Jump to content

Γέννα Ancistrus... ???


aura

Recommended Posts

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα!

Σε ένα 60αρι ενυδρείο, με λίγα φυτά, έβαλα πρίν 10 ημέρες περίπου, δυο ανσιστράκια Gold (albino...?), ένα αρσενικό και ένα μικρό θηλυκό, που τα είχα στο 240αρι με την άσπρη άμμο, αφενός γιατί μου την κάναν άνω κάτω σκάβοντας συνέχεια και αφετέρου γιατί τα φυτά στο 60άρι είχαν πιάσει καφέ και τριχοειδή άλγη.

Στο ενυδρείο αυτό, είχα για περίπου τρείς μήνες ένα Labido (σε νερό βρύσης), μέχρι να καταφέρω να του πάρω το ενυδρείο και την παρέα που έπρεπε.

Αυτό επιτέλους έγινε πριν 5 μέρες και έτσι τα Ancistrus έμειναν μόνα τους από τότε.

Από την πρώτη μέρα που μπήκαν, το Labido τα κυνήγησε πολύ και αυτά έμεναν κρυμένα σε μια σχισμή ενός ξύλου ή κάτω από το φίλτρο.

Πρίν 4 ημέρες τους άλλαξα το 60% του νερού με Α/Ο για να ρίξω σκληρότητες και pH, περιμένωντας οτι κάποια στιγμή, έστω βράδυ με κλειστά πια φώτα θα τα δω... Αλλά αυτά πουθενά και κυρίως ο αρσενικός που το μόνο που κατάφερνα να δω είναι η ουρά και τα πτερύγιά του, που εξείχαν από τη σχισμή του ξύλου και τα κούναγε συνέχεια...

Λέω λοιπον σήμερα, κάτσε να σηκώσω το ξύλο να δω αν είναι καλά (10 μέρες είχα να τον δω...). Αφού το ξύλο σχεδόν το έβγαλα από το νερό, αυτος ξεκόλλησε, κολύμπησε για λίγο, αλλά πριν προλάβω καλά καλά να το ξαναβάλω στη θέση του, πήγε και χώθηκε ξανά στη σχισμή.

Μαζί με το ξύλο σήκωσα και λίγη "μπίχλα" που αιωρήθηκε στο νερό, αλλά δεν με πείραξε, αφου λέω σε λίγα λεπτά θα την καθαρίσει το φίλτρο.

Όπως λοιπόν καθόμουν και παρατηρούσα είδα αυτό:

IMG_0730.jpg

Στην αρχή τρόμαξα... Ωχ λέω σαλιγγάρι είναι και θα το κουβάλησα με κανα φυτό από pet shop...

Παρατηρώντας όμως καλύτερα κατάλαβα οτι μάλλον πρόκειται για γεννητούρια.

Παρακαλώ για την επιβεβαίωσή σας και τις οδηγίες σας.

Μερικές φωτό ακόμα...

IMG_0728.jpg

IMG_07302.jpg

IMG_07282.jpg

Και μια γενική του ενυδρείου...

IMG_0736.jpg

Ευχαριστώ,

Αλέξης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ωραίος ο σπόρος να σου ζήσει!!

καλο θα ήταν αν μπορείς να συλλέξεις τους "σπόρους" και να τους βάλεις σε μiα γεννηστρα μαζι με μια αεραντλία και να φροντίζεις να τα ταΐζεις καλα

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο σπόρος να σου ζήσει!!

καλο θα ήταν αν μπορείς να συλλέξεις τους "σπόρους" και να τους βάλεις σε μiα γεννηστρα μαζι με μια αεραντλία και να φροντίζεις να τα ταΐζεις καλα

Ευχαριστω πολυ.

Τι να τους ταιζω ομως δεν εχω ιδεα...

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν τα σποράκια. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ.

Τι να τους ταιζω ομως δεν εχω ιδεα...

Προμηθεύσου σπιρουλίνα και να έχεις κολοκυθάκια και αγγουράκια τα οποία θα τιμήσουν δεόντως. Αρχίζεις να ταΐζεις όταν ο πατέρας τα αφήσει να βγουν από τη φωλιά.

Θα ήθελα και καμιά φωτογραφία των γονέων αν σου είναι εύκολο ;)

Link to comment
Share on other sites

Προμηθεύσου σπιρουλίνα και να έχεις κολοκυθάκια και αγγουράκια τα οποία θα τιμήσουν δεόντως. Αρχίζεις να ταΐζεις όταν ο πατέρας τα αφήσει να βγουν από τη φωλιά.

Θα ήθελα και καμιά φωτογραφία των γονέων αν σου είναι εύκολο ;)

Thx,

Σπιρουλίνα έχω σε "granulat" μικρά τριμμένα κομματάκια δηλαδή, wafers για pleco έχω επίσης. Τι από τα δύο να βάλω?

Τα αγγουράκια και τα κολοκυθάκια τα βράζουμε πρώτα, γιατί παλιότερα που είχα προσπαθήσει δεν βουλιάζανε με τίποτα...

Φωτο δεν μπορώ να βγάλω τώρα γιατί είναι κρυμμένα.

Δυο παλιότερες, οχι και πολύ καλές, στο άλλο ενυδρείο:

Ο αρσενικός

IMG_0372.jpg

Η θηλυκιά

IMG_0341.jpg

Link to comment
Share on other sites

:D Να σου ζήσουν και καλος ηρθες στο κλαμπ ;)

αν τα μωρα ειναι ελεφθερα να μην ριχνης τροφη γιατη ακομα εχουν τον σακο και μερικες φορες ξεκινουν να τρονε πριν χασουν τον σακο ,και σε αφτην την περιπτοση γινονται σαν μπαλονια και σκανε.

το καλιτερο ειναι να βαλης τα μωρα σε μια γενιστρα με οξυγονο και οταν χασουν τον σακο να τα ταιζης με

σκονη σπιρουλινα μιξ με αυγα αρτεμια με πιπετε. μετα απο καμια εβδομαδα ταιζετα οτι ταιζες τους γονεις,αλα

το καλιτερο ειναι η τροφη να μην εχει πολυ λυπαρα.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησουν.

Albino Ancistrus cf. cirrhosus (πρωην Sp3) ειναι, γιατι εχουν κοκκινα ματια. http://www.planetcatfish.com/catelog/image...p;image_id=7813

Αν ειχαν μαυρα ματια θα ηταν Sp4 http://www.planetcatfish.com/catelog/speci...?species_id=905

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν τα παιδάκια φίλε!!! Αν κρίνω απ' τους γονείς θα γίνουν κουκλάκια...!!! ;) Άντε και στα δικά μας..., οι λεύτερες...! :D

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησουν.

Albino Ancistrus cf. cirrhosus (πρωην Sp3) ειναι, γιατι εχουν κοκκινα ματια. http://www.planetcatfish.com/catelog/image...p;image_id=7813

Αν ειχαν μαυρα ματια θα ηταν Sp4 http://www.planetcatfish.com/catelog/speci...?species_id=905

Ακριβώς γι'αυτό ζήτησα φωτογραφίες ;)

Όσον αφορά τη διατροφή, ακολούθα τη συμβουλή του djtonyel πιο πάνω. Όσον αφορά τα λαχανικά, είναι λογικό να μη βουλιάζουν. Το κολοκυθάκι μπορείς να το ψιλοβράσεις για να μαλακώσει λιγάκι, αλλά για να καταφέρεις να τα βουλιάξεις θα πρέπει να τα καρφώσεις σε κανένα πιρούνι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ όλους για τις ευχές σας.

Επειδή αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει η δυνατότητα να μπουν σε άλλο ενυδρειο, θα ξεκινήσω σιγά σιγά με ταμπλετες και αγγουροκολοκυθα και βλέποντας τις εξελίξεις θα επανέλθω.

Ελπίζω να καταφέρω να μεγαλώσουν μερικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους...

Ενα μικρό update μετά από 6 μέρες:

έχω καταφέρει να δω να τριγυρνάν 5 ανσιστράκια, συνήθως κολλημένα πάνω στα τζάμια, όπως από την πρώτη μέρα

IMG_0753.jpg

ο πατέρας κάθεται ακόμα κρυμμένος και αερίζει...

κολοκύθια, αγγούρια και waffers για pleco τα περιποιείται αποκλειστικά η μαμά. Τα μικρά αδιαφορούν και δεν φεύγουν απο τα τζάμια

Εχω κάνει ήδη 2 αλλαγές νερού, σκέτο από Α/Ο (+Discus Trace). Στη σημερινή αλλαγή μήπως να έβαζα και λίγο βρύσης για να ανεβάσω σκληρότητες, μηπως είναι καλύτερα για τα μικρά?

Οι μετρήσεις μου είναι:

TDS = 082

pH = 7.4

GH = 4

KH = 3

Και μερικές σημερινές φωτο ακόμα:

IMG_0746.jpg

IMG_0749.jpg

IMG_0744.jpg

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τα μικρά σου είναι αδύνατα... Δεν θα σου αντέξουν. Για να καταλάβεις τι σου λέω, στην τελευταία σου φωτογραφία που φαίνονται 2 Ancistrus, το δεξιά έχει γεμάτο στομάχι και το αριστερά έχει άδειο. Τις τροφές που ρίχνεις μέσα στο ενυδρείο καλό είναι να τις κάνεις σκόνη. Εγώ φτιάχνω ένα mix στο μπλέντερ, με όλες τις τροφές που έχω το οποίο είναι από πούδρα, μέχρι σκόνη. Αυτό διαλύεται μέσα στο ενυδρείο, το μυρίζουν εύκολα τα μικρά και μπορούν να το φάνε από παντού. Απλά θέλει προσοχή στη ποσότητα. Πρέπει να ρίχνεις πολύ λίγο για να μην ανεβάσεις νιτρικά.

Link to comment
Share on other sites

Τα μικρά σου είναι αδύνατα... Δεν θα σου αντέξουν. Για να καταλάβεις τι σου λέω, στην τελευταία σου φωτογραφία που φαίνονται 2 Ancistrus, το δεξιά έχει γεμάτο στομάχι και το αριστερά έχει άδειο. Τις τροφές που ρίχνεις μέσα στο ενυδρείο καλό είναι να τις κάνεις σκόνη. Εγώ φτιάχνω ένα mix στο μπλέντερ, με όλες τις τροφές που έχω το οποίο είναι από πούδρα, μέχρι σκόνη. Αυτό διαλύεται μέσα στο ενυδρείο, το μυρίζουν εύκολα τα μικρά και μπορούν να το φάνε από παντού. Απλά θέλει προσοχή στη ποσότητα. Πρέπει να ρίχνεις πολύ λίγο για να μην ανεβάσεις νιτρικά.

Merci...

Link to comment
Share on other sites

Τα μικρά σου είναι αδύνατα... Δεν θα σου αντέξουν. Για να καταλάβεις τι σου λέω, στην τελευταία σου φωτογραφία που φαίνονται 2 Ancistrus, το δεξιά έχει γεμάτο στομάχι και το αριστερά έχει άδειο. Τις τροφές που ρίχνεις μέσα στο ενυδρείο καλό είναι να τις κάνεις σκόνη. Εγώ φτιάχνω ένα mix στο μπλέντερ, με όλες τις τροφές που έχω το οποίο είναι από πούδρα, μέχρι σκόνη. Αυτό διαλύεται μέσα στο ενυδρείο, το μυρίζουν εύκολα τα μικρά και μπορούν να το φάνε από παντού. Απλά θέλει προσοχή στη ποσότητα. Πρέπει να ρίχνεις πολύ λίγο για να μην ανεβάσεις νιτρικά.

Αγόρασα αυτό , κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα αυτό , κάνει?

Κάνει αλλά δεν βυθίζεται αμέσως. Σου προτείνω να το βάζεις πρώτα σε ένα ποτηράκι με νερό ενυδρείου, να το διαλύεις και να το ρίχνεις όλο μαζί μέσα στο ενυδρείο. Αν και όπως σου είπα και πιο πάνω, καλό είναι να το φτιάχνεις μόνος σου με ποικιλία τροφών, όπου θα έχεις και διαφορετική κοκκομετρία τροφής.

Μη ξεχνάμε πως τα Ancistus είναι ως επί τω πλείστον αλγοφάγα και πλεκοτροφές που συμπεριλαμβάνουν σπιρουλίνα αλλά και πράσινη και καφέ άλγη θα είναι ιδανικές γι'αυτά τα ψάρια. Όχι βέβαια πως έχουν πρόβλημα και με την ζωική πρωτεΐνη.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω.

Πρεπει να αποφευγεται και τελειως αν γινεται, το ταισμα με πρωτεινικη κατα βαση τροφη, σε αλγοφαγα ψαρια.

Φρεσκα λαχανικα, ταμπλετες αλγης και σπιρουλινας και φρεσκα ξυλα ειναι οτι καλυτερο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω.

Πρεπει να αποφευγεται και τελειως αν γινεται, το ταισμα με πρωτεινικη κατα βαση τροφη, σε αλγοφαγα ψαρια.

Φρεσκα λαχανικα, ταμπλετες αλγης και σπιρουλινας και φρεσκα ξυλα ειναι οτι καλυτερο.

Έχεις δίκιο καθότι δεν το έγραψα σωστά...

Δεν θα έχουν και πρόβλημα αν μία στο τόσο δεχτούν ζωική πρωτεϊνική τροφή είναι η σωστή πρόταση. Το συχνό τάισμα με ζωική πρωτεϊνική τροφή, μπορεί να επιφέρει σοβαρά προβλήματα στο πεπτικό τους σύστημα με πολλές στομαχικές διαταραχές.

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα αν μπορείς να τα βάλεις σε γεννηστρα, όσα μπορείς τουλάχιστον να πιάσεις, για να εισαι σίγουρος οτι θα τρέφονται σωστά.

Από τροφές (ταμπλέτες, ζαρζαβατικά κλπ.) και βάλε και μια αεραντλία μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα αν μπορείς να τα βάλεις σε γεννηστρα, όσα μπορείς τουλάχιστον να πιάσεις, για να εισαι σίγουρος οτι θα τρέφονται σωστά.

Από τροφές (ταμπλέτες, ζαρζαβατικά κλπ.) και βάλε και μια αεραντλία μέσα.

Αχ μακάρι να μπορούσα, αλλά αυτή τη στιγμή δεν έχω τη δυνατότητα. Θα προσπαθήσω να προετοιμαστώ για την επόμενη.

Πάντως προς το παρόν η κατάστασή τους δίχνει ικανοποιητική, στα αρχάριά μου μάτια τουλάχιστον. Τα περισσότερα που έχω μετρήσει είναι 9, άλλα πιο γεμάτα, άλλα πιο αδύνατα όμως όλα πολύ κινητικά.

Για να δούμε.... :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα μέτρησα 20 μικρά! Βρίσκονται παντού, στα τζάμια,στο χαλίκι, στα φυτά, στο ξύλο, ακόμα και πάνω στο φίλτρο...

Εχουν μεγαλώσει αρκετά, εκτος από 3 ή 4 που φαίνονται πιο μικρά και αδύνατα.

Σε γενικές γραμές πάντως, μάλλον πάμε καλά. Για να δούμε...

Σύντομα και νέες φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Τι φίλτρο έχεις? Εσωτερικό ή εξωτερικό και ποιο?

Μία παράληψη ήταν να σου πω για την είσοδο του φίλτρου. Αν έχει κάποιο εξωτερικό κάνε τον κόπο και άνοιξέ το... Υπάρχει πιθανότητα να έχεις μέσα ζωντανά μωρά. Το ίδιο ισχύει και για το εσωτερικό, αλλά δεν ξέρω τη διάταξή του και το αν θα είναι ζωντανά.

Φυσιολογικά η γέννα πρέπει να σου έδωσε περισσότερα από 40 μικρά. Μπορούν να φτάσουν και τα 80-100, αλλά οι δικοί σου γονείς είναι κάπως μικροί απ'όσο κατάλαβα. Τάιζε καλά (ανά 2ωρο-3ωρο και από λίγο) και να είσαι προσεχτικός στις τιμές ΝΟ2, ΝΟ3 και ΝΗ3/ΝΗ4. Οι αλλαγές πρέπει να γίνονται σωστά, με προετοιμασμένο νερό από θέμα συνθηκών και θερμοκρασίας.

Για 3-4 εβδομάδες θα πρέπει να είσαι πολύ τυπικός... Μετά θα ηρεμήσεις κάπως.

Βάλε μας και καμιά φωτογραφιούλα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...