Jump to content

Eheim 2260 Eheim ή 2080


invman

Recommended Posts

καλησπερα θα ηθελα να μου πειτε ποιο απο τα δυο φιλτρα να βαλω στο καινουργιο μου ενυδρειο (ριο 400!).

στο ενυδρειο θα μπουν 2 σκαλαρια που ειναι ζευγαρι 4-5 δισκοι μερικα ραμιρεζι 8-10 λεω..

οσον αφορα την φιλτρανση το εσωτερικο υπαρχει μεσα με τα μαμα υλικα και σκευτομαι αργοτερα ανα βαλω

substract kai siporax...

ευχαριστω.

Αυτό καλό θα ήταν να το αποφύγεις γιατί θα έχεις σκοτωμούς ... ζευγαράκι καλύτερα.

Η ροή στους δίσκους ... προτείνεται χαμηλή .... σε αυτό σε βοηθάνε τα βανάκια .... μειώνεις της ΕΞΑγωγής στον βαθμό που θέλεις. Άλλος τρόπος ... ανοίγεις με τρυπάνι τις τρύπες του spray bar ή αν είναι ακόμα δυνατή η ροή μπορείς και να στρέψεις το spray bar ώστε να κοιτάνε οι τρύπες το τζάμι.- :)

Link to comment
Share on other sites

ρε μεγαλε αυτο ομως εχει μικρο καδο.

14,5 λίτρα είναι μικρός κάδος;! ;)

Μήπως πρέπει να δεις τη λύση σαμπ;

Link to comment
Share on other sites

παιδια να προσθεσω οσον αφορα την φυλτρανση οτι υπαρχει και το εσωτερικο που εχει ροη 1500 λιτρα την ωρα..μηπως με ενα 2217 και το εσωτερικο θα ημουν ενταξει???

Link to comment
Share on other sites

14,5 λίτρα είναι μικρός κάδος;! ;)

Μήπως πρέπει να δεις τη λύση σαμπ;

14.5 λιτρα ειναι ο ογκος του καδου οχι το ποσα λιτρα υλικα χωραει.

Link to comment
Share on other sites

παιδια να προσθεσω οσον αφορα την φυλτρανση οτι υπαρχει και το εσωτερικο που εχει ροη 1500 λιτρα την ωρα..μηπως με ενα 2217 και το εσωτερικο θα ημουν ενταξει???

Αν αποριψουμε το 2260 λογο ροης(ο φιλος discus fan σου eδωσε τη λυση για το τι θα κανεις με τη ροη)

Μια εναλακτικη ειναι 2x2217 μαζι με το εσωτερικο η' 2x 2217 αφεροντας το εσωτερικο.

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησα να αφαιρεσω το εσωτερικο και απο τα νευρα μου πηγα να σπασω το ενυδρειο!2400 ροη το 2260 + 1500 το εσωτερικο δεν ειναι πολλα για 380 λιτρα καθαρα??

Link to comment
Share on other sites

Τα specifications που γραφτηκαν για το 2080 τουλαχιστον ενδεχεται να εχουν λαθη.

Η καταναλωση του ειναι 35W και οχι 20.

Σε ενυδρειο 400 λιτρων εχω το 2080 (που ειμαι ευχαριστημενος) συν δυο koralia-1 κυκλοφορητες, για να καλυψω καλα ολα τα μερη και το βυθο με κυκλοφορια.

Δεν ξερω αν θα φτασει για την ιχθυοφορτωση ομως που αναφερεις (δισκοι σκαλαρια κλπ) παρολη τη τεραστια χωρητικοτητα του.

Εγω εχω 100 tetras μεσα, 4 νανοκιχλιδες και μερικα γατοψαρα. (αλλα καθαριζει καλα ακομα και οταν ειχα γεννα με 150 appelsnail μεσα)

ΥΓ επειδη το εβαλα το 2080 και το ξεχασα απο συντηρηση, το πεθυμησα κι οταν καθομαι να δω το ενυδρειο, ανοιγω καμια φορα το ντουλαπι να το βλεπω κι αυτο ;)

Σοβαρα τωρα ομως, προληπτικα για αποφυγη ανοδου νιτρικων, καθε 6 μηνες το ανοιγω για συντηρση, και καθε 3 μηνες ξεπλενω το προφιλτρο που βγαινει ευκολα απο πανω.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι με ενα 2080 θα εισαι κομπλε.....και οικονομικοτατο!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα για σιγουρα κοιταξα την κουτα του και λεει 30W

Οπως και το επισημο εγχειρίδιο απο το σαιτ της eheim

σελιδα 204 http://www.eheim.de/eheim/pdf/en/anleitung...3_2080_2180.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...