Jump to content

Naso με φαγωμένα πτερύγια και ουρά.


Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους.

Εδω και μερικές ημέρες, παρατηρησα οτι ενα απο τα δυο Naso που εχω στο ενυδρειο μου εδω και 8-9 μηνες, καθεται απομονωμενο μονο του, μακρια απο τα αλλα.

Παρατηρωντας το καλυτερα, διαπιστωσα οτι εχει φαγωμενα τα πτερυγια του στην ραχη του και στην κοιλια του και την ουρα του.

Παρολα αυτα ετρωγε κανονικα, απλα καθοταν απομονωμενο καπου ψηλά.

Εντωμεταξυ το αλλο Naso, το κυνήγαγε και το δαγκωνε.

Σημερα, το ειδα σε μια γωνια του ενυδρειου, σφηνωμενο σε κατι σωλήνες, εντελως μαυρο το χρωμα του και ακινητο και λεω παει, ψοφησε και πηρα την αποχη να το βγαλω.

Τοτε αυτο αρχισε να κουνιεται και να κολυμπαει, αλλα οχι με τοση δυναμη.

Ετσι το εβγαλα και το εχω βαλει στο sump.

Αυτο ειναι ασθενεια, ή το εχει δαγκωσει το αλλο Naso και το εκανε ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Λογικα αν δεν εχεις βαλει τιποτα καινουργιο ψαρι τον τελευταιο καιρο θα ειναι απο το κηνηγι που θα του ριχνει ο αλλος νασο... δυστηχως θελει πααααρα πολλα λιτρα για να κρατησεις δυο ιδια τανγκ ποσο μαλλον αν ειναι και του ιδιου γενους δλδ αρσενικα η και τα δυο θυληκα.... ελπιζω παντως να σου ζησει και να το ξεπερασει το ψαρακι σου και να το δωσεις σε καποιον αλλο χομπιστα με παρομοια λιτρα με τα δικα σου για να ναι ευτηχισμενο....

υ.γ. το σχεδιο με το δευτερο σαμπ πως παει κανε καμια ενημερωση........ :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα σε ολους.

Εδω και μερικές ημέρες, παρατηρησα οτι ενα απο τα δυο Naso που εχω στο ενυδρειο μου εδω και 8-9 μηνες, καθεται απομονωμενο μονο του, μακρια απο τα αλλα.

Παρατηρωντας το καλυτερα, διαπιστωσα οτι εχει φαγωμενα τα πτερυγια του στην ραχη του και στην κοιλια του και την ουρα του.

Παρολα αυτα ετρωγε κανονικα, απλα καθοταν απομονωμενο καπου ψηλά.

Εντωμεταξυ το αλλο Naso, το κυνήγαγε και το δαγκωνε.

Σημερα, το ειδα σε μια γωνια του ενυδρειου, σφηνωμενο σε κατι σωλήνες, εντελως μαυρο το χρωμα του και ακινητο και λεω παει, ψοφησε και πηρα την αποχη να το βγαλω.

Τοτε αυτο αρχισε να κουνιεται και να κολυμπαει, αλλα οχι με τοση δυναμη.

Ετσι το εβγαλα και το εχω βαλει στο sump.

Αυτο ειναι ασθενεια, ή το εχει δαγκωσει το αλλο Naso και το εκανε ετσι?

Απομακρυνε το ψαρι σε καραντινα αλλιως το καλυτερο που μπορεις να του προσφερεις ειναι να το αφησεις στο Sump με κλειστο φωτισμο και εαν καταφερει να αναρρωσει να το δωσεις σε καποιον συγχομπιστα.Τα συγκεκριμενα ψαρια ειναι πολυ ευαισθητα και κινδυνευεις να παρουσιασει στιγματα Ick που θα βλαψουν και το δυνατο Tang.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...