειροι μου φαινοταν καπως αλλα αποδειχτηκε οτι ειχαν δικιο!

καλο ειναι να μην μπλεκουμε παλι το θεμα ph γιατι θα καταληξουμε στο να χαλασουμε το θεμα του φιλου .

Σαν συμπερασμα εχει βγει για το ph οτι επιλεγει ο καθενας αυτο που νομιζει οτι ειναι καλυτερο για τα ψαρια του . :):)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω απο προσωπικη εμπειρια επειδη ειχα τους δικους μου 7,2 και μετα σιγα -σιγα τους πηγα στο 6,3-6,5 ειδα αλλα χρωματα και συμπεριφορα!Οταν μου το ελεγαν καποιοι πιο εμπειροι μου φαινοταν καπως αλλα αποδειχτηκε οτι ειχαν δικιο!

Εγω αραγε γιατι δεν ειδα;;;

Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι να μην μπλεκουμε παλι το θεμα ph γιατι θα καταληξουμε στο να χαλασουμε το θεμα του φιλου .

Σαν συμπερασμα εχει βγει για το ph οτι επιλεγει ο καθενας αυτο που νομιζει οτι ειναι καλυτερο για τα ψαρια του . :):)

Ok εχεις δικιο ο καθενας ειναι οπως το βλεπει!Το ενυδρειο παντως ειναι :)

Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι να μην μπλεκουμε παλι το θεμα ph γιατι θα καταληξουμε στο να χαλασουμε το θεμα του φιλου .

Σαν συμπερασμα εχει βγει για το ph οτι επιλεγει ο καθενας αυτο που νομιζει οτι ειναι καλυτερο για τα ψαρια του . :):)

Από ποιόν και πότε βγήκε;

:)

Link to comment
Share on other sites

Από ποιόν και πότε βγήκε;

:)

Tι δεν καταλαβες ρε Αγαπητε Νικο.Οτι ο καθενας χομπιστας και ιδιοκτητης δισκων ακολουθει τον δικο του τροπο συντηρησης και ρουτινας που θερωρει αυτος σωστο , βλεποντας καθε μερα τα ψαρια του

Η ιστορια με εχει διδαξει οτι δεν υπαρχουν στεγανα και στανταρ σε αυτο το χομπι.

Link to comment
Share on other sites

Η ιστορια με εχει διδαξει οτι δεν υπαρχουν στεγανα και στανταρ σε αυτο το χομπι.

:)

Και στα σεμινάρια που πήγαμε είδες πόσα πράγματα που τα θεωρούσαμε εμείς σαν δεδομένα μας κατέρριψαν οι δάσκαλοι .

Και ειδικά στις θεωρίες περί ΡΗ και ιχθυοφόρτησης φάγαμε σφαλιάρα που δεν ξέραμε από που μας ήρθε !!!

Link to comment
Share on other sites

καλως σας βρηκα όλους .Απο εχτέ εχει μπει τύρφη στο sump για να κατεβει το PH .Εχω σκοπό να το κρατησω γυρω στο 6,5 .Το πρόβλημα μου ειναι άλλο όμως.οπως εγραψα και στο πρωτο ποστ εχτες αγορασα 2 leopard δισκάκια τα οποια δεν βγαινουν καθόλου προς τα έξω .Μια φορά που πηγαν να βγουν, οι 3 παλαιουρες τους πηραν στο κυνηγι.το θεμα ειναι οτι δεν τα εχω δει να τρωνε καθόλου .θα πρεπει να αεχισω να ανυσηχώ;

Link to comment
Share on other sites

Είδες τελικά φίλε pan που είχα δίκιο τελικα;σε κάποιους αρεσει να είναι γραφικοί αλλα εχει πολύ πλάκα τελικα :)

Έγινε επεξεργασία - Δίας
Link to comment
Share on other sites

:)

Και στα σεμινάρια που πήγαμε είδες πόσα πράγματα που τα θεωρούσαμε εμείς σαν δεδομένα μας κατέρριψαν οι δάσκαλοι .

Και ειδικά στις θεωρίες περί ΡΗ και ιχθυοφόρτησης φάγαμε σφαλιάρα που δεν ξέραμε από που μας ήρθε !!!

sorry για το spam αλλά μπορείς να μου δώσεις ένα λινκ μήπως και είναι κάτι που μου έχει ξεφύγει και δεν έχω διαβάσει; :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...