Jump to content

Που μπαίνει ο μετρητής Tds??????


Recommended Posts

Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος που και πως, μπαίνει ο μετρητής TDS πάνω στην αντίστροφη όσμωση???

Η αντίστροφη όσμωση (5 σταδίων) και ο μετρητής είναι από Water Waves.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος που και πως, μπαίνει ο μετρητής TDS πάνω στην αντίστροφη όσμωση???

Η αντίστροφη όσμωση (5 σταδίων) και ο μετρητής είναι από Water Waves.

ποιο tds meter εχεις;;(κανα λινκ βαλε)

εγω παντως αυτο που εχω (απο W.W.το εχω παρει)ειναι αυτο και απλα το βαζεις στο νερο και μετρας.Δεν εφαρμοζεται πανω στην οσμωση απ'οτι ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πάρει αυτό μαζί με κάτι συνδέσεις που φαίνονται στη φωτό.

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=...roduct_id=29809

Απλά δε καταλαβαίνω που πάει.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς μέσα από το forum να ρωτήσεις την ίδια την εταιρία :D;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πάρει αυτό μαζί με κάτι συνδέσεις που φαίνονται στη φωτό.

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=...roduct_id=29809

Απλά δε καταλαβαίνω που πάει.

δεν γνωριζω φιλε μου να σου πω.Γιατι δεν ρωτας τα παιδια στην W.W. Ειναι πολυ εξυπηρετκοι και σιγουρα θα σε βοηθησουν

Link to comment
Share on other sites

Έχω στείλει e-mail. Απλά είπα μήπως πάρω καμιά απάντηση πιο άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Το ταφ με την ένδειξη “IN” το παρεμβάλεις στην είσοδο του νερού από την βρύση προς την ΑΟ.

Το ταφ με την ένδειξη “OUT” το παρεμβάλεις στην έξοδο του καθαρού νερού από την ΑΟ.

Έτσι επιλέγοντας “IN” από τον διακόπτη βλέπεις τι TDS έχει το νερό πριν περάσει από την ΑΟ, και επιλέγοντας “OUT” βλέπεις πόσο καθαρό είναι το νερό σου μετά την επεξεργασία από την ΑΟ.

Όσο ποιο κοντά στο 0 το “OUT” τόσο το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω στείλει e-mail. Απλά είπα μήπως πάρω καμιά απάντση πιο άμεσα.

νομιζω οτι και απο δω απο το φορουμ μπορεις να επικοινωνισεις μαζι τους μεσο πμ αν δεν κανω λαθος

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί να μου πει κάποιος που και πως, μπαίνει ο μετρητής TDS πάνω στην αντίστροφη όσμωση???

Η αντίστροφη όσμωση (5 σταδίων) και ο μετρητής είναι από Water Waves.

έχεις δύο επιλογές...

Η default είναι να βάλεις το ένα Τ ακριβώς μετά τη βρύση που τροφοδοτεί νερό την όσμωση ώστε να μετράς το νερό που "μπαίνει" στην συσκευή. Το άλλο Τ το βάζεις στο σωληνάκι ακριβώς εκεί που γεμίζεις το βαρέλι σου με νερό (μετά τη ρητίνη) για να μετρήσεις εάν η όσμωση σου δουλεύει σωστά και βγάζει 0 (εφόσον είναι 5 σταδίων)

Η δικιά μου έκδοση (έτσι με βολεύει) εφόσον ξέρω οτι το TDS της βρύσης μου είναι σταθερό σε μια τιμή βάζω το ένα Τ μετά από τη μεμβράνη και το δεύτερο Τ μετά τη ρητίνη έτσι ώστε να μπορώ να παρακολουθώ την κατάσταση της μεμβράνης αλλά και πότε θέλει η ρητίνη άλλαγμα.

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικά έτσι όπως το έχεις, ας πούμε ότι στη βρύση έχουμε 400. Στην έξοδο της μεμβράνης τι νούμερο έχεις και τι στην έξοδο της ρητίνης??? Είναι μεγάλη η διαφορά?????

Δηλαδή για να καταλάβω, έτσι όπως το έχεις ακούγεται πολύ ωραία, αλλά βλέπεις μεγάλες αλλαγές στην ένδειξη του μετρητή????

Link to comment
Share on other sites

Ενδεικτικά έτσι όπως το έχεις, ας πούμε ότι στη βρύση έχουμε 400. Στην έξοδο της μεμβράνης τι νούμερο έχεις και τι στην έξοδο της ρητίνης??? Είναι μεγάλη η διαφορά?????

Δηλαδή για να καταλάβω, έτσι όπως το έχεις ακούγεται πολύ ωραία, αλλά βλέπεις μεγάλες αλλαγές στην ένδειξη του μετρητή????

Μετά τη μεμβράνη έχω κάπου 8 και μετά την ρητίνη 0. Η βρύση βγάζει γύρω στο 200. Εάν έχεις μεγαλύτερο TDS στη βρύση θα δεις ελαφρώς μεγαλύτερο TDS μετά την μεμβράνη αλλά μετά τη ρητίνη θα δεις πάλι 0. Απλά φθείρεται πιο γρήγορα η ρητίνη όπως καταλαβαίνεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Και έτσι εσύ καταλαμβαίνεις ότι αν ένας αριθμός από τους δύο αλλάξει, τότε θέλει και αλλαγή το ανάλογο υλικό.

Π.χ. Αν το 8 γείνει 15 και η ένδειξη μετά στη ρητίνη είναι 2 τότε θέλει αλλαγή η μεβράνη.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα για να καταλάβεις δείχνει 246 στην είσοδο του νερού, 6 στην έξοδο πριν από την ρητίνη.

Η ΑΟ είναι 5 σταδίων σαν την δική σου.

Περνώντας μέτρηση μετά την ρητίνη έχω 0. Όταν μετά την ρητίνη δω πάνω από 5 αλλάζω την ρητίνη.

Προσωπικά αν δώ κάπου στο 10 με 15 πριν την ρητίνη αλλάζω τα φίλτρα. Πρόσεχε τα φίλτρα όχι την μεμβράνη.

Η μεμβράνη υπό φυσιολογικές συνθήκες θέλει αλλαγή κάπου στον χρόνο ίσως και παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς εκεί που μπαίνουν τα λάστιχα υπάρχουν κάτι μικρά δαχτυλίδια. Πως βγαίνει το λάστιχο μετά????

Link to comment
Share on other sites

Tα ''μπλέ δακτυλίδια'' είναι ασφάλειες σε συνδέσμους quick fitting.

Bγάζεις αυτούς τους συνδέσμους και πιέζεις με το ένα χέρι το κινούμενο μέρος προς τα κάτω.

Με το άλλο χέρι τραβάς τον σωλήνα να βγεί.

Για να βάλεις ξανά τον σωλήνα , απλά τον πιέζεις να μπεί μέσα στο fitting.

Κατόπιν βάζεις και την ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

έχεις δύο επιλογές...

Η default είναι να βάλεις το ένα Τ ακριβώς μετά τη βρύση που τροφοδοτεί νερό την όσμωση ώστε να μετράς το νερό που "μπαίνει" στην συσκευή. Το άλλο Τ το βάζεις στο σωληνάκι ακριβώς εκεί που γεμίζεις το βαρέλι σου με νερό (μετά τη ρητίνη) για να μετρήσεις εάν η όσμωση σου δουλεύει σωστά και βγάζει 0 (εφόσον είναι 5 σταδίων)

Η δικιά μου έκδοση (έτσι με βολεύει) εφόσον ξέρω οτι το TDS της βρύσης μου είναι σταθερό σε μια τιμή βάζω το ένα Τ μετά από τη μεμβράνη και το δεύτερο Τ μετά τη ρητίνη έτσι ώστε να μπορώ να παρακολουθώ την κατάσταση της μεμβράνης αλλά και πότε θέλει η ρητίνη άλλαγμα.

Η δεύτερη επιλογή είναι και η ποιο σωστή.

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα την Α.Ο σήμερα και όλα πήγαν καλά. Το μετρητή TDS τον έβαλα στην έξοδο της μεβράνης (ΙΝ) και στην έξοδο της ρητίνης (OUT), αφού πριν είχα μετρήσει το νερό από την βρύση.

Το νερό το βρήκα 136, μετά τη μεβράνη βρίσκω 3 και μετά την ρητίνη 0. Από πίεση παροχής έχω 2,5 bar.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι ότι μέτρησα και βρήκα ότι σε 24 ώρες μαζεύω 145 λίτρα καθαρό νερό ενώ η μεβράνη λέει ότι είναι για 284 λίτρα.

Γιατί αυτό????

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα την Α.Ο σήμερα και όλα πήγαν καλά. Το μετρητή TDS τον έβαλα στην έξοδο της μεβράνης (ΙΝ) και στην έξοδο της ρητίνης (OUT), αφού πριν είχα μετρήσει το νερό από την βρύση.

Το νερό το βρήκα 136, μετά τη μεβράνη βρίσκω 3 και μετά την ρητίνη 0. Από πίεση παροχής έχω 2,5 bar.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι ότι μέτρησα και βρήκα ότι σε 24 ώρες μαζεύω 145 λίτρα καθαρό νερό ενώ η μεβράνη λέει ότι είναι για 284 λίτρα.

Γιατί αυτό????

Το κόκκινο είναι ο λόγος. Πρέπει να βάλεις αντλία. Όχι μόνο για να τα μαζεύεις πιο γρήγορα αλλά και για να αποδίδει "σωστά" η όσμωση θες 50-60 psi ανάλογα την μεμβράνη. Δηλαδή περίπου 4 bar και κάτι ψηλά ;)

Link to comment
Share on other sites

Αφού στο εγχειρίδιο της Water Waves λέει μέγιστο 3,4 bar

Link to comment
Share on other sites

Αφού στο εγχειρίδιο της Water Waves λέει μέγιστο 3,4 bar

ρώτα τους για σίγουρα.... εγώ πάντως δυο τύπους μεμβράνης ξέρω και ο ένας δουλεύει με 50 και ο άλλος με 60 psi που είναι πολύ πιο πάνω από τα 2,4 bar που έχεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Τους ρώτησα και μου είπανε ότι φταίει η πίεση της παροχής. Η μεβράνη για μέγιστη απόδοση θέλει 50 psi δηλαδή 3,4bar. Εμένα τρέχει με 2,4 bar και για αυτό βγάζω λιγότερα λίτρα.

Η μόνη λύση για να έχω περισσότερη πίεση είναι η αντλία???? Αν ναι πως γίνεται αυτό???

Link to comment
Share on other sites

Αφού στο εγχειρίδιο της Water Waves λέει μέγιστο 3,4 bar

Καλημερα ,

Καταρχην , εχουμε απαντησει αμεσα σε ολα τα email σου τις τελευταιες μερες .Αν δεν εχεις λαβει καποιο , παρακαλουμε να μας ενημερωσεις.

Στο manual αναφερονται οι προδιαγραφες λειτουργιας της μεμβρανης (δεν αναφερουμε ''μεγιστο'' , αν θυμαμαι καλα ;) )

Εφοσον εχεις επιλεξει ενα συστημα με μεμβρανη DOW FILMTEC 75 GPD, αυτη ειναι σχεδιασμενη να αποδιδει 284 λιτρα/24 ωρο υπο τις παρακατω συνθηκες :

1) πιεση δικτυου : 3,4 bar (=50 psi)

2) θερμοκρασια νερου : 25 βαθμους κελσιου

Οποιαδηποτε διαφοροποιηση απο αυτες τις παραμετρους οδηγει σε μειωμενη ή αυξημενη παραγωγη.Οσο μικροτερη η πιεση/θερμοκρασια νερου , τοσο μικροτερη η παραγωγη (και αντιθετα).

Στα 50 psi , δεν ειναι η μεγιστη αποδοση.Εαν δηλαδη ειχες 100 psi στη βρυση σου , θα ειχες παραγωγη 600 λιτρα την ημερα.

Για να αυξηθει η αποδοση , πρεπει να εγκατασταθει αντλια booster (μετα τα προφιλτρα και πριν τη μεμβρανη).

ΜΦΧ

WW team

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω λάβει τα email, και μάλιστα άμεσα. Κανένα παράπονο. Απλά είχα ήδη ανοίξει το θέμα εδώ και το συνέχισα γιατί μπορεί να έχει και κάποιος άλλος απορίες.

Τώρα αναφορικά με την αντλία, μήπως μπορείς να μου πεις συγκεκριμένα τι είδους αντλία να χρησιμοποιήσω.

Δηλαδή τα χαρακτηριστικά της???

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αναφορικά με την αντλία, μήπως μπορείς να μου πεις συγκεκριμένα τι είδους αντλία να χρησιμοποιήσω.

Δηλαδή τα χαρακτηριστικά της???

Οι αντλιες ειναι συγκεκριμμενες ...λεγονται booster pumps και ειναι σχεδιασμενες για αντιστροφη οσμωση.

Τις δικες μας μπορεις να τις δεις εδω :

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=...category_id=212

(ολες εκτος απο την τελευταια - για τη δικη σου μεμβρανη ειναι η δευτερη και θα υπαρχει διαθεσιμη σε 3 ημερες)

Αυτες αναλαμβανουν να παρασχουν στη μεμβρανη την απαιτουμενη πιεση.Ειναι 24V και εχουν καταλληλους συνδεσμους για να μπουν κατευθειαν πανω στην οσμωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...