Jump to content

Το ενυδρειο μου


DaltonGR

Recommended Posts

Καλημέρα πρίν μια εβδομάδα αγόρασα ένα Juwell Korall 60(54lt) και προσπαθώ να το φτιάξω. Ορίστε μερικές εικόνες απο το υπο κατασκευή ενυδρείο μου. Τα χρυσόψαρα θα τα αλλάξω με γκάππυ (δεν κάνουν για τόσο μικρό ενυδρείο). Θέλω την γνώμη σας...

post-24912-1284972195_thumb.jpgpost-24912-1284972208_thumb.jpgpost-24912-1284972218_thumb.jpgpost-24912-1284972359_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - DaltonGR
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Καλό και προσεγμένο.

Αφού μπήκες στη διαδικασία να μας το παρουσιάσεις γράψε λίγα λόγια παραπάνω για τις συνθήκες (θερμοκρασία και μετρήσεις νερού). Επίσης τι υπόστρωμα έχεις βάλει και τα σχετικά.

Το κερατόφυλλο μάλλον θα στο μασουλήσουν τα χρυσόψαρα.

Φαντάζομαι πως το ενυδρείο δεν το έστρωσες, σωστά?

Κάνε μια καλή αναγνωση στα άρθρα περί στρωσίματος, και ότι απορίες έχεις ρώτησέ μας. Είναι κρίμα να ταλιπωρήσεις τα ζωντανα, ειδικά αν σκοπεύεις να τα δώσεις ούτως ή αλλως. Θα σου πρότεινα να τα επιστρέψεις -στο pet shop που αγόρασες όλα τα πράγματα -και να ζητήσεις τεστάκια για μετρήσεις νερού.

Καλή αρχή όπως και να χει :)

Έγινε επεξεργασία - bartemderas
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την βιολογία του ενυδρείου μου, θα πάρω αύριο τεστάκια για να μάθω ακριβώς. Για την θερμοκρασία είναι 26 βαθμούς κελσίου. Στρωμένο είναι το ενυδρείο απο το προηγούμενο που είχα, ένα 20 λίτρα. Θα βάλω και άλλα φυτά για να γεμίσει λίγο..

Ευχαριστώ για τα σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θα επιστρέψω τα χρυσόψαρα σε ένα pet shop, τι θα μπορούσα να βάλω στο ενυδρείο μου; Σκεφτόμουν 4 γκάππυ(1 αρσενικό 3 θηλυκά) και μερικές γαρίδες red cherry(4-5). Θα συμβιώσουν ή θα έχω απώλειες; Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς να βάλεις 4 gupies(1-3) και σύντομα θα έχεις πολλές πολλές γένες.

Και Red cherry μπορείς να βάλεις.

Πριν κάνεις όμως οτιδήποτε, καλύτερα είναι να πάρεις τεστάκια νερού, για να τσεκάρεις αν έχει στρώσει το ενυδρείο σου.

Και για τα χρυσόψαρα, βάλε καλύτερα πρώτα μια αγγελία στο forum, πριν τα δώσεις σε petshop...

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς να βάλεις 4 gupies(1-3) και σύντομα θα έχεις πολλές πολλές γένες.

Και Red cherry μπορείς να βάλεις.

Πριν κάνεις όμως οτιδήποτε, καλύτερα είναι να πάρεις τεστάκια νερού, για να τσεκάρεις αν έχει στρώσει το ενυδρείο σου.

Και για τα χρυσόψαρα, βάλε καλύτερα πρώτα μια αγγελία στο forum, πριν τα δώσεις σε petshop...

;):D:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσόψαρα τα έδωσα σε δύο φίλους μου τελικά, μια ερώτηση το νερό όπως βλέπεται απο τις φωτογραφίες, είναι λίγο κίτρινο, είναι φυσιολογικό ή θα πρέπει να ανησυχώ; Σήμερα θα παρω 4 γκαππυ και ίσως αν βρώ καμία γαριδούλα(red cherry).

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα, αντί για guppy να βάλεις endlers. Έχουν τις ίδιες απαιτήσεις με τα guppy και είναι εξίσου, αν όχι πιο όμορφα. Εδώ στη Θεσσαλονίκη μπορείς να βρεις εύκολα από χομπιστες. Ψάξτο λίγο ;)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=36763&hl=

http://www.seriouslyfish.com/profile.php?g...ngei&id=139

Link to comment
Share on other sites

Λίγο δύσκολα να μπορέσουν να τα στείλουν στην Κρήτη όμως. Για τα ψάρια θα το σκεφτώ είδα και τα λινκ. Με την κιτρινίλα του νερού τι μπορώ να κάνω όμως;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για τα endlers βάλε μια αγγελία αν σε ενδιαφέρουν. Είναι εύκολα ψαράκια και γεννοβολάνε σαν τα guppy. Αν κάποιος έχει στην Κρήτη, σίγουρα θα έχει και γέννες.

Το ξύλο που έχεις μέσα, το άφησες καμιά βδομαδούλα σε έναν κουβά με νερό και καθημερινές αλλαγές νερού, πριν το βάλεις στο ενυδρείο; Πάντως δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Είναι ουσίες που βγάζει το ξύλο. Αν δε θες να κάνεις την παραπάνω διαδικασία, θα φύγει σιγά σιγά με τις αλλαγές νερου.

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω θέμα για endlers στις αγγελίες, το ξύλο το είχα 3 μέρες σε κουβά και άλλαζε 2 φορές την ημέρα το νερό. Εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα για τα ψάρια, υπομονή να φύγει με τις αλλαγές του νερού.

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...