Jump to content

Νέο Αφρικάνικο...


stormtrooper

Recommended Posts

Καταρχήν να πω πως νιώθω ντροπιασμένος που ποστάρω μέσα στην κατηγορία της Αφρικής, αλλά ας όψεται η ανάγκη :)

Πρόκειται για νέο στήσιμο ενός αφρικάνικου ενυδρείου, ενός κολλητού μου φίλου. Πρόκειται για το RIO 300 και μέχρι πρότινος φιλοξενούσε αφρικάνικες κιχλίδες... όλης της Ηπείρου. Λόγο ενός προβλήματος που προέκυψε κατά το καλοκαίρι (δεν μου το έχει διευκρινίσει ακόμα) τα μόνα ψάρια που του επέζησαν είναι ένας σινοδόντης και μία κιχλίδα (άγνωστη η ταυτοποίησή της).

Το ενυδρείο έχει ουδέτερη λευκή άμμο και αρκετές πέτρες. Το μειονέκτημα είναι ότι αυτές οι πέτρες πατάνε κατευθείαν πάνω στην άμμο και από κάτω δεν υπάρχει φελιζόλ.

Αυτό το οποίο θα σας ζητήσω, είναι τη βοήθειά σας, βήμα προς βήμα, για να ξαναστήσουμε το ενυδρείο με σωστά πλέον δεδομένα, σωστή επιλογή ψαριών και φυσικά αξιοποιώντας όσο τον δυνατόν περισσότερο τον υπάρχον εξοπλισμό (πέτρες/άμμος). Από θέμα φιλτραρίσματος είμαστε ΟΚ αφού δουλεύει ταυτόχρονα με το εσωτερικό κι ένα εξωτερικό Dolphin (κινέζικο) φουλ στο Siporax.

Κι ας ξεκινήσω με την (μάλλον) πρώτη ερώτηση που πρέπει να κάνω... Φελιζόλ από που αγοράζω και υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο είδος που πρέπει να ζητήσω?

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Απο μάντρα οικοδομικών υλικών πάρε το μπλέ φελιζόλ.

Νταουν νομίζω το λένε.Σε πάχος 2 cm θα είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απαραιτητο να μπει φελιζολ αν κανεις το στησιμο:Πετρες-αμμος-γεμισμα

Link to comment
Share on other sites

:):):):thumbup:

Θελω φωτογραφικό υλικό......να σε δω να στηνεις αφρικάνικο και μετα........ :wootwoot:

Εχει στο πρακτικέρ τετράγωνα κομμάτια φελιζολ 1εκ πάχος.Νομιζω οτι είναι τα καλύτερα γιατι δεν σου τρωνε λίτρα........εγω θα εβαζα μόνο εκει που πατανε οι πέτρες.....πραξε οπως θες...

Βαλε και καμια φωτογραφία να δουμε ποιο ψαρι έχει.....

Και στα δικα σου Νικο!!! :wootwoot::wootwoot:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απαραιτητο να μπει φελιζολ αν κανεις το στησιμο:Πετρες-αμμος-γεμισμα

Οι πέτρες είναι πολύ τυχαίες μεταξύ τους, είναι μεγάλες σε όγκο και βάρος και γενικώς δεν είναι στρογγυλεμένες. Τις φοβάμαι να τις πατήσω κατευθείαν πάνω στο τζάμι κι εφόσον μου δίνεται η δυνατότητα να το φτιάξω από την αρχή νομίζω πως θα το προτιμήσω.

Στα υπόψη πως ο κολλητός έχει ενυδρεία εδώ και 15 χρόνια περίπου, αλλά οι γνώσεις του είναι σαν αυτές που έχει κάποιες μέσα σε έναν μήνα αν ασχοληθεί σοβαρά. Οπότε επειδή δεν ξέρω αν θα θελήσει κάποια στιγμή να κάνει αλλαγή setup ή οτιδήποτε, λέω να τα προβλέψω όλα από τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Οπως νομιζεις :)

Εγω σου ευχομαι και στο δικο σου,κι αν θες βοηθεια στο στησιμο εδω ειμαστε :):)

Link to comment
Share on other sites

Εγω που θα κανω αλλαγη,σκευτηκα και θα κανω το εξης.

Θα παρω της βεντουζες,θα της κοψω εκαι που περνα το σωληνακι,θα της βεντουζαρω στον πατο,και απο πανω θα βαλω της πετρες.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτο το φελιζολ είναι καλύτρη ιδέα. :)

Σε προστατεύει και απο πιθανή κατολισθηση.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτο το φελιζολ είναι καλύτρη ιδέα. :)

Σε προστατεύει και απο πιθανή κατολισθηση.

Στην κατολισθηση κυνδηνευουν τα πλαινα τζαμια.Στον πατο εχει αμμο.

Link to comment
Share on other sites

Οπως νομιζεις :)

Εγω σου ευχομαι και στο δικο σου,κι αν θες βοηθεια στο στησιμο εδω ειμαστε :):thumbup:

Επειδή η δική μου (πολύ πιο ανεπτυγμένη :wootwoot: ) αισθητική ασχολείται με άμμους, ξύλα, φυτά κι ελάχιστες πέτρες, πιθανόν να σας ζαλίσω αρκετά για να μπορέσουμε να το φτιάξουμε όμορφο, είτε με φωτογραφίες είτε από κοντά.

Εγώ έχω να δω το ενυδρείο του κανένα μήνα. Μέσα στην εβδομάδα που θα περάσω από εκεί, θα βγάλω και φωτογραφίες για να δούμε τι έχουμε ως δεδομένα.

Όσο για τις ειρωνείες σας, απλά απαξιώ... Δεν θα βρεθείτε στην ανάγκη μου για στήσιμο Αμαζονίου? Θα τα πούμε εκεί!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λές ,αλλά για τον φόβο των ιουδαίων έγω βάζω .

Δεν έχω και μεγάλη εμπειρεία.

Link to comment
Share on other sites

Ένα ενδιαφέρον tip που βρήκα είναι είναι να κολλάμε μια στρώση άμμου πάνω στο φελιζόλ ώστε όσο και να σκάψουν τα ψάρια να μην φαίνεται το φελιζόλ και δείχνει άσχημο.Ίσως το κάνω στο δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Ένα ενδιαφέρον tip που βρήκα είναι είναι να κολλάμε μια στρώση άμμου πάνω στο φελιζόλ ώστε όσο και να σκάψουν τα ψάρια να μην φαίνεται το φελιζόλ και δείχνει άσχημο.Ίσως το κάνω στο δικό μου.

Το εχουμε ξανα συζητησει το θεμα.Το συμπερασμα που εβγαλα ειναι,για καθαρα ψυχολογικους λογους βαζουμε φελιζολ.Με την αμμο γινετε γερο θεμελιο.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα το θέμα κι αφού έπεσε πλέον και το τελευταίο "κάστρο".... Βέβαια η ιστορία μου θυμίζει τον ασθενή που πάει στον γιατρό και ρωτάει και καλά για κάποιον φίλο του :) Τέλος πάντων, Νίκο περιμένω πρόσκληση για καφέ στο σπίτι σου για να το δούμε από κοντά :)

Λοιπόν για το ενυδρείο τώρα. Εγώ θα έλεγα να ξεκινήσουμε από τα ψάρια που θα μπουν για να δούμε κατόπιν το στήσιμο που πρέπει να γίνει. Αν θα έχει πολύ πέτρα δηλαδή, αν θα έχει περισσότερο χώρο για κολύμπι κλπ. Αφού θα βγάλεις φωτογραφίες θα αναγνωριστεί το ψάρι που του έμεινε για να δούμε αν θα κάνουμε την σύνθεση με βάση αυτό ή θα κάνουμε κάτι διαφορετικό. Θα κάνουμε προτάσεις και ο φίλος θα διαλέξει ότι του αρέσει.

:)

Link to comment
Share on other sites

Nicolito, Costa Rica μας την βγαινεις Tanganika! :)

Link to comment
Share on other sites

Nikolito...

Ρε φιλε.... πραγματικα σου ευχομαι ολοψυχα και στα δικά σου!!

Στο θεμα μας τωρα.

Αν τελικα αποφασίσεις να βαλεις φελιζολ..... εχω περισσευούμενο απο αυτο του πρακτικερ..... οταν θα ερθω να σε δω να στηνεις... στο φερνω. :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιά φάση είναι η διαδικασία Νίκο ,προχώρησες ; αν ναι φωτογραφίες παρακαλώ.

;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...