Jump to content

Προσπάθεια αναπαραγωγής μονομάχων


Marmaths

Recommended Posts

Έχοντας διαβάσει όλα τα σχετικά θρεντς στο φόρουμ και όλα τα σχετικά άρθρα στο νετ, αποφάσισα να προσπαθήσω να κάνω τον μονομάχο μου μπαμπά!

Ρώτησα έναν έμπειρο χομπίστα και μου είπε ότι χρειάζομαι τρία ενυδρεία. Εδώ και 3 μέρες λοιπόν, έχω σε ένα ενυδρείο τον αρσενικό και σε ένα άλλο ακριβώς δίπλα τον θηλυκό μονομάχο, σύμφωνα με αυτά που μου είπε. Ο μονομάχος μου έχει πάρει είδηση την θηλυκιά και είναι όλη την μέρα στο τζάμι, προσπαθώντας να τραβήξει το βλέμμα της και όταν τα καταφέρνει φουσκώνει ολόκληρος και απλώνει τα πτερύγιά του για να της κάνει εντύπωση! Το πρόβλημα είναι ότι δεν κάνει καμμία κίνηση μετά να φτιάξει φωλιά για να προχωρήσει στο... επόμενο βήμα. Μήπως πρέπει να κάνω κάτι εγώ γι'αυτό;

Επίσης, τι πρέπει να υπάρχει μέσα στο ενυδρείο στο οποίο θα γίνει η αναπαραγωγή; Σε αυτά που έχω διαβάσει, άλλοι λένε ότι πρέπει να υπάρχει φίλτρο, χωρίς φυτά και υπόστρωμμα για να μπορεί ο αρσενικός να βρίσκει τα αυγά, ενώ άλλοι λένε καθόλου φίλτρο αλλά πολλά πολλά φυτά (άρα λογικά και υπόσρωμμα). Τι ισχύει τελικά;

Έγινε επεξεργασία - Marmaths
Link to comment
Share on other sites

1ον ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο? 2ον ειναι καλα φυτεμενο με κρυψονες? 3ον εχεις παρει μετρησεις? 4ον η δικια μου συμβουλη ειναι να ριξεις την μονομαχινα μεσα μαζι με τον μονομαχο(ετσι εκανα και εγω και το αποτελεσμα ηταν θετικο) καλη συνεχεια :)

Link to comment
Share on other sites

Ανάφερέ μας τα λίτρα των τριών ενυδρείων σου, το ιστορικό τους (πόσο καιρό τρέχουν) και τι εξοπλισμό γενικώς έχεις για να σε βοηθήσουμε σωστά.

Link to comment
Share on other sites

1ον ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο? 2ον ειναι καλα φυτεμενο με κρυψονες? 3ον εχεις παρει μετρησεις? 4ον η δικια μου συμβουλη ειναι να ριξεις την μονομαχινα μεσα μαζι με τον μονομαχο(ετσι εκανα και εγω και το αποτελεσμα ηταν θετικο) καλη συνεχεια :)

1. 2 10λιτρα κι ένα 120λιτρο με ζωοτόκα που θα αποσύρω τον αρσενικό μετά την γέννα. Γνωρίζω ότι τα ενυδρεία είναι μικρά όμως ο Νινταλ μου είπε ότι γίνεται η αναπαραγωγή κανονικά και έχω δει και θέμα με αναπαραγωγή σε αυτά τα λίτρα.

2. Δεν έχει τίποτα μέσα εκτός από φίλτρο και το σωληνάκι για τη φωλιά (έτσι μου είπαν ότι πρέπει να κάνω για να μην δυσκολεύεται ο αρσενικός να βρει τα αυγά).

3. Όχι ακόμα, αλλά θα κάνω αύριο το πρωί αν χρειάζονται!

4. Δοκίμασα να το κάνω αυτό για ένα δεκάλεπτο, παρακολουθώντας την κατάσταση. Δεν την τσίμπαγε βέβαια, αλλά δεν ζευγάρωναν κιόλας (και δεν θα είχε νόημα από τη στιγμή που ούτε η θυληκιά είναι έτοιμη ούτε φωλιά υπάρχει ακόμα). Το μόνο που έκανε ήταν να της κάνει επίδειξη και να φουσκώνει ολόκληρος για να την εντυπωσιάσει!

Ανάφερέ μας τα λίτρα των τριών ενυδρείων σου, το ιστορικό τους (πόσο καιρό τρέχουν) και τι εξοπλισμό γενικώς έχεις για να σε βοηθήσουμε σωστά.

το 120άρι έχει ζωοτόκα εδώ και 11 μήνες(φυτεμένο), το 10λιτρο που έχω τη θηλυκιά τρέχει 2 μηνες(έχει φίλτρο και ένα ξύλο με μια ανούμπια) και το τρίτο που είναι για αναπαραγωγή είναι καινούριο και εντελώς άδειο και το πήρα μόνο για αυτή τη δουλειά(με φίλτρο).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...