Jump to content

Tα μούσκεψα....


kaeir

Recommended Posts

Σήμερα επιτέλους έβαλα σε λειτουργία το νέο μου ενυδρείο, χρησιμοποιόντας ένα εξωτερικό φίλτρο Eheim Ecco Pro 130.

Μετά από κάποιες ώρες λειτουργίας, είδα να έχει πλημμυρίσει ο χώροε γύρω από το ενυδρείο και διαπίστωσα ότι έχανε από το σημείο που ενώνεται το καπάκι με τον κάδο! Οι σωληνώσεις εντάξει, οι βαλβίδες χωρίς διαρροή και μόλις πάω να το κουνήσω, τρέχουν τα νερά από το πιο πάνω σημείο που ενέφερα. Το άνοιξα και δεν έχει κανένα πρόβλημα το λάστιχο. Να επισημάνω ότι αν δεν έχει κουμπώσει κανονικά, δεν κλείνει τι καπάκι, οπότε δεν μπορώ να καταλάβω τι άλλο φταίει.

Το φίλτρο έχει τα υλικά όπως έδειχνε στο προσπέκτους. Κάτω το κεραμικό υλικό, από πάνω άσπρο υαλοβάμβακα, από πάνω ( για 8-14 ημέρες γράφει να χρησιμοποιηθεί στην πρώτη λειτουργία), το σφουγγάρι άνθρακα και από πάνω ένα μπλε σφουγγάρι.

Αυτή τη στιγμή έχω αποσυνδέσει το φίλτροαπό το ενυδρείο και είναι μέσα σε κουβά.

Έχετε καμιά εμπειρία επί του θέματος;

post-14631-1284927055_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

κοιταξες το λαστιχο που εχει περιμετρικα το καπακι? ειναι στην θεση του? οπως το βλεπω στην φωτο πρεπει να εχι ενα. αλλιως το εχει εσωτερικα κ το παταει με το κουμπωμα...

Link to comment
Share on other sites

Μα έγραψα πιο πάνω, ότι δεν έχει πρόβλημα το λάστιχο. Είναι στη θέση του και καινούριο, χωρίς φθορές. Επίσης είναι στρογγυλό, οπότε δεν τσακίζει κάπου με το κλείσιμο, όπως μπορεί να τύχει με τα πλατιά λάστιχα.

θα σκάσω. Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει. :)

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι καινουριο το φιλτρο δεν θα εχει κουμπωσει καλα πρεπει να σηκωσεις την χειρολαβη πανω. πριν το κλεισεις βαλε και βαζελινη στο λαστιχο δεν το αφηνει να ξεραθει. καθε φορα που το ανοιγεις βαζε.

αν ειναι παλιο το φιλτρο δες το λαστιχο σε τι κατασταση ειναι.και αν εχει προβλημα αλλαξετο.

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι καινουριο το φιλτρο δεν θα εχει κουμπωσει καλα πρεπει να σηκωσεις την χειρολαβη πανω. πριν το κλεισεις βαλε και βαζελινη στο λαστιχο δεν το αφηνει να ξεραθει. καθε φορα που το ανοιγεις βαζε.

αν ειναι παλιο το φιλτρο δες το λαστιχο σε τι κατασταση ειναι.και αν εχει προβλημα αλλαξετο.

Καινούριο είναι το φίλτρο. Η πρώτη του λειτουργία είναι. Η χειρολαβή είναι επάνω, γιατί αλλιώς δεν κουμπώνει σωστά.

Θα επιχειρήσω αύριο να βάλω λίγη βαζελίνη. Ευχαριστώ. Δεν το ήξερα αυτό.

Το κακό είναι ότι γέμισε νερά μέσα η κεφαλή όταν το αποσύνδεσα. Εκεί που είναι το ανεμιστηράκι στο καπάκι και έτρεχε από εκεί. Δεν ξέρω αν πρέπει να γίνεται αυτό.

Link to comment
Share on other sites

έχω το 200άρι και δεν είχα ποτέ καποιο θέμα. όταν το έβαλες σε λειτουργία, μήπως είχες βάλει πολύ νερό μέσα στον κάδι απο πριν?

Δοκίμασε να το σταματήσεις, άνοιξέ τσέκαρε τι παιζει από νερό, ξαναβάλτο σε λειτουργία.

Και πες μας :)

Link to comment
Share on other sites

έχω το 200άρι και δεν είχα ποτέ καποιο θέμα. όταν το έβαλες σε λειτουργία, μήπως είχες βάλει πολύ νερό μέσα στον κάδι απο πριν?

Δοκίμασε να το σταματήσεις, άνοιξέ τσέκαρε τι παιζει από νερό, ξαναβάλτο σε λειτουργία.

Και πες μας ;)

Δεν έβαλα καθόλου νερό πριν. Το άφησα να τραβήξει μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

αμα θες να γεμιση μονο του μην το βαλεις στην πριζα. να εχεις ανοιχτα τα βανακια και οταν σηκωσεις την χειρολαβη για να κουμπωσει λειτουργει σαν τρομπα και θα αρχησει να τραβαει μονο του και να βγαζει τον αερα απο την εξαγωγη.

Link to comment
Share on other sites

Σε 2222 έχω δει να έχουν μπει πάρα πολλά υλικά και να παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα.Πρόσεξε να είναι λίγο χαλαρά τα υλικά μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Το ξαναέβαλα σε λειτουργία και προς το παρόν ( εδώ και κανένα 2ωρο) δουλεύει εντάξει. Για προληπτικούς λόγους το έχω βάλει μέσα σε έναν κουβά. Εύχομαι να μην έχω άλλα ατυχήματα.

Η αλήθεια είναι ότι πάτησα το μοχλό όπως λέει για να γεμίσει αυτή τη φορά οπότε ίσως να έφταιγε αυτό.

Όσο για τα υλικά που είπε ο φίλος εδώ μέσα, είναι όντως ζορισμένο πολύ, αλλά είναι τα υλικά που είχε μέσα και έπρεπε να μπουν. δεν πρόσθεσα τίποτα άλλο.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν πρόλαβα να χαρώ για πολύ. :D άρχισε πάλι να τρέχει.

Το αποσύνδεσα, γιατί πάω για ύπνο και αύριο θα βγάλω λίγα από τα κεραμικά που έχει για να είναι πιο άνετο. Δεν ξέρω τι να υπποθέσω. Στην αρχή δουλε΄τει εντάξει και μετά από λίγες ώρες μου τα κάνει μούσκεμα... :thumbup:;)

Link to comment
Share on other sites

Το φίλτρο πρέπει να λειτουργεί με όλα τα υλικά που το αγόρασες. άντε να βγάλεις τον ανθρακα. εννοώ ότι αποκλείεται να φταίει αυτό, αφού δεν πρόσθεσες κάτι έξτρα. δούλεψέ το και αύριο. αλλιώς καλό είναι να το πας εκεί που το πήρες για να μην το έχεις συνέχεια στο μυαλό σου... ;)

Link to comment
Share on other sites

Καινούριο είναι το φίλτρο. Η πρώτη του λειτουργία είναι. Η χειρολαβή είναι επάνω, γιατί αλλιώς δεν κουμπώνει σωστά.

Θα επιχειρήσω αύριο να βάλω λίγη βαζελίνη. Ευχαριστώ. Δεν το ήξερα αυτό.

Το κακό είναι ότι γέμισε νερά μέσα η κεφαλή όταν το αποσύνδεσα. Εκεί που είναι το ανεμιστηράκι στο καπάκι και έτρεχε από εκεί. Δεν ξέρω αν πρέπει να γίνεται αυτό.

Η χειρολαβή πρέπει να είναι κατεβασμένει για να κουμπώσει! Αν δεν μπορεί να κατέβει κάπου υπάρχει πρόβλημα. Με την λαβή επάνω το φίλτρο σου είναι ανοιχτό !

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση 3 πρέπει να είναι για να σε αφήσει να ανοίξεις το "καπάκι" .

Στη θέση 1 πρέπει να είναι για να ασφαλίσει και να κλείσει τελείως. Το φίλτρο λειτουργεί στη θέση 1 (όρθια λαβή)

post-18657-1285058908_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση 3 πρέπει να είναι για να σε αφήσει να ανοίξεις το "καπάκι" .

Στη θέση 1 πρέπει να είναι για να ασφαλίσει και να κλείσει τελείως. Το φίλτρο λειτουργεί στη θέση 1 (όρθια λαβή)

Σωστά :D έχεις δίκιο, εγω τα έγραψα ανάποδα δλδ λάθος ;)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα την χειρολαβή αν είναι τελείως κατακόρυφα!Μπορεί να νομίζεις οτι έχει φτάσει μέχρι το τέρμα(λόγω μεγάλης αντίστασης)αλλά να μην έχει κουμπώσει!Αν δεν είναι αυτό δοκίμασε να γυρίσεις την φλάντζα σε διαφορετικό σημείο πάνω στην κεφαλή μπας και εκεί δεν εφαρμόζει σωστά

Link to comment
Share on other sites

Το άφησα πάλι και γέμισε μόνο του το φίλτρο. Έβγαλα και λίγο κεραμικό υλικό και το ξανατοποθέτησα. Δεν μπορώ να καταλάβω τι άλλο μπορεί να φταίει. Το κακό είναι ότι το έχω πάρει από κατάστημα στην Αθήνα ( Κηφισιά), οπότε δεν μπορώ να τους το πάω για να το δούνε...

Παρατήρησα επίσης ότι μέσα στην κεφαλή, έχει κι εκεί σφουγγάρι. Και τραβάει νερό. Λοιπόν έβγαλα και φωτογραφίες και ένα μικρό βιντεάκι για να δείτε πως λειτουργεί. Στο κυπελάκι φαίνεται η ποσότητα που αφαίρεσα από το φίλτρο, ώστε να μην είναι πολύ στουμπωμένο. Έχω αναγκαστεί να έχω το φίλτρο μέσα σε κουβά για τυχόν διαρροές...

post-14631-1285074178_thumb.jpg post-14631-1285074251_thumb.jpgpost-14631-1285074279_thumb.jpgpost-14631-1285074303_thumb.jpgpost-14631-1285074338_thumb.jpgpost-14631-1285074361_thumb.jpgpost-14631-1285074384_thumb.jpgpost-14631-1285074418_thumb.jpgpost-14631-1285074446_thumb.jpgpost-14631-1285074469_thumb.jpgpost-14631-1285074486_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

Για το προβλημα σου δεν ξερω,αλλα τους σωληνες σου να τους κοντινεις.Τζαμπα πιεση χανεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε όντως να κοντύνεις τους σωλήνες, ώστε το νερό να πηγαίνει ευθεία όπως λέει και ο φίλος kixlidatos. Γενικώς αυτό το φίλτρο είναι "plug & play" όταν το αγοράζεις, δε χρειάζεται ιδιαίτερος κόπος. Δοκίμασε μια τελευταία φορά. Αν χάνει τους παίρνεις τηλ. μιλάς με έναν υπεύθυνο και συνεννοήσε για να στο αντικαταστήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Απλα πρόσεχε έτσι όπως το έχεις στον κουβά. Αμα αρχίσει και τρέχει και δεν το πάρεις χαμπάρι και καλυφθεί το φίλτρο σου με νερο λογικά θα χαλάσει...

Link to comment
Share on other sites

Απλα πρόσεχε έτσι όπως το έχεις στον κουβά. Αμα αρχίσει και τρέχει και δεν το πάρεις χαμπάρι και καλυφθεί το φίλτρο σου με νερο λογικά θα χαλάσει...

Ναι, αλλά από το να χαλάσουν έπιπλα και πλακάκια, καλύτερα. Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε όντως να κοντύνεις τους σωλήνες, ώστε το νερό να πηγαίνει ευθεία όπως λέει και ο φίλος kixlidatos. Γενικώς αυτό το φίλτρο είναι "plug & play" όταν το αγοράζεις, δε χρειάζεται ιδιαίτερος κόπος. Δοκίμασε μια τελευταία φορά. Αν χάνει τους παίρνεις τηλ. μιλάς με έναν υπεύθυνο και συνεννοήσε για να στο αντικαταστήσουν.

Δυστυχώς αναγκάστηκα και μίλησα με το κατάστημα και θα το στείλω να δουν τι πρόβλημα έχει και να το επισκευάσουν. ;)

Να πάω να παίξω κανένα Jocker.... :D

Link to comment
Share on other sites

Πριν το στείλεις γιατί δεν αλλάζεις το λάστιχο μήπως είναι ελαττωματικό.

Link to comment
Share on other sites

Πριν το στείλεις γιατί δεν αλλάζεις το λάστιχο μήπως είναι ελαττωματικό.

Δεν φαίνεται να έχει κάτι. Εξάλλου το φίλτρο στάλθηκε και αναμένω να το επισκευάσουν και να δω τι φταίει

. Το κακό είναι ότι το χρησιμοποίησα 2 μήνες μετά την αγορά, οπότε θα το επισκευάσουν. Δεν θα το αντικαταστήσουν.

Αν και δεν ξέρω κατά πόσο δεν έχω αυτό το δικαίωμα...

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσες να βάλεις κάτι, ωστε η κεφαλή να είναι πανω απο το χειλος του κουβα. Καμια πέτρα π.χ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...