Jump to content

σαλιγκαρι


Recommended Posts

παιδια..φτειαχνω το ενυδρειο μου 20 λιτρα με μικρο φιλτρο,θερμοστατη,4 μικρα ανουβιας,και μια ριζα...στο ενυδρειο θα μπουν γαριδες..τα φυτα τα πειρα απο εναν φιλο στο aqua..σημερα λοιπον που ανοιξα τα φωτα ειδα ενα μικρο σαλιγκαρακι πανω στην βεντουζα του θερμοστατη..??στρωνω με bionitrivec και το νερο μου ειναι στους 24,5 βαθμους..??πως γινετε..??

Link to comment
Share on other sites

Να και 2 φοτο..καλητερες δεν μπορουσα με τιποτα να βγαλω καθος ειναι πολυ μικρο..πειτε μου τη να κανω ειναι καλο η κακο..??

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα μεταφέρθηκε με κάποιο φυτό. Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας υπάρχουν πολλά είδη σαλιγκαριών ''λαθροεπιβάτες᾽᾽ μέσα στα ενυδρεία μας και τα περισσότερα είναι ακίνδυνα. Κάποια βέβαια μπορεί να βλάψουν τα φυτά και η φωτό δεν είναι αρκετά καθαρή αλλά νομίζω οτι πρόκειται για καποιο είδος ramshorn snail που είναι αβλαβή σαλιγκάρια. :)

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο στρωνεται ακομα...!!και θα μπουν μεσα γαριδουλες θα την παλεψουν με τις γαριδες..??τρωνε κατι σιγκεκριμενο..??

Link to comment
Share on other sites

Άλγη απο τα τζάμια και υπολλείματα τροφής κυρίως. Μετις γαρίδες δεν αντιμετωπίζουν κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...