Jump to content

Γέννα Ancistrus... ???


aura

Recommended Posts

Καλημέρα,

Φιλτρο έχω μόνο εσωτερικό, το Eheim Aquaball 180, φαίνεται λίγο πίσω δεξιά στην γενική φωτό του ενυδρειου, στην αρχή του post. Χτες βράδυ που άλλαξα νερό το άνοιξα και το καθαρισα, αλλά ευτυχώς δεν βρήκα κανένα μικρό μέσα.

Το νερό, σκέτο Α/Ο, το προετοιμαζω για 24 ώρες σε βαρέλι με θερμοστατη και φύλλα Catappa και έτσι κάνω αλλαγές καθε 2η μέρα περίπου το 40% με έτοιμο στις ίδιες συνθήκες (πρόσθετων και discus trace).

Χτες 1η μέρα που ξετσουμισανε τόσα πολλά πραγματικά δυσκολευτικα στην αλλαγή γιατί φοβόμουν μήπως ρουφιξω κανένα, αλλά τελικά τα κατάφερα.

Το ζευγαρακι είναι η πρώτη του γέννα και η θηλυκια είναι νομίζω αρκετά μικρή ακόμα. Φαντάζομαι ότι την πρώτη φορά τα αυγουλακια δεν θα ήταν τόσα πολλά.

Φωτό το απόγευμα με το καλό....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν ενα φωτογραφικό update:

Τα μωρά

IMG_0907.jpg

IMG_0897.jpg

IMG_0878.jpg

Ο υπερήφανος πατέρας με μερικά μωρά, που λόγω χρώματος ίσα που φαίνονται

IMG_0886.jpg

Και τώρα κάτι αξιοπερίεργο... Υπάρχει και ένα ΜΑΥΡΟ μωρό! Sorry για την απαράδεκτη φωτό, αλλά ίσα που το πρόλαβα, μετά κρύφτηκε

IMG_0892.jpg

Ελπίζω τουλάχιστον αυτό να μεγαλώσει για να δω τι θα βγει...

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα κάτι αξιοπερίεργο... Υπάρχει και ένα ΜΑΥΡΟ μωρό! Sorry για την απαράδεκτη φωτό, αλλά ίσα που το πρόλαβα, μετά κρύφτηκε

Ελπίζω τουλάχιστον αυτό να μεγαλώσει για να δω τι θα βγει...

Θα βγει μη αλφικό Ancistrus cf. cirrhosus. Η σπανιότητα να βγει από ζεύγος αλφικών ένα μη αλφικό υποθέτω είναι η ίδια του να βγει αλφικό μωρό από μη αλφικό ζεύγος.

Πολύ ενδιαφέρον πάντως. Θα το ψάξω... :)

Link to comment
Share on other sites

Θα βγει μη αλφικό Ancistrus cf. cirrhosus. Η σπανιότητα να βγει από ζεύγος αλφικών ένα μη αλφικό υποθέτω είναι η ίδια του να βγει αλφικό μωρό από μη αλφικό ζεύγος.

Πολύ ενδιαφέρον πάντως. Θα το ψάξω... :)

Στο παραπάνω που έκανα έντονο "γράψτε" λάθος. Βρήκα κάτι που το καταρρίπτει (και μου φαίνεται λογικό) αλλά ψάχνω για διασταύρωση!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

Υπάρχουν διάφορα είδη αλφισμού. Αυτά είναι τα παρακάτω:

- Οφθαλμικός Αλφισμός (Ocular Albinism - OA): Επηρεάζει μόνο τα μάτια και όχι το δέρμα ή τα μαλλιά. Προκύπτει από μια φυλοσύνδετη χρωμοσωμική κληρονομιά και έτσι εμφανίζεται κυρίως στα αρσενικά. (σημ.stormtrooper: Έχουμε το ξύρισμα, έχουμε τον στρατό, τώρα έχουμε και τον αλφισμό :) )

- Oculocutaneous Αλφισμός (Oculocutaneous Albinism - OCA): Επηρεάζει τα μάτια ("oculo-"), το δέρμα ("-cutaneous") και τα μαλλιά κι έχει κάποιες ιδιαίτερες κι εξειδικευμένες υποκατηγορίες.

- Σύνδρομο Hermansky-Pudlak (Hermansky-Pudlak Syndrome - HPS): Πρόκειται για ένα σπάνιο είδος αλφισμού, που παρουσιάζεται συχνά στο Πουέρτο Ρίκο. Μπορεί να συνοδεύεται με αιμορραγικές διαταραχές, εκχυμώσεις, προβλήματα στους πνεύμονες και εντερικές διαταραχές.

- Σύνδρομο Chediak-Higashi (Chediak-Higashi Syndrome): Είναι μια άλλη σπάνια μορφή αλφισμού. Δημιουργείται από μία ανωμαλία σε ορισμένα είδη λευκών αιμοσφαιρίων, μειώνοντας αντίσταση στις λοιμώξεις.

- Σύνδρομο Griscelli (Griscelli Syndrome): Πρόκειται για ένα εξαιρετικά σπάνιο είδος αλφισμού. Στην πραγματικότητα, υπάρχουν μόνο 60 γνωστές περιπτώσεις σε όλο τον κόσμο. Όπως το Σύνδρομο Chediak-Higashi, περιλαμβάνει ανοσοανεπάρκειας και μπορεί επίσης να συνοδεύεται από νευρολογικά προβλήματα.

Οι παραπάνω τύποι αλφισμού επηρεάζουν διαφορετικά γονίδια. Αν δύο άνθρωποι με τον ίδιο τύπο αλφισμού αναπαραγούν, όλα τα παιδιά τους θα έχουν αλφικά. Αν δύο άνθρωποι με δύο διαφορετικούς τύπους αλφισμού αποκτήσουν παιδιά, κανένα από τα παιδιά τους δεν θα είναι αλφικό. Οι γενετική είναι κάπως περίπλοκη, αλλά σε γενικές γραμμές κάπως έτσι λειτουργεί.

Τα παραπάνω ισχύουν για τους ανθρώπους, αλλά και στα ζώα δεν υπάρχουν πολλές και σημαντικές διαφορές... Το πρόβλημά μας εδώ είναι άλλο... Έχουμε και αλφικά μωρά αλλά κι ένα κανονικό! Το ψάξιμο συνεχίζεται...

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά ο αλφισμός είναι υπολλειπόμενο γονίδιο άρα αποκλείεται να βγει κανονικό άτομο από αλφικούς γονείς... Παρόλ' αυτά το περιστατικό αποδεικνύει πόσο περίπλοκη είναι η γεννετική και εφόσον μιλάμε για ψάρια δεν πρόκειται να βγάλουμε άκρη... Τρούπη καλύτερα σταμάτα την έρευνα (τα παραπάνω ισχύουν για ανθρώπους οπότε δεν έχουν σχέση)... :)

Link to comment
Share on other sites

Τρούπη καλύτερα σταμάτα την έρευνα (τα παραπάνω ισχύουν για ανθρώπους οπότε δεν έχουν σχέση)... :)

Υπάρχει σύνδεση και πολλά κοινά! Δεν ξέρω όμως αν θα καταφέρω να βγάλω άκρη!

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω οτι τα μωρα εχασαν τον σακο τορα ξεκινανε να τρωνε καλη επιτιχια.δεν πιστευω να εχεις προβλιμα ειναι πολυ ευκολο να τα μεγαλοσης. :)

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω οτι τα μωρα εχασαν τον σακο τορα ξεκινανε να τρωνε καλη επιτιχια.δεν πιστευω να εχεις προβλιμα ειναι πολυ ευκολο να τα μεγαλοσης. :)

Μήπως παρατηρώντας την 3η φωτο παραπάνω, μπορεί κάποιος να μου πει αυτό το μαύρο μέσα στην κοιλιά τους είναι φαγητό ή τα εσωτερικά τους όργανα?

Ρωτάω μήπως έτσι καταλαβαίνει κανείς ποιά τρώνε και ποιά όχι ή ποιά περισσότερο και ποιά πιο λίγο...

Sorry για τις τυχον αφελείς ερωτήσεις, αλλά η γενικότερη εμπειρία μου είναι μηδενικη, πόσο μάλλον σε σχέση με τις αναπαραγωγές και τα μωρούλια.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει σύνδεση και πολλά κοινά! Δεν ξέρω όμως αν θα καταφέρω να βγάλω άκρη!

Ναι σίγουρα απλά (από γνώσεις 3ης λυκείου) υπάρχουν και πολυγονιδιακοί χαρακτήρες, δηλαδή χαρακτήρες που εξαρτώνται από το συνδυασμό πολλών γονιδίων μαζί και γενικώς πολλές εξαιρέσεις... Υπάρχουν ομοιότητες αλλά στη γεννετική υπάρχουν πολλοί παράγοντες που διαφέρουν και επίσης πολλοί παράγοντες που αγνοούμε ειδικά αν μιλάμε για ψάρια στα οποία δε νομίζω να έχει μελετηθεί τόσο διεξοδικά ο τρόπος κληρονόμησης διαφόρων χαρακτηριστικών...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως παρατηρώντας την 3η φωτο παραπάνω, μπορεί κάποιος να μου πει αυτό το μαύρο μέσα στην κοιλιά τους είναι φαγητό ή τα εσωτερικά τους όργανα?

Ρωτάω μήπως έτσι καταλαβαίνει κανείς ποιά τρώνε και ποιά όχι ή ποιά περισσότερο και ποιά πιο λίγο...

Sorry για τις τυχον αφελείς ερωτήσεις, αλλά η γενικότερη εμπειρία μου είναι μηδενικη, πόσο μάλλον σε σχέση με τις αναπαραγωγές και τα μωρούλια.

Ευχαριστώ.

Επειδή δεν είχα ποτέ γέννα από ανκίστρους (αν και ανυπομονώ να ενηλικιωθούν τα δικά μου για να δω μωράκια) δε μπορώ να πω με σιγουριά... Πάντως μπορείς να το καταλάβεις σχετικά εύκολα από το πόσο φουσκωμένες είναι οι κοιλίτσες τους με σύγκριση... Γενικώς στα μωράκια, άσχετα απ' το είδος, θα πρέπει οι κοιλίτσες να είναι αρκετά φουσκωτές κι όχι σχετικά επίπεδες...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως παρατηρώντας την 3η φωτο παραπάνω, μπορεί κάποιος να μου πει αυτό το μαύρο μέσα στην κοιλιά τους είναι φαγητό ή τα εσωτερικά τους όργανα?

Ρωτάω μήπως έτσι καταλαβαίνει κανείς ποιά τρώνε και ποιά όχι ή ποιά περισσότερο και ποιά πιο λίγο...

Sorry για τις τυχον αφελείς ερωτήσεις, αλλά η γενικότερη εμπειρία μου είναι μηδενικη, πόσο μάλλον σε σχέση με τις αναπαραγωγές και τα μωρούλια.

Ευχαριστώ.

Αυτό που κοιτάς είναι να είναι φουσκωμένες οι κοιλίτσες. Αυτό που βλέπεις είναι τα εσωτερικά όργανα του ψαριού μαζί με τροφή!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κοιτάς είναι να είναι φουσκωμένες οι κοιλίτσες. Αυτό που βλέπεις είναι τα εσωτερικά όργανα του ψαριού μαζί με τροφή!

Δηλαδή τα πάω καλά από θέμα ταϊσματος?

Και 2 χτεσινές φωτο του μαυρούλη (κουνημένες... δεν στέκεται πουθενά...)

IMG_1007.jpg

IMG_1009.jpg

Στη 2η φαίνονται και 2 ξανθά αδερφάκια του από κάτω αριστερά.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το ποστ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=448936

στη τρίτη φωτογραφία φαίνεται που η κοιλίτσα του είναι στρογγυλεμένη. Αυτό είναι το επιθυμητό τάισμα!

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το ποστ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=448936

στη τρίτη φωτογραφία φαίνεται που η κοιλίτσα του είναι στρογγυλεμένη. Αυτό είναι το επιθυμητό τάισμα!

Αχ τέλεια, γιατί τα περισσότερα είναι έτσι...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

update...

Τα μικρουλάκια φαίνεται να τα πηγαίνουν καλά και μέρα με τη μέρα μεγαλώνουν όλο και περισσότερο...

IMG_1217.jpg

Εδώ ο μαυρούλης, σαν τη μύγα μες το γάλα....

IMG_1219.jpg

Αυτό το σκουλικάκι που εμφανίστηκε σήμερα στο τζάμι πρέπει να με ανησυχεί?

IMG_1230.jpg

Κι αν ξέρει κάποιος τι είναι και από που μπορεί να προήλθε, θα ήταν πολύ χρήσιμες πληροφορίες...

Ευχαριστώ,

Αλέξης

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το σκουλικάκι που εμφανίστηκε σήμερα στο τζάμι πρέπει να με ανησυχεί?

Κι αν ξέρει κάποιος τι είναι και από που μπορεί να προήλθε, θα ήταν πολύ χρήσιμες πληροφορίες...

Καταρχήν να μη σε ανησυχεί καθόλου... Το ενυδρείο σου είναι με καπάκι ή χωρίς? Υπάρχουν ανοίγματα που χωράνε να μπουν έντομα?

Αν δεν με ξεγελάει η φωτογραφία σου, είναι προνύμφη από αυτό:

IMG_1372_resized.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι με καπάκι που ανοίγει το μισό μπροστά και το μισό πίσω. Το πίσω μισό είναι συνέχεια ανοικτό.

Στη φωτό που έβαλες μοιάζει με σκνίπα. Γενικά σκνίπες έχω πολλές στο σπίτι τον τελευταίο καιρό.

Λες να είναι προνύμφη από αυτές και δεν υπάρχει κίνδυνος?

Αυτό το 60lt ενυδρειάκι έχει περάσει από όλες τις φάσεις, αλλά οτι θα γινότανε και γεννήστρα εντόμων, δεν το φανταζόμουν... :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι με καπάκι που ανοίγει το μισό μπροστά και το μισό πίσω. Το πίσω μισό είναι συνέχεια ανοικτό.

Στη φωτό που έβαλες μοιάζει με σκνίπα. Γενικά σκνίπες έχω πολλές στο σπίτι τον τελευταίο καιρό.

Λες να είναι προνύμφη από αυτές και δεν υπάρχει κίνδυνος?

Αυτό το 60lt ενυδρειάκι έχει περάσει από όλες τις φάσεις, αλλά οτι θα γινότανε και γεννήστρα εντόμων, δεν το φανταζόμουν... :)

Δεν είναι σκνίπα. Είναι αυτά τα μυγάκια που συνηθίζουν να βρίσκονται τα καλοκαίρια μέσα στις τουαλέτες... Δεν έχω βρει την επιστημονική του ονομασία, αλλά νομίζω πως όλοι τα έχουμε δει!

Πάντως μη σε φοβίζει καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Νέο update...

τα παιδάκια τα πάνε μια χαρά... Μεγαλώνουν με γοργούς ρυθμούς και έχω καταφέρει να μετρήσω γύρω στα 40...!

Σα να μην έφταναν όμως αυτά, οι γονείς ξαναγέννησαν :)

Τώρα πρέπει να έχω γύρω στα 70 ψαράκια μέσα στο 60αρι ενυδρείο :)

Μερικές φωτο από τα μεγάλα μωρά...

IMG_1605.jpg

IMG_1611.jpg

IMG_1613.jpg

IMG_1614.jpg

IMG_1615.jpg

IMG_1616.jpg

IMG_1618.jpg

IMG_1623.jpg

και μερικές από τα μικράκια...

IMG_1621.jpg

IMG_1612.jpg

Το χειρότερο βέβαια νομίζω πως δεν είναι ο υπερπληθυσμός, αλλά η μαύρη τριχοειδής άλγη που έχει γεμίσει το ενυδρείο...

IMG_1523.jpg

IMG_1524.jpg

Αραγε μπορώ να κάνω κάτι γι αυτό τώρα χωρίς να βλάψω τα μικρούλια?

Ευχαριστώ και πάλι,

Αλέξης

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ευχάριστα νέα... :)

Καταρχήν μη σε φοβίζει το ότι έχεις 70 μικρά σε 60άρι ενυδρείο. Φυσικά και δεν μπορούν να ζήσουν ως ενήλικα τόσα πολλά σε τόσα λίγα λίτρα, αλλά κάλλιστα μπορείς να τα μεγαλώσεις. Και πολύ περισσότερο ισχύει κάτι τέτοιο από τη στιγμή που το ενυδρείο σου είναι φυτεμένο. Τα φυτά προσφέρουν πάρα πολλά σε ένα ενυδρείο γεννήστρα.

Όσον αφορά την άλγη... Είναι δείγμα της ποιότητας του νερού σου. Οι άλγες σε ενημερώνουν για το αν κάτι πάει καλά ή όχι στο ενυδρείο σου. Διάβασε το παρακάτω link και θα βρεις τις πληροφορίες που θες για το συγκεκριμένο είδος άλγης :)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=449801

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την άλγη... Είναι δείγμα της ποιότητας του νερού σου. Οι άλγες σε ενημερώνουν για το αν κάτι πάει καλά ή όχι στο ενυδρείο σου. Διάβασε το παρακάτω link και θα βρεις τις πληροφορίες που θες για το συγκεκριμένο είδος άλγης :)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=449801

Διαβάζοντας το παραπάνω άρθρο, θεωρώ οτι η αιτίες εμφάνισης της συγκεκριμένης άλγης είναι:

1. Η απότομη κατάργηση των λιπασμάτων από τη μέρα που γεννήσαν τα ανσιστράκια (περίπου 2 μήνες τώρα)

2. Η αύξηση της διάρκειας του φωτισμού από τις 9 στις 11 ώρες (με το σκεπτικό να δω άλγες ωστε να τρώνε τα μικρά, κάτι που προφανώς αποδείκνύεται λάθος)

3. Η έλειψη CO2 (δεν είχα βέβαια ούτε πριν...) και

4. Η μάλλον αυξημένη ροή νερού στα σημεία που εμφανίστηκε

Επειδή απ' ότι φαίνεται τα νέα μικρούλια θα μείνουν στο ενυδρείο αυτό για πάνω από 2 μήνες ακόμα, ώστε να δυναμώσουν για να δωθούν - μετακινηθούν, σκέφτομαι να μην την πολεμήσω με οξυζενέ και CO2 ή Excel, αλλά μόνο με κλαδέματα και ξυσίματα...

Οποια άλλη συμβουλή, ευπρόσδεκτη... :)

Link to comment
Share on other sites

Οποια άλλη συμβουλή, ευπρόσδεκτη... :)

Προσωπικά θα συμφωνήσω μαζί σου, καθώς και θα προσθέσω τις αλλαγές νερού. Σίγουρα θα βοηθήσουν κι αυτές :)

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές κάνω 2 φορες την εβδομάδα από 40%... Λες να ήταν καλύτερα 3... ?

Και κάτι άλλο... Η μία Alternanthera Reineckii (που έχει μπόλικη τριχοειδή) έχει μεγαλώσει πολύ, περισσότερο από το ύψος του ενυδρείου, αν κλαδέψω και τα κλαδέματα τα φυτέψω σε άλλο ενυδρείο, θα μεταφέρω και σπόρο της άλγης αυτής?

Μήπως πρέπει να κάνω μια απολύμανση πρώτα με PP ή με χλωρίνη?

Ή να μην το τολμήσω ούτως ή άλλως...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...