Jump to content

Νησί Σοκότρα


Recommended Posts

Η Σοκότρα είναι ένα μικρό σύμπλεγμα τεσσάρων νησιών στον Ινδικό Ωκεανό που ανήκει στη Δημοκρατία της Υεμένης. Το μεγαλύτερο νησί, ονομαζόμενο Σοκότρα, αποτελεί περίπου το 95% του συνολικού εδάφους του αρχιπελάγους της Σοκότρα. Βρίσκεται 240 χιλιόμετρα ανατολικά του Κέρατος της Αφρικής και 380 χιλιόμετρα νότια της Αραβικής Χερσονήσου. Το νησί είναι αρκετά απομονωμένο και, λόγω της διαδικασίας της ειδογένεσης, το ένα τρίτο της χλωρίδας του νησιού δεν μπορεί να βρεθεί πουθενά αλλού στον πλανήτη. Έχει χαρακτηριστεί ως το πιο εξωγήινο τοπίο στην Γη.

Το σύμπλεγμα αυτό των νησιών έχει περίπου 50.000 κατοίκους και είναι προστατευμένο γα τη χλωρίδα και τη πανίδα του από την UNESCO.

Από wikipedia

Θα μείνω περισσότερο σε αυτό που έχω τονίσει με τα έντονα γράμματα. Κι επειδή νομίζω πως δεν χωράνε λέξεις, ας δούμε μερικές εικόνες...



Socotra_Island_01.jpg

Socotra_Island_02.jpg

Socotra_Island_04.jpg

Socotra_Island_06.jpg

Socotra_Island_09.jpg

Dragons%20Blood%20Tree.jpg

Socotra_Island_10.jpg

Socotra_Island_11.jpg

Socotra_Island_12.jpg

Socotra_Island_14.jpg

Socotra_Island_15.jpg

Socotra_Island_17.jpg

Socotra%20Island.jpg

Socotra_Island_24.jpg

yemen-qalansiya-haynes.jpg

80739778.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει ντοκιμαντέρ στην τηλεόραση σχετικά με αυτό το νησί και όντως έχει μερικά πολύ περίεργα είδη χλωρίδας... Θυμάμαι χαρακτηριστικά πως είχα εντυπωσιαστεί όταν το παρακολουθούσα... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...