Jump to content

Eheim 2260 Eheim ή 2080


invman

Recommended Posts

καλησπερα θα ηθελα να μου πειτε ποιο απο τα δυο φιλτρα να βαλω στο καινουργιο μου ενυδρειο (ριο 400!).

στο ενυδρειο θα μπουν 2 σκαλαρια που ειναι ζευγαρι 4-5 δισκοι μερικα ραμιρεζι 8-10 λεω..

οσον αφορα την φιλτρανση το εσωτερικο υπαρχει μεσα με τα μαμα υλικα και σκευτομαι αργοτερα ανα βαλω

substract kai siporax...

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Aν θα επρεπε να διαλεξω αναμεσα στα 2 αυτα φιλτρα θα διαλεγα το 2260.

Ριξε μια ματια σε αυτο το θεμα,εχει γινει συζητηση για τα 2 φιλτρα,μπορει να σε βοηθισει να αποφασισεις:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=45936&st=0

Link to comment
Share on other sites

Δαγκωτό το 2080 :) , για διάφορους λόγους κυρίως στις ευκολίες της νέας γεννιάς αλλά και στην χαμηλή κατανάλωση ρεύματος.

Link to comment
Share on other sites

οι ευκολιες με ενδιαφερουν πολυ.με ενδιαφερει κατα την αλλαγη νερου να μπορω να συνδεω τον σωληνα που βγαζει το νερο στο φιλτρο να τον συνδεω με ενα λαστιχο ενυδρειακο που εχω παρει κατευθειαν στο μπανιο .γενικα με ενδιαφερει να μπορω να εχω μια ευκολη αλλαγη νερου οσο ποιο πολυ γινεται.

Link to comment
Share on other sites

To 2260 εχει μεγαλυτερο καδο,μεγαλυτερη κυκλοφορια και λιγοτερες ευκολιες αρα λιγοτερες πιθανοτητες να χαλασει,το μονο μειονεκτημα ειναι η μεγαλυτερη καταναλωση και αυτη οφειλετε στα 2 πρωτα που προανεφερα.

Ειναι σαν αν προσπαθουμε να συγκρινουμε το 2213 με το 2217 και να θεωρουμε το 2213 καλυτερο επειδη εχει μικροτερη καταναλωση απο το 2217 χωρις να υπολογιζουμε οτι τα 2 βασικοτερα σε ενα φιλτρο ειναι ο ογκος της βιολογιας και η κυκλοφορια(κατα τη γνωμη μου).

Τωρα με 20 και 30watt δεν νομιζω να σωθει κανεις ποσο μαλλον αν κανει ενα αθροισμα στα watt σε ολα τα ενυδρειακα προιοντα που χρισημοποιει.

Εγω προσωπικα αυτη τη διαφορα τη βλεπω σαν αλλο ενα μικρο φιλτρο παρεα με το 2080 η' σαν μια προσθετη λαμπα.

ΥΓ.Και με το 2260 μπορεις να κανεις αλλαγες με λαστιχο.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν το εχω δει απο κοντα σε κανενα πετ σοπ που εχω παει ο τροπος χρησης του ειναι ακριβως οπως στην φωτο? EHEIM_2260.jpg

ενα λαστιχο μπαινει ενα βγαινει? γιατι στο 2080 αν δεν κανω δυο σωληνες βγαζουν νερο και ενας το επιστρεφει.

και κατι αλλο τι λαστιχο παιρνει το καθενα?

Link to comment
Share on other sites

Δαγκωτό το 2080 :) , για διάφορους λόγους κυρίως στις ευκολίες της νέας γεννιάς αλλά και στην χαμηλή κατανάλωση ρεύματος.

+1

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν το εχω δει απο κοντα σε κανενα πετ σοπ που εχω παει ο τροπος χρησης του ειναι ακριβως οπως στην φωτο? EHEIM_2260.jpg

ενα λαστιχο μπαινει ενα βγαινει? γιατι στο 2080 αν δεν κανω δυο σωληνες βγαζουν νερο και ενας το επιστρεφει.

και κατι αλλο τι λαστιχο παιρνει το καθενα?

Aν δεις στη photo διπλα απο το λαστιχο εχει αλλο 1 βανακι για τις αλλαγες η' για ευκολο καθαρισμα χωρις να ανοιγεις το καδο(να φευγει η "μουργα"-κατακαθι)

Link to comment
Share on other sites

Να και μια εικονα χωρις το καπακι,για να δεις οτι μπορεις να αναβαθμησεις και την αντλια σε περιπτωση που αργοτερα πας σε μεγαλυτερο ενυδρειο:

http://www.petfrd.com/images/classifiedads/1662/RIMG0065.JPG

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

να σου πω ρε φιλε dragonld απο υλικα τι θελει το 2260 ?

ποσα λιτρα substrat και ποσα siporax?οπως και τι αλλο θα μπορουσα να βαλω?

matrix 1-2 λιτρα?

Link to comment
Share on other sites

Να και μια εικονα χωρις το καπακι,για να δεις οτι μπορεις να αναβαθμησεις και την αντλια σε περιπτωση που αργοτερα πας σε μεγαλυτερο ενυδρειο:

http://www.petfrd.com/images/classifiedads/1662/RIMG0065.JPG

η αντλια εχει ροη 2400 ψαγμενο 100%! δεν ειναι λιγο υπερβολικη?

Link to comment
Share on other sites

To 2260 εχει μεγαλυτερο καδο,μεγαλυτερη κυκλοφορια και λιγοτερες ευκολιες αρα λιγοτερες πιθανοτητες να χαλασει,το μονο μειονεκτημα ειναι η μεγαλυτερη καταναλωση και αυτη οφειλετε στα 2 πρωτα που προανεφερα.

Ειναι σαν αν προσπαθουμε να συγκρινουμε το 2213 με το 2217 και να θεωρουμε το 2213 καλυτερο επειδη εχει μικροτερη καταναλωση απο το 2217 χωρις να υπολογιζουμε οτι τα 2 βασικοτερα σε ενα φιλτρο ειναι ο ογκος της βιολογιας και η κυκλοφορια(κατα τη γνωμη μου).

Τωρα με 20 και 30watt δεν νομιζω να σωθει κανεις ποσο μαλλον αν κανει ενα αθροισμα στα watt σε ολα τα ενυδρειακα προιοντα που χρισημοποιει.

Εγω προσωπικα αυτη τη διαφορα τη βλεπω σαν αλλο ενα μικρο φιλτρο παρεα με το 2080 η' σαν μια προσθετη λαμπα.

ΥΓ.Και με το 2260 μπορεις να κανεις αλλαγες με λαστιχο.

Για 200 λίτρα την ώρα παραπάνω δεν δικαιολογείται η υπερδιπλάσια κατανάλωση.

Όπως έδειξες και στην φώτο ουσιαστικά μιλάμε για μια αντλία μέσα σε ένα κάδο, δε λέω σκυλιά η σειρά classic αλλά η EHEIM εξακολουθεί να πρωτοπορεί με τις νέες γενιές με τη γνωστή αξιοπιστία της αλλά και τις ευκολίες τους, π.χ. κάδους, προφίλτρα και φυσικά την χαμηλή κατανάλωση. 30 watt 24/7 δεν είναι λίγα αν τα υπολογίσεις σε διάτημα ενός χρόνου ή ακόμα καλύτερα στη διάρκεια ζωής του.(που είναι πολλάααα χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

η αντλια εχει ροη 2400 ψαγμενο 100%! δεν ειναι λιγο υπερβολικη?

Για αυτο ειπα σε περιπτωση που πας σε περισοτερα λιτρα,μπορει σε 1 χρονο να αποφασισεις να κανεις ενα 2μετρο με τα 2πλασια 3πλασια λιτρα.

Τωρα για τα υλικα,εγω θα το γεμιζα ολο με substrat pro,και σαν 2η επιλογη για το κοστος,θα το γεμιζα με siporax.

Link to comment
Share on other sites

Για 200 λίτρα την ώρα παραπάνω δεν δικαιολογείται η υπερδιπλάσια κατανάλωση.

Όπως έδειξες και στην φώτο ουσιαστικά μιλάμε για μια αντλία μέσα σε ένα κάδο, δε λέω σκυλιά η σειρά classic αλλά η EHEIM εξακολουθεί να πρωτοπορεί με τις νέες γενιές με τη γνωστή αξιοπιστία της αλλά και τις ευκολίες τους, π.χ. κάδους, προφίλτρα και φυσικά την χαμηλή κατανάλωση. 30 watt 24/7 δεν είναι λίγα αν τα υπολογίσεις σε διάτημα ενός χρόνου ή ακόμα καλύτερα στη διάρκεια ζωής του.(που είναι πολλάααα χρόνια)

H διαφορα δεν ειναι 200 λιτρα ειναι 700 λιτρα.

Τωρα για την εξοικονομιση ενεργειας ολα ειναι σχετικα και απο ποια πλευρα το βλεπει κανεις.

Ενα ματι κουζινας καιει 2000-3000W οποτε οσα θα δωσουμε για να μαγειρευουμε για ενα χρονο,θα τρωγαμε σε μαγειρειο και θα γλιτωναμε και τα 1000-1500 ευρω που εχει η κουζινα. :)

Link to comment
Share on other sites

η εχειμ προτηνει αυτο για τα υλικα.

κατι τετοιο λεω και εγω δηλαδη τα 2/3 του καδου sυbstrat pro το 1/3 siporax και λιγο ασπρο σφουγγαρακι..

τι λετε ρε παιδια?τελικα τι λαστιχο παιρνουν???

Link to comment
Share on other sites

Κωδικός: 61016

Κατηγορία: Προϊόντα » ΨΑΡΙΑ » ΦΙΛΤΡΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ » ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΦΙΛΤΡΑ » EHEIM

Περιγραφή: Eheim external filter 2260

Κατασκευαστής: EHEIM

Προέλευση: Germany

ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ

Χαρακτηριστικά:

Εξωτερικό φίλτρο κατάλληλο για ενυδρείο μέχρι 1500 λίτρα.

* Κυκλοφορία νερού: 1900 λίτρα/ώρα.

* Κατάλληλο για ενυδρείο μέχρι 1500 λίτρα.

* Χωρητικότητα κάδου: 18,0 λίτρα.

* Κατανάλωση ρεύματος: 50 watt.

* 3 χρόνια εγγύηση.

Εγγύηση: Εγγύηση 3 ετών

KAI

Κωδικός: 61230

Κατηγορία: Προϊόντα » ΨΑΡΙΑ » ΦΙΛΤΡΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ » ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΦΙΛΤΡΑ » EHEIM

Περιγραφή: Eheim professionell 3 2080

Κατασκευαστής: EHEIM

Προέλευση: Germany

ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ

Χαρακτηριστικά:

Εξωτερικό φίλτρο για ενυδρεία. Διαθέτει μεγάλο χώρο για τα υλικά φιλτραρίσματος. Επίσης το συγκεκριμένο φίλτρο παίρνει νερό από 2 σημεία ενώ το καθαρό φιλτραρισμένο νερό το επιστρέφει από μια έξοδο. Αυτό εξασφαλίζει μέγιστη βιολογική ισορροπία στο ενυδρείο. Η αντλία που διαθέτει το φίλτρο είναι ρυθμιζόμενη ανάλογα με την κυκλοφορία που θέλουμε.

* Κυκλοφορία νερού: 1700 λίτρα/ώρα.

* Μανομετρικό: 2,8 μέτρα.

* Χωρητικότητα κάδου: 12 + 1 λίτρα.

* Κατάλληλο για ενυδρείο μέχρι 1200 λίτρα.

* Κατανάλωση ρεύματος: 20 watt.

* Διαστάσεις: 56,7 εκ* 33,0 εκ* 33,0 εκ.

* 3 χρόνια εγγύηση.

Εγγύηση: Εγγύηση 3 ετών

Link to comment
Share on other sites

Κωδικός: 61016

Κατηγορία: Προϊόντα » ΨΑΡΙΑ » ΦΙΛΤΡΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ » ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΦΙΛΤΡΑ » EHEIM

Περιγραφή: Eheim external filter 2260

Κατασκευαστής: EHEIM

Προέλευση: Germany

ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ

Χαρακτηριστικά:

Εξωτερικό φίλτρο κατάλληλο για ενυδρείο μέχρι 1500 λίτρα.

* Κυκλοφορία νερού: 1900 λίτρα/ώρα.

* Κατάλληλο για ενυδρείο μέχρι 1500 λίτρα.

* Χωρητικότητα κάδου: 18,0 λίτρα.

* Κατανάλωση ρεύματος: 50 watt.

* 3 χρόνια εγγύηση.

Εγγύηση: Εγγύηση 3 ετών

KAI

Κωδικός: 61230

Κατηγορία: Προϊόντα » ΨΑΡΙΑ » ΦΙΛΤΡΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ » ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΦΙΛΤΡΑ » EHEIM

Περιγραφή: Eheim professionell 3 2080

Κατασκευαστής: EHEIM

Προέλευση: Germany

ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ

Χαρακτηριστικά:

Εξωτερικό φίλτρο για ενυδρεία. Διαθέτει μεγάλο χώρο για τα υλικά φιλτραρίσματος. Επίσης το συγκεκριμένο φίλτρο παίρνει νερό από 2 σημεία ενώ το καθαρό φιλτραρισμένο νερό το επιστρέφει από μια έξοδο. Αυτό εξασφαλίζει μέγιστη βιολογική ισορροπία στο ενυδρείο. Η αντλία που διαθέτει το φίλτρο είναι ρυθμιζόμενη ανάλογα με την κυκλοφορία που θέλουμε.

* Κυκλοφορία νερού: 1700 λίτρα/ώρα.

* Μανομετρικό: 2,8 μέτρα.

* Χωρητικότητα κάδου: 12 + 1 λίτρα.

* Κατάλληλο για ενυδρείο μέχρι 1200 λίτρα.

* Κατανάλωση ρεύματος: 20 watt.

* Διαστάσεις: 56,7 εκ* 33,0 εκ* 33,0 εκ.

* 3 χρόνια εγγύηση.

Εγγύηση: Εγγύηση 3 ετών

Το 2260 βγαινει ΚΑΙ με τη αντλια 2060 που εχει 2400λ/ω καθως επισης μπορει να αναβαθμιστει και με την 2062 που ειναι 3400λ/ω.

Link to comment
Share on other sites

Κωδικός: 61016

Κατηγορία: Προϊόντα » ΨΑΡΙΑ » ΦΙΛΤΡΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ » ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΦΙΛΤΡΑ » EHEIM

Περιγραφή: Eheim external filter 2260

Κατασκευαστής: EHEIM

Προέλευση: Germany

ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ

Χαρακτηριστικά:

Εξωτερικό φίλτρο κατάλληλο για ενυδρείο μέχρι 1500 λίτρα.

* Κυκλοφορία νερού: 1900 λίτρα/ώρα.

* Κατάλληλο για ενυδρείο μέχρι 1500 λίτρα.

* Χωρητικότητα κάδου: 18,0 λίτρα.

* Κατανάλωση ρεύματος: 50 watt.

* 3 χρόνια εγγύηση.

Εγγύηση: Εγγύηση 3 ετών

KAI

Κωδικός: 61230

Κατηγορία: Προϊόντα » ΨΑΡΙΑ » ΦΙΛΤΡΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ » ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΦΙΛΤΡΑ » EHEIM

Περιγραφή: Eheim professionell 3 2080

Κατασκευαστής: EHEIM

Προέλευση: Germany

ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ

Χαρακτηριστικά:

Εξωτερικό φίλτρο για ενυδρεία. Διαθέτει μεγάλο χώρο για τα υλικά φιλτραρίσματος. Επίσης το συγκεκριμένο φίλτρο παίρνει νερό από 2 σημεία ενώ το καθαρό φιλτραρισμένο νερό το επιστρέφει από μια έξοδο. Αυτό εξασφαλίζει μέγιστη βιολογική ισορροπία στο ενυδρείο. Η αντλία που διαθέτει το φίλτρο είναι ρυθμιζόμενη ανάλογα με την κυκλοφορία που θέλουμε.

* Κυκλοφορία νερού: 1700 λίτρα/ώρα.

* Μανομετρικό: 2,8 μέτρα.

* Χωρητικότητα κάδου: 12 + 1 λίτρα.

* Κατάλληλο για ενυδρείο μέχρι 1200 λίτρα.

* Κατανάλωση ρεύματος: 20 watt.

* Διαστάσεις: 56,7 εκ* 33,0 εκ* 33,0 εκ.

* 3 χρόνια εγγύηση.

Εγγύηση: Εγγύηση 3 ετών

συμφωνω αλλα εχω στελει μυνημα στα παιδια και η ροη αφορα το παλιο μοντελο.γι'αυτο ξαναλεω η ροη ειναι 2400 :)

οριστε και το λινκ απο την εχειμ

Link to comment
Share on other sites

η εχειμ προτηνει αυτο για τα υλικα.

κατι τετοιο λεω και εγω δηλαδη τα 2/3 του καδου sυbstrat pro το 1/3 siporax και λιγο ασπρο σφουγγαρακι..

τι λετε ρε παιδια?τελικα τι λαστιχο παιρνουν???

To eheim mech που προτινει η eheim ειναι για μηχανικο φιλτραρισμα δεν ειναι βιολογικο σαν το siporax.

Mπορεις να βαλει και siporax μαζι με το substrat pro αλλα οχι στην ιδια διαταξη που θα εβαζες το eheim mech.

Τα λαστιχα αν θυμαμαι καλα ειναι 25/34mm intake και 16/22mm output.

Link to comment
Share on other sites

Το 2260 βγαινει ΚΑΙ με τη αντλια 2060 που εχει 2400λ/ω καθως επισης μπορει να αναβαθμιστει και με την 2062 που ειναι 3400λ/ω.

συμφωνω αλλα εχω στελει μυνημα στα παιδια και η ροη αφορα το παλιο μοντελο.γι'αυτο ξαναλεω η ροη ειναι 2400 :)

οριστε και το λινκ απο την εχειμ

Οκ αλλά παραμένει μια αντλία μέσα σε ένα κάδο χωρίς καλάθια υλικών, χωρίς προφίλτρο και με μεγάλη κατανάλωση :)

Τέλος πάντων για να κλείσει το θέμα προσωπικά δεν θα έπερνα κάτι το οποίο έχει τεχνολογία 30ετίας όταν υπάρχουν πιο εξελιγμένα προϊόντα από την ίδια αξιόπιστη εταιρία, και μιας και ανέφερες τις κουζίνες, δες μοντέλα 30 χρόνια πίσω και δες και σημερινά :)

Link to comment
Share on other sites

Οκ αλλά παραμένει μια αντλία μέσα σε ένα κάδο χωρίς καλάθια υλικών, χωρίς προφίλτρο και με μεγάλη κατανάλωση :)

Τέλος πάντων για να κλείσει το θέμα προσωπικά δεν θα έπερνα κάτι το οποίο έχει τεχνολογία 30ετίας όταν υπάρχουν πιο εξελιγμένα προϊόντα από την ίδια αξιόπιστη εταιρία, και μιας και ανέφερες τις κουζίνες, δες μοντέλα 30 χρόνια πίσω και δες και σημερινά :)

Aνοιξε ενα θεμα και κανε μια δημοσκοπιση σχετικα με το τι φιλτρα χρισημοποιουμε απο την eheim.

Θα δεις οτι το 90% προτιμα τα classic απο τα ecco και τα pro,και ο μοναδικος λογος ειναι οτι τα απλα και λιτα φιλτρα ειναι καλυτερα απο τα νεα.

Και στη τελικη τι το παραπανω εχουν;

Κανε μια μικρη αναφορα στις ευκολιες που εχει το 2080 συγκριτικα με το 2260.

Γιατι σε λιγοτερα λιτρα προτινουμε 2213 2215 2217 και τωρα ξαφνικα μας πιανει η τεχνολογικη επιροη;

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

οντως το 2260 ειναι ενα κουβας με μια αντλια δεν εχει τις ευκολιες του 2080 αλλα εμενα με ενδιαφερει ποιο θα φιλτραρει καλυτερα.την μονη απαιτηση που εχω ειναι να μπορω να συνδεω σε οποιο απο τα δυο παρω ενα λαστιχο που εχω για τις ρουτηνες.

Link to comment
Share on other sites

οντως το 2260 ειναι ενα κουβας με μια αντλια δεν εχει τις ευκολιες του 2080 αλλα εμενα με ενδιαφερει ποιο θα φιλτραρει καλυτερα.την μονη απαιτηση που εχω ειναι να μπορω να συνδεω σε οποιο απο τα δυο παρω ενα λαστιχο που εχω για τις ρουτηνες.

Kαι το 2080 φιλε μου ενας κουβας με μια αντλια ειναι,απλα ειναι πιο ομορφος κουβας.

Επειδη εχουμε τις ιδιες απαιτησεις απο ενα φιλτρο(φιλτρανση) για αυτο και επιμενω στο 2260.

Αν ηθελες κατι ομορφο με ευκολιες,ενα συνχρονο φιλτρο που θα σου προτινα ειναι το fluval G6.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Kαι το 2080 φιλε μου ενας κουβας με μια αντλια ειναι,απλα ειναι πιο ομορφος κουβας.

Επειδη εχουμε τις ιδιες απαιτησεις απο ενα φιλτρο(φιλτρανση) για αυτο και επιμενω στο 2260.

Αν ηθελες κατι ομορφο με ευκολιες,ενα συνχρονο φιλτρο που θα σου προτινα ειναι το fluval G6.

συμφωνω και λεω οτι δεν με ενδιαφερει ποιο ειναι ποιο ωραιο αλλα ποιο θα μου κανει καλυτερα την δουλεια

μου.μαλλον λεω για το 2260 αλλα φοβαμαι λιγο για την ροη ...οι δισκοι απο τα λιγα που ξερω δεν θελουν ροη ... :)

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω και λεω οτι δεν με ενδιαφερει ποιο ειναι ποιο ωραιο αλλα ποιο θα μου κανει καλυτερα την δουλεια

μου.μαλλον λεω για το 2260 αλλα φοβαμαι λιγο για την ροη ...οι δισκοι απο τα λιγα που ξερω δεν θελουν ροη ... :)

Για αυτο θα σε βοηθισουν οι δισκαδες,εγω δεν γνωριζω να σου πω για αυτο το θεμα.

Εγω σου ειπα τη γνωμη μου για τα 2260 και 2080.

Αν θες χαμηλοτερη ροη μπορεις να βαλεις 2x 2217.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...