Jump to content

Ευκολη αλλαγη νερου απο το εξωτερικο φιλτρο


delta66

Recommended Posts

1. Κοβουμε το λαστιχο εξοδου του φιλτρου.

2. Εφαρμοζουμε στο κομμένο λαστιχο ενα T-Junction και βαζουμε σφιγκτηρες για ασφαλεια.

3. Στη πλαγια εξοδο του Τ-Junction εφαρμοσουμε λαστιχο μηκους μεχρι την αποχετευση ή το μπαλκονι/αυλη και βαζουμε και σε αυτο σφιγκτηρα στην ενωση του με το Τ-Junction.

4. Κοβουμε το λαστιχο κοντα στο Τ-Junction και εφαρμοζουμε ενα βανακι.

5. Εξαγουμε το νερο απο το ενυδρειο ανοιγωντας το βανακι και οταν αδειασει η ποσοτητα που θελουμε, το κλεινουμε και εφαρμοζουμε στην ακρη του μια αντλια με ικανο μανομετρικο να ανεβασει το νερο απο το δοχειο με το νερο της αλλαγης στο ενυδρειο.

6. Βαζουμε την αντλια μεσα στο δοχειο με το νερο της αλλαγης, τη θετουμε σε λειτουργια και ανοιγουμε το βανακι. Το νερο εισαγεται στο ενυδρειο απο το σωληνα εξοδου του φιλτρου μαζι με το νερου που ερχεται απο το φιλτρο.

7. Οταν γεμισει το ενυδρειο, κλεινουμε το βανακι, θετουμε εκτος λειτουργιας την αντλια και την ξεσυνδεουμε απο το λαστιχο, το οποιο μαζουμε πισω απο το ενυδρειο αφου το αδειασουμε καλα απο το νερο που εχει μεινει μεσα του.

Σημειωση 1 : Τα λαστιχα και εξαρτηματα που θα επιλεξει ο καθενας πρεπει να ταιριαζει η διαμετρος τους με τη διαμετρο των σωληνων του φιλτρου και της αντλιας αλλαγης

Σημειωση 2 : Καλο ειναι να χρησιμοποιησουμε ενυδρειακο λαστιχο φιλτρου ή αλφαδολαστιχο διαφανες, για να ελεγχουμε το εσωτερικο του για εναπομείναντα νερα και για ελεγχο καθαρισμου του αν χρειαστει.

Σημειωση 3 :Αν ειναι μακρυα η αποχετευση ή το μπαλκονι/αυλη, δεν συμφερει το ενυδρειακο λαστιχο. Τα αλφαδολαστιχα δεν κανουν ακριβως στα ενυδρειακα εξαρτηματα αλλα με λογο ζορισμα ή ζεσταμα με ζεστο νερο ανοιγουν.

Καλες αλλαγες.

Σπυρος Δελτα

master5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ απλο , εξυπνο και πολυ λειτουργικο.Εδω κολλαει η παροιμια (οποιος δεν εχει μυαλο εχει χερια).Θα το εφαρμοσω με την πρωτη ευκαιρια.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ απλο , εξυπνο και πολυ λειτουργικο.Εδω κολλαει η παροιμια (οποιος δεν εχει μυαλο εχει χερια).Θα το εφαρμοσω με την πρωτη ευκαιρια.

Με διπλά βανάκια δεν χρειάζεται καν το ταυ

Έτσι αλλάζω και εγώ, αλλά με διπλά βανάκια

Link to comment
Share on other sites

Με διπλά βανάκια δεν χρειάζεται καν το ταυ

Έτσι αλλάζω και εγώ, αλλά με διπλά βανάκια

Σωστα αλλα θελεις δυο διπλα βανακια ομως.

Δεν ειναι πολυ πιο ακριβα απο ενα Τ και ενα μονο βανακι?

Link to comment
Share on other sites

Σωστα αλλα θελεις δυο διπλα βανακια ομως.

Δεν ειναι πολυ πιο ακριβα απο ενα Τ και ενα μονο βανακι?

Τα είχε το φίλτρο, δεν εννοώ να τα αγόραζες

Τα περισσότερα φίλτρα έχουν διπλά βανάκια, μόνο μια αντλία θέλεις με το ανάλογο μανομετρικό όπως σωστά είπες και ένα λάστιχο στις σωστές διαστάσεις ( στην περίπτωσή μου 12/16)

Link to comment
Share on other sites

Τα είχε το φίλτρο, δεν εννοώ να τα αγόραζες

Τα περισσότερα φίλτρα έχουν διπλά βανάκια, μόνο μια αντλία θέλεις με το ανάλογο μανομετρικό όπως σωστά είπες και ένα λάστιχο στις σωστές διαστάσεις ( στην περίπτωσή μου 12/16)

Αν το ειχες, ναι ειναι ακομα πιο ευκολο.

Αγοραζεις μονο ενα διπλο βανακι (και οχι μονό), και το εφαρμοζεις στο λαστιχο της αλλαγης με συνδεση προς το ενυδρειο και οχι προς το φιλτρο

Ταφ δεν χρειαζεται ετσι.

Το φιλτρο το βγαζεις εκτος λειτουργιας.

;)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

5. Εξαγουμε το νερο απο το ενυδρειο ανοιγωντας το βανακι και οταν αδειασει η ποσοτητα που θελουμε, το κλεινουμε και εφαρμοζουμε στην ακρη του μια αντλια με ικανο μανομετρικο να ανεβασει το νερο απο το δοχειο με το νερο της αλλαγης στο ενυδρειο.

Πόσο κοστίζει και που το βρίσκουμε; Νομίζω εκτός ενυδρειακών, σε καταστήματα με διάφορα βιομηχανικά είδη. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Πόσο κοστίζει και που το βρίσκουμε; Νομίζω εκτός ενυδρειακών, σε καταστήματα με διάφορα βιομηχανικά είδη. Σωστά;

Το βανακι ή την αντλια

Και τα δυο τα βρισκουμε και σε ενυδρειακα καταστηματα.

Απλα στην αντλια δεν κοιταμε μονο ροη (δλδ ποσα λιτρα γυριζει) αλλα και μανομετρικο κοντα στα δυο μετρα.

Link to comment
Share on other sites

Το βανακι ή την αντλια

Και τα δυο τα βρισκουμε και σε ενυδρειακα καταστηματα.

Απλα στην αντλια δεν κοιταμε μονο ροη (δλδ ποσα λιτρα γυριζει) αλλα και μανομετρικο κοντα στα δυο μετρα.

Για την αντλία με το μανομετρικό ρωτάω τιμή.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Ευχαριστώ πολύ. ;)

Link to comment
Share on other sites

το εχω κανει και εγω για το αδειασμα αυτο και για το γεμισμα μια αντλια στον κουβα και ενα λαστιχο κατευθειαν μεσα.μεαλφαδολαστιχο. :thumbup: θα το κανω ετσι με την αντλια απο τον ιδιο σωληνα ;):D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Κατι σαν αυτο σας πληροφορω οτι ειναι πολυ φτηνο και κανει την δουλεια που θελεις.

post-42399-0-71277000-1379614615_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...