Jump to content

Ερωτηση για Moonlight


Hlias85

Recommended Posts

Θελω να φτιαξω diy moonlight απλα εχω μπερδεφτει με το χρωμα του φωτισμου?Για ποιο λογο χρησιμοποιουν το μπλε χρωμα?Εχει καποιο πλεονεκτιμα που δεν εχει το ασπρο?Εγω πιστετευω οτι το ασπρο χρωμα προσομοιαζει καλυτερα το φεγγαρι.Οπως το σκεφτομαι σε ενα ποταμι που πεφτει το φως του φεγγαριου το χρωμα του ειναι ασπρο και οχι μπλε.Και κατι ακομα το μπλε φως αφηνει τα ψαρια να ξεκουραστουν? ;)

Link to comment
Share on other sites

Θελω να φτιαξω diy moonlight απλα εχω μπερδεφτει με το χρωμα του φωτισμου?Για ποιο λογο χρησιμοποιουν το μπλε χρωμα?Εχει καποιο πλεονεκτιμα που δεν εχει το ασπρο?Εγω πιστετευω οτι το ασπρο χρωμα προσομοιαζει καλυτερα το φεγγαρι.Οπως το σκεφτομαι σε ενα ποταμι που πεφτει το φως του φεγγαριου το χρωμα του ειναι ασπρο και οχι μπλε.Και κατι ακομα το μπλε φως αφηνει τα ψαρια να ξεκουραστουν? ;)

οπως σωστα το ανεφερες,το φως που επιλεγει ο χομπιστας εχει να κανει σχεση με το περιβαλλον των ψαριων.αναλογα με το φασμα που εκπεμπει η λαμπα αλλαζουν και οι βαθμοι κελβιν που παραγει.καποιοι οργανισμοι πχ τα κοραλλια εχουν αναγκη απο μια λαμπα οπου θα παραγει απο 14000 κελβιν μεχρι 20000.εσυ ομως δν εχεις αναγκη απο κατι τετοιο αν θελεις ωστοσο να βαλεις μια μπλε λαμπα επειδη σου καθεται καλα στο ματι τοτε οκ,αλλιως καλυτερα τις συνηθισμενες ασπρες

Έγινε επεξεργασία - zakkap
Link to comment
Share on other sites

?!?!?!? Τί είπες τωρα!; οΟ φίλος δεν ρωτάει για λάμπα ενυδρείου αλλα για λαμπα για νυχτερινο φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

Άσπρο του πάγου ;) νομίζω είναι μια καλή προσέγγιση του φεγγαριου

λόγο τησ υγρασίας που υπάρχει στα ποτάμια και τις λίμνες.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καθαρα δλδ θεμα επιλογης.Και μια ερωτηση ακομα.Ποσα watt η καλυτερα lumen ανα λιτρο χρειαται ενα σωστο moonligt ωστε να μην ενοχλει τα ψαρια;

Link to comment
Share on other sites

Και πολυ λές νομίζω. Εγώ είχα κάνει μια πατέντα με ενα λεντάκι, όπου φώτιζε ενα μικρό μερος του ενυδρειού και εμενα προσωπικά μου άρεσε πολύ. Εδεινε και στα ψάρια την ευκαιρία να πάνε στο σκοτάδι αμα ήθελαν.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα τέτοιο είναι πολύ καλό και σε καλή τιμή σχετικά.

http://www.hydor.it/prodotti/show/famprod/43/list/2

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...